Beachwood Yacht Club's Junior Regatta
Beachwood Yacht Club | July 19, 2019

Optimist Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 1:19:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (27 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
2655   Johnny Sails   John McCabe    MYC   1   1   2   1   [7]   5  
1  
2  
15201   Little Omelette   Cecilia Bonner    MRYC   2   6   1   [26]   9   18  
2  
3  
12477      hudson depaul    Metedeconk River Yacht Club   10   2   [11]   4   4   20  
3  
4  
13247      Reid Lomer    BYC   11   3   [15]   6   1   21T  
4  
5  
6229   6229   Julianna Brooksbank    Toms river yc   7   5   7   [15]   2   21T  
5  
6  
13459      Darren Hedden    Mryc   8   7   4   3   [12]   22  
6  
7  
2023      Juliana Ponzini    mantoloking yacht club   5   10   3   5   [11]   23  
7  
8  
12382   Lucky Seahorse   Avery Peltzman    Lavallette Yacht Club   3   12   [18]   2   8   25  
8  
9  
8006   Little Green   Ella Reid    MYC   6   [14]   5   12   3   26  
9  
10  
3463      Aidan O'Gwen    SPYC   4   8   [12]   9   10   31  
10  
11  
12218   Lucasea   Lucas Bonner    MRYC   [24]   4   6   17   6   33  
11  
12  
5981   Sea Bass   Myhre John    Pine Beach Yacht Club   9   [20]   9   10   13   41  
12  
13  
12733      Aiden Adrian Bernal    beachwood yacht club   [17]   11   8   11   15   45  
13  
14  
14039      Carter Mundry    TRYC   16   9   17   [20]   5   47  
14  
15  
14240   Sandy Sailor   Rhian Peltzman    Lavallette Yacht Club   [20]   13   16   8   14   51  
15  
16  
12649   Sea monster   Brody Alsobrooks    Toms River   19   [24]   13   7   21   60  
16  
17  
16611   Opti   Billy Laudien    Toms River Yacht Club   14   21   14   [24]   17   66  
17  
18  
3469      Davin Koovits    TRYC   12   18   20   19   [22]   69  
18  
19  
7231      Ian Gilligan    TRYC   15   19   10   27   [28/DNF]   71  
19  
20  
8606   On A Mission   Reagan Myhre    Pine Beach Yacht Club   [25]   15   24   13   23   75  
20  
21  
5278   Hey Dot!   Ryan Brazinski    TRYC   13   22   26   16   [28/DNF]   77  
21  
22  
5176      Johnny Clark    Pine Beach Yacht Club   21   17   19   22   [24]   79  
22  
23  
9734      Henry Hull    TRYC   18   23   25   14   [28/RET-BF]   80T  
23  
24  
14422   Shark Attack   Aiden Cashman    TRYC   [26]   16   23   23   18   80T  
24  
25  
12485      Robbie Walsh    TRYC   [28/DNS]   25   21   18   20   84  
25  
26  
14629   See ya   Jayden Alsobrooks    Toms River   23   [26]   22   21   19   85  
26  
27  
5145      Dominick Cecere    Beachwood Yacht Club   22   [27]   27   25   16   90  
27  
 



Optimist (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 3:47:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (59 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
7663      James Burns    Manasquan River Yacht Club   3   11   4   13   31  
1  
2  
21939   Jolly Rancher   Claire Hoffman    BHYC   28   8   16   6   58  
2  
3  
13669   Ski-pper   Hamilton Pederson    TRYC   7   16   22   22   67  
3  
4  
11508      Grayson Sinnett    IHYC   17   23   20   19   79  
4  
5  
11481      Austin Weber    Toms River yacht club   31   1   10   38   80  
5  
6  
21379      teague walker    MYC   27   38   7   10   82  
6  
7  
6904      Rex Salzer    Toms River Yacht Club   12   13   45   14   84  
7  
8  
21430      Nicholas Wudzki    TRYC   13   12   18   44   87  
8  
9  
7852   A1 Fortuna   Matteo Pasqualicchio    Ogyc   44   20   13   12   89  
9  
10  
21414   JuneBug   Madeline Dolan    Lavallette   35   19   6   34   94  
10  
11  
14299      Will Hummel    IHYC   15   60   19   8   102  
11  
12  
21513      Cameron Hart    TRYC   26   43   12   25   106  
12  
13  
20171      Mallory Higham    Pine Beach Yacht Club   20   47   27   15   109  
13  
14  
