2019 Laser Masters Atlantic Coast Championship
Severn Sailing Association | May 11-12, 2019

Laser (27 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 12, 2019 12:10:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
187994   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   3   [17]   11   9   1   1   1   26   32  
1  
2  
205472   Lawrence McGrath [Master]   RYC   2   3   5   [15]   4   6   4   24   36  
2  
3  
214620   David Waiting [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   [8]   1   7   4   5   3   3   23   41  
3  
4  
182803   Chris Williams [Apprentice Master]   None   7   [8]   2   1   3   5   6   24   42  
4  
5  
198025   Luke Shingledecker [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   6   [15]   12   2   2   2   2   26   44  
5  
6  
213965   Scott Williamson [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   5   2   [9]   3   6   7   5   28   46  
6  
7  
188095   David Schoene [Grand Master]   Severn Sailing Association   [14]   4   4   8   8   9   9   42   48  
7  
8  
170058   Bryan Fishback [Grand Master]   SSA   [19]   5   10   6   9   4   8   42   48  
8  
9  
213962   Mark Holweger [Master]   SSA   9   9   1   10   7   [14]   7   43   55  
9  
10  
156631   Eric Johnson [Grand Master]   Severn Sailing Association   10   [19]   3   7   12   12   11   55   61  
10  
11  
166870   Bruce Empey [Grand Master]   SSA   1   6   8   11   [28/DNC]   15   15   56   62  
11  
12  
199139   Dennis Russom [Grand Master]   Brant Beach YC   11   11   13   [14]   10   10   10   65   71  
12  
13  
151853   Geoff Becker [Master]   Severn Sailing Association   4   10   19   5   [28/DNC]   8   14   60   72  
13  
14  
195478   Mike Moore [Grand Master]   DGYC   [15]   7   14   12   11   11   12   67   73  
14  
15  
209698   Rob Emmet [Grand Master]   SSA   [16]   13   15   16   13   13   13   83   89  
15  
16  
197136   Rich McVeigh [Master]   Severn Sailing Association   [18]   18   18   13   14   16   16   95   107  
16  
17  
211601   david cliffel [Master]   marsh creek sailing club   17   12   6   18   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   109   121  
17  
18  
187245   Peter Madonna [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   13   14   17   17   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   117   123  
18  
19  
167326   James Gary [Grand Master]   Severn Sailing Assoc.   21   16   16   19   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   128   134  
19  
20  
187248   Steve Madonna [Master]   MCSC   20   20   20   20   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   136   148  
20  
21  
194230   George Fallon [Great Grand Master]   Marsh Creek Sailing club   22   [30/DNC]   22   22   28/DNC   28/DNC   28/DNC   150   150  
21  
22  
200405   edward john [Great Grand Master]   Severn Sailing   [30/DNC]   30/DNC   21   21   28/DNC   28/DNC   28/DNC   156   156  
22  
23  
212124   Stanton Smith [Grand Master]   Severn Sailing Association   12   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   156   162  
23  
24  
48986   Craig Coltharp [Great Grand Master]   Ssa   23   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   167   167  
24  
25  
175529   paul wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   30/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   174   174  
25  
26  
184116   Derek Fernon [Master]   Williamson’s Laser Squadron   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   30/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   174   186  
26  
26  
210619   Ted Morgan [Master]   Severn Sailing Association   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   30/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   174   186  
26  
 



Laser Radial (24 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 12, 2019 12:12:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
121384   Mike Schmidt [Grand Master]   Magothy River Sailing Assn   1   3   1   3   1   2   [25/DNC]   11   17  
1  
2  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   7   7   [9]   7   2   3   1   27   27  
2  
3  
185158   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   3   2   3   1   [13]   11   4   24   30  
3  
4  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   10   [13]   5   2   4   6   3   30   36  
4  
5  
188886   Ryosuke Sakai [Master]   CPYC   [8]   1   2   4   7   8   8   30   42  
5  
6  
206106   Henry Filter [Grand Master]   Severn Sailing Association   11   [22]   12   10   3   1   2   39   45  
6  
7  
157851   Wayne Pignolet [Grand Master]   Sandpoint Sailing Association   9   [17]   10   6   11   5   5   46   52  
7  
8  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   SSA   6   11   [14]   8   9   10   10   54   54  
8  
9  
207150   William Lawson [Grand Master]   SSA   [15]   4   8   12   8   14   6   52   58  
9  
10  
180524   Susan Taylor [Grand Master]   SSA   4   18   7   11   [19]   17   14   71   77  
10  
11  
209620   Bill Vickers [Master]   Marsh Harbour   [18]   9   16   15   6   4   15   65   77  
11  
12  
212611   Matt White [Grand Master]   SSA   14   12   13   [20]   12   9   11   71   77  
12  
13  
206135   Natalie Burls [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   [20]   8   11   5   15   13   9   61   79  
13  
14  
203955   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   [21]   10   19   9   5   12   7   62   80  
14  
15  
205445   Natalya Gontcharova [Master]   CPYC   12   [20]   15   13   10   7   13   70   82  
15  
16  
191967   Jeffrey Moore [Master]   SMSA   5   5   4   17   17   [25/DNC]   25/DNC   73   85  
16  
17  
214625   Steven Cofer [Great Grand Master]   SSA   16   16   20   [22]   14   15   16   97   97  
17  
18  
196065   James McKenna [Apprentice Master]   SSA   2   19   6   14   16   [25/DNC]   25/DNC   82   100  
18  
19  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   [19]   14   17   18   18   16   12   95   101  
19  
20  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   17   6   21   16   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   110   110  
20  
21  
200585   Christopher Young [Grand Master]   SSA   13   15   18   19   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   115   121  
21  
22  
178900   Thomas Johnson [Grand Master]   None   22   21   22   21   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   136   142  
22  
23  
208036   Pam Paufler [Master]   severn sailing   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   150   162  
23  
23  
206154   monica wilson [Master]   Usscmc   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   150   162  
23  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network