2019 Summer Classic
Ocean Gate Yacht Club | August 02, 2019

Opti Red (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 3:24:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
22182      Kip Rand    Bay Head Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
18381   More Monkey Business   Matthew Laufer    MRYC   3   3   2   3   11  
2  
3  
21414      Madeline Dolan    LYC   2   6   7   2   17  
3  
4  
5415      Ryan Lomer    BYC   5   2   4   8   19  
4  
5  
9013   JAWZ   Reagan Leahy    OGYC   6   4   5   6   21  
5  
6  
13669      Hamilton Pederson    TRYC   7   5   3   7   22T  
6  
7  
7663      James Burns    Manasquan River Yacht Club   4   7   6   5   22T  
7  
8  
14248      Cailean Connolly    SAYC   8   8   8   4   28  
8  
9  
11279   Princess Cruiser   Alexa Pecora    Jaime Pecora   10/DNC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   40  
9  
 



Opti White (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 2:39:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (35 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17220      John O'Leary    Pine Beach Yacht Club   8   1   1   1   [21]   11  
1  
2  
21853      Miles Cundey    Bay Head YC   3   2   [8]   2   6   13  
2  
3  
21939   Jolly Rancher   Claire Hoffman    BHYC   2   11   2   [36/DNC]   1   16  
3  
4  
1000   Black Pearl   Carleigh Feeney    MRYC   4   [18]   10   4   2   20T  
4  
5  
9260      Taylor Sipe    TRYC   5   8   4   [16]   3   20T  
5  
6  
8130   Knot 4 Sail   Harrison Szot    BHYC   6   3   7   6   [16]   22  
6  
7  
19597      Maryn Demand    TRYC   [10]   4   5   9   7   25  
7  
8  
11508      Greyson Sinnett    IHYC   1   6   9   [12]   10   26  
8  
9  
16751      Maggie Carolan    Metedeconk River Yacht Club   11   9   [15]   7   4   31  
9  
10  
12103      Michael Yorke    TRYC   9   [21]   12   10   5   36  
10  
11  
10393      sonja Schwartz    TRYC   [20]   5   13   5   15   38  
11  
12  
18028      Mae Schlenker    BHYC   7   14   [18]   8   12   41  
12  
13  
14855   C Storm   Cole Buczkowski    MCYC   13   7   [20]   17   8   45  
13  
14  
19626      Alexis Schilling    Tryc   [21]   12   3   13   18   46  
14  
15  
20373      Chase Corbett    IHYC   14   10   [19]   15   17   56  
15  
16  
18063   Aquaholic   Jonas Reader    Toms River Yacht Club   [23]   17   11   18   11   57  
16  
17  
4676   Barracuda   Liam Burns    Manasquan River Yacht Club   17   15   [24]   3   23   58  
17  
18  
14299      Will Hummel    IHYC   [24]   13   6   20   22   61T  
18  
19  
3873      Liam Marcell    Pine Beach Yacht Club   [18]   16   17   14   14   61T  
19  
20  
20960      Owen Poskay    TRYC   22   [36/DNF]   21   11   9   63  
20  
21  
7445      Tommy Dunn    Mcyc   15   20   [23]   23   13   71  
21  
22  
21513      Cameron Hart    TRYC   [25]   19   14   22   19   74  
22  
23  
21534      Oliver Roske    TRYC   16   [25]   16   24   20   76  
23  
24  
17003      Shane Hughes    Toms River   19   23   22   21   [24]   85  
24  
25  
3463      Aidan O'Gwen    SPYC   12   22   [28]   26   28   88  
25  
26  
12466   Kachoo-Later   Kyle Kachoogian    Metedeconk River Yacht Club   [28]   24   26   25   25   100  
26  
27  
15204      Alissa Maulshagen    Toms River Yacht Club   26   26   25   [36/DNF]   26   103  
27  
28  
11981      Vincent Grasso-Dias    Toms River Yacht Club   31   30   [36/RET]   19   30   110T  
28  
29  
15807      Maeve Smith    TRYC   [29]   27   27   27   29   110T  
29  
30  
