Massapoag Yacht Club 70th Annual Regatta
Massapoag Yacht Club | September 06-08, 2019

Flying Scot (9 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 11:48:19 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5990, , Randy Rubinstein/Scott Rubinstein, MYC, [3]-2-2-2-2-3-1-3- ; 15   
2. 6130, Thanks Gram, Greg Kampf/Diane Kampf, Massapoag Yacht Club, [4]-4-4-1-1-4-2-1- ; 17T   
3. 5613, Desperado, Gary Werden/Brandon Dickerman, Massapoag Yacht Club, 1-3-1-3-4-1-[5]-4- ; 17T   
4. 4555, Tanasia, Dave Rousseau/Hien Smit Sabinga, MYC, 2-1-3-[4]-3-2-4-2- ; 17T   
5. 5157, Brother Bill, Dennis Dubuc/Heidi Ceog, MYC, 5-5-6-[7]-6-6-3-6- ; 37   
6. 4756, , Don Bennett/Michael Ganshirt, Massapoag Yacht Club, [8]-6-7-5-5-5-6-7- ; 41   
7. 5857, Kachow, Harvey Davidson/Emma / Steve Davidson /Gilman, Massapoag Yacht Club, 6-7-5-6-[10/DNS]-10/DNS-8-5- ; 47   
8. 18, Flying Auk, Tim Mallette/Kristin Funsch, SBYC, 7-[8]-8-8-7-7-7-8- ; 52   
9. 5217, StarlieJ, David Osler/Steve Osler, Old Greenwich CT., [10/DNS]-10/DNS-10/DNS-10/DNS-10/DNS-10/DNS-10/DNS-10/DNS- ; 70   
 



Day Sailer (1 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 12:06:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1359, Buonavita, Robert Gaffney/Andrew Stead, Massapoag Yacht Club, 1-1-1-1-1-[2/DNF]-1-1- ; 7   
 



Comet (4 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 11:51:01 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 4151, Gemini II, Talbott Ingram/Lee Ingram, Shrewsbury Sailing & Yacht Club, 1-1-1-2-[3]-1-2-3- ; 11   
2. 4088, Gifted, Kevin Buruchian/Ashley Buruchian, MYC, [3]-2-2-3-2-2-1-1- ; 13   
3. 3956, Beast II, Mark Buruchian/Shannon Buruchian, Highland Lakes Comet Fleet, 2-[3]-3-1-1-3-3-2- ; 15   
4. 4152, N/A, Bradley MEADE/Greg Aikman, Shrewsbury Sailing and Yacht Club, [5/DNF]-5/DNS-5/DNS-5/DNS-5/DNS-5/DNS-5/DNS-5/DNS- ; 35   
 



Laser (12 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 12:31:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 210675, RUN D.M.C., David M Crawley, DYC, 1-1-1-3-[5]-2-2-1-[5]-2-1-2- ; 16   
2. 188122, , Aleksei Semeniuk, QYC, 2-3-2-1-3-3-1-[4]-1-3-[5]-1- ; 20   
3. 191464, Juju Bee, Judith Krimski, Laser Training Cabarete, [13/DNF]-4-[5]-4-2-1-4-5-2-4-2-3- ; 31T   
4. 170776, , Gary Orkney, Mascoma Sailing Club, 3-2-3-2-4-4-[6]-2-4-[5]-3-4- ; 31T   
5. 209717, , Jack Beusmans, Quannapowitt, 4-[5]-4-5-1-5-3-3-3-1-[6]-5- ; 34   
6. 11826, s/v Sunflower, Peter Meissner, MYC, 5-[13/DNS]-[13/DNS]-13/DNS-6-6-5-6-6-6-4-7- ; 64   
7. 1, N/A, Dan Abram, MYC, 6-6-6-6-[7]-[7]-7-7-7-7-7-6- ; 65   
8. 211, , David L Ryan, DBMS, [13/DNS]-[13/DNS]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 130T   
9. 66, , Sterling Worrell, None, [13/DNS]-[13/DNS]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 130T   
10. 42, 42, Bryan Gregory, DBMS, [13/DNS]-[13/DNS]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 130T   
11. 156687, , Ryan Henderson, none, [13/DNS]-[13/DNS]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 130T   
12. 829, , Paul Keohan, DBMS, [13/DNS]-[13/DNS]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 130T   
 



