Middle Atlantic Midget Championships
Westhampton Yacht Squadron | August 17-18, 2019

Optimist (18 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 18, 2019 1:10:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
12424   Julian Dahiya [Red]   Old Cove Yacht Club / PGJSA   1   1   1   1   1   1   1   1   [2]   1   9  
1  
2  
15963   Cole Meyer [Blue]   Seawanhaka Corinthian Yacht Club / JSALIS   5   [19/DNF]   2   2   4   3   3   3   5   8   35  
2  
3  
15924   Willem DeSimone [Red]   Tred Avon Yacht Club / CBYRA   [9]   3   8   3   2   8   2   6   3   3   38  
3  
4  
22595   Kyle Reinecke [Red]   Annapolis Yacht Club / CBYRA   3   2   5   7   6   6   [19/DSQ]   8   4   2   43  
4  
5  
20943   Benjamin Lindo [Red]   Watch Hill Yacht Club / ECSA   10   5   [13]   6   7   7   5   4   1   6   51  
5  
6  
22852   Luca Webb [Red]   North East River Yacht Club / CBYRA   [13]   6   6   5   5   5   8   2   10   11   58  
6  
7  
17214   Richard Pokorny [Blue]   Metedeconk River Yacht Club / BBYRA   4   8   7   4   10   2   11   7   6   [13]   59T  
7  
8  
21073   Luca DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club / CBYRA   6   9   10   9   3   [11]   4   5   8   5   59T  
8  
9  
21623   Charlie Caporrino [Red]   Pequot Yacht Club / JSALIS   2   4   3   12   13   4   9   9   13   [15]   69  
9  
10  
21566   Maeve Sisk [Red]   Bellport Bay Yacht Club / GSBYRA   7   7   [11]   11   9   10   7   10   7   4   72  
10  
11  
11923   Brendan Cameron [Red]   Sayville Yacht Club / GSBYRA   8   10   4   8   8   9   [13]   11   9   12   79  
11  
12  
20336   Phoebe Fogarty [Blue]   Old Cove Yacht Club / PGJSA   11   11   9   13   12   12   [14]   14   11   9   102  
12  
13  
94   Paul Haefliger [Red]   Shinnecock Yacht Club / PGJSA   12   13   12   10   11   13   6   [17]   14   14   105  
13  
14  
16735   Gus Fichtenholtz [Blue]   Sachem’s Head Yacht Club / ECSA   [16]   12   14   14   14   16   10   15   12   7   114  
14  
15  
11854   Brady Schultz [Blue]   Westhampton Yacht Squadron / GSBYRA   14   15   15   16   16   14   12   13   [17]   10   125  
15  
16  
19372   Nicholas Borruso [Blue]   Westhampton Yacht Squadron / GSBYRA   [18]   16   16   17   17   15   15   12   15   17   140T  
16  
17  
19668   Lew Gibbons [Blue]   Westhampton Yacht Squadron / GSBYRA   15   14   [17]   15   15   17   16   16   16   16   140T  
17  
18  
22206   Tristan Parsio [Blue]   Brigantine Yacht Club / MAYRA   17   17   [19/RET]   19/RET   19/RET   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   19/DNC   167  
18  
 



420 (12 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 18, 2019 12:52:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
6904   Ben Honig /
Connor Fischetti  
Old Cove Yacht Club / PGJSA/ Old Cove Yacht club   2   [3]   1   3   2   2   2   2   1   1   16  
1  
2  
USA 99   Dylan Devine /
Christopher Devine  
Groton Long Point Yacht Club / ECSA/ Groton Long Point Yacht Club   [13/DSQ]   1   3   4   1   3   4   3   5   3   27  
2  
3  
819   Zachary Klusky /
Erickson Rankin  
Seawanhaka Corinthian Yacht Club / JSALIS/ Seawanhaka   3   2   4   5   5   1   [7]   5   2   2   29  
3  
4  
3196   Walker Angus /
Eleanor Patterson  
Fishing Bay Yacht Club / CBYRA/ Fishing Bay Yacht Club   1   5   5   6   3   4   3   1   4   [7]   32  
4  
5  
7289   Skylor Sweet /
Audrey Commerford  
North East River Yacht Club / CBYRA/ North East River Yacht Club   5   4   2   1   4   5   [6]   4   3   5   33  
5  
6  
4657   Terrance Byrnes /
Kyle Malone  
Sayville Yacht Club / GSBYRA/ Sayville Yacht Club   4   6   6   2   6   6   5   8   [9]   4   47  
6  
7  
WYS 7   Jack Schultz /
Arden Fluehr  
Westhampton Yacht Squadron / GSBYRA/ Westhampton Yacht Squadron   7   8   [9]   7   8   9   1   9   8   8   65T  
7  
8  
5873   Owen Carolan /
Liam Preyer  
Metedeconk River Yacht Club / BBYRA/ Metedeconk River Yacht Club   8   9   7   8   7   7   [10]   7   6   6   65T  
8  
9  
SYC 2   Connor Cameron /
Aidan Cameron  
Sayville Yacht Club / GSBYRA/ Sayville Yacht Club   6   7   8   [10]   10   8   8   6   7   10   70  
9  
10  
WYS 8   Daniel Hale /
Simon Moskowitz  
Westhampton Yacht Squadron / GSBYRA/ Westhampton Yacht Squadron   9   [11]   11   9   9   10   9   10   10   9   86  
10  
11  
8028   Joseph Beitch /
William Caggiano  
Wet Pants Sailing Association / GSBYRA/ Wet Pants   10   10   10   [11]   11   11   11   11   11   11   96  
11  
12  
7722   Bradley Whiteway /
Ava Del Vescovo  
Avalon Yacht Club / MAYRA/ Avalon Yacht Club   [13/DNC]   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   117  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network