2019 Junior Olympic Sailing Festival
Lewes Yacht Club | July 17-18, 2019

Optimist Green (30 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 17, 2019 2:33:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
280   Maddie Deane    Baltimore County Sailing Center   1   3   2   3   1   [6]   5   15  
1  
2  
18485   samuel de los Reyes    AYC   [14]   1   5   1   6   4   1   18  
2  
3  
10641   Lizzy Scales    Severn Sailing Association   8   9   6   7   [11]   1   2   33  
3  
4  
261   Mason Bothner    BCSC   10   7   4   [20]   7   5   6   39  
4  
5  
16070   Hudson Stewart    TAYC   3   [11]   10   5   10   9   3   40  
5  
6  
8794   Will Mohler    Annapolis Yacht Club   7   4   7   2   [16]   13   8   41  
6  
7  
17412   Parker Corson    TAYC   6   17   [18]   11   2   2   7   45  
7  
8  
4859   William Burke    Lewes Yacht Club   [15]   6   3   4   5   15   15   48  
8  
9  
16559   Casey Burman    SSA   2   8   9   13   8   [16]   9   49  
9  
10  
14888   Michael Groszkowski    SSA   9   [22]   8   6   3   21   10   57  
10  
11  
9550   William Rosenthal    Annapolis Yacht Club   16   5   14   14   14   10   [17]   73  
11  
12  
9399   Daniel Draper    Annapolis Yacht Club   17   [25]   24   8   13   3   12   77  
12  
13  
4067   Lily Root    TAYC   11   14   19   [21]   4   14   16   78  
13  
14  
14931   Ben Gendell    Annapolis Yacht Club   12   16   12   [22]   17   11   13   81  
14  
15  
19320   Robert Carey, Jr.    TAYC   [23]   20   17   18   19   8   4   86  
15  
16  
11660   Elizabeth Spalding    Miles River Yacht Club   18   18   11   15   18   7   [19]   87  
16  
17  
9477   Charlie Dyke    SSA   5   19   15   9   [20]   20   20   88T  
17  
18  
6497   Chase Olavsrud    Tred Avon Yacht Ckub   13   15   13   17   12   [19]   18   88T  
18  
19  
302   Benjamin O'Nell    Lewes Yacht Club   20   12   16   10   [23]   17   22   97  
19  
20  
11630   Thomas Christiansen    MRYC   4   2   1   [31/DNF]   31/DNS   31/DNS   31/DNS   100  
20  
21  
18996   Caroline Carey    TAYC   [29]   26   22   12   15   12   14   101  
21  
22  
12318   Dylan Scales    Seven Sailing Association   22   10   [23]   23   21   23   11   110  
22  
23  
31   Riley Stazzone    Lewes Yacht Club   19   [27]   26   25   9   25   21   125  
23  
24  
18664   Charlotte Hugo    Annapolis Yacht Club   21   13   20   26   22   24   [27]   126  
24  
25  
3131   Blake Fitzgerald    Lewes Yacht Club   [25]   23   21   16   24   22   24   130  
25  
26  
11218   Louisa Kalinski    TAYC   [27]   21   25   19   25   26   25   141  
26  
27  
3022   Will DiPaolo    Lewes Yacht Club   26   [31/RET-AF]   31/DNF   24   31/DNS   18   23   153  
27  
28  
3021   Oliver Swier    Lewes Yacht Club   24   [31/DNF]   27   27   31/DNF   31/DNC   31/DNS   171  
28  
29  
1   Thomas Bain    Lewes Yacht Club   28   24   28   [31/DNF]   31/DNS   31/DNC   31/DNS   173  
29  
30  
19067   Dawson Cooper    TAYC   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   26   181  
30  
 



Optimist (38 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 18, 2019 11:30:52 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
22595   Kyle Reinecke [Red]   AYC   6   2   1   1   6   [39/OCS]   3   19  
1  
2  
22562   Bo Angus [Blue]   FBYC   1   1   2   12   [18]   3   1   20  
2  
3  
