2019 Club Championship Series
The San Francisco Yacht Club |

1. Spinnaker 1 (PHRF 99 and below) (13 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 5:45:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper  1   2   3  Total Pos
1  
25487   Peregrine   45   David Halliwill/ Randy Smith/ Tad Lacey    [4]   1   1   2  
1  
2  
50090   Ragtime   54   Trygve (Trig) LILJESTRAND    1   [3]   2   3  
2  
3  
4216   Elusive   12   Thomas Furlong    2   4   [14/DNC]   6  
3  
4  
680   Go211   84   JC Raby    5   2   [14/DNC]   7  
4  
5  
SP1   Serenade   96   Hank Easom    3   5   [14/DNC]   8  
5  
6  
42   Jose Cuervo   78   Laurence Bekins/ Mike Stephens    [7]   6   4   10  
6  
7  
40   Lonestar   84   Madeline Morey    [8]   7   7   14  
7  
8  
126   Werewolf   99   Jeff Mulvihill    [9]   8   8   16  
8  
9  
120   Blue Ribbon   78   Peter Campfield/ Kurt Jordan    [14/DNC]   14/DNC   3   17T  
9  
10  
400   Lulu   78   Donald Wieneke    6   11/DNF   [14/DNC]   17T  
10  
11  
46   Box of Rain   78   William Melbostad
William W Melbostad  
[14/DNC]   14/DNC   5   19  
11  
12  
540   Wilco   84   Douglas Wilhelm
Douglas Wilhelm  
[14/DNC]   14/DNC   6   20  
12  
13  
46912   Kestrel   78   Eric Patterson    [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   28  
13  
 



2. Spinnaker 2 (PHRF 102 and above) (9 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 5:45:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper  1   2   3  Total Pos
1  
85   Orca   150   Will Baylis/ Rich Bergsund    1   1   [2]   2  
1  
2  
116   Wintersmoon   198   Brian Kemnitzer/ Larry Drew    [3]   2   3   5T  
2  
3  
86   Fjaer   156   Richard / Mark Pearce    2   3   [5]   5T  
3  
4  
624   Can o'Whoopass   273   Richard vonEhrenkrook
Richard vonEhrenkrook  
[7]   4   4   8  
4  
5  
82   Youngster   156   Ron Young    4   6   [10/DNC]   10  
5  
6  
76   Sketch   159   David Gruver
David J Gruver  
[10/DNC]   10/DNC   1   11T  
6  
7  
116   Flashman   150   Ashley Perrin    6   5   [10/DNC]   11T  
7  
8  
71   Leda   150   David James    5   8/DNF   [10/DNC]   13  
8  
9  
67   Shenanigans   129   BILL MOORE    [10/DNC]   10/DNC   10/DNC   20  
9  
 



3. Non-Spin 1 (PHRF 99 and below) (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 4:12:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper  1   2   3  Total Pos
1  
28901   Q   54   Glenn Isaacson/ Liz Baylis    1   [3]   1   2  
1  
2  
120   Blue Ribbon   78   Peter Campfield/ Kurt Jordan    3   1   [7/DNC]   4T  
2  
3  
1007   Trex   54   Edward Elliott
Taylor Elliott  
2   2   [2.5/TIE]   4.01T  
3  
4  
18230   Freedom   96   Jib and Muriel Martens
Muriel Martens  
[4]   4   2.5/TIE   6.5  
4  
5  
P3   Water Witch   90   John and Gena Egelston    [7/DNF]   7/DNC   4   11  
5  
6  
231   Fast Friends   78   Kyle Elliott
Kyle Elliott  
[7/DNS]   6/DNS   7/DNC   13  
6  
 



4. Non-Spin 2 (PHRF 102 and above) (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 27, 2019 4:35:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper  1   2   3  Total Pos
1  
3   Kookaburra   204   martin koffel
martin koffel  
[1]   1   1   2  
1  
2  
18608   Topgallant   129   Carl Flemming    2   2   [11/DNC]   4  
2  
3  
8049   QE3   129   George Janson/ Hannah Perot    [3]   3   2   5  
3  
4  
8112   Abba Zaba   129   Paul Mourani/ Ross Tibbits    [5]   4   4   8  
4  
5  
39   Further   150   Jim Robinson    4   5   [11/DNC]   9  
5  
6  
33685   Sonata   138   Alice Shinn/ Jonathan H Shinn    [6]   6   6   12  
6  
7  
38   Swan   141   Matthew Sessions/ Brent Crawford/ David    [11/DNC]   11/DNC   3   14  
7  
8  
71   Leda   150   David A. James    [11/DNC]   11/DNC   5   16  
8  
9  
Aquavit   Aquavit   117   William Brown    [11/DNC]   11/DNC   11/DNC   22T  
9  
9  
86   Comfortably Numb   213   Arne Morkemo
Scott Hamilton  
[11/DNC]   11/DNC   11/DNC   22T  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network