2019 Delta Ditch Run - 29th Anniversary
Stockton Sailing Club & Richmond Yacht Club | June 01-02, 2019in

PHRF Mono-hull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, June 04, 2019 3:57:38 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Express+27 (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA1   Get Happy!!   129   Brendan Busch [Express 27]   noYC   07:31:40   22.5/TIE   22.5  
1  
2  
34   Loose Cannon   129   Julia Paxton [Express 27]   Richmond Yacht Club   07:39:34   33   33  
2  
3  
60   Salty Hotel   129   John Kearney [Express 27]   CYC   07:39:48   34   34  
3  
4  
18364   Peaches   129   John Rivlin
Micheal Rivlin [Express 27]  
StFYC   07:41:43   36   36  
4  
5  
48   Hang 20   129   Lori Tewksbury
Lori J Tewksbury [Express 27]  
BYC/RYC   07:43:08   37   37  
5  
6  
72   Andale   129   Pat Brown [Express 27]   Stockton Sailing Club   07:43:09   38   38  
6  
7  
40428   Ergo   129   Chris Gage [Express 27]   Catawba Yacht Club   07:43:13   39   39  
7  
8  
56   Current Affair   129   Seth Clark [Express 27]   RYC   07:43:37   40   40  
8  
9  
29   Eagle   129   David Young
Ross Groelz [Express 27]  
South Lake Tahoe Windjammers Y. C.   07:44:35   43   43  
9  
 



Division: Heavy+1 (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA3   Marrakesh   102   Craig Perez
Ann Perez [Heavy 1]  
Richmond Yacht Club   08:00:05   56   56  
1  
2  
18278   stewball   72   Robert Harford
Robert Harford [Heavy 1]  
ryc   08:11:56   60   60  
2  
3  
58484   Kuda Wuda   69   Craig Page [Heavy 1]   SFYC   08:12:38   62   62  
3  
4  
87700   Elan   72   John Peurach
Jack Peurach [Heavy 1]  
SSS   08:15:26   64   64  
4  
5  
56624   tiburon   99   stephen stroub [Heavy 1]   sfyc   08:21:23   66   66  
5  
6  
51705   Everlong   54   Ken Murney [Heavy 1]   Discovery bay yacht club   08:28:12   68   68  
6  
7  
40046   Twisted   0   Michael Pohl [Heavy 1]   St Francis   08:29:54   69   69  
7  
8  
USA562   Archimedes   78   Larry Levit
Larry Levit [Heavy 1]  
RYC   09:03:50   72   72  
8  
9  
18912   Dogma   57   MIKE Little [Heavy 1]   SSC   09:06:46   73   73  
9  
10  
28552   City Loghts   -6   Aaron Wangenheim
Aaron Wangenheim [Heavy 1]  
St. Francis   NO TIME   80/DNS   80  
10  
 



Division: Heavy+2 (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
3113   ARCADIA   123   Gordie Nash [Heavy 2]   RYC   07:34:38   27   27  
1  
2  
7817   Redhead   114   Walter Smith
Walter C Smith [Heavy 2]  
RYC   07:43:38   41   41  
2  
3  
8538   Green Buffalo   114   Jim Quanci
Jim Quanci [Heavy 2]  
Richmond Yacht Club   07:43:48   42   42  
3  
4  
26337   Tartanic   126   christopher lanzafame [Heavy 2]   HLBC   07:47:51   49   49  
4  
5  
38022   Sea Star   114   Bob Walden
Bob Walden [Heavy 2]  
Richmond YC   07:48:01   50   50  
5  
6  
133   Stink Eye   135   Jonathan Gutoff
Christine Weaver [Heavy 2]  
RYC   07:49:27   51   51  
6  
7  
59733   Zwei Flying Fish   129   Michael Berndt
Jeff Lee [Heavy 2]  
OYC   07:50:12   52   52  
7  
8  
344   Pearl   114   JACK VETTER
JACK VETTER [Heavy 2]  
VYC   08:12:18   61   61  
8  
9  
7954   Duende   114   Philip Lavelle
Philip James Lavelle [Heavy 2]  
EYC   08:13:12   63   63  
9  
 