21073   Luca DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   2   6   3   [14]   5   7   5   28  
3  
4  
19187   Rebecca Schill [Red]   FBYC   12   3   [15]   9   1   2   4   31  
4  
5  
22667   Christopher Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   4   4   11   10   [15]   1   2   32  
5  
6  
20616   Ava Arepally [Red]   TAYC   5   8   5   5   3   8   [25]   34  
6  
7  
15924   Willem DeSimone [Red]   Tred Avon Yacht Club   3   7   4   11   4   6   [39/DNS]   35  
7  
8  
20956   Nathan Jensen [Red]   NERYC   8   9   [10]   2   8   4   6   37  
8  
9  
22852   luca webb [Red]   NERYC   [16]   10   8   4   12   5   8   47  
9  
10  
20367   Conor Mastromarco [Blue]   Annapolis Yacht Club   10   5   7   [15]   10   9   10   51  
10  
11  
15299   William Lindsley [Red]   SSA   13   14   9   6   [21]   14   13   69  
11  
12  
18948   Owen MacWilliams [Red]   Annapolis Yacht Club   14   13   6   13   [25]   15   9   70  
12  
13  
19416   Ashton Perkins [White]   SSA   11   [19]   19   7   11   16   15   79  
13  
14  
21294   lilliana webb [Red]   neryc   9   12   17   8   17   [39/OCS]   21   84  
14  
15  
20369   Robbie Wilmer [Red]   Annapolis YC   19   [31]   18   16   7   21   7   88  
15  
16  
9752   Georgia Wensell [Red]   FBYC   [29]   15   13   3   28   10   24   93  
16  
17  
21782   Kayla Roper [Blue]   FBYC   7   23   22   [27]   16   11   22   101  
17  
18  
8714   Parker Herman [Red]   SSA   15   11   30   [39/DNF]   9   31   19   115  
18  
19  
21798   Noah Wensell [Blue]   FBYC   22   20   24   17   [27]   19   14   116  
19  
20  
714   Charlotte Brody [Red]   TAYC   20   24   20   18   [36]   24   17   123  
20  
21  
19788   Beylen Gode [Blue]   Annapolis Yacht Club   17   26   16   [39/DNF]   20   20   26   125  
21  
22  
19147   Cal King [White]   FBYC   35   16   23   [39/DNF]   24   12   16   126  
22  
23  
16575   Owen Bott [Red]   BCSC   [31]   21   12   24   13   29   28   127  
23  
24  
10586   James Cottage [Red]   North East River Yacht Club   26   [29]   26   19   26   17   20   134  
24  
25  
11862   Carter Spalding [Red]   Miles River Yacht Club   25   34   14   21   14   28   [35]   136  
25  
26  
3021   Bailey Fletcher [Red]   Lewes Yacht Club   30   27   21   [39/DNF]   31   25   12   146  
26  
27  
19067   Hartley Cooper [Blue]   TAYC   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   2   18   11   148  
27  
28  
18961   EJ Brody [Red]   TAYC   28   22   28   20   23   30   [36]   151  
28  
29  
15693   Clare Kammeier [Red]   Annapolis Yacht Club   27   28   32   [39/DNF]   19   23   33   162  
29  
30  
19821   Maggie Mohler [Red]   Annapolis Yacht Club   21   17   25   [39/DNF]   29   39/OCS   32   163  
30  
31  
21360   Michael Yost [Blue]   MRYC   [39/DNS]   25   39/DNS   26   39/DNS   13   23   165T  
31  
32  
19258   Nicholas Tollefson [Red]   Annapolis Yacht Club   18   33   33   [39/DNF]   22   32   27   165T  
32  
33  
16186   Jake Beaver [White]   SSA   23   30   29   [39/DNF]   39/RET-BF   26   18   165T  
33  
34  
17630   Spencer Bruning [White]   BCSC   24   32   27   [39/DNF]   30   22   34   169  
34  
35  
22112   Charlotte Staas [Red]   Fishing Bay Yacht Club   32   18   31   28   [35]   34   29   172  
35  
36  
15222   Eli Waltz [White]   Severn Sailing Association   33   37   [39/DNF]   22   34   27   31   184  
