114th Annual Ephraim Regatta
Ephraim Yacht Club | August 02-04, 2019

Flying Scot (29 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 1:04:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6177, Scotty McFly, John Eckart/Connie Eckart, Massapoag YC, 1-4-1-1- ; 7   
2. 6144, Catitude, Ben Williams/Deb Aronson, Clinton Lake Sailing Association, 5-1-7-4- ; 17   
3. 6137, Silver Bullet, Michael Faugust/Jennifer Ikeda-Faugust, EYC, 2-10-5-3- ; 20   
4. 6099, ?, Mark Taylor, Clinton Lake Sailing Association, 4-9-3-6- ; 22T   
5. 6086, The Kitchen Sink III, Bruce Kitchen/Lynn Kitchen, Cowan Lake Sailing Association, 3-8-4-7- ; 22T   
6. 5373, Thirsty Dragon, Hugh Haggerty/Sarah Olson, Ephraim Yacht Club, 8-3-6-13- ; 30   
7. 6140, Saluki, Bill Vogler/Jill Rendleman, Carlyle Sailing Association, 11-12-9-2- ; 34   
8. 6131, HOB, Frank Gerry/Marianne Gerry, Clinton Lake Sailing Association, 10-7-15-5- ; 37   
9. 4175, Blew By U, Kingsley Brown/Hal Whitacre, eyc, 6-13-11-9- ; 39   
10. 6135, Wildcard, Eric Bussell/Stacey Rieu, Clinton Lake Sailing Association, 19-2-2-20- ; 43   
11. 3445, Flying Scot 3445, Nancy Claypool/Carol Claypool, Ephraim Yacht Club, 7-11-16-11- ; 45   
12. 1482, morquan, Richard Wojnar/Susan McIntyre, Clinton lake sailing association, 17-5-10-17- ; 49   
13. 6022, , Cain Goettelman/Gordy Roberts, EYC, 14-18-8-12- ; 52   
14. 6143, , David Helmick/Elizabeth Gheorghita, LESC, 9-6-18-21- ; 54   
15. EYC 82, Hummel Hummel, Dan Mielke/Max Mielke
Eli Gallagher, eyc, 13-20-12-14- ; 59   
16. 5631, Tegan, Craig Rost/Kelly Chang, CLSA Fleet 135, 12-16-13-22- ; 63   
17. EYC 83, , Brendan Connelly/Terrence Connelly, Ephraim YC & Encinal YC, 22-15-17-10- ; 64   
18. 4615, Popeye, Jim Colegrove/Jennifer Colegrove, CLSA, 16-14-19-16- ; 65   
19. EYC 84, Milton, Derek Waleffe/Margaret Gheorghita, Ephraim Yacht Club, 18-19-21-8- ; 66   
20. 2922, Undaunted, Abby O'Rourke/Laura Therien, Ephraim Yacht Club, 21-17-14-18- ; 70   
21. 4565, Quiksilver, Alan Shaklee, Fleet 135, 15-21-22-15- ; 73   
22. 4810, Think Fast!, Griff Goetsch/Paul Jirtle, EYC, 20-22-20-19- ; 81   
23. EYC 81, Drost, Max Gifford, Ephraim yacht Club, 23-25-23-23- ; 94   
24. 2447, Merry Way, James Moyle/Bob Moyle, Clinton Lake Sailing Association (Fleet 135), 25-24-24-24- ; 97   
25. 3951, Essie, Jamie Rimovsky/Rachel Rimovsky, Clinton Lake Sailing Association, 26-23-25-25- ; 99   
26. 6051, KONA II, John Dischner/Charles Dischner, EYC, 24-30/DNC-30/DNC-30/DNC- ; 114   
27. 3447, Dancer, LOREN WILDE, Ephraim Yacht Club, 30/DNC-30/DNC-30/DNC-30/DNC- ; 120T   
28. 4113, Flying Finn, Shannon Wilfert/Mark Wilfert, LMSC, 30/DNC-30/DNC-30/DNC-30/DNC- ; 120T   
29. 6248, Beach House on the Moon, Harry Carpenter/Karen Carpenter, Deep Creek Yacht Racing Assoc., 30/DNC-30/DNC-30/DNC-30/DNC- ; 120T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network