33rd Annual Flying Scot Fleet 161 Regatta
Saratoga Lake Sailing Club | August 09-11, 2019in

Flying Scot Championship (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 1:28:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
5613   Desperado   Gary Werden /
Ryan Malmgren  
Massapoag Yacht Club/    1   1   5   2   2   1   1   13  
1  
2  
3289      David Irving /
Matthew Irving  
Candlewood Yacht Club/    2   5   3   1   3   2   2   18  
2  
3  
2919   Anejo   Bernie Zabek /
Andrew Murnan  
Saratoga Lake Sailing Club/    5   2   1   4   1   5   4   22  
3  
4  
4866   No Tipping   Paul Waterfield    Saratoga Lake Sailing Club   4   4   6   3   6   3   8   34  
4  
5  
4625   Moby Scot   James Symon /
Scott Johnson  
SLSC/    6   8   4   5   8   6   3   40  
5  
6  
2431   Libertarian State of Mind   Tom Dunne    SLSC   7   7   2   8   9   7   5   45  
6  
7  
4776      Rob Hayes /
Suzy Haslup  
SLSC/    8   6   9   6   7   8   7   51  
7  
8  
2952      Misha Gutin /
Olga Gutin  
Saratoga Lake Sailing Club/    9   9   10   7   4   4   9   52  
8  
9  
4635   Seabiscuit   Timothy Hayes /
Luka Newton  
SLSC/    10   10   7   12/OCS   5   9   6   59  
9  
10  
5569   KatieBird   Mary Kate McCarty    SLSC   3   3   8   12/DNF   12/DNS   12/DNS   12/DNS   62  
10  
11  
4254   Espresso   Peter Seidman /
Ann K. Seidman  
Saratoga Lake Sailing Club/    12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   84  
11  
 



Flying Scot Challenger (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 1:28:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
3948      Douglas T Main /
Douglas R Main  
Candlewood Yacht Club/    2   3   1   1   4   4   6   21  
1  
2  
4531      Mike Flanigan /
Mike Funk  
SLSC/    1   1   8/DNS   8/DNS   3   2   2   25T  
2  
3  
1916   Non-sequitor   Ethan Murnan /
Spencer Castle
Sara Eberlin  
SLSC/
/   
4   2   2   2   6   6   3   25T  
3  
4  
8343   Bananna Boat   Lewis Sulkin /
izabella czajkowski
Ari Haddad  
SLSC/
/   
3   4   8/DNF   8/DNS   2   1   1   27  
4  
5  
4725      Mark Fiorini /
Scott Cramer  
135/    8/DNF   8/DNS   8/DNS   3   1   3   4   35  
5  
6  
5217   StarlieJ   DavidD Osler /
DavidC Osler
Juris Osler
Johnny(baby) Osler  
Old Greenwich CT/
/
/   
5   5   3   8/DNF   5   5   5   36  
6  
7  
2263      Karen McShane /
Rodney Bentley  
SLSC/    8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   7   7   8/RET-BF   54  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network