2019 CRA Beer Can Series
Cortez Racing Association |

Class A Spin (4 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
69152   Staghound   -48   Alec Oberschmidt    SWYC/CRA   1   [2]   1   1   1   4  
1  
2  
69148   ANDIAMO2   -15   Robert Pace
EILEEN PACE  
CRA   [5/DNC]   1   5/DNF   2   2   10  
2  
3  
77000   Pendragon   -61   Steve Torres
Steve Torres  
Hawaii Yacht Club   [5/DNC]   5/DNC   2   3   5/DNC   15  
3  
4  
58885   Maasai   -9   Johannes Neuendorf
Ned Warner  
CRA   [5/DNC]   5/DNC   5/DNF   4   5/DNC   19  
4  
 



Class B Spin (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
7397   Menace XXIV   -0   Dennis Conner    CRA   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
60486   Precepts II   21   Drew Belk    CRA   2   3   [8/DNF]   2   5   12  
2  
3  
28596   CC Rider   42   Chuck Nichols
Wayne Terry  
SDYC/CRA   6   6   2   3   [8]   17T  
3  
4  
52447   Athena   18   David Cheresh    CRA/SDYC   3   7   [8/DNF]   4   3   17T  
4  
5  
46996   caper   42   John Laun    SDYC/CRA   4   2   [11/DNC]   11/DNC   4   21  
5  
6  
46604   Mad Men   42   Ernie Pennell
Dave Reyhnolds  
SDYC/CRA   [11/DNC]   4   8/DNF   6   6   24  
6  
7  
56440   AEOLOS   21   Greg Price    SDYC/CRA   [11/DNC]   11/DNC   8/DNF   5   2   26T  
7  
8  
4892   Minotaur   30   Andrew Constantine
George Roland  
SDYC/CRA   5   5   8/DNF   8   [9]   26T  
8  
9  
4735   Siesta   45   Curtis Collins
Curtis  
CRA   7   9/DNF   [11/DNC]   7   7   30  
9  
10  
USA 37022   Pacific Yankee   0   drew Freides
Bill Ruh  
SDYC/NYYC   [11/DNC]   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   44  
10  
 



Class C-Large Sport (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  2   4   5  Total Pos
1  
13   A4   45   Scot Tempesta    sdyc/cra   1   1   [2]   2  
1  
2  
56605   MOSH PIT   69   Matt Anderson    SWYC/CRA   [4]   4   1   5T  
2  
3  
8   ABACUS   45   Timothy Chin    SGYC/CRA   2   [3]   3   5T  
3  
4  
46830   SuperFly   57   Erik Rogers
Steve Mollering  
CRA/SDYC   [7/DNC]   2   7/DNC   9  
4  
5  
28770   Troublespot   48   Oliver Michaelis    CRA/KYC   3   [7/DNC]   7/DNC   10  
5  
6  
9(FT10)   Thunderstruck   45   Brad Stump    CRA   [7/DNC]   7/DNC   7/DNC   14  
6  
 



Class C-Small Sport (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
52   Scotch Bonnet   75   tony beale    SWYC/CRA   [2]   2   2   2   1   7  
1  
2  
30   Ran   75   John Downing
Zack Downing  
CRA / SDYC   [3]   3   1   1   3   8  
2  
3  
143   Sinnerman   90   Brad Milligan
Kimberly Milligan  
SDYC/CRA   [7/DNC]   1   7/DNC   3   2   13  
3  
4  
192   Triple OG   90   Tom Hirsh
Kyle Hirsh Keenan Hirsh  
CRA/SWYC   1   4   4/DNF   [7/DNC]   7/DNC   16  
4  
5  
56982   Patriot   111   Michael Rose
US Patriot Sailing  
CRA/NYCSD   4   5   [7/DNC]   4   7/DNC   20  
5  
6  
60652   Impulse   75   Lowell Potiker    SDYC/CRA   5   6   [7/DNC]   7/DNC   7/DNC   25  
6  
 



