2019 GIYS Junior Regatta
GIYS | July 10, 2019in

420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 4:02:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 8075, , Chase Conway/Zoe Hoctor, Annapolis Yacht Club, 1-1-1-[10]-1- ; 4   
2. 131, , Beckett Kumler/Orion Adelman, AYC, 2-[4]-4-2-2- ; 10   
3. 7838, , Gerard Perez Carb√≥/Ty Ryan, SSA, [9]-2-2-3-5- ; 12   
4. 7289, N/a, skylor sweet/Lilliana webb, NERYC, 4-8-[27/DNC]-1-3- ; 16   
5. 8064, , ava cornell/madeline amthor, annapolis yacht club, 3-6-3-5-[8]- ; 17   
6. 5825, , Ian Ronald/Lachlan Hooper, NERYC, 5-[7]-7-4-4- ; 20   
7. 3311, , William Wrightson/Liam Edgell, TAYC, [6]-5-5-6-6- ; 22   
8. 51, , Nicholas Savage/Maggie Nolan, Gibson Island Yacht Squadron, 16-3-6-8-[18]- ; 33   
9. 13, , Caitlin Rosner/Lily Newman, YCCSC, [15]-10-8-7-9- ; 34   
10. 6437, , Audrey Commerford/Hannah Davis, Sailing Center Chesapeake, 7-9-9-[17]-10- ; 35   
11. AYC 4, , George Carty/Ryan Tatelbaum, Annapolis Yacht Club, 10-11-11-[16]-7- ; 39   
12. 8094, , Anna Groszkowski/Maddison Carew, SSA, 11-[13]-10-11-13- ; 45   
13. 7056, , Blake Vogel/Raam Fox, Annapolis Yacht Club, 13-12-12-9-[16]- ; 46   
14. 4114, , Max Penders/Alex Brenia, Annapolis Yacht Club, 12-[19]-13-12-11- ; 48   
15. 7603, , Josiah Chase/Izzy Fadullon, AYC, 8-16-14-[19]-12- ; 50   
16. AYC#2, , Andrew Tollefson/Lucy Lobaugh, Annapolis Yacht Club, [18]-14-15-13-17- ; 59   
17. 6987, , Tad Clifton/Cal Norris-Berlin, Annapolis Yacht Club, 14-17-18-15-[20]- ; 64   
18. 5889, JimmyJohns, Jimmy Flake/John Tilton, Annapolis Yacht Club, 17-[22]-16-18-14- ; 65   
19. 7054, N/A, Jackson Park/Chase OMalley, AYC, 21-[23]-17-14-15- ; 67   
20. AYC 5, , Nolan Corson/Tyler Hughes, AYC, 19-18-19-[24]-19- ; 75   
21. 4772, 4772, Wynne Williams/Finley Heflin, annapolis yacht club, 20-15-20-[23]-23- ; 78   
22. AYC#3, , William Donald/Bryce Williams, Annapolis Yacht Club, [22]-20-21-20-21- ; 82   
23. 7791, , Katie Yost/Isabella Hillman, Miles River Yacht Club, [24]-21-22-21-22- ; 86   
24. GI 1, , Molly Jethwa/Grace McDonnell, GIYS, 23-[24]-23-22-24- ; 92   
25. AYC6, ., Sarah Rosa/Anna Howell, AYC, 25-25-24-[27/DNC]-27/DNC- ; 101T   
26. 2419, , Liam Doyen/Heather Doyen, CSC, [26]-26-25-25-25- ; 101T   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 2:53:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 200404, , Robby Meek, SSA, [2]-2-1-1-2- ; 6   
2. 158770, Switch, Alex Adams, Annapolis Yacht Club, 1-1-2-[6]-6- ; 10   
3. 184618, , Charles Anderson, SSA, [7]-4-3-4-1- ; 12   
4. 180050, , Xavier Shattuck, SSA, [8]-3-4-3-3- ; 13   
5. 170331, , Magnus Weissenberger, GIYS, 3-[6]-6-2-4- ; 15   
6. 157851, , Katherine Weaver, SSA, [5]-5-5-5-5- ; 20   
7. 189792, , Griffin Richardson, SSA, 6-[9]-8-9-7- ; 30   
8. 44, , John O'Donnell, TAYC, 4-11-[13]-8-9- ; 32   
9. 210869, , Cole Canuel, AYC, [11]-7-9-10-11- ; 37   
10. 153375, , Noah Macielag, RHYC, [14]-8-10-13-8- ; 39   
11. 6, , Jack McDonnell, GIYS, [12]-10-7-12-12- ; 41   
12. 175212, , Lucy Paskoff, Sailing Center Chesapeake, 9-[14]-12-7-14- ; 42T   
13. 200403, , Hayden Gibbons-Neff, TAYC, 10-[12]-11-11-10- ; 42T   
14. 192060, , Jean-Pierre Piasecki, TAYC, 13-13-[18]-14-13- ; 53   
15. 211538, , Brooke Bogdan, NERYC, [15]-15-14-15-15- ; 59   
16. 544, , Gregory Kosmowski, Gibson Island, 16-[17]-15-16-16- ; 63   
17. 145418, , Robert Mullikin, MRYC, 17-16-16-[18]-17- ; 66   
18. 164214, , Ben Anthony, RHYC, 18-18-19-19-[21/DNC]- ; 74   
19. 184472, , Emma Kurtz, Rock Hall Yacht Club, [21/DNF]-20-17-17-21/DNC- ; 75   
20. 1, , Jack Armstrong, Rock Hall Yacht Club, 19-19-[20]-20-18- ; 76   
 