2840   Mr.Cool   Jimmy McCann    tryc   30   21   43   32   126  
14  
15  
14972   Bay Heaven   Mollie Smith    Pine Beach Yacht Club   10   35   41   48   134  
15  
16  
20960      Owen Poskay    Kerry Poskay   19   46   49   27   141  
16  
17  
17220   John O'Leary   John O'Leary    Pine Beach Yacht Club   32   40   30   42   144  
17  
18  
5650      Lloyd Bush    BHYC   38   31   17   61   147  
18  
19  
21947   Tootsie Roll   Blythe Hoffman    BHYC   49   28   42   30   149  
19  
20  
7218   Shark Bait   Kelly Robinson    Pine Beach Yacht Club   62   48   11   29   150  
20  
21  
7625   Kooki Kiki   Kierstin OConnor    PBYC   39   39   54   20   152  
21  
22  
20211      Brendan Delia    SSYC   45   29   31   52   157  
22  
23  
13287   Impala   Carys Dutton    Mantoloking   33   63   32   31   159  
23  
24  
14453      Olivia Paccione    Toms River   60   49   35   16   160  
24  
25  
12840   Skipper   Reese Schultz    Lavallette Yacht Club   50   34   36   41   161  
25  
26  
11235      Matt McIntyre    SSYC   16   27   59   60   162  
26  
27  
21910      Kilian Walker    MYC   76   44   15   36   171  
27  
28  
8092   Sailing Seahorse   Madeline Brisby    Lavallette Yacht Club   18   45   47   67   177  
28  
29  
10585      Noah Kline    Shrewsbury Sailing & Yacht Club   65   36   28   49   178  
29  
30  
SSYC BG      Nate Van de Graaff    SSYC   40   57   58   33   188  
30  
31  
15326      sean Moran    Ocean Gate Yacht Club   48   18   34   91/DNS   191T  
31  
32  
8656   Blue Lotus   Ava McNabb    Pine Beach   22   53   50   66   191T  
32  
33  
14039   Sailfish   Cailin Mundry    TRYC   54   37   75   26   192  
33  
34  
10393   Makani   Sonja Schwartz    Toms River Yacht Club   56   51   38   51   196  
34  
35  
9809   War Turtle   Jacob Palombo    BYC   46   33   63   55   197  
35  
36  
13439      Lyra Seligman    SSYC   41   67   44   59   211  
36  
37  
11412      Joseph Krajewski    PBYC   34   68   60   53   215  
37  
38  
15935   Ellie Bear   Ellie McCabe    Mantoloking Yacht Club   25   64   61   77   227  
38  
39  
5302   Poseidon   Jacob Cavanaugh    Island Heights   66   42   65   64   237  
39  
40  
8013      Colin Smith    TRYC   69   54   46   72   241  
40  
41  
7213      Cali Krean    Pine Beach   68   61   56   57   242  
41  
42  
17003      Shane Hughes    Toms River Yacht Club   57   50   57   80   244  
42  
43  
7204   Opti   Emily tierney    LYC   67   52   67   63   249  
43  
44  
15305   Slapshot   Fletcher Callahan    Bay Head Yacht Club   81   66   62   56   265  
44  
45  
17349   Faster Master   Sienna Guerrieri    Lavallette Yatch Club   53   77   70   69   269  
45  
46  
21281      Walker Lapham    MYC   82   69   81   39   271  
46  
47  
6695      Alayna Poskay    TRYC   74   55   71   73   273  
47  
48  
21534      Oliver Roske    TRYC   71   58   69   76   274  
48  
49  
14854   Jitter Bug   Grace Voorhees    MYC   73   74   73   58   278  
49  
50  
21745      Caio Sullivan    Seaside Park Yacht Club   78   70   68   74   290  
50  
51  
5748   The Catalina   Rylie McGowan    Toms River Yacht Club   61   65   83   82   291  
51  
52  
6087   Pepper   Mia Dutton    Mantoloking   58   76   80   79   293  
52  
53  
15807   Green Flash   Maeve Smith    TRYC   80   72   64   78   294  
53  
54  
15734      Chetty Thomas    Mantoloking   79   71   77   71   298  
54  
55  
4197   Sea horse   Ryan Hannaford    Pine Beach Yacht Club   77   91/DNS   79   65   312  
55  
56  
8829   Stars n Stripes   Morgan Cashman    TRYC   84   79   76   83   322  
56  
57  
11747      Gavin Garnett    TRYC   85   81   84   91/DNS   341  
57  
58  
9084      Deklan McLaughlin    Island Heights yacht club   91/DNS   91/DNS   91/DNS   91/DNS   364T  
58  
58  
4676      Liam Burns    Manasquan River Yacht Club   91/DNS   91/DNS   91/DNS   91/DNS   364T  
