22nd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 16-December 31, 1969

Cruising without spinnaker-Blue (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: F (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 376, Loopy, Laird Cogburn[F], Lakewood Yacht Club, 3- ; 3   
2. 53, Astarte, Cheryl E Morvillo[F], TASS, 5- ; 5   
3. 23868, Striker, John Files[F], none, 8- ; 8   
4. 535, Good Timin', Ernie Rogers[F][TMCA], TMCA, 11- ; 11   
5. 3600, Moonlight Serenade, Dick Holcomb[F], SailTime, 19- ; 19   
6. 55, Nightwind, Ted Hilton[F], sail la vie, 29- ; 29   
7. 260, Starduster, Doug Drewry[F], Seabrook, 43/DNC- ; 43   
 



Division: G (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 333, Little Miss Magic, Frank Elvin[G], None, 9- ; 9   
2. 266, Dixie Apple 3, Glenn Robinson[G], LYC, 21- ; 21   
3. 271, SeaFlight, Mark Hiler[G], Bay Yacht Club Corpus Christi, 22- ; 22   
4. 34 aka 1000, Sailscall, Steve Weir[G], None, 24- ; 24   
5. 130A, Janler II, Joey Abshire[G], No affiliation, 25- ; 25   
6. 3800, Tradewinds, Bill Mayberry[G], SailTime, 27- ; 27   
 



Division: H (11 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 101, Frayed Knot, Ted Greak[H], lyc, 1- ; 1   
2. 777A, Aero Sails, Michael Wilkinson[H], Lavon Yacht Club, 6- ; 6   
3. 281, Solstice, Ed Brauer[H], LYC, 7- ; 7   
4. 19A, Tarah Shell, Paul Violand[H], austin yacht club, 26- ; 26   
5. 22, Sun Runner, Ralph Unglaube[H], Lake Charles Yacht club, 28- ; 28   
6. 191, Renaissance, Jim Hall[H][TMCA], Lakewood Yatch Club, 30/SCP- ; 30T   
6. 9, Longhawk, Sam Crowder[H][TMCA], Waterford Yacht Club, 30- ; 30T   
7. 4200, Second Wind, Brian Schirard[H], SailTime, 31- ; 31   
8. 89A, Paradise, Shannon Hicks[H], Waterford Harbor, 43/DNF- ; 43T   
8. 33A, Boto, Edward Nadler[H], None, 43/DNF- ; 43T   
8. 431621, Tranquility, Ralph Lamb[H], South Coast Sailing Club, 43/DNC- ; 43T   
 



Division: I (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1152, Seute Deern, Hans Knickrehm[I], LYC, 2- ; 2   
2. 26A, Freedom's Wing, James Steuwe[I][TMCA], LYC, 15- ; 15   
3. 143A, Barefoot Babe, James Dobbins[I], Short Handed Offshore Sailiors Association, 17- ; 17   
4. 135, Asylum, Jack Seitzinger[I], Lakewood, 23- ; 23   
5. 26, Wave Dancer, Glen Trobaugh[I], Kemah Marina, 43/DNC- ; 43   
 



Division: J (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 122A, Easy Does It, Uzi Ozeri[J], lyc, 4- ; 4   
2. 25, Voyager, Frank Easby-Smith[J], None, 13- ; 13   
3. 1650, Starfish, Ken Weatherford[J], none, 14- ; 14   
4. 211A, Ocean Star, Stephen O'Brien[J][TMCA], Texas Mariner's Crusing Association, 16- ; 16   
5. 20A, Morning Star, Richard Fisher[J], Waterford Y C, 31/SCP- ; 31   
6. 334, Cache', Robert Giles[J], Lakewood Yacht Club, 43/DNC- ; 43T   
6. 34A, Indulgence, Bruce Urband[J][TMCA], TMCA, 43/DNF- ; 43T   
6. 233, Harmony, C.D. Sharp[J], South Coast Sailing Club, 43/DNF- ; 43T   
6. 02, Topaz, Jim Brown[TMCA][J], none, 43/DNF- ; 43T   
 



Division: K (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 84, Beachcomber, Ross Heard[K][TMCA], TMCA, 12- ; 12   
2. 292, ANDANTE, Tom Taylor[K], none, 18- ; 18   
3. 7777777a, Pleiades, Dennis Casserly[K][TMCA], Bal Harbour, 43/DNC- ; 43T   
3. 50Y, Mermaid III, William Young[K], Seabrook Shipyard, 43/DNC- ; 43T   
 



Division: TMCA (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 535, Good Timin', Ernie Rogers[F][TMCA], TMCA, 11- ; 11   
2. 84, Beachcomber, Ross Heard[K][TMCA], TMCA, 12- ; 12   
3. 26A, Freedom's Wing, James Steuwe[I][TMCA], LYC, 15- ; 15   
4. 211A, Ocean Star, Stephen O'Brien[J][TMCA], Texas Mariner's Crusing Association, 16- ; 16   
5. 191, Renaissance, Jim Hall[H][TMCA], Lakewood Yatch Club, 30/SCP- ; 30T   
5. 9, Longhawk, Sam Crowder[H][TMCA], Waterford Yacht Club, 30- ; 30T   
6. 7777777a, Pleiades, Dennis Casserly[K][TMCA], Bal Harbour, 43/DNC- ; 43T   
6. 34A, Indulgence, Bruce Urband[J][TMCA], TMCA, 43/DNF- ; 43T   
6. 02, Topaz, Jim Brown[TMCA][J], none, 43/DNF- ; 43T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network