Optimist Red-White- Blue (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 3:07:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (15 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21073, , Luca DeSimone[Blue], Tred Avon Yacht Club, 1-8-[12]-2-2- ; 13   
2. 22667, DoubleTrouble, Christopher Draper[Blue], Annapolis Yacht Club, [7]-4-2-5-6- ; 17   
3. 19067, Sea Dog, Hartley Cooper[Blue], TAYC, 14-9-7-12-[16]- ; 42   
4. 21360, , Michael Yost[Blue], MRYC, 18-19-13-[21]-11- ; 61   
5. 22777, Amy Werblow, Michael Werblow[Blue], Amy Werblow, 16-[28]-17-22-14- ; 69   
6. 16983, , Declan McDonnell[Blue], GIYS, 21-12-18-20-[28]- ; 71   
7. 19788, , Beylen Gode[Blue], Annapolis Yacht Club, [24]-16-22-19-17- ; 74   
8. 714, , Charlotte Brody[Blue], TAYC, 27-14-15-[30]-19- ; 75   
9. 6154, Mayhem, Mason Cook[Blue], Annapolis Yacht Club, 22-25-19-[31]-12- ; 78   
10. 8814, Opti, Vladimir Muravyev[Blue], North East River Yacht Club, 25-20-[34]-25-23- ; 93   
11. 20770, Tomcat, Trey Burman[Blue], SSA, 32-31-24-28-[34]- ; 115   
12. 18961, , EJ Brody[Blue], TAYC, 26-[34]-33-34-32- ; 125   
13. 20891, , Tatiana Marcic[Blue], Maryland Yacht Club, 35-[37]-35-33-30- ; 133   
14. 9272, , SARAH BAIN[Blue], MYC, 34-[36]-36-35-33- ; 138   
15. 15811, , Grayson Gibbons-Neff[Blue], TAYC, 36-33-[37]-36-35- ; 140   
 



Division: Red (16 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22595, , Kyle Reinecke[Red], AYC, 2-[7]-1-1-1- ; 5   
2. 15924, , Willem DeSimone[Red], Tred Avon Yacht Club, 3-[6]-3-3-3- ; 12   
3. 20956, , Nathan Jensen[Red], NERYC, 4-[15]-4-4-8- ; 20   
4. 20369, , Robbie Wilmer[Red], Annapolis YC, 8-5-6-[9]-5- ; 24   
5. 20616, Seaglass, Ava Arepally[Red], TAYC, 6-1-[10]-10-10- ; 27   
6. 16575, Jay Bott, Owen Bott[Red], BCSC, 13-3-8-[18]-4- ; 28   
7. 22852, n/a, luca webb[Red], NERYC, 5-10-11-17-[39/RET]- ; 43   
8. 15299, , William Lindsley[Red], SSA, 9-[29]-16-7-20- ; 52   
9. 20811, , Campbell Conway[Red], AYC, 20-[22]-20-13-9- ; 62   
10. 15765, , Julia Kozlowski[Red], BCSC, 28-18-[29]-11-7- ; 64   
11. 19258, , Nicholas Tollefson[Red], Annapolis Yacht Club, 23-27-25-16-[31]- ; 91   
12. 10586, Spice, Jamie Cottage[Red], North East River Yacht Club, [29]-23-27-24-18- ; 92   
13. 19806, , Avery Bald[Red], AYC, 11-21-26-[39/DNF]-39/DNS- ; 97   
14. 19821, , Maggie Mohler[Red], Annapolis Yacht club, [31]-24-28-26-21- ; 99   
15. 8080, Opti, Alexandra Muravyeva[Red], North East River Yacht Club, [37]-30-21-23-27- ; 101   
16. 15693, Sugar Rush, Clare Kammeier[Red], Annapolis Yacht Club, 33-[39/DNS]-39/DNS-39/DNS-39/DNS- ; 150   
 