Sunfish (34 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 1:21:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 54311, , Scott Greenbaum, unknown, 1-[8]-8-1-3-3-8-6-1-4-4- ; 39   
2. 61299, , Bill Brangiforte, Barrington Frostbite, [9]-5-7-7-8-1-7-3-3-5-1- ; 47   
3. 4350, , Simon Bertocci, East Granby, 7-2-1-2-4-5-11-1-6-[16]-12- ; 51   
4. 55900, , Alan Beckwith, Medfield YC, 5-3-5-11-1-[35/OCS]-1-10-8-1-7- ; 52   
5. 4355, , WILLIAM KRESIC, HLCC / UCONN, 4-1-3-5-[35/OCS]-4-13-2-2-6-16- ; 56   
6. 40728, , Andy David, Barrington Frostbite, 6-7-6-6-[20]-10-4-5-4-2-15- ; 65   
7. 12, , Ken Charles, BLSC, 2-6-12-4-6-[35/OCS]-12-12-5-9-2- ; 70   
8. 51883, , John Eckart, Massapoag YC, 8-17-10-13-2-2-2-9-[35/OCS]-7-3- ; 73   
9. 4400, , Doug Brown, Hunterdon Sailing Club, 10-4-4-3-9-[35/OCS]-3-4-35/OCS-14-5- ; 91   
10. 40725, Lucy, John Fonseca, Sail Newport, 3-10-2-12-5-15-15-20-[35/OCS]-11-8- ; 101   
11. 49615, , Chris Williams, Brant Beach YC, 12-11-9-8-11-8-14-13-10-12-[18]- ; 108   
12. 43433, Tiller time, Elizabeth Clinton-Genovese, Marblehead, 11-9-13-14-10-7-17-[19]-9-17-10- ; 117   
13. 5785, , Lee Parks, Newport YC, 18-[31]-24-21-7-9-6-14-13-13-9- ; 134   
14. 4875, , Paul Dierze, Topsfield Yacht Club, 20-19-17-9-12-16-5-22-14-10-[35/DNF]- ; 144   
15. 4860, , Marta Chlus, Bantam Lake Yacht Club, 15-16-21-17-18-17-10-8-21-[24]-6- ; 149   
16. 29629, , Les Johnston, West Dennis Yacht Club, [22]-14-15-20-14-18-9-21-18-3-19- ; 151   
17. 4704, Big Tuna, Lyndsay Stockwell, UCONN Alumni, 24-12-11-16-[35/DNS]-35/DNF-22-7-7-8-13- ; 155   
18. 4872, S.S. Mola Mola, Kimmy Jackman, Bantam Lake Yacht Club, 13-15-[25]-19-19-6-18-18-20-19-20- ; 167   
19. 60544, , Austin Williams, UConn, 19-13-19-[26]-17-14-21-17-12-15-22- ; 169   
20. 77897, , Susan Mallows, Hunterdon Sailing Club, 17-23-23-23-15-11-16-[26]-15-18-21- ; 182T   
21. 4347, , Teo Waalberg, BU sailing, [29]-18-14-15-22-13-23-15-16-21-25- ; 182T   
22. 4411, , Bernadette Levesque, MAssapoag Yacht Club, 16-21-18-22-13-12-26-23-[28]-23-17- ; 191   
23. 010, right corner pocket, J P Mann, Quannapowitt YC, [28]-26-26-25-23-19-28-11-17-20-14- ; 209   
24. 81289, , Shannon Nardi, Niantic Bay YC/UCONN, 23-24-20-24-16-22-[29]-16-26-22-27- ; 220   
25. 4331, , Andrew Silhavy, UConn, 21-22-22-18-24-20-20-[30]-29-25-26- ; 227   
26. 2, , Artur Zembowicz, BCYC, 14-20-16-10-[35/OCS]-23-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS- ; 258   
27. 3929, Needs Work, Mark Stoughton, Massapoag Yacht Club, 26-27-31-27-21-24-[32]-29-24-30-23- ; 262   
28. 4760, , Mike WHEELER, hunterdon sailing club, 25-28-29-[31]-26-21-30-27-27-26-28- ; 267   
29. 9102, , Robert Buttner, Chetolah Yacht Club, [35/DNS]-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-19-24-11-29-11- ; 269   
30. 4840, Fishvergnugen, Jack Heffelfinger, Riverton Yacht Club, 30-25-30-29-27-25-25-[32]-22-31-30- ; 274   
31. 11, , Melinda Telford, MYC, 27-29-28-28-[35/DNS]-35/DNS-24-31-23-28-24- ; 277   
32. 60136, , Bob Tomsey, ---, [31]-30-27-30-25-26-31-28-25-27-29- ; 278   
33. 14, , Mary Charles, BLSC, [35/DNS]-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-27-25-19-35/DNS-35/DNS- ; 316   
34. 4729, , Faye Flam, MYC, [35/DNS]-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS-35/DNS- ; 350   
 



RS Aero (13 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 12:57:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 2210, , Marc Jacobi, Cedar Point YC, 1-1-1-1-1-1-[2]-1-1-1-[5]-1- ; 10   
2. 1421, 1421, Chris Stow, Massapoag Yacht Club, 2-[8]-2-4-3-[10]-5-3-4-7-1-4- ; 35   
3. 1422, , Eric Aker, none, 3-3-3-3-[7]-2-[7]-6-3-3-3-7- ; 36   
4. 8, , Philip Myerson, Cedar Point YC, 4-[7]-4-[5]-4-3-3-4-5-4-4-2- ; 37   
5. 1986, sharp 'n fast, Sally Sharp, Mascoma Sailing Club, 5-4.5/TIE-5-[7]-[9]-5-1-5-2-5-2-3- ; 37.5   
6. 1987, RS Aero, Karen Binder, n/a, 7-[14/DNS]-7-[14/DNS]-5-6-6-2-6-2-6-5- ; 52   
7. 2507, Aerobian, Derek Stow, Massapoag YC, 9-6-[14/DNS]-[14/DNS]-2-9-4-8-7-6-7-14/DNS- ; 72   
8. 1, , Melissa Solnick, Fraglia Vela Riva, 8-2-8-6-[10]-7-[10]-9-9-8-9-8- ; 74   
9. 2119, , Angela Hickey, cpyc, 6-4.5/TIE-6-2-6-4-8-[14/DNS]-[14/DNS]-14/DNS-14/DNS-14/DNS- ; 78.5   
10. 1126, , Boris Mezhibovskiy, Sebago (SCC), [10]-[9]-9-8-8-8-9-7-8-9-8-6- ; 80   
11. 2639, Satisfaction, Jim Myers, WHYC, [14/DNS]-[14/DNS]-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS- ; 140T   
12. 1983, , David Solnick, Fraglia Vela Riva, [14/DNS]-[14/DNS]-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS- ; 140T   
13. 2249, WAKINYAN, Andrew McConnell, none, [14/DNS]-[14/DNS]-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS- ; 140T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network