Class D J-105 (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
9(J105)   Juiced   84   Ed Machado
Chuck Driscoll  
MBYC/CRA   1   1   [2]   2   1   5  
1  
2  
435   Blink!   84   Steve Howell
Lucy Howell  
SDYC/CRA   2   2   [4]   1   2   7  
2  
3  
514   Sun Puffin   84   George Scheel
Bill Beck  
SDYC/CRA   [11/DNC]   4   1   3   6   14  
3  
4  
218   J-Rabbit Slim   84   William Quealy    CRA   4   [6]   3   6   3   16  
4  
5  
88   Sanity   84   Donica & Scott Ryder    SDYC/CRA   3   3   [8/DNF]   7   7   20  
5  
6  
502   Jim   84   David Nolan    CRA   [11/DNC]   5   8/DNF   4   4   21  
6  
7  
503   Lucky Duck   84   Richard Collins
Dan Collins  
SDYC/CRA   5   7   [11/DNC]   5   5   22  
7  
8  
401   Air Boss   84   Jon Dekker    SDYC/CRA   [11/DNC]   9/DNF   8/DNF   8   8   33  
8  
9  
45   J-OK   84   Stewart Cannon    SDYC   [11/DNC]   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   44T  
9  
9  
125   Viggen   84   Joe Dagastino
Tom Fisher  
SDYC   [11/DNC]   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   44T  
9  
 



Class E Spin (14 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, June 20, 2019 10:24:55 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  2   4   5  Total Pos
1  
51504   Silhouette   54   Warren Gross    CRA. SDYC   1   [2]   1   2  
1  
2  
28590   Nereid   60   Standish Fleming    CRA   [15/DNC]   1   3   4  
2  
3  
42733   Maleficent   72   Christopher Bennett    CRA   2   [6]   4   6  
3  
4  
43513   B'Quest   51   Keith Ericson    CRA   4   3   [5]   7  
4  
5  
51392   Excalibur   54   David Tarson    SGYC/CRA   3   5   [8]   8  
5  
6  
198   Geronimo   60   Steve Carter
Gene Pitkin  
CRA   [9]   7   2   9T  
6  
7  
46409   Syrena   63   Lawrence Andrews    SWYC   5   4   [6]   9T  
7  
8  
87308   Sugar Sue   63   Larry Schmitz    SWYC/CRA   6   [11]   9   15  
8  
9  
97012   Buttercup   69   Roderick Messinger    CRA   8   9   [11/ARB]   17  
9  
10  
158   Backdraft   69   Steve Worcester
Sandy Smith  
SDYC/CRA   7   12   [15/DNC]   19  
10  
11  
56046   Playa Grande   54   Tyler Babcock    SDYC/CRA   [15/DNC]   10   10   20  
11  
12  
97300   Blue Lunatic   72   Don Fulton
James Bailey  
SDYC/CRA   10   [13]   11   21  
12  
13  
34   Ohana   65   Joe Markee
Steve Wright / Patrick Murray  
SDYC/CRA   [15/DNC]   8   15/DNC   23  
13  
14  
77390   HOUN DAWG   66   DREW NIEDRINGHAUS    SGYC/CRA   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   30  
14  
 



Class F Spin (13 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:46:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   4   5  Total Pos
1  
97670   Echo   75   Alice Schmid    SDYC   2   1   [3]   1   4T  
1  
2  
87819   Waterworks   84   Ray Pope    CRA   1   [4]   1   2   4T  
2  
3  
7223   Adventure   84   Ted Butterfield    SWYC/CRA   5   3   2   [6]   10  
3  
4  
52905   Pronto   81   Brion Murray
Barbie Murray  
SWYC/CRA   6   2   9   [14/DNC]   17T  
4  
5  
7020   Sorcerer   84   Michael Grupp
Bo Kopaniasz  
SDYC/CRA   4   [10]   8   5   17T  
5  
6  
97036   Alley Cat   87   Dan Harlan    SDYC/CRA   [12/DNF]   11   4   3   18T  
6  
7  
77704   Rowdy   81   Andy Marcus    SDYC/CRA   [8]   7   7   4   18T  
7  
8  
38747   Kodachrome   84   Jerry Twomey    CRA/PLYC   [7]   5   6   7   18T  
8  
9  
90   Legend   80   Neil Senturia
Kasey Campbell  
SDYC/CRA   3   8   [14/DNC]   14/DNC   25  
9  
10  
7096   Scenic   99   Dan Bunce
Jeff Bunce  
CRA   12/DNF   9   5   [14/DNC]   26  
10  
11  
7407   Azure Vista   90   Kevin Heinly    SDYC/CRA   [12/DNF]   12   10   9   31  
11  
12  
7926   Zarafa   75   Michael Brawner    SDYC   [14/DNC]   13   11   8   32  
12  
13  
36764   Adeline   84   ROBERT Carlson    CRA   [14/DNC]   6   14/DNC   14/DNC   34  
13  
 