Division: White (7 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 19416, Fast Cat, Ashton Perkins[White], SSA, 15-[17]-5-6-15- ; 41   
2. 19552, Poseidon, Robbie Herzog[White], Severn Sailing Association, 10-2-23-8-[25]- ; 43   
3. 16186, Lil Bang Bang, Jake Beaver[White], SSA, 19-13-9-14-[22]- ; 55   
4. 8714, , Parker Herman[White], SSA, [30]-11-14-29-13- ; 67   
5. 17630, , Spencer Bruning[White], BCSC, 12-26-[31]-15-26- ; 79   
6. 15446, Queen of Hearts, Flora Cole[White], SSA, 17-[32]-32-27-29- ; 105   
7. 15222, Neptune, Eli Waltz[White], Severn Sailing Association, [39/DNF]-35-30-32-24- ; 121   
 



Opti Green Fleet (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 10, 2019 3:50:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (34 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 261, , Mason Bothner, BCSC, [14]-8-1-1-1- ; 11   
2. 14888, , Michael Groszkowski, SSA, [8]-2-2-4-5- ; 13   
3. 280, R2D2, Maddie Deane, Baltimore County Sailing Center, 2-4-7-[10]-2- ; 15   
4. 14931, Tic Tac, Ben Gendell, Annapolis Yacht Club, 5-3-6-[8]-4- ; 18   
5. 8794, , Will Mohler, Annapolis Yacht Club, [10]-6-3-2-10- ; 21T   
6. 10641, Fireball, Lizzy Scales, SSA, 4-[9]-5-6-6- ; 21T   
7. 15624, , David Rogers, TAYC, 1-[14]-10-5-7- ; 23   
8. 16559, The Cute Otter, Casey Burman, SSA, 11-1-9-11-[14]- ; 32   
9. 9399, Nesquik, Daniel Draper, Annapolis Yacht Club, 6-21-11-3-[35/DNF]- ; 41   
10. 8729, OptiCool Illusion, Tommy McGeady, Annapolis Yacht Club, 22-11-[24]-7-3- ; 43   
11. 17412, , Parker Corson, tayc, 7-5-14-[21]-18- ; 44   
12. 18996, C-Monster, Caroline Carey, TAYC, [21]-13-12-9-11- ; 45   
13. 19320, Honey Badger, Robert Carey, Jr., TAYC, 3-7-4-[35/DNC]-35/DNC- ; 49   
14. 20775, Hellroaring, Sofia Forsberg, Annapolis Y, [19]-17-13-19-8- ; 57T   
15. 9477, Mavrick, Charlie Dyke, Severn Sailing Association, 9-[33]-17-14-17- ; 57T   
16. 6, The Jellyfish Express, Christian Hunter, TAYC, 15-12-21-[35/DNC]-12- ; 60   
17. 261, , Ian Land, NERYC, [26]-19-25-12-9- ; 65   
18. 9550, , Will Rosenthal, Annapolis Yacht Club, 17-15-8-[35/DNC]-35/DNC- ; 75T   
19. 666, , James O'Leary, Cape St. Claire, [25]-24-18-18-15- ; 75T   
20. 17915, Little Puma, Caroline Perkins, SSA, 16-10-16-[35/DNC]-35/DNC- ; 77T   
21. 12318, Bluejay, Dylan Scales, SSA, 18-[23]-20-20-19- ; 77T   
22. 10276, Opti, Olivia West, Cape Youth Sailing, 24-[26]-26-15-13- ; 78T   
23. 11842, , Caroline Corson, TAYC, 20-22-19-17-[35/DNC]- ; 78T   
24. 12549, Sea Bird, Kai Watters, TAYC, 13-20-15-[35/DNC]-35/DNF- ; 83   
25. 16064, The Admiral, Halsey Carter, Annapolis Yacht Club, 12-16-22-[35/DNC]-35/DNC- ; 85   
26. 18664, , Charlotte Hugo, Annapolis Yacht Club, 27-[28]-27-16-16- ; 86   
27. 5641, Beth Ann Shaeffer, George Shaeffer, Beth Ann Shaeffer, 32-27-23-13-[35/DNC]- ; 95   
28. 12215, , Alden Gibbons-Neff, TAYC, 23-18-[35/DNC]-35/DNC-35/DNC- ; 111   
29. 3311, The Sea Urchin, Kyle Thompson, TAYC, 29-31-29-[35/DNC]-35/DNC- ; 124   
30. 10784, , Landon Dufrene, MYC, 31-25-[35/DNF]-35/DNC-35/DNC- ; 126   
31. 1956, RH1, Sam Kurtz, Rock Hall Yacht Club, 28-30-[35/DNC]-35/DNC-35/DNC- ; 128T   
32. 3046, , Grant Thompson, Tred Avon Yacht Club, 33-32-28-[35/DNC]-35/DNC- ; 128T   
33. 15369, , Ciara Twomey, MYC, 30-29-[35/DNF]-35/DNC-35/DNC- ; 129   
34. 1, Number Five, Alden Smith, Gibson Island yacht squadron, [35/DNF]-35/DNF-35/DNC-35/DNC-35/DNC- ; 140   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network