36  
37  
20770   Trey Burman [Blue]   SSA   [39/DNF]   35   39/DNF   25   32   35   30   196  
37  
38  
15345   Benedict Dyer [Blue]   MRYC   34   36   [39/DNF]   23   33   33   39/DNF   198  
38  
 



Laser Radial (18 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 18, 2019 11:22:07 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
170331   Magnus Weissenberger    GIYS   1   3   4   1   4   1   [7]   14  
1  
2  
205406   Philip Ralph    TAYC   6   2   1   3   [7]   3   1   16  
2  
3  
44   Jack O'Donnell    TAYC   5   [9]   3   2   2   6   3   21  
3  
4  
210869   Cole Canuel    Annapolis Yacht Club   [10]   1   2   5   1   9   4   22  
4  
5  
175212   Lucy Paskoff [Open]   SCC   2   [6]   6   6   5   2   2   23  
5  
6  
203962   Jack McDonnell    GIYS   3   [10]   5   9   6   4   6   33  
6  
7  
4848   Robert Shand [Junior]   NERYC   4   4   [10]   7   3   8   10   36  
7  
8  
153375   Noah Macielag    RHYC   8   8   7   4   [9]   5   5   37  
8  
9  
211538   Brooke Bogdan [Junior]   NERYC   9   5   8   [10]   8   7   8   45  
9  
10  
145418   Robert Mullikin    MRYC   11   11   11   [12]   10   10   9   62  
10  
11  
171223   Lochlann Ludwig [Junior]   Sailing Center Chesapeake   7   7   9   8   13   [19/DNC]   19/DNC   63  
11  
12  
166167   Ivan Yelk    Lewes Yacht Club   12   12   [13]   11   11   12   13   71  
12  
13  
164214   Ben Anthony    RHYC   13   [14]   12   13   12   11   11   72  
13  
14  
1   Jack Armstrong    Rock Hall Yacht Club   15   15   [19/DNF]   15   15   13   12   85  
14  
15  
302   Ryan Evans    Lewes Yacht Club   14   13   14   14   14   [19/DNC]   19/DNC   88  
15  
16  
187173   MORGAN ESSEX    NERYC   [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   114T  
16  
16  
192060   Jean-Pierre Piasecki    TAYC   [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   114T  
16  
16  
184472   Emma Kurtz    Rock Hall Yacht Club   [19/DNC]   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   114T  
16  
 



C420 (36 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 18, 2019 11:15:44 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   5   6   7   8  Total Pos
1  
8580   Matt Budington /
Linnea Forsberg  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   3   2   3   [9]   5   1   1   15  
1  
2  
8669   Beckett Kumler /
Orion Adelman  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   2   8   5   [37/UFD]   6   2   3   26  
2  
3  
7289   skylor sweet /
isabella Webb  
NERYC/ NERYC   1   [11]   10   1   4   3   11   30  
3  
4  
8582   Walker Angus /
Mason Chapman  
FBYC/ FBYC   11   3   1   8   [37/UFD]   7   2   32  
4  
5  
3733   Marguerite Lejeune /
Wade Anthony  
RHYC/ RHYC   7   9   4   3   1   12   [13]   36  
5  
6  
8579   Nick Budington /
Ryan Tatelbaum  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   [10]   10   9   6   2   8   4   39  
6  
7  
8075   Chase Conway /
Katelyn Herter  
Annapolis Yacht Club/ USSCMC   [13]   1   6   4   7   10   12   40  
7  
8  
5825   Ian Ronald /
Lachlan Hooper  
NERYC/ NERYC   4   5   [13]   7   11   6   9   42  
8  
9  
5790   Peter Lobaugh /
Molly Roden  
Annapolis Yacht Club/ AYC   9   17   2   5   [37/UFD]   14   6   53  
9  
10  
7535   Olivia Sowa /
Audrey Commerford  
