22nd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 16-December 31, 1969

Cruising without spinnaker-Blue (42 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 18, 2008 1:43:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 101, Frayed Knot, Hunter 430, Ted Greak[H], lyc, 1- ; 1   
2. 1152, Seute Deern, TRINTELLA TRINTELLA 42 SLOOP, Hans Knickrehm/JOSEF HECK
JIMMIE BUCHANAN
WILL BRINEGAR
VOLKER HENZE
DIERK JENSEN
HANS KNICKREHM[I], LYC, 2- ; 2   
3. 376, Loopy, Hunter 376, Laird Cogburn/John Cogburn
Janet Broussard
Ed Snyder
Gary Grosse
Ron Freno
Tony Haney[F], Lakewood Yacht Club, 3- ; 3   
4. 122A, Easy Does It, endeavour cc, Uzi Ozeri[J], lyc, 4- ; 4   
5. 53, Astarte, Cal-Jensen Cal 40, Cheryl E Morvillo/Jose Santin
Melissa Roedel
Tim Plasek
Jose Vicente[F], TASS, 5- ; 5   
6. 777A, Aero Sails, Hunter 38, Michael Wilkinson/Michael Wilkinson
Kurtis Sampson
Larry Kousal
Dave Allen
Rebecca Allen[H], Lavon Yacht Club, 6- ; 6   
7. 281, Solstice, Hunter 41 DS, Ed Brauer/Don Brauer
Steve Williams
Tom Fitzpatrick
Peggy Fitzpatrick
Peggy Fitzpatrick
John Urbanek[H], LYC, 7- ; 7   
8. 23868, Striker, peterson peterson 34, John Files[F], none, 8- ; 8   
9. 333, Little Miss Magic, Beneteau Oceanis 321, Frank Elvin/Frank Elvin
Les Douthwaite
Michael Holiday[G], None, 9- ; 9   
10. 535, Good Timin', Hunter 380, Ernie Rogers/Michael Arevalo
Jay Bailey

Gary Peterson[F][TMCA], TMCA, 11- ; 11   
11. 84, Beachcomber, Morgan 416, Ross Heard/Ross Heard
E J Heard
William Lunt
Dan Cobb
Robbie Zelenske[K][TMCA], TMCA, 12- ; 12   
12. 25, Voyager, Beneteau Oceanis 461, Frank Easby-Smith/Roger Goodfellow
Karen Easby-Smith
Garnett Beard[J], None, 13- ; 13   
13. 1650, Starfish, Beneteau First 42, Ken Weatherford/Ken Weatherford
Cheryl Weatherford
Blake Riggs
Tommy Proctor
Kim Hogan[J], none, 14- ; 14   
14. 26A, Freedom's Wing, Cal 246, James Steuwe/Gerry Busdosh
Tom Hawley
Douglas Byerly[I][TMCA], LYC, 15- ; 15   
15. 211A, Ocean Star, Beneteau 50, Stephen O'Brien/Stephen O'Brien
Alice Kilgo
Edward Herndon
Marion Herndon
Dennis Grounds
Keith Holland[J][TMCA], Texas Mariner's Crusing Association, 16- ; 16   
16. 143A, Barefoot Babe, Irwin Center Cockpit MKIII, James Dobbins[I], Short Handed Offshore Sailiors Association, 17- ; 17   
17. 292, ANDANTE, Blue Water Yacht Builders Vagabond 47, Tom Taylor[K], none, 18- ; 18   
18. 3600, Moonlight Serenade, Hunter 36, Dick Holcomb/Mackie Cannon
Roger Fernandez
Kelly Caudel
Jeff Seewald
Grant McCracken
John Curken[F], SailTime, 19- ; 19   
19. 266, Dixie Apple 3, Beneteau 393, Glenn Robinson/Glenn Robinson
Judith Robinson
Robert Martin
Janice Martin[G], LYC, 21- ; 21   
20. 271, SeaFlight, Catalina 400 MkII, Mark Hiler/Brenda Hiler
Bruce Swart
Tammy Swart
Doug Cain
Robert Briscoe[G], Bay Yacht Club Corpus Christi, 22- ; 22   
21. 135, Asylum, Hallberg Rassy Sloop, Jack Seitzinger/Wade Bradford[I], Lakewood, 23- ; 23   
