San Francisco Leukemia Cup Regatta
The Leukemia & Lymphoma Society | October 20, 2019

J105 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
400   Lulu   78   Donald Wieneke    SFYC   1   1  
1  
2  
003   Ne*Ne   0   Tim Russell    SFYC   2   2  
2  
3  
USA 385   MAVERICK   78   Ian Charles    StFYC   3   3  
3  
4  
173   NATURAL BLONDE   0   Dennis Deisinger
Rob Cooper  
TYC   4   4  
4  
5  
312   Kestrel   78   Eric Patterson
Steve Prince  
SFYC   5   5  
5  
6  
355   Yunona   78   Artem Savinov    none   6   6  
6  
7  
337   Arrived!   0   Tom Struttmann    St Francis Yacht Club   7   7  
7  
8  
31   Joyride   0   William Hoehler    Tiburon Yacht Club   8   8  
8  
9  
469   Streaker   78   Greg Arkus    SFYC   9   9  
9  
10  
265   Mamaluc   0   Scott Lamson    StFYC   10   10  
10  
 



Knarr (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
USA 120   Snaps III   0   Mike Ratiani    Sfyc/stfyc   1   1  
1  
2  
103   Kulani   0   Timothy Dowling
Timothy G Dowling  
SFYC   2   2  
2  
3  
104   Flyer   0   Chris Kelly    Richmond YC   3   3  
3  
4  
USA 125   Aquavit   0   Jonathan Perkins    sfyc   4   4  
4  
5  
130   Adelante   0   Donald Nazzal    StFYC   5   5  
5  
6  
134   John Buestad   0   John Buestad Buestad    John Buestad   6   6  
6  
7  
102   Benino   0   P. Terry Anderlini    St Francis Yacht Club   7   7  
7  
8  
111   Gjendin   0   Graham Green    St. Francis   8   8  
8  
9  
47   Kraken   0   Risley Sams    StFYC   9   9  
9  
10  
114   Brothers   0   Robin Driscoll    SFYC/StFYC   10   10  
10  
11  
143   Narcissus   0   john jenkins    SFTC   11   11  
11  
12  
107   EOS   0   Albert Wetter
Wayne Stranton  
St. Francis Yacht Club   12   12  
12  
13  
144   Fifty/Fifty   0   Paul Stone
Steve Wagner  
Santa Cruz Yacht Club   13   13  
13  
 



SuperYacht (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (1 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
00000   My Star   0   Timothy Forderer
Star Water Ltd  
CRA/SWYC/JRSC/NCYC   1   1  
1  
 



PHRF1 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 101   Bad Dog   36   Richard Swanson    StFYC   01:23:23   1   1  
1  
2  
25487   Peregrine   45   David Halliwill
Tad Lacey, Mike O'Callaghan, Randy Smith  
SFYC   01:23:45   2   2  
2  
3  
174   Nuckelavee   27   Mark Kennedy
Pearl Prisco  
SBYC & RYC   01:23:59   3   3  
3  
4  
38125   Favonius   12   Gregory Dorn    SFYC   01:24:44   4   4  
4  
5  
Sp1   Serenade   96   Hank Easom    San Francisco yc   01:25:51   5   5  
5  
6  
USA-855   Looper   84   Duane Yoslov    San Francisco Yacht Club   01:26:29   6   6  
6  
7  
28289   Mister Magoo   48   Stephen Madeira    StFYC   01:27:00   7   7  
7  
8  
58484   Kuda Wuda   69   Craig Page    SFYC   01:28:49   8   8  
8  
9  
28528   Jarlen   72   Robert/Greg Bloom/Winters
Greg Winters  
SYC   01:29:18   9   9  
9  
10  
XX (20)   ANOTHER GIRL   90   Cinde Lou Delmas    RYC, StFYC   01:31:40   10   10  
10  
11  
7676   Kuai   27   Daniel Thielman    CYC   13:09:33   12/RET   12  
11  
 



