Oxford Regatta One Design - Junior and Adult
Tred Avon Yacht Club | August 10-11, 2019

Junior Club 420 (27 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:09:02 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5964, , Zander King/Molly roden, Annapolis Yacht Club, 1-2-3-[8]-1-2- ; 9   
2. 7289, n/a, skylor sweet/isabella Webb, NERYC, 7-4-2-1-[8]-3- ; 17   
3. 8580, , Matt Budington/Linnea Forsberg, Annapolis Yacht Club, 5-3-9-6-[14]-1- ; 24   
4. 3733, , Marguerite Lejeune/Wade Anthony, RHYC, 6-[11]-6-3-3-8- ; 26   
5. 3196, , Mae Wallace Angus/Eleanor Patterson, FBYC, 8-1-8-[9]-2-9- ; 28   
6. 7535, , Olivia Sowa/Audrey Commerford, NERYC, 9-5-4-5-[12]-6- ; 29   
7. 5825, , Ian Ronald/Lachlan Hooper, NERYC, [16]-7-1-4-9-11- ; 32T   
8. 8579, , Nick Budington/Anna Grolleman, Annapolis Yacht Club, 4-14-5-2-7-[16]- ; 32T   
9. 8075, , Chase Conway/Zoe Hoctor, Annapolis Yacht Club, 2-6-10-[15]-4-10- ; 32T   
10. 8582, , Walker Angus/Henry Ciszewski, FBYC, 3-[17]-7-7-10-5- ; 32T   
11. 7681, , Ava Cornell/Madeline Amthor, Annapolis Yacht Club, 12-[15]-11-12-5-7- ; 47   
12. AYC4, , George Carty/Ryan Tatelbaum, Annapolis Yacht Club, 10-16-[19]-10-11-4- ; 51   
13. AYC 3, , William Donald/Malcom Morris-Berlin, Annapolis Yacht Club, 11-8-12-[18]-6-15- ; 52   
14. 3311, , William Wrightson/Liam Edgell, TAYC, 18-10-[28/DSQ]-11-17-12- ; 68   
15. AYC 5, Annapolis Yacht Club boats, Corbin Voorhees/Chris McCollum, Annapolis Yacht Club, 15-12-16-17-13-[19]- ; 73   
16. 1375, , Colin Ward/Madi Norris, TAYC, [23]-9-15-16-15-20- ; 75   
17. 4769, , Andrew Tollefson/Graham Richards, Annapolis Yacht Club, 14-19-13-[21]-18-14- ; 78   
18. 5889, JimmyJohns, Jimmy Flake/John Tilton, Annapolis Yacht Club, 13-[25]-17-13-20-17- ; 80   
19. 7838, C420, Ava Farley/Ty Ryan, SSA, 20-13-18-[28/DSQ]-28/OCS-13- ; 92   
20. 319, , Cornelia McDowell/Olivia Gilmore, Fishing Bay Yacht Club, 22-22-14-20-16-[24]- ; 94   
21. 4143, , Sterling Maggard/Jonathan Stevenson, Sailing Center Chesapeake, 17-18-23-25-25-[27]- ; 108T   
22. AYC2, , Will Friedell, Annapolis Yacht Club, 19-23-24-19-[26]-23- ; 108T   
23. 6914, , Isabela Hillmann/Vincent Dyer, Hillmann, [25]-21-22-24-19-22- ; 108T   
24. 7603, , Josiah Chase/Isabella Fadullon, AYC, 27-27-[28/DSQ]-14-22-21- ; 111T   
25. 5063, , Tehya Gaines/Hannah Davis, Sailing Center Chesapeake, 26-20-[28/DSQ]-26-21-18- ; 111T   
26. 7791, , JT Lizewski/Katie Yut, MRYC, 21-[26]-20-22-23-25- ; 111T   
27. 4768, , Hartley Cooper/Coard Benson, TAYC, 24-24-21-23-24-[26]- ; 116   
 



