2019 GIYS Junior Regatta
GIYS | July 10, 2019

Opti Green Fleet (34 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 3:50:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
261      Mason Bothner    BCSC   [14]   8   1   1   1   11  
1  
2  
14888      Michael Groszkowski    SSA   [8]   2   2   4   5   13  
2  
3  
280   R2D2   Maddie Deane    Baltimore County Sailing Center   2   4   7   [10]   2   15  
3  
4  
14931   Tic Tac   Ben Gendell    Annapolis Yacht Club   5   3   6   [8]   4   18  
4  
5  
8794      Will Mohler    Annapolis Yacht Club   [10]   6   3   2   10   21T  
5  
6  
10641   Fireball   Lizzy Scales    SSA   4   [9]   5   6   6   21T  
6  
7  
15624      David Rogers    TAYC   1   [14]   10   5   7   23  
7  
8  
16559   The Cute Otter   Casey Burman    SSA   11   1   9   11   [14]   32  
8  
9  
9399   Nesquik   Daniel Draper    Annapolis Yacht Club   6   21   11   3   [35/DNF]   41  
9  
10  
8729   OptiCool Illusion   Tommy McGeady    Annapolis Yacht Club   22   11   [24]   7   3   43  
10  
11  
17412      Parker Corson    tayc   7   5   14   [21]   18   44  
11  
12  
18996   C-Monster   Caroline Carey    TAYC   [21]   13   12   9   11   45  
12  
13  
19320   Honey Badger   Robert Carey, Jr.    TAYC   3   7   4   [35/DNC]   35/DNC   49  
13  
14  
20775   Hellroaring   Sofia Forsberg    Annapolis Y   [19]   17   13   19   8   57T  
14  
15  
9477   Mavrick   Charlie Dyke    Severn Sailing Association   9   [33]   17   14   17   57T  
15  
16  
6   The Jellyfish Express   Christian Hunter    TAYC   15   12   21   [35/DNC]   12   60  
16  
17  
261      Ian Land    NERYC   [26]   19   25   12   9   65  
17  
18  
9550      Will Rosenthal    Annapolis Yacht Club   17   15   8   [35/DNC]   35/DNC   75T  
18  
19  
666      James O'Leary    Cape St. Claire   [25]   24   18   18   15   75T  
19  
20  
17915   Little Puma   Caroline Perkins    SSA   16   10   16   [35/DNC]   35/DNC   77T  
20  
21  
12318   Bluejay   Dylan Scales    SSA   18   [23]   20   20   19   77T  
21  
22  
10276   Opti   Olivia West    Cape Youth Sailing   24   [26]   26   15   13   78T  
22  
23  
11842      Caroline Corson    TAYC   20   22   19   17   [35/DNC]   78T  
23  
24  
12549   Sea Bird   Kai Watters    TAYC   13   20   15   [35/DNC]   35/DNF   83  
24  
25  
16064   The Admiral   Halsey Carter    Annapolis Yacht Club   12   16   22   [35/DNC]   35/DNC   85  
25  
26  
18664      Charlotte Hugo    Annapolis Yacht Club   27   [28]   27   16   16   86  
26  
27  
5641   Beth Ann Shaeffer   George Shaeffer    Beth Ann Shaeffer   32   27   23   13   [35/DNC]   95  
27  
28  
12215      Alden Gibbons-Neff    TAYC   23   18   [35/DNC]   35/DNC   35/DNC   111  
28  
29  
3311   The Sea Urchin   Kyle Thompson    TAYC   29   31   29   [35/DNC]   35/DNC   124  
29  
30  
10784      Landon Dufrene    MYC   31   25   [35/DNF]   35/DNC   35/DNC   126  
30  
31  
1956   RH1   Sam Kurtz    Rock Hall Yacht Club   28   30   [35/DNC]   35/DNC   35/DNC   128T  
31  
32  
3046      Grant Thompson    Tred Avon Yacht Club   33   32   28   [35/DNC]   35/DNC   128T  
32  
33  
15369      Ciara Twomey    MYC   30   29   [35/DNF]   35/DNC   35/DNC   129  
33  
34  
1   Number Five   Alden Smith    Gibson Island yacht squadron   [35/DNF]   35/DNF   35/DNC   35/DNC   35/DNC   140  
34  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network