NERYC/ Sailing Center Chesapeake   [14]   13   7   13   9   9   5   56  
10  
11  
8064   ava cornell /
madeline amthor  
annapolis yacht club/ annapolis yacht club   12   4   8   14   14   [28]   7   59  
11  
12  
8094   Anna Groszkowski /
Addison Lisiewski  
SSA/ SSA   5   [22]   11   15   3   11   15   60  
12  
13  
3196   Mae Wallace Angus /
Eleanor Patterson  
FBYC/ FBYC   6   14   [23]   2   8   20   14   64  
13  
14  
3311   William Wrightson /
Liam Edgell  
Tred Avon YC/ Tred Avon YC   15   [18]   18   11   13   5   8   70  
14  
15  
4143   Tyler Egeli /
Steven Twenlow  
Sailing Center Chesapeake/ Sailing Center Chesapeake   8   6   20   [28]   18   13   10   75  
15  
16  
4114   Max Penders /
Alex Brenia  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   [27]   7   19   10   16   19   21   92  
16  
17  
BCSC1   Reese Meyers /
Thomas Krulak  
BCSC/    21   15   16   18   10   15   [26]   95  
17  
18  
9568   Ava Farley /
Maddy Scales  
Severn Sailing Association/ ssa   [28]   21   12   19   12   18   16   98  
18  
19  
1645   John Thomas Mason /
Henry Van Ciszewski  
Fishing Bay Yacht Club/ FBYC   18   12   15   [37/RET-BF]   37/RET-BF   4   17   103  
19  
20  
AYC#3   William Donald /
Raam Fox  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   16   16   14   12   23   26   [27]   107  
20  
21  
AYC#2   Andrew Tollefson /
Lucy Lobaugh  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   [30]   19   22   16   24   16   23   120  
21  
22  
AYC 5   Nolan Corson /
Cal Morris-Berlin  
Annapolis Yacht Club/ AYC   22   20   27   [29]   19   23   20   131  
22  
23  
AYC 4   Wynne Williams /
Anna Howell  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   17   24   21   23   26   [37/OCS]   22   133  
23  
24  
7791   Isabela Hillmann /
Katie Yost  
Miles River Yacht Club/ Miles River Yacht Club   23   25   17   [30]   29   27   19   140  
24  
25  
3023   Aiden Bowman /
Nick Holman  
Lewes Yacht Club/ Lewes Yacht Club   24   [34]   26   24   20   22   25   141  
25  
26  
AYC 6   Tyler Hughes    Annapolis Yacht Club (AYC)   [33]   27   24   25   17   21   29   143  
26  
27  
2079   Alden Smallwood /
Nelson DeVries  
MRYC/ MRYC   [37/UFD]   29   28   20   21   17   31   146  
27  
28  
4769   Tate Bothner /
Izzy Wu-Karr  
BCSC/ Baltimore County Sailing Center   20   [36]   33   31   15   31   18   148T  
28  
29  
7054   Jackson Park /
Chase OMalley  
AYC/ AYC   26   26   [31]   22   25   25   24   148T  
29  
30  
5063   Jonathan Stevenson /
Conner Anderson  
SCC/ SCC   25   30   25   17   22   [34]   33   152  
30  
31  
319   Cornelia McDowell /
Olivia Gilmore  
FBYC/ FBYC   19   23   30   26   27   29   [32]   154  
31  
32  
GI 3   Nicholas Savage /
Maggie Nolan  
GIYS/ GIYS   29   [32]   29   21   32   30   28   169  
32  
33  
6914   Vincent Dyer /
Grace Hamilton  
MRYC/ Miles River Yacht Club   32   28   [36]   32   30   24   34   180  
33  
34  
2931   Mina Swier /
Anne Dolan  
Lewes Yacht Club/ Lewes Yacht Club   [37/DNF]   31   32   33   28   32   36   192  
34  
35  
4768   Chiara Kalinski /
Coard Benson  
TAYC/ TAYC   31   33   34   34   31   [35]   30   193  
35  
36  
3021   Rachel Delie /
Sarah Krajewski  
Lewes Yacht Club/ Lewes   [37/UFD]   35   35   27   33   33   35   198  
36  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network