15248      Deaglan Connolly    SAYC   [32]   28   30   28   27   113  
30  
31  
21745      Caio Sullivan    Seaside Park Yacht Club   30   29   29   [36/DNC]   31   119  
31  
32  
6402      Katelyn Ayres    OGYC   27   [36/DNF]   36/DNS   36/DNC   36/DNC   135  
32  
33  
13246   Jojo   Joey lorin Alsobrooks    Toms River   [36/DNC]   36/DNC   36/DNC   36/DNC   36/DNC   144T  
33  
33  
3683   Bon Bini   Dailey Totams    NBYC   [36/DNC]   36/DNC   36/DNC   36/DNC   36/DNC   144T  
33  
33  
21947   Tootsie Roll   Blythe Hoffman    BHYC   [36/DNC]   36/DNC   36/DNC   36/DNC   36/DNC   144T  
33  
 



Opti Blue (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 4:09:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
19633      Charlotte Cundey    BHYC   1   1   1   2   5  
1  
2  
19641      Cole Martin    TRYC   3   2   2   1   8  
2  
3  
7821   Irish Clover   Corey Dooren    Metedeconk River YC   5   3   7   3   18  
3  
4  
22106      Jack Pentony    Beachwood Yacht Club   2   6   4   10   22T  
4  
5  
15489   Jules of the Jungle   Jules Buczkowski    MCYC   7   5   5   5   22T  
5  
6  
20713   Smarties   Avery Hoffman    BHYC   4   4   9   8   25  
6  
7  
22563      Kyleigh Martin    TRYC   8   9   3   7   27  
7  
8  
11481      Riley Weber    Toms River yacht club   6   10   10   4   30  
8  
9  
20685   j   Alex Moeder    BHYC   9   7   8   9   33  
9  
10  
12683      Connor Feeney    MRYC   13   8   6   13   40T  
10  
11  
12840   skipper   Reese Schultz    Lavallette Yacht Club   11   12   11   6   40T  
11  
12  
6904      Rex Salzer    Toms River Yacht Club   10   11   12   11   44  
12  
13  
15326      sean Moran    OGYC   12   16   13   14   55  
13  
14  
11860      Jack Wasik    OGYC   14   13   21/OCS   12   60  
14  
15  
17074      Blake Crutchley    TRYC   17   15   14   16   62  
15  
16  
11412      Joseph Krajewski    PBYC   16   17   16   15   64  
16  
17  
6467   Isabel Bright   Isabel Bright    OGYC   15   14   21/OCS   18   68T  
17  
18  
83      tatianna Febles-Perez    BYC   18   18   15   17   68T  
18  
19  
9809   War Turtle   Jacob Palombo    BYC   19   19   18   19   75  
19  
20  
080   Firerider   ANTHONY FELICIANO    Pine Beach Yacht Club   20   20   17   20   77  
20  
 



Opti Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 12:05:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (21 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8013      Colin Smith    TRYC   1   [12]   3   2   1   7  
1  
2  
13247      Reid Lomer    BYC   [7]   3   1   1   4   9  
2  
3  
4417      Catherine Dunn    Mcyc   4   1   4   4   [7]   13  
3  
4  
823   -   Patrick Kennedy    Metedeconk River   2   8   [9]   3   3   16  
4  
5  
5973      Jack McAteer    NBYC   3   7   2   [13]   6   18  
5  
6  
9522      Harrison Wasik    OGYC   6   5   [12]   5   5   21  
6  
7  
11357   Anna Banana   Anna Hnatt    MCYC   9   2   [10]   10   2   23  
7  
8  
12477      hudson depaul    Metedeconk River Yacht Club   10   4   6   8   [16]   28  
8  
9  
16437      TYLER APPLEGATE    OGYC   8   9   7   [11]   8   32  
9  
10  
11747      Gavin Garnett    TRYC   [12]   11   11   6   9   37  
10  
11  
4680      Vivienne Rios    PBYC   5   15   5   [16]   13   38  
11  
12  
5176      Johnny Clark    Pine Beach Yacht Club   [18]   13   8   9   15   45  
12  
13  
5278   Hey Dot!   Ryan Brazinski    TRYC   13   6   16   12   [17]   47T  
13  
14  
8731   Opti   Alex Kuzloski    Metedeconk River Yacht Club   14   14   [19]   7   12   47T  
14  
15  