Class G Spin (15 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  2   4   5  Total Pos
1  
56222   MARLEN   117   Nico Landauer
Ryan Hunter  
SDYC/SWYC/CRA   [1]   1   1   2  
1  
2  
97467   Paladin   108   van hughes    ccyc/cra   5   2   [8]   7T  
2  
3  
46447   Sea Maiden   120   Carolyn/Sandra Sherman    SWYC/CRA   2   5   [9]   7T  
3  
4  
32217   Rhumb Runner   111   Chuck Bowers    CRA   [7]   4   3   7T  
4  
5  
46485   Blackadder   126   David Cattle
Matthew Cooper  
CRA   6   [7]   2   8T  
5  
6  
32636   Fiasco III   120   Joe Saad    CRA   [8]   3   5   8T  
6  
7  
37600   Masquerade   120   Mick Moore    PLYC / SWYC / CRA   4   [9]   4   8T  
7  
8  
87268   Blind Squirrel   120   Scott Bennett
Mike Schrager, Tom Laffler  
CRA   3   [8]   7   10  
8  
9  
15799   Distraction   120   Don Laverty    SWYC/CRA   [9]   6   6   12  
9  
10  
97965   Broad Reach   114   Jay Sorensen    CRA   [11]   10   10   20  
10  
11  
7453   Project 53   129   Derek Gaertner    CRA   10   [11]   11   21  
11  
12  
61055   Reflections   114   Corey Petersen    CRA   [12]   12   12   24  
12  
13  
60865   Honu   117   Steven Sladky    CRA   [16/DNC]   14   13   27T  
13  
14  
61204   Audeamus   114   WILLIAM POSNER
Susan Evans  
CRA   [14/DNF]   13   14   27T  
14  
15  
61096   Lucca   117   Clark Simensen    CRA   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   32  
15  
 



Class H Spin (14 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   4   5  Total Pos
1  
61277   Wani Racing   141   Karen Busch
Ben Mitchell  
SDYC/CRA   [2]   1   1   1   3  
1  
2  
67171   Shark Sandwich   150   Chris Winnard    Farallones Yacht Club/SWYC/CRA   1   [15/DNC]   3   2   6  
2  
3  
52170   An Dara Claddagh   132   Ken Henehan    CRA   3   [9]   2   4   9  
3  
4  
23801   ruffian   138   tim lynch    sdyc   [13/DNF]   3   5   5   13  
4  
5  
77394   Liberty   129   Randy Ames    SWYC/ CRA   [13/DNF]   7   8   3   18  
5  
6  
30918   Lucky Charms   133   Mark Clements    CRA/SGYC   [13/DNF]   2   10   9   21T  
6  
7  
60   American Girl   156   Lisa and Craig Leweck    SDYC/CRA   [15/DNC]   4   7   10   21T  
7  
8  
97518   Gogo Kupulai   156   Brian Stanford
Kimberly  
SDYC/CRA   [15/DNC]   11   4   7   22T  
8  
9  
47200   Bolero   150   Roy Mumma    SDYC/CRA   [13/DNF]   5   9   8   22T  
9  
10  
77812   Spin Dr   144   Paul Farrell
Gene Ondrusek  
PLYC / CRA   [13/DNF]   6   13   6   25  
10  
11  
433   Mad Hatter   138   Robert Noe    CRAMBYC   [13/DNF]   10   6   11   27  
11  
12  
60842   Softstar   141   Martin Dobal    PLYC   [13/DNF]   8   11   13   32  
12  
13  
61181   Komet   135   William Mason    SWYC/CRA   [13/DNF]   12   12   12   36  
13  
14  
61242   Wayfinder   153   Ronald Floyd    CRA   13/DNF   [15/DNC]   14   15/DNC   42  
14  
 