Division: Heavy+3 (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
76   Sketch   159   David Gruver
John Collins [Heavy 3]  
SFYC   07:33:48   26   26  
1  
2  
34   Happy Houka   186   Anthony Bott
Andrew Goodman, Andy Van Sicklen, Mike Culliver [Heavy 3]  
Stockton Sailing Club   07:35:00   28   28  
2  
3  
7325   Neja   174   Jim Borger [Heavy 3]   MMBA   07:35:05   29   29  
3  
4  
624   Can 0'Whoopass   273   Richard vonEhrenkrook
Richard vonEhrenkrook [Heavy 3]  
San Francisco Yacht Club   07:45:23   45   45  
4  
5  
56703   knot serious   168   steve gierke [Heavy 3]   cbyc/sss   08:09:51   59   59  
5  
6  
551   Sosega II   168   Andrew Bongiorno [Heavy 3]   None   08:32:09   70   70  
6  
7  
173   Felisita   222   Whitney Brooks
Carol Brooks [Heavy 3]  
Santa Cruz   10:08:40   75   75  
7  
8  
5619   Corlis   204   Ryan Maples
Prithviraj Pandian [Heavy 3]  
Cal Sailing Club   NO TIME   80/DNF   80  
8  
 



Division: Light+1 (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
9045   JetStream   60   Daniel Alvarez
Daniel A Alvarez [Light 1]  
EYC   07:23:18   5   5  
1  
2  
717   Rufless   84   Rufus Sjoberg [Light 1]   RYC   07:27:23   8   8  
2  
3  
219   Blue Dream   84   Ryan Conner
Ryan Conner [Light 1]  
Tahoe Yacht Club   07:46:50   48   48  
3  
4  
8   Snowman   84   Gregory Dyer [Light 1]   Stockton Sailing Club   07:53:04   54   54  
4  
5  
28369   Pegasus   57   Stephen Lewis
Patrick Lewis [Light 1]  
Richmond Yacht Club   07:54:32   55   55  
5  
6  
28219   Maiden California   99   Andrew LaCenere
Hawkeye King [Light 1]  
Berkeley Yacht Club   08:01:48   57   57  
6  
7  
46973   Blitz   99   Bryan Nickel [Light 1]   Newport Harbor YC   08:03:12   58   58  
7  
8  
CAN9   Nice Rack   63   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff [Light 1]   Encinal Yacht Club   08:25:30   67   67  
8  
9  
24   Mental Floss   99   Rob Sesar [Light 1]   Glen Cove Yacht Club   08:50:48   71   71  
9  
 



Division: Light+2 (12 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
35   Mach Schnell Kleiner Hase   126   Erik Menzel
Erik Menzel [Light 2]  
RYC   07:25:21   7   7  
1  
2  
029   Kangeroo Jockey   114   Mark Thomas
Peter Cameron [Light 2]  
Richmond YC   07:27:49   9   9  
2  
3  
134   Problem Child   111   Elliott James
Elliott D James [Light 2]  
Sfyc   07:30:58   21   21  
3  
4  
119   Kasatka   141   Mark Voropayev
Rachel Cherry [Light 2]  
SCYC   07:35:52   30   30  
4  
5  
62   Uhoo!   144   Michael Josselyn
Michael Josselyn [Light 2]  
Richmond Yacht Club   07:36:35   31   31  
5  
6  
15   Wasta   126   Richard Jarratt
Richard E. Jarratt Jr. [Light 2]  
Richmond   07:38:02   32   32  
6  
7  
002   Jersey Girl   141   Joe Wagster [Light 2]   SCYC   07:40:32   35   35  
7  
8  
060   Flotek   114   Justin Foox [Light 2]   SFYC   07:45:21   44   44  
8  
9  
115   The Pork Chop Express   129   Christopher Jordan [Light 2]   SSS   07:45:53   46   46  
9  
10  
USA607   Orange You Glad   114   Brian Mullen [Light 2]   San Francisco YC   07:53:02   53   53  
10  
11  
USA189   bigair   138   Andrew Rist
Andrew Rist [Light 2]  
Sequoia YC   08:18:01   65   65  
11  
12  
92OD   92   144   Robert Homer
Vince Valdes, Matt Wiley [Light 2]  
BCYC/NHYC   NO TIME   80/DNF   80  
12  
 