5981      John Myhre    PBYC   11   16   14   [17]   10   51  
15  
16  
14644   Romeo   Juliet Kachoogian    Metedeconk River Yacht Club   15   10   15   [19]   14   54  
16  
17  
12733      Aiden Bernal    BYC   16   [18]   18   15   11   60  
17  
18  
3243   The Meg   Daniel DeMasi    OGYC   17   17   13   [18]   18   65  
18  
19  
8060      Reagan Myhre    PBYC   [19]   19   17   14   19   69  
19  
20  
12649   Sea monster   Brody Alsobrooks    Toms River   [22/DNC]   20   22/DNC   22/DNC   22/DNC   86  
20  
21  
14629   See ya   Jayden Alsobrooks    Toms River   [22/DNC]   21   22/DNC   22/DNC   22/DNC   87  
21  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 3:10:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
207259      Teddy Martin    TRYC   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
207152      Jack Leahy    OGYC   2   2   2   2   [5]   8  
2  
3  
162460      Sonja Krajewski    PBYC   [3]   3   3   3   3   12  
3  
4  
212117      John Juzefyk    ogyc   4   4   5   4   [11]   17  
4  
5  
165089   Laser   Noah Kuzloski    Metedeconk River Yacht Club   6   [9]   7   6   2   21T  
5  
6  
214532      Jack Whitman    Metedeconk   5   6   6   [10]   4   21T  
6  
7  
199576      Aidan Sharpe    OGYC   [8]   8   4   5   8   25  
7  
8  
161660      Joseph Paccione    Toms River   [16/OCS]   7   10   8   7   32  
8  
9  
175123      Gabriel Anama    OGYC   10   5   11   11   [13]   37T  
9  
10  
199772      Matthew Wilhelm    SPYC   9   10   9   [12]   9   37T  
10  
11  
175598      Rocco Corizzo    SAYC   7   11   8   [14]   14   40  
11  
12  
149116      Alexander Plaskon    Metedeconk River Yacht River   11   [14]   12   9   10   42  
12  
13  
154375      Devyn Walkowicz    TRYC   12   [13]   13   7   12   44  
13  
14  
199853      Mike Frankovich    IHYC   [16/OCS]   12   14   13   6   45  
14  
15  
0000      blank blank    SAYC   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   64  
15  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 3:10:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
179159      Delaney Dittenhofer    TRYC   2   2   2   1   [11]   7  
1  
2  
212610      Shawn Tivone    OGYC   3   1   1   4   [10]   9  
2  
3  
17295      Connor Corbett    Toms River Yacht Club   1   [9]   5   7   1   14  
3  
4  
200562      Lindsay Glosenger    Lavallette Yacht Club   [6]   5   4   2   4   15  
4  
5  
177010      Iliana Vasslides    Toms River Yacht Club   4   4   [10]   3   5   16  
5  
6  
148009      Ella Demand    TRYC   [9]   8   3   5   2   18  
6  
7  
206129      Luke Koerner    TRYC   8   3   [9]   6   6   23  
7  
8  
187755      Kevin Brooksbank    TRYC   7   6   6   [13]   8   27  
8  
9  
206160      Meghan Sharpe    ogyc   [13]   7   7   12   3   29  
9  
10  
174226      Thomas Deloy    Junior sailor   5   10   8   11   [12]   34  
10  
11  
124406      Ceci Muller    NBYC   10   11   [12]   8   7   36  
11  
12  
172068      Stephanie Maulshagen    Toms River Yacht Club   11   [13]   13   9   9   42  
12  
13  
187409      Chloe Witt    Ocean Gate   12   12   11   10   [13]   45  
13  
 



Feva (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 2:15:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6426      Richard Pokorny    Metedeconk   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
6895      Caroline Felser    MCYC   2   3   2   3   [5]   10  
2  
3  
6335      Matteo Pasqualicchio    OGYC   [6]   2   3   2   6   13  
3  
4  
1368      Reese Auth    Metedeconk River Yacht Cub   3   4   4   [7]   3   14  
