2019 USA Junior Olympic Sailing Festival
Pensacola Yacht Club | June 29-30, 2019in

Optimist Green (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Division: (9 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Optimist RWB (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 30, 2019 3:41:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (16 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21594, James Pine[Blue], LOOT, 2-1-4-4-1- ; 12   
2. 18508, Maddie Janzen[Blue], LOOT/Southern Yacht Club, 8-4-2-6-3- ; 23   
3. 21595, Nathan Pine[Blue], LOOT, 9-7-12-8-9- ; 45   
4. BER1177, Ethan Thompson[Blue], LOOT, 6-5-5-14-16- ; 46   
5. 20000, Joe Comer[Blue], FYC, 12-9-11-9-7- ; 48   
6. 22181, Elliott Lipp[Blue], LOOT / Lauderdale YC / Carolina YC(SC), 4-6-3-7-35/UFD- ; 55   
7. 22201, Talia Hamlin[Blue], LOOT / San Francisco YC, 5-17-16-10-13- ; 61   
8. 22498, Cruz Dabney[Blue], Fairhope, 15-24-17-15-10- ; 81   
9. 16708, Simone Moss[Blue], LOOT / Lauderdale Yacht Club, 11-14-14-17-35/UFD- ; 91   
10. 21008, Connell Bartling[Blue], Pensacola Yacht Club, 23-21-21-23-17- ; 105   
11. 20494, James Folk[Blue], Atlanta Yacht Club, 25-22-20-21-24- ; 112   
12. 22763, Alec Ward[Blue], Pensacola Yacht Club, 22-25-35/UFD-22-19- ; 123   
13. 13450, Taylor Hundley[Blue], Fairhope Yacht Club, 24-26-25-24-27- ; 126   
14. 2542, Harbor Wacker[Blue], Buccaneer YC, 27-20-24-31-26- ; 128   
15. 8433, Liam Eddy[Blue], Pontchartrain, 26-31-23-27-35/UFD- ; 142   
16. 16053, James Dugas[Blue], Fairhope Yacht Club, 30/TLE-33/TLE-26-32-29- ; 150   
 



Division: Red (7 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18402, Laura Hamilton[Red], LOOT/lauderdale yacht club, 1-10-1-1-6- ; 19   
2. 22247, Lucas Tenrreiro[Red], LOOT, 10-2-8-2-4- ; 26   
3. AUS1771, Austin Cross[Red], Royal Prince Alfred YC, 7-8-9-3-2- ; 29   
4. 22414, Henry Allgeier[Red], LOOT/Norfolk Yacht and Country Club, 3-3-6-11-8- ; 31   
5. 22490, Ava Anderson[Red], LOOT/Lakewood Yacht Club, 20-15-13-5-5- ; 58   
6. 16719, Darby Smith[Red], Birminghham Sailing Club, 16-11-7-20-14- ; 68   
7. AUS 1791, Angus Renton[Red], RPAYC, 14-16-10-13-35/UFD- ; 88   
 



Division: White (11 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 7444, James Allgeier[White], LOOT/Norfolk Yacht and Country Club, 13-12-15-16-12- ; 68   
2. 20545, Brig Baisch[White], Fairhope Yacht Club, 19-23-18-12-11- ; 83   
3. 10203, Arthur Meade[White], Southern Yacht Club, 17-13-19-18-20- ; 87   
4. 12087, Noah Gautier[White], MYC, 18-18-22-19-21- ; 98   
5. 15747, Sean Cruthirds[White], BucYC, 21-29-35/UFD-25-15- ; 125   
6. 16720, Claire Perez[White], Pensacola Yacht club, 30/TLE-19-35/UFD-26-18- ; 128   
7. 8471, Jack Meade[White], Southern Yacht Club, 28-27-35/UFD-28-22- ; 140   
8. 21269, Annabelle Chadbourne[White], Pensacola Yacht Club, 29-28-35/UFD-29-25- ; 146   
9. 8441, Mack Purvis[White], Mobile Yacht Club, 30/TLE-32-35/UFD-33-23- ; 153T   
10. 1130, Noah Wacker[White], buccaneer, 30/TLE-30-35/UFD-30-28- ; 153T   
11. 15064, Emmett Perez[White], Pensacola Yacht Vlub, 30/TLE-33/TLE-35/RET-35/DNS-35/DNS- ; 168   
 



C420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 30, 2019 3:57:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5800, Connor Fanberg, Bay Waveland Yacht Club, 1-1-1-3-1- ; 7   
2. 7220, Emilie Janzen, Southern Yacht Club, 4-5-2-1-2- ; 14   
3. 8040, Nate Hartwell, Fairhope Yacht Club, 2-4-3-4-3- ; 16   
4. 8586, Reed Carpenter, Mobile, 9-3-5-2-5- ; 24   
5. 8675, Nilah Miller, Jackson, 3-6-4-6-7- ; 26   
6. 8092, Chandler Taloney, Fairhope Yacht Club, 6-2-7-7-6- ; 28   
7. 8047, Emily Allen, FYC, 5-10-6-5-4- ; 30   
8. 8539, Damian Beisner, Lake Lanier Sailing Club, 7-7-8-8-9- ; 39   
9. 4863, James Graham, Pontchartrain Yacht Club, 8-9-9-10-8- ; 44   
10. P51, Logan Mastaw, Pensacola Yacht Club, 10-8-10-9-10- ; 47   
 



ILCA Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 30, 2019 3:54:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 144344, Addison Jones, Pensacola Yacht Club, 2-3-1-1-1- ; 8T   
2. 213062, Matthew Dupuy, Pontchartrain Yacht Club, 1-1-2-2-2- ; 8T   
3. 201274, Thomas Weiss, Bart Weiss, 3-2-3-3-3- ; 14   
 



ILCA Full (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 30, 2019 3:54:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 201316, Zack Smith, Pensacola Yacht Club, 2-1-1-1-1- ; 6   
2. 200, Matt Grove, Pensacola Yacht Club, 1-2-2-2-2- ; 9   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network