58  
 



Division: Blue (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
17214      Richard Pokorny [Blue]   Metedeconk River   1   3   1   4   9  
1  
2  
22106      Jack Pentony [Blue]   Beachwood Yacht Club   14   5   5   3   27  
2  
3  
20347   Blue Lightening   Marco Molino [Blue]   Shrewsbury Sailing and Yacht Club   4   4   25   18   51  
3  
4  
12683      Connor Feeney [Blue]   MRYC   37   15   33   17   102  
4  
5  
3796      Erica Pokorny [Blue]   Metedeconk River   29   32   21   50   132  
5  
6  
12457      Ryan Sipe [Blue]   TRYC   59   59   51   62   231  
6  
7  
080   FIRERIDER   ANTHONY FELICIANO [Blue]   Pine Beach Yacht Club   70   82   74   81   307  
7  
8  
3685      Owen Beneciuk [Blue]   PBYC   75   91/RET-BF   91/DNS   91/DNS   348  
8  
9  
83      tatianna Febles-Perez [Blue]   BYC   91/DNS   91/DNS   91/DNS   91/DNS   364  
9  
 



Division: Red (8 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
18381   More Monkey Business   Matthew Laufer [Red]   MRYC   2   2   3   5   12  
1  
2  
18917   Hei-Hei   Grace Boudreau [Red]   SSYC   5   6   2   1   14  
2  
3  
22517      Ali DaCosta [Red]   SSYC   6   17   26   11   60  
3  
4  
5415      Ryan Lomer [Red]   BYC   23   9   23   9   64  
4  
5  
20974      Aidan Welch [Red]   SSYC   11   26   14   21   72  
5  
6  
7601      Adelaide Hughes [Red]   PBYC   43   62   37   7   149  
6  
7  
9929      William Hughes [Red]   PBYC   63   56   52   23   194  
7  
8  
22182      Kip Rand [Red]   Bay Head Yacht Club   91/DNS   91/DNS   91/DNS   40   313  
8  
 



Division: White (14 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
8130   Knot 4 Sail   Harrison Szot [White]   Bay Head Yacht Club   9   14   24   2   49  
1  
2  
19597      Maryn Demand [White]   MCYC/TRYC   21   7   9   28   65  
2  
3  
7164      Jack O'Leary [White]   PBYC   8   10   8   47   73  
3  
4  
20373      Chase Corbett [White]   IHYC   24   25   29   37   115  
4  
5  
17332   No name 3   Alexis Schilling [White]   Tryc   42   22   39   46   149T  
5  
6  
1000   Black Pearl   Carleigh Feeney [White]   MRYC   36   30   40   43   149T  
6  
7  
6491      Natalie Gaver [White]   SSYC   55   24   48   35   162  
7  
8  
18028      Mae Schlenker [White]   BHYC   47   41   55   24   167  
8  
9  
3873      Liam Marcell [White]   Pine Beach Yacht Club   51   75   53   45   224  
9  
10  
15204      Alissa Maulshagen [White]   Toms River Yacht Club   52   83   72   54   261  
10  
11  
11750   Wild Wahoo   Margaret Burns [White]   Lavallette Yacht Club   64   73   78   68   283  
11  
12  
3683   Bon Bini   Dailey Totams [White]   NBYC   72   78   66   70   286  
12  
13  
13246   Jojo   Joey lorin Alsobrooks [White]   Toms River   83   80   82   75   320  
13  
14  
9260      Taylor Sipe [White]   TRYC   91/DNS   91/DNS   91/DNS   91/DNS   364  
14  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 2:26:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
79025      Dylan Walkowicz    TRYC   1   2   1   [5]   3   7  
1  
2  
69766      Nicholas Paccione    Toms River   2   1   [5]   1   4   8  
2  
3  
287      Anthony Schiano    Shore Acres Yacht Club   4   [19/DSQ]   2   3   1   10  
3  
4  
13673      Logan Connolly    Toms River Yacht Club   [10]   4   8   2   5   19  
4  
5  
416      Zachary Brooks    OGYC   6   6   4   [11]   6   22  
5  
6  
8667      Gunnar Schwartz    Toms River Yacht Club   5   5   7   6   [11]   23  
6  
7  
0601      Robbie Wingender    Shore Acres YC   7   7   9   [14]   2   25  
7  
8  
64      Caroline Ritacco    OGYC   3   8   11   10   [19/DNF]   32  
8  
9  
81327      Christopher Brusgard    PBYC   11   11   3   [13]   9   34T  
9  
10  
4178      Luca Canzoneri    Beachwood Yachtclub   12   10   [15]   4   8   34T  
10  