4  
5  
5227      Bryce Vitiello    Metedeconk River Yacht Club   4   5   [7]   4   4   17  
5  
6  
6360      Luke Hnatt    MCYC   5   7   5   5   [9]   22  
6  
7  
6341      Mitchell Hnatt    MCYC   [10]   6   10   8   2   26  
7  
8  
4854      Crosby Collins    MRYC   [11]   8   8   9   7   32  
8  
9  
6333      Morgan Auth    Metedeconk river Yacht Club   7   9   6   [12]   11   33  
9  
10  
5636   RS Feva   Tyler Katt    MCYC   8   10   11   6   [13/DNC]   35  
10  
11  
6356      James Dunn    Mcyc   9   [11]   9   10   8   36  
11  
12  
6343      Seamus Carolan    Metedeconk River Yacht Club   [12]   12   12   11   10   45  
12  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 2:11:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
79025      Dylan Walkowicz    TRYC   2   1   1   1   [4]   5  
1  
2  
4473      Courtney Ayres    OGYC   [12]   5   2   3   1   11  
2  
3  
69766      Nicholas Paccione    Toms River   4   2   4   4   [5]   14  
3  
4  
93954      Ginger Juzefyk    OGYC   1   [9]   3   6   7   17  
4  
5  
13673      Logan Connolly    Toms River Yacht Club   3   3   9   8   [11]   23  
5  
6  
021      William Meade    Shore Acres Yacht Club   [11]   7   10   2   6   25T  
6  
7  
8667      Gunnar Schwartz    TRYC   [10]   8   7   7   3   25T  
7  
8  
287      Anthony Schiano    SAYC   14   6   [15]   9   2   31  
8  
9  
0601      Robbie Wingender    Shore Acres YC   5   13   [16]   5   9   32  
9  
10  
416      Zachary Brooks    OGYC   7   10   8   [11]   8   33  
10  
11  
21927      Aidan Risk    Ocean Gate Yacht Club   8   11   5   12   [14]   36  
11  
12  
64      Caroline Ritacco    OGYC   [16]   4   11   15   13   43T  
12  
13  
2560      RICHARD MCGOWAN    Toms River Yacht Club   15   [17]   6   10   12   43T  
13  
14  
5704      Lily Vidal    OGYC   9   [15]   12   14   10   45  
14  
15  
81327      Christopher Brusgard    PBYC   6   14   13   13   [15]   46  
15  
16  
8      Giana DeMasi    OGYC   13   12   14   [16]   16   55  
16  
17  
OG14      Claudia Weber    OGYC   [18]   16   17   17   17   67  
17  
18  
1429   Ruthless   Scott Tedeschi    SAYC   17   18   [19/DNS]   18   18   71  
18  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 02, 2019 1:28:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
2605   Pedro Escandon   Lucas Escandon    Metedeconk River Yacht Club   [3]   1   2   1   2   6  
1  
2  
3608      Caroline Maher    Normandy Beach Yacht Club   2   2   1   [15/OCS]   3   8  
2  
3  
5873      Owen Carolan    Metedeconk River Yacht Club   1   5   [11]   2   1   9  
3  
4  
6599      Annabel Bornebusch    IHYC   6   4   3   [15/OCS]   4   17  
4  
5  
7199      Alexa Whitman    Metedeconk   5   3   5   [15/OCS]   8   21T  
5  
6  
8689      William Walsh    SPYC   [9]   6   6   4   5   21T  
6  
7  
7134      Evan Harrison    SAYC   4   8   7   6   [15/DNF]   25  
7  
8  
7338      Meghan Carpentier-Kiernan    TRYC   [11]   7   4   8   9   28  
8  
9  
2611      Michael Bukosky    SPYC   7   9   [13]   3   11   30  
9  
10  
5266      jenna lebbing    SPYC   [12]   12   8   5   6   31  
10  
11  
7139      Sophia Delucca    Tryc   10   [11]   9   7   7   33  
11  
12  
5251   club 420   Owen Bogart    IHYC   8   10   10   10   [12]   38  
12  
13  
1819      Amanda Ziomek    Ocean gate   [13]   13   12   9   10   44  
13  
14  
55101      Chris Poskay    TRYC   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60  
14  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network