PHRF2 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
584   Wingman Racing   114   Jim Diepenbrock    Corinthian Yacht Club   01:33:32   1   1  
1  
2  
67   Shenanigans   129   Bill Moore    San Francisco Yacht Club   01:35:50   2   2  
2  
3  
28999   Kira   132   Jim Erskine    CYC   01:36:28   3   3  
3  
4  
USA676   Boomer   111   Marcus Canestra    CYC   01:37:15   4   4  
4  
 



NONSPINN1 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
28901   Q   54   Elizabeth Baylis
Glenn Isaacson (will not be on board  
SFYC, RYC, CCA   01:33:04   1   1  
1  
2  
1007   TRex   51   Phillip Barow
Ted Elliot  
Bay Head Yacht Club   01:35:21   2   2  
2  
3  
56709   Good Call   39   Richard Garman    CYC   01:36:00   3   3  
3  
4  
105   Andale   72   Bruce Reeves    Sfyc   01:39:34   4   4  
4  
5  
227   Katester   96   Byron Reeves    Corinthian Yacht Club   01:43:05   5   5  
5  
6  
164   Aegea   114   Lewis Gridley    None   01:52:41   6   6  
6  
7  
15983   Lotus   -30   Marcel Houtzager    SFYC   01:53:30   7   7  
7  
8  
77974   Osprey   48   Michael Bender    RYC   01:55:50   8   8  
8  
9  
1165   Hangar1   114   Kevin Holden    Modern Sailing   02:14:16   9   9  
9  
 



NONSPINN2 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
142   Summer Sailstice   153   John Arndt    Corinthian YC   00:54:29   1   1  
1  
2  
1691   Surprise   147   Peter Birnbaum    CYC   00:55:27   2   2  
2  
3  
8112   Abba Zaba   126   Ross Tibbits
Michelle Farabaugh  
SFYC   00:56:23   3   3  
3  
4  
1369   #53 Grandad   150   Toby Marion    Toby Marion   00:58:37   4   4  
4  
5  
2168   Andiamo   153   John Squire    Modern Sailing   01:03:17   5   5  
5  
6  
3515   Traharta   150   Stephan Sonnenschein    Modern Sailing   01:08:24   6   6  
6  
7  
617   Survivor   138   Jimmie Marquez    Modern Sailing   01:11:59   7   7  
7  
8  
355   Junesque Jones   144   Peter Kacandes    Olympic Circle Sailing Club   NO TIME   9/DNC   9  
8  
 



NONSPINN3 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1234   JUST EM   273   Sally Clapper
Ted Goldbeck  
CYC/SYC   00:56:08   1   1  
1  
2  
USA-1   Cinnamon Girl   222   Mariellen Stern    TYC   00:58:50   2   2  
2  
3  
668   Phoenix   165   Leigh Hunt    Modern Sailing   01:01:40   3   3  
3  
4  
218   Kele   165   Melissa Hoffmann
Terry Newell  
Modern Sailing   01:02:43   4   4  
4  
5  
1002   Great Expectations   165   Brian Forster    Modern Sailing   01:12:53   5   5  
5  
6  
51516   Kokomo   165   Kira Maixner    Modern Sailing   01:14:54   6   6  
6  
7  
S2 9.2   Adagio   180   Jon Price    Tiburon Yacht Club   01:22:58   7   7  
7  
 



Classic Boat (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 20, 2019 6:08:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
3   kookaburra   204   martin koffel
malcolm page  
sfyc   01:58:36   1   1  
1  
2  
1947   MAYAN   144   Beau Vrolyk
Stacey Vrolyk  
StFYC   02:00:44   2   2  
2  
3  
0   Copperhead   159   JASON WINKEL    San Francisco Yacht Club   02:02:16   3   3  
3  
4  
P3   Water Witch   90   John Egelston
Gena Egelston  
San Francisco Yacht Club   02:14:01   4   4  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network