2019 Great Lakes Laser Championship
Chicago Corinthian Yacht Club | June 29-30, 2019

Laser Full (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 01, 2019 10:16:10 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (22 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
203609   Roman Plutenko    None   2   1   6   9  
1  
2  
211536   David Alexander
David Alexander  
MBYC   5   2   3   10  
2  
3  
212630   David Grace    Chicago Yacht Club   6   4   1   11  
3  
4  
211538   John Alexander    MBYC   8   3   4   15  
4  
5  
20375   Rick Strilky    CCYC/Abu Graib YC   7   8   2   17  
5  
6  
173564   Nicholas Spears    RCYC/OST   9   6   5   20  
6  
7  
170073   Emmett Nevel    N/A   1   11   10   22  
7  
8  
211537   William Alexander    MBYC   12   5   11   28  
8  
9  
181109   Jack Hemmelgarn    Chicago Yacht Club   4   7   23/DNS   34  
9  
10  
187723   David Poquette
david poquette  
SSYC   3   10   23/DNF   36T  
10  
11  
210667   Darius Mienville    Lake Forest Sailing   17   12   7   36T  
11  
12  
168293   Tim McDonough
Tim McDonough  
Cleveland Yacht Club   15   13   9   37  
12  
13  
211708   Jonathan Sherretz    Shanghai Yacht Club   10   16   12   38  
13  
14  
198003   Steve Dolan    Milwaukee Yacht Club   16   15   8   39  
14  
15  
179511   Geoff Werner    Ephraim Yacht Club   13   14   13   40  
15  
16  
193322   Harumitsu Yamamoto    CLSA   11   9   23/DNS   43  
16  
17  
177226   Dirk Hacker    ABYC   19   18   15   52  
17  
18  
179491   Andrew Aronson    CCYC   14   17   23/DNS   54  
18  
19  
187726   Allan Brener    CCYC   23/RET-BF   23/DNS   14   60  
19  
20  
181248   Russell Schulz    chicago corinthian   23/DNS   23/DNS   16   62  
20  
21  
209387   Mitch Polgar    Chicago Corinthian YC   18   23/DNF   23/DNS   64  
21  
22  
203751   Robert Bray
Robert Bray  
CCYC   20   23/DNF   23/DNS   66  
22  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 29, 2019 7:34:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (29 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
215725   Chapman Petersen    Lake Geneva Yacht Club / Lauderdale Yacht Club   6   1   7  
1  
2  
209339   Aidan Dennis
Aidan Dennis  
PCYC   1   7   8T  
2  
3  
214028   Colin Davies    RCYC/OST   5   3   8T  
3  
4  
185509   Jack Grace    Chicago Yacht Club   3   6   9T  
4  
5  
199378   Blair Treadwell
Jean Treadwell  
RCYC   4   5   9T  
5  
6  
214043   Braden Johnson    Frenchmans Bay Yacht Club   2   8   10  
6  
7  
210645   Lawson Levine
LAWSON LEVINE  
Lake Forest Sailing/ Lauderdale Yacht Club   11   2   13  
7  
8  
212436   Billy Vogel    GPYC   7   9   16  
8  
9  
214912   jack baldwin    Chicago Yacht Club/Lauderdale Yacht Club   13   4   17  
9  
10  
187654   Owen Bannasch    Saugatuck Yacht Club   8   11   19T  
10  
11  
191961   Abigail Shanley-Roberts    Lake Forest Sailing   9   10   19T  
11  
12  
212633   Sarah Grace    Chicago Yacht Club   10   18   28T  
12  
13  
192902   Henry Scholz    Lake Forest Sailing   15   13   28T  
13  
14  
209633   Jordan Oszlak    RCYC   17   12   29T  
14  
15  
213071   Henry Merrilees    Chicago Yacht Club   12   17   29T  
15  
16  
159089   Bruce Martinson    Minnetonka   16   14   30  
16  
17  
177676   Leo Kumar    Lake Forest Sailing   18   16   34  
17  
18  
197111   Christa Georgeson    CCYC   22   15   37  
18  
19  
213066   Elizabeth Gildea    Columbia Yacht Club   14   24   38  
19  
20  
206124   Jonathan Mack    Cleveland Yachting Club   21   19   40  
20  
21  
168544   Aidan Lane    Chicago Yacht Club   19   27   46T  
21  
22  
136828   Benjamin Wild
Benjamin Wild  
Chicago Yacht Club   26   20   46T  
22  
23  
6157   Luke Ackerman    Lake Forest   20   26   46T  
23  
24  
193298   Madeleine Schropp    FBYC   25   21   46T  
24  
25  
197586   Madison Fertile    Frenchman's Bay Yacht Club   23   23   46T  
25  
26  
191571   Abigail Kowalski    Lake Forest Yacht Club   24   25   49  
26  
27  
190306   Santiago Echevarria-Robinson
Santiago Echevarria-Robinson  
The Cleveland Yachting Club   28   22   50  
27  
28  
2000   Isaac Martinez    Lake Forest   27   28   55  
28  
29  
209326   Eden Nykamp    Macatawa Bay Yacht Club   30/DNS   30/DNF   60  
29  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, June 29, 2019 7:35:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
187387   Deana Fedulova    Chicago Yacht Club   1   2   3  
1  
2  
187686   Peter Barnard
Peter Barnard  
Chicago Yacht Club   6   1   7  
2  
3  
206112   Carling Davies
Lisa Seider  
RCYC   3   6   9  
3  
4  
207120   avery baldwin    Chicago Yacht Club   2   8   10T  
4  
5  
172059   Jacob Zils    MYC/LGYC   5   5   10T  
5  
6  
CAN 212107   Christopher Kitson    Royal Canadian Yacht Club   8   4   12  
6  
7  
204868   Jack Schauer    RCYC   10   3   13  
7  
8  
215481   Kevin Gosselin    Lauderdale Yacht Club   4   10   14  
8  
9  
187230   Annalise Balasubramanian    RCYC   9   7   16T  
9  
10  
214549   Haru Masumoto    Lakewood Yacht Club   7   9   16T  
10  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network