22. 34 aka 1000, Sailscall, Benetau 1990 Oceancis 393, Steve Weir[G], None, 24- ; 24   
23. 130A, Janler II, Beneteau Oceanis 361, Joey Abshire/Dana Rolke
Mark Romanchok
Joey Abshire
Craig Lovelace
Tommy Holland[G], No affiliation, 25- ; 25   
24. 19A, Tarah Shell, hunter hunter 41, Paul Violand/paul violand
ray shull
greg scully
jim tillinghast
joe roddy
renee ruais[H], austin yacht club, 26- ; 26   
25. 3800, Tradewinds, Hunter 38, Bill Mayberry/Robert Ross
Matt Bradshaw
Robert Delaneo
Wayne Phillips
Art Dickerson
Russel Treat[G], SailTime, 27- ; 27   
26. 22, Sun Runner, Beneteau Moorings 432, Ralph Unglaube/David Smith
Kyle Dupree
Mathew Heinrich[H], Lake Charles Yacht club, 28- ; 28   
27. 55, Nightwind, Hunter Legend 375, Ted Hilton/Ted Hilton
Skip Russell[F], sail la vie, 29- ; 29   
28. 9, Longhawk, Beneteau B-43, Sam Crowder/Doug Crowder
Patrick Gause
Mike Stovall
Carl Reed
Wylie Gause[H][TMCA], Waterford Yacht Club, 30- ; 30T   
28. 191, Renaissance, Hunter H420, Jim Hall[H][TMCA], Lakewood Yatch Club, 30/SCP- ; 30T   
29. 20A, Morning Star, Ta-Yang Tayana 48 center cockpit, Richard Fisher/Odis Blessitt[J], Waterford Y C, 31/SCP- ; 31T   
29. 4200, Second Wind, Catalina 42mkII, Brian Schirard/Ben Price
Tommy Duncan
James Logan
Michael Masterson
Ike Schmidt
Bill Hopkins[H], SailTime, 31- ; 31T   
30. 02, Topaz, Endeavour 51 Center Cockpit, Jim Brown/Nancy Brown
Troy Jones
Deana Jones[TMCA][J], none, 43/DNF- ; 43T   
30. 233, Harmony, Hunter 44DS, C.D. Sharp[J], South Coast Sailing Club, 43/DNF- ; 43T   
30. 334, Cache', Beneteau 50, Robert Giles/Emilio DeCardenas
David Giles
Bill Frazier
Ron Burleson
Lou DeLone
James Weaver
Richard Sasson[J], Lakewood Yacht Club, 43/DNC- ; 43T   
30. 26, Wave Dancer, Morgan Classic, Glen Trobaugh/Bill Trobaugh
Mary Patterson
Brian Trobaugh[I], Kemah Marina, 43/DNC- ; 43T   
30. 260, Starduster, Beneteau 375, Doug Drewry[F], Seabrook, 43/DNC- ; 43T   
30. 431621, Tranquility, Hunter 430, Ralph Lamb[H], South Coast Sailing Club, 43/DNC- ; 43T   
30. 89A, Paradise, Hunter Passage, Shannon Hicks[H], Waterford Harbor, 43/DNF- ; 43T   
30. 7777777a, Pleiades, GulfStar Motorsailor-Ketch, Dennis Casserly/Robert Hill
Linda Casserly
Ralph Koeller[K][TMCA], Bal Harbour, 43/DNC- ; 43T   
30. 34A, Indulgence, Hunter Passage 420 - 2005, Bruce Urband[J][TMCA], TMCA, 43/DNF- ; 43T   
30. 50Y, Mermaid III, InterYacht Italy Yatimer 50, William Young/John Cashen
Kathy Cashen
Terrance Young
W Donovan Young
Frank Pickell
John Straubinger
Joe Rzemek
Guillaume Dubiton
Andrea Schlather
Sam House
Micheal Syamken
Curtis Thierry II
Alfredo Yuen[K], Seabrook Shipyard, 43/DNC- ; 43T   
30. 33A, Boto, Jeanneau DS, Edward Nadler/Vicky Alsaker
Paul Faulkner
Sharleen Day[H], None, 43/DNF- ; 43T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network