Division: Moore+24 (22 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
11   Flying Circus   150   William Erkelens
William Erkelens [Moore 24]  
RYC   07:16:32   1   1  
1  
2  
1197   Pegasus Racing   150   Mark Christensen [Moore 24]   SCYC   07:19:33   2   2  
2  
3  
66   Immoral   150   John Gray
Matt Van Rensselaer [Moore 24]  
RYC   07:22:29   3   3  
3  
4  
118   Banditos   150   John Kernot
John Kernot [Moore 24]  
RYC   07:22:32   4   4  
4  
5  
51   wet spot   150   Michael O'Callaghan [Moore 24]   StFYC   07:23:26   6   6  
5  
6  
121   Snafu   150   Karl Robrock
Karl Robrock [Moore 24]  
RYC   07:28:15   10   10  
6  
7  
89   Mooretician   150   Peter Schoen
Roe Patterson [Moore 24]  
TYC   07:28:20   11   11  
7  
8  
84   Nobody's Girl   150   Sydnie Moore [Moore 24]   SCYC   07:29:38   12   12  
8  
9  
38   Lowly worm 2.0   150   Scott Nelson [Moore 24]   SCYC   07:29:39   13   13  
9  
10  
34   Moore Wave*Ohs   150   Kurt Lahr
Hayden and Owen Lahr [Moore 24]  
RYC   07:29:41   14   14  
10  
11  
71   Topper II   150   Conrad Holbrook [Moore 24]   RYC   07:29:50   15   15  
11  
12  
76   76   150   Richard Korman [Moore 24]   CYC   07:29:58   16   16  
12  
13  
64   Firefly   150   Joel Turmel [Moore 24]   RYC   07:29:59   17   17  
13  
14  
22   The Jackal   150   Hogan Beatie
Dan Malpas [Moore 24]  
no   07:30:16   18   18  
14  
15  
119   A Little More   150   Chris Berge [Moore 24]   SCYC   07:30:37   19   19  
15  
16  
155   The Flying Tiger   150   Vaughn Seifers
Wesley Seifers [Moore 24]  
RYC   07:30:49   20   20  
16  
17  
36   Moorgasm   150   Henry Nieuwstad [Moore 24]   SCYC   07:31:40   22.5/TIE   22.5  
17  
18  
137   Bluebird   150   Ryan Georgianna
Christine Sasaridis [Moore 24]  
RYC   07:33:12   24   24  
18  
19  
117   Mooreserati   150   Michael Whelden
Nick Dugdale [Moore 24]  
Sausalito Yacht Club   07:33:31   25   25  
19  
20  
77   Moorigami   150   John Siegel
John Siegel [Moore 24]  
TYC   07:45:54   47   47  
20  
21  
136   Incognito   150   Derek Schmidt
Derek M Schmidt [Moore 24]  
Encinal Yacht Club   09:07:50   74   74  
21  
22  
6   Ruby   150   Stephen Mccarthy [Moore 24]   SSS   NO TIME   80/DSQ   80  
22  
 



