2019 Tampa to Ft. Myers
Davis Island Yacht Club | May 24-25, 2019

Multihull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 25, 2019 11:25:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
12   Triple Threat   -33   John Novak    Sarasota Sailing Squadron   13:52:49   1   13:52:49   1  
1  
13:52:49
2  
159   Pathfinder   21   George Entrikin    NSYC   14:22:02   2   14:22:02   2  
2  
14:22:02
3  
None   Paisley Mae   210   Tim Sander    Hudson Beach Yacht Club   16:31:00   3   16:31:00   3  
3  
16:31:00
 



Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 25, 2019 11:18:24 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
46453   Chip's All In   54   Chip Merlin [A]   DIYC   13:27:34   3   13:27:34   3  
1  
13:27:34
2  
USA7   Silver Surfer   60   Harvey Ford [A]   SPYC   13:34:32   4   13:34:32   4  
2  
13:34:32
3  
USA-17   Raven   42   Michael Kayusa [A]   DIYC   13:45:44   6   13:45:44   6  
3  
13:45:44
4  
123   USA 123   12   Scott MacGregor [A]   DIYC   14:31:09   7   14:31:09   7  
4  
14:31:09
5  
120   Delta   12   Joel Andrews [A]   DIYC   14:36:09   8   14:36:09   8  
5  
14:36:09
6  
155   Arista   12   Jody Abrams [A]   SPYC   14:40:17   9   14:40:17   9  
6  
14:40:17
7  
50596   Southern Cross   -12   Thomas Conwell [A]   NSYC/SPYC   15:31:06   12   15:31:06   12  
7  
15:31:06
 



Division: B (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
83198   fire & ice   81   George Cussins [B]   diyc   13:18:17   1   13:18:17   1  
1  
13:18:17
2  
52910   Shazaam!   75   Roger Gatewood [B]   DIYC   13:22:39   2   13:22:39   2  
2  
13:22:39
3  
46625   Jhawk   72   David Arata [B]   Spyc   13:40:16   5   13:40:16   5  
3  
13:40:16
4  
40980   Back Off   84   Tony Barrett [B]   SPSA   14:45:15   10   14:45:15   10  
4  
14:45:15
5  
48   rocket   72   DALE NELSON [B]   DIYC   15:00:44   11   15:00:44   11  
5  
15:00:44
6  
51018   Lunaly   126   Robert Wetmore [B]   Davis Island   17:17:12   13   17:17:12   13  
6  
17:17:12
 



Racer Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 25, 2019 11:18:24 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
60740   Sacred Cow   78   David German    DIYC   12:50:55   1   12:50:55   1  
1  
12:50:55
2  
23556   Therapy   138   Rene BEN-Avraham    DIYC   14:34:46   2   14:34:46   2  
2  
14:34:46
3  
482   Javelina   111   Ray Dunn    DIYC   15:52:29   3   15:52:29   3  
3  
15:52:29
4  
005   REVENGE   132   Lee Burstiner    DIYC and TSS   NO TIME   5/DNF   15:53:29   5  
4  
15:53:29
 



Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 25, 2019 11:18:24 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
4951   First Wind**   204   Art Cupps    DIYC   12:21:43   1   12:21:43   1  
1  
12:21:43
2  
96   Antea   209   Stanislav Svoboda    DIYC   12:28:48   2   12:28:48   2  
2  
12:28:48
3  
55   Grand Cru   227   Terry Nauck    NSYC   13:47:26   3   13:47:26   3  
3  
13:47:26
4  
737   Castaways   156   John Finnegan    NSYC   13:54:59   4   13:54:59   4  
4  
13:54:59
5  
809   No Name   188   Dennis Auray    NSYC   13:58:31   5   13:58:31   5  
5  
13:58:31
6  
244   Chamamé **   167   Tim Rutherford    DIYC   14:21:11   6   14:21:11   6  
6  
14:21:11
7  
3   Happy Goat   210   Leon Williamson    Davis Island Yacht Club   14:51:40   7   14:51:40   7  
7  
14:51:40
8  
81   Natamus   171   Jonnie Westerop    NSYC   15:54:56   8   15:54:56   8  
8  
15:54:56
9  
53591   Pepper   122   Scott Milligan    NSYC   NO TIME   10/DNC   15:55:56   10  
9  
15:55:56
 



Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 25, 2019 11:18:24 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
5310   Dragon Fly   54   Frank Brown    NSYC   13:08:25   1   13:08:25   1  
1  
13:08:25
2  
101   Eroica   177   Tom Horner    NSYC   14:17:55   2   14:17:55   2  
2  
14:17:55
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network