11  
2560      Richard McGowan    Toms River Yacht Club   14   3   13   8   [19/DSQ]   38  
11  
12  
7      Antonio Rosado    Beachwood Yacht Club   8   12   10   [17]   10   40  
12  
13  
5704      Lily Vidal    OGYC   13   [15]   6   9   13   41  
13  
14  
021      William Meade    Shore Acres Yacht Club   [19/DNS]   19/DNF   16   7   7   49  
14  
15  
21927      Aidan Risk    Ocean Gate Yacht Club   [15]   9   14   15   12   50  
15  
16  
1429   Ruthless   Scott Tedeschi    SAYC   [16]   13   12   12   15   52  
16  
17  
OG27      Alexander Riley    Ocean Gate Yacht Club   9   16   17   [19/DNS]   14   56  
17  
18  
007      JP Gluck    Beachwood Yacht Club   [19/DNF]   14   18   16   19/DSQ   67  
18  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 1:14:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
162460      Sonja Krajewski    PBYC   1   2   1   [3]   2   6  
1  
2  
199137      Sam Martin    IHYC   [6]   6   2   1   1   10  
2  
3  
161660      Joseph Paccione    Toms River   2   1   [5]   5   5   13  
3  
4  
189788      Gordon Nelson    TRYC   5   3   3   [7]   4   15  
4  
5  
149116      Alexander Plaskon    Metedeconk River Yacht River   3   [8]   6   4   3   16  
5  
6  
177137      Marilyn Winn    SAYC   4   4   7   [8]   6   21  
6  
7  
154375      Devyn Walkowicz    TRYC   [8]   5   4   6   7   22  
7  
8  
191975      Penelope Winn    SAYC   7   7   [8]   2   8   24  
8  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 1:37:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
148009      Ella Demand    MCYC/TRYC   2   2   1   1   [4]   6  
1  
2  
179159      DD Dittenhofer    TRYC   1   [9]   3   4   1   9  
2  
3  
177690      Garrett Johnston    PBYC   5   1   [9]   6   3   15  
3  
4  
214292      Anastasia Wudzki    TRYC   4   4   2   [12]   10   20  
4  
5  
158627      Loghan Hughes    PBYC   3   7   [11]   3   8   21T  
5  
6  
187755   187755   Kevin Brooksbank    Dan Brooksbank   [10]   3   4   8   6   21T  
6  
7  
161062   Laser   Trent Morrison    BYC   7   10   5   2   [11]   24T  
7  
8  
152173      Katie Martin    IHYC   6   6   10   [11]   2   24T  
8  
9  
206129      Luke Koerner    TRYC   [9]   5   7   9   7   28T  
9  
10  
206160   Catherine Sharpe   Meghan Sharpe    OGYC   [11]   8   8   7   5   28T  
10  
11  
124406   Muller   Ceci Muller    NBYC   [12]   12   6   5   12   35  
11  
12  
114357      Giovanni Canzoneri    Beachwood Yachtclub   [13]   11   13   10   9   43  
12  
13  
172068      Stephanie Maulshagen    Toms River Yacht Club   8   [13]   12   13   13   46  
13  
 



RS Feva (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 1:38:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6335      DYLAN APPLEGATE    OGYC   [2]   1   1   1   1   4  
1  
2  
6340      Briana Hummel    Island Heights Yacht Club   1   [2]   2   2   2   7  
2  
3  
4854      Crosby Collins    MRYC   [3]   3   3   3   3   12  
3  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 19, 2019 1:13:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
1393      Tommy Daniels    MYC   2   1   2   [3]   1   6  
1  
2  
8646      John Reynolds    Mantoloking Yacht Club   1   2   [5]   2   4   9T  
2  
3  
7134      Evan Harrison    SAYC   3   3   [4]   1   2   9T  
3  
4  
55101      Chris Poskay    TRYC   4   [6]   1   5   5   15  
4  
5  
835      Liam Hurley    Mantoloking Yacht Club   6   [7]   7   4   3   20T  
5  
6  
7139      Sophia Delucca    Tryc   5   5   3   [7]   7   20T  
6  
7  
MA6      Maggie Whelan    Mantoloking Yacht Club   [7]   4   6   6   6   22  
7  
8  
MA5      Benjamin Bredin    MYC   [8]   8   8   8   8   32  
8  
9  
MA1      John Whelan    Mantoloking Yacht Club   [10/DNS]   10/DNS   10/DNS   10/DNS   9   39  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network