2019 USA Junior Olympic Sailing Festival
Pensacola Yacht Club | June 29-30, 2019

Optimist RWB (34 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 30, 2019 3:41:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21594   James Pine [Blue]   LOOT   2   1   4   4   1   12  
1  
2  
18402   Laura Hamilton [Red]   LOOT/lauderdale yacht club   1   10   1   1   6   19  
2  
3  
18508   Maddie Janzen [Blue]   LOOT/Southern Yacht Club   8   4   2   6   3   23  
3  
4  
22247   Lucas Tenrreiro [Red]   LOOT   10   2   8   2   4   26  
4  
5  
AUS1771   Austin Cross [Red]   Royal Prince Alfred YC   7   8   9   3   2   29  
5  
6  
22414   Henry Allgeier [Red]   LOOT/Norfolk Yacht and Country Club   3   3   6   11   8   31  
6  
7  
21595   Nathan Pine [Blue]   LOOT   9   7   12   8   9   45  
7  
8  
BER1177   Ethan Thompson [Blue]   LOOT   6   5   5   14   16   46  
8  
9  
20000   Joe Comer [Blue]   FYC   12   9   11   9   7   48  
9  
10  
22181   Elliott Lipp [Blue]   LOOT / Lauderdale YC / Carolina YC(SC)   4   6   3   7   35/UFD   55  
10  
11  
22490   Ava Anderson [Red]   LOOT/Lakewood Yacht Club   20   15   13   5   5   58  
11  
12  
22201   Talia Hamlin [Blue]   LOOT / San Francisco YC   5   17   16   10   13   61  
12  
13  
16719   Darby Smith [Red]   Birminghham Sailing Club   16   11   7   20   14   68T  
13  
14  
7444   James Allgeier [White]   LOOT/Norfolk Yacht and Country Club   13   12   15   16   12   68T  
14  
15  
22498   Cruz Dabney [Blue]   Fairhope   15   24   17   15   10   81  
15  
16  
20545   Brig Baisch [White]   Fairhope Yacht Club   19   23   18   12   11   83  
16  
17  
10203   Arthur Meade [White]   Southern Yacht Club   17   13   19   18   20   87  
17  
18  
AUS 1791   Angus Renton [Red]   RPAYC   14   16   10   13   35/UFD   88  
18  
19  
16708   Simone Moss [Blue]   LOOT / Lauderdale Yacht Club   11   14   14   17   35/UFD   91  
19  
20  
12087   Noah Gautier [White]   MYC   18   18   22   19   21   98  
20  
21  
21008   Connell Bartling [Blue]   Pensacola Yacht Club   23   21   21   23   17   105  
21  
22  
20494   James Folk [Blue]   Atlanta Yacht Club   25   22   20   21   24   112  
22  
23  
22763   Alec Ward [Blue]   Pensacola Yacht Club   22   25   35/UFD   22   19   123  
23  
24  
15747   Sean Cruthirds [White]   BucYC   21   29   35/UFD   25   15   125  
24  
25  
13450   Taylor Hundley [Blue]   Fairhope Yacht Club   24   26   25   24   27   126  
25  
26  
16720   Claire Perez [White]   Pensacola Yacht club   30/TLE   19   35/UFD   26   18   128T  
26  
27  
2542   Harbor Wacker [Blue]   Buccaneer YC   27   20   24   31   26   128T  
27  
28  
8471   Jack Meade [White]   Southern Yacht Club   28   27   35/UFD   28   22   140  
28  
29  
8433   Liam Eddy [Blue]   Pontchartrain   26   31   23   27   35/UFD   142  
29  
30  
21269   Annabelle Chadbourne [White]   Pensacola Yacht Club   29   28   35/UFD   29   25   146  
30  
31  
16053   James Dugas [Blue]   Fairhope Yacht Club   30/TLE   33/TLE   26   32   29   150  
31  
32  
8441   Mack Purvis [White]   Mobile Yacht Club   30/TLE   32   35/UFD   33   23   153T  
32  
33  
1130   Noah Wacker [White]   buccaneer   30/TLE   30   35/UFD   30   28   153T  
33  
34  
15064   Emmett Perez [White]   Pensacola Yacht Vlub   30/TLE   33/TLE   35/RET   35/DNS   35/DNS   168  
34  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network