Cruising (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 02, 2019 1:55:14 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Cruise (17 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
110   Lucky Mud   204   John Speck [Cruise]   None   09:10:53   1   1  
1  
2  
161   Sir Leansalot   105   Tom Lueck
Tom Lueck [Cruise]  
SSC   09:11:38   2   2  
2  
3  
1951   Good Way II   156   Thomas Johnson [Cruise]   SSC   09:20:03   3   3  
3  
4  
406   sobrante   168   paul Descalso [Cruise]   marin YC   09:39:52   4   4  
4  
5  
12   dream   129   robert Ward
RB WARD [Cruise]  
ryc   09:40:38   5   5  
5  
6  
None   TerryB   153   Terry Betts
Dave Spinelli [Cruise]  
Ballena Bay Yacht Club   09:48:06   6   6  
6  
7  
25352   Music   111   Phil DeGaa [Cruise]   Richmond Yacht Club   09:51:40   7   7  
7  
8  
E   Phoebe Too   165   Thomas Snyder [Cruise]   SSC   09:53:55   8   8  
8  
9  
7134   Blue Passion   114   Al Leonard [Cruise]   Oakland Yacht Club   09:59:44   9   9  
9  
10  
322   The other woman   216   Paul Brunello [Cruise]   Stockton sailing club   10:03:02   10   10  
10  
11  
228   Twende   132   John Doval [Cruise]   Lake Washington Sailing Club   10:08:56   11   11  
11  
12  
N/a   Toucan   132   Kevin Belcastro
Kevin Belcastro [Cruise]  
Andreas Cove Yacht Cluib   10:23:05   12   12  
12  
13  
none   Escapade   66   Jim Painter
Karen Miller [Cruise]  
SSC   10:23:18   13   13  
13  
14  
2213   Odette   141   Jeremy Westerman
Jeremy Westerman [Cruise]  
None   10:29:51   14   14  
14  
15  
240   Jackie Oh!   201   Dean Hupp
Bob Farrell [Cruise]  
Delta Doo Dah   10:33:48   15   15  
15  
16  
8675309   XOXO   132   Mark Pavusko [Cruise]   Pittsburgh Yacht Club   10:37:00   16   16  
16  
17  
768   Pacific Dragon II   177   David Hurdle [Cruise]   HMYA   NO TIME   18/DNS   18  
17  
 



BAMA Multi-hull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 01, 2019 8:30:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Multi+1 (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA49   Shadow X   -126   Peter Stoneberg [Multi 1]   Stoneberg Peter   08:54:03   9   9  
1  
2  
USA49   Shadow   -96   Katie Love [Multi 1]   skiffsailing.org   09:02:37   10   10  
2  
3  
SmartRecruit   SmartRecruiters   -126   Jerome Ternynck [Multi 1]   StFYC   09:04:44   11   11  
3  
 



Division: Multi+2 (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
74   Wingit   45   Amy Wells
Amy Wells [Multi 2]  
BAMA   07:55:35   1   1  
1  
2  
226   Greyhound   90   Evan McDonald [Multi 2]   Berkeley Yacht Club   08:05:40   2   2  
2  
3  
247   Peregrine Falcon   45   Bill Gardner [Multi 2]   Encinal   08:09:24   3   3  
3  
4  
69768   Raven   54   Truls Myklebust [Multi 2]   BAMA   08:10:36   4   4  
4  
5  
7644   Mama Tried   -33   Randy Miller [Multi 2]   BAMA   08:17:33   5   5  
5  
6  
20   Khimaira   -9   Mark Zimmer [Multi 2]   RYC   08:27:43   6   6  
6  
7  
277   Papillon   42   Andrew Scott [Multi 2]   BAMA   08:35:41   7   7  
7  
8  
173   Water Wings   -15   Todd Olsen
Todd Olsen [Multi 2]  
BAMA   08:41:43   8   8  
8  
 



BAMA Multi Texel (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 01, 2019 7:47:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Texel (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1045   Inter The Dragon   1.038   Travis Vetter
Nicholas Vetter [Texel]  
MBYC / RYC   05:47:17   1   1  
1  
2  
1960   Surf City Catamarans   0.996   JACOB SAILER
FAYE REN [Texel]  
Stockton Sailing Club   05:51:23   2   2  
2  
3  
95   Starbug   1.001   Tom Sinnickson
Tom Sinnickson [Texel]  
SLYC   06:32:10   3   3  
3  
4  
325   Seabagging   0.997   Aaron Phillips
Keith Baranowski [Texel]  
BAMA   06:35:27   4   4  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network