Class I Spin (13 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  2   3   4   5  Total Pos
1  
57717   Rumlined   174   Tim Sanders    PLYC/CRA   [2]   1   2   2   5  
1  
2  
1130   USA 1130   174   William Ramacciotti    SWYC/CRA   1   [12/DNF]   4   1   6  
2  
3  
27995   38 Special   168   David Gardner    CRA AMSS   3   2   [5]   5   10  
3  
4  
46698   ZigZag   168   John Voigt    SDYC/CRA   5   5   3   [14/DNC]   13  
4  
5  
648   Liberator   274   Sandy Leon    CRA / CSC   4   [12/DNF]   1   9   14  
5  
6  
67123   Kudzu 2   198   Jerry Lewis    SWYC, CRA, GCYC   8   4   [9]   3   15  
6  
7  
57789   Casamar   198   David Baer    SWYC/CRA   7   3   [8]   6   16  
7  
8  
77129   cygnet 2   174   christian seidel    cra   6   [12/DNF]   7   7   20  
8  
9  
70974   Joie du Bleu   198   John Sivak
Eric Schaleger  
CRA   9   [12/DNF]   6   8   23  
9  
10  
2275   Irie   174   Ryan Jurkowski    CRA   10   12/DNF   [14/DNC]   4   26  
10  
11  
56751   Hot Dog   210   Jacques Naviaux
Peter Ahearn  
SWYC/CRA   [14/DNC]   12/DNS   10   11   33  
11  
12  
77250   Flying Colors   174   Brian Bohan
Mac Hill  
LPYC / CRA   11   [14/DNC]   14/DNC   10   35  
12  
13  
7540   Freedom   222   Michael Rettie    CRA and Pewaukee YC   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   42  
13  
 



Class J Non-Spin Large (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  2   3   4   5  Total Pos
1  
28507   Blue Agave   54   Richard Hohol
Frank Delsavio  
SWYC/CRA   [2]   2   1   1   4T  
1  
2  
60762   Gaucho   111   Chuck Peinado
Bob Sherman  
MBYC/CRA   1   1   [2]   2   4T  
2  
3  
736   Awesome   153   Eric McManus    CRA   4   [8/DNF]   3   4   11  
3  
4  
302   Alondra   153   Lloyd Hawley    PLYC/CRA   3   [8/DNF]   6   3   12  
4  
5  
52760   Windsome   81   Robert Madruga    CRA   5   [8/DNF]   5   5   15  
5  
6  
9(Cat34)   Joie De Vivre   153   John Harrop
Kendra Olson  
SDYC/CRA   7   [8/DNF]   4   6   17  
6  
7  
56759   Jennifer K   144   Mark Burrows    cra   6   8/DNF   7   [9/DNC]   21  
7  
8  
97674   Celerity   96   Arthur / Chip Slater
Richelle Slater  
CRA   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   27  
8  
 



Class K Non-Spin Small (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 19, 2019 10:38:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   4   5  Total Pos
1  
97662   decoy   186   mike dore    plyc/cra   [3]   1   1   2   4  
1  
2  
97661   A Wisp of Wind   129   John Meihls
Marc Northover  
CRA   [4]   2   3   1   6T  
2  
3  
46177   Kestrel   210   Eric Johnson    CRA   1   3   2   [9/DNC]   6T  
3  
4  
27   Maistro   117   plamen yanakiev    CRA   2   [4]   4   3   9  
4  
5  
56726   Keani   150   George Karris    SWYC   [5]   5   5   4   14  
5  
6  
56960   Whiskey Six   162   Timothy Fraher
Timothy M Fraher  
SDYC CRA   [9/DNC]   9/DNC   6   5   20T  
6  
7  
61246   Nauti Cal   159   John Klitsner    CRA   7/DNF   [8/DNS]   7   6   20T  
7  
8  
1264   KITFOX   198   Debbie Kahler
Dave Kahler  
SWYC/CRA   [9/DNC]   6   9/DNC   9/DNC   24  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network