PGJSA Qualifier Opti Regatta - OCYC
Old Cove Yacht Club | July 19, 2019in

Optimist (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 2:01:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (22 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
16403   Anna Finora [Blue]   Old Cove   5   6   9   3   2   25  
1  
2  
20336   Phoebe Fogarty [Blue]   Old Cove Yacht Club   12   11   7   4   5   39  
2  
3  
22417   Finlay Allonby [Blue]   SIYC, RCIYC   10   14   10   6   7   47  
3  
4  
16084   Everett Lehnert [Blue]   Old Cove Yacht Club   6   8   17   11   6   48  
4  
5  
19664   William Bateman [Blue]   Shelter Island Yacht Club   3   5   12   10   26   56T  
5  
6  
22394   Jackson Suter [Blue]   Old Cove Yacht Club   9   9   6   5   27   56T  
6  
7  
20837   Max Sauberg [Blue]   Old Cove   21   4   5   18   10   58  
7  
8  
12099   Brian Lynch [Blue]   Old Cove YC   2   13   8   15   22   60  
8  
9  
20903   Caspar Meredith-Jones [Blue]   Orient Yacht Club   23   22   4   19   12   80T  
9  
10  
18930   William Arnold [Blue]   Shelter Island Yacht Club   13   17   13   16   21   80T  
10  
11  
18481   Patrick Miller [Blue]   Old cove yacht club   24   25   16   13   13   91  
11  
12  
10749   Mirabelle Meredith-Jones [Blue]   Orient Yacht Club   25   20   21   17   9   92  
12  
13  
21619   Jonathan Wiggins [Blue]   Old Cove   4   23   23   29   19   98  
13  
14  
17485   Michael Ji [Blue]   Southampton Yacht Club   30   30   18   20   25   123  
14  
15  
20546   Nicholas Dowling [Blue]   Southold   31   16   24   28   30   129  
15  
16  
10234   Grace Zehil [Blue]   Southold yacht Club   40   19   26   24   32   141  
16  
17  
19939   Olivia Lewis [Blue]   Orient Yacht Club   32   21   32   34   23   142  
17  
18  
12834   Hayden Van Zandt [Blue]   SIYC   26   10   37   39   41/RET   153  
18  
19  
21779   Giavonna Terry [Blue]   southold member   38   31   27   27   31   154  
19  
20  
15823   Hannah Lyons [Blue]   Southold Yacht Club   35   34   33   32   29   163  
20  
21  
134907   Carter Peirce [Blue]   Genevieve Peirce   34   32   30   37   34   167  
21  
22  
13338   Kyle Hanus [Blue]   OLD COVE   36   38   35   33   28   170  
22  
 



Division: Red (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
12424   Julian Dahiya [Red]   Old Cove Yacht Club   1   1   2   1   1   6  
1  
2  
19721   Robert Finora [Red]   Old Cove   7   3   3   2   3   18  
2  
3  
21252   Dylan Braner [Red]   Shelter Island   14   2   11   9   8   44  
3  
4  
93   Paul Haefliger [Red]   Shinnecock Yacht Club   22   12   1   7   4   46  
4  
5  
06504   John Spicer [Red]   SOUTHOLD YACHT CLUB   20   7   14   12   18   71  
5  
6  
6593   Vivian Smith [Red]   Orient Yacht Club   8   15   34   8   11   76  
6  
7  
10136   Francesca Bonati [Red]   SYC   19   18   20   25   15   97  
7  
8  
12762   Charlie Webb [Red]   Orient   18   27   25   26   20   116  
8  
9  
154454   Sean Beaver [Red]   Southold Ya   27   35   22   23   14   121  
9  
10  
4162   Grace Havlik [Red]   Orient Yacht Club   28   36   19   22   17   122  
10  
 



Division: White (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
16522   Anders Siewert [White]   SIYC   16   28   15   14   16   89  
1  
2  
10992   Eli shainker [White]   Orient Yacht Club   17   26   28   21   24   116  
2  
3  
19665   Tomasa Tenaglia [White]   SYC   33   24   31   31   36   155  
3  
4  
9730   Mae Finora [White]   Old Cove   29   33   29   30   35   156  
4  
5  
6124   Era Inglis-Nela [White]   Shelter Island Yc   11   29   39   38   41/RET   158  
5  
6  
92   John Gargiulo [White]   Shinnecock Yacht Club   15   41/OCS   38   35   41/OCS   170  
6  
7  
13596   Rowan raimondi [White]   Ann raimondi   39   37   36   36   33   181  
7  
8  
18914   Dylan Schwarting [White]   OCYC   37   39   40   40   41/RET   197  
8  
 



Optimist Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 1:21:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
631   Sadie Apgar    Old cove   5   8   1   1   1   16T  
1  
2  
18163   Molly Siewert    Shelter Island YC   1   4   4   3   4   16T  
2  
3  
160841   Breckin Lehnert    Old Cove YC   3   1   2   5   6   17  
3  
4  
16165   Eloise Oakley    Shelter Island Yacht Club   2   3   5   4   5   19  
4  
5  
13725   Page Kellershon    Old Cove YC   4   7   6   8   2   27  
5  
6  
21912   Anice Orvananos    Mattituck Yacht Club   12   6   7   2   3   30  
6  
7  
18307   Nathan Petrowski    Mattituck Yacht Club   6   10   3   6   7   32  
7  
8  
18947   Bridget Spicer    Southold Yacht Club   7   2   8   14/RET-BF   14/RET   45T  
8  
9  
22690   Tancredi Tenaglia    SYC   11   5   9   10   10   45T  
9  
10  
7382   Charlotte Leblond    Mattituck Yacht Club   8   13   11   7   8   47  
10  
11  
10128   Nora Beaver    Southold Yacht Club   10   9   10   11   9   49  
11  
12  
USA 21263   Connor Cohen    Old Cove Yacht Club   9   11   12   9   11   52  
12  
13  
111   Axel Kellershon    Old Cove Yacht Club   13   12   13   14/DNS   14/RET   66  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network