Junior Laser Radial (23 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:14:18 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA-1578, Cam Neely, Thomas Sitzmann, Sail1Design, 1-4-[24/DSQ]-3-2-1- ; 11T   
2. 166915, , Andrew Ciszewski, fishing Bay Yacht Club, 3-1-2-4-1-[7]- ; 11T   
3. 200404, , Robby Meek, SSA, 2-[3]-3-1-3-2- ; 11T   
4. 158770, , Alex Adams, Annapolis Yacht Club, 4-2-1-2-4-[8]- ; 13   
5. 208760, , Jordan Bendura, FBYC, 5-9-[17]-5-8-3- ; 30   
6. 190238, , Joshua Bendura, FBYC, 6-[10]-10-9-6-9- ; 40   
7. 201217, , Jennifer Permenter, Big Blue Sailing Academy, 9-[22]-14-7-5-6- ; 41   
8. 157851, , SarahGrace Clifton, SSA, 10-7-5-12-[19]-14- ; 48   
9. 44, , Jack O'Donnell, TAYC, 15-5-4-[19]-11-15- ; 50   
10. 171223, , Daniel Unangst, SCC, 11-[14]-12-14-10-4- ; 51T   
11. 200622, , Logan Hayes, Fishing Bay Yacht Club, 13-6-16-11-[17]-5- ; 51T   
12. 189792, , Griffin Richardson, SSA, 7-17-7-6-14-[18]- ; 51T   
13. 191980, , Joshua Almany, Fishing Bay Yacht Club, 8-13-11-[15]-9-12- ; 53   
14. 175212, , Lucy Paskoff, Sailing Center Chesapeake, 16-12-[20]-13-7-10- ; 58   
15. 4848, , Robert Shand, NERYC, 12-18-6-10-[22]-13- ; 59   
16. USA 184454, , Jon Jon Weed, Annapolis Yacht Club, 14-11-9-[16]-16-11- ; 61   
17. 211538, , Brooke Bogdan, NERYC, 17-15-8-18-13-[21]- ; 71   
18. 200403, , Hayden Gibbons-Neff, TAYC, 19-19-18-8-[21]-16- ; 80   
19. 132899, , James Cottage, North East River Yacht Club, [21]-8-21-21-15-17- ; 82   
20. 145418, , Robert Mullikin, MRYC, 18-[20]-13-20-12-20- ; 83   
21. 209333, Laser, Chase Brewer, Fishing Bay Yacht Club, 20-16-[22]-17-18-19- ; 90   
22. 187763, , Brandon Kealy, MRYC, 22-21-15-[23]-20-23- ; 101   
23. 194551, Laser, Henry J Meiser, SCC, [23]-23-19-22-23-22- ; 109   
 



Opti (39 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:39:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22595, , Kyle Reinecke[Red], AYC, 3-4-1-3-[5]-3-2-2- ; 18   
2. 15924, , Willem DeSimone[Red], Tred Avon Yacht Club, 2-1-2-1-6-4-[7]-4- ; 20   
3. 20956, , Nathan Jensen[Red], NERYC, 4-13-6-8-[17]-2-9-3- ; 45   
4. 22852, n/a, luca webb[Red], NERYC, 11-9-3-2-8-11-[13]-8- ; 52   
5. USA-22796, , Annie Sitzmann[White], Sail1Design, 9-8-[21]-7-4-1-6-20- ; 55   
6. 18948, , Owen MacWilliams[Red], Annapolis Yacht Club, 1-7-18-15-1-10-10-[19]- ; 62   
7. 21260, , Audrey Permenter[Red], Norfolk Yacht & Country Club, [15]-15-7-9-9-5-14-5- ; 64   
8. 20662, , Amelon Rule[Blue], HRRT, [21]-19-5-11-20-7-12-1- ; 75   
9. 21073, , Luca DeSimone[Blue], Tred Avon Yacht Club, 17-2-8-[20]-18-17-3-11- ; 76   
10. 20367, Gael Force, Conor Mastromarco[Blue], Annapolis yacht club, [22]-3-10-17-11-15-11-10- ; 77T   
11. 22667, , Christopher Draper[Blue], Annapolis Yacht Club, 25-12-4-10-[29]-8-4-14- ; 77T   
12. 19788, , Beylen Gode[Blue], Annapolis Yacht Club, 7-[18]-9-6-15-13-15-12- ; 77T   
13. 20616, Seaglass, Ava Arepally[Red], TAYC, [16]-5-12-5-14-14-16-13- ; 79   
14. 19147, Wild Hare, Cal King[White], Fishing Bay Yacht Club, 18-10-16-13-[25]-25-1-9- ; 92   
15. 18241, , Nathan Richards[Red], TAYC, 10-16-[32]-4-23-6-17-17- ; 93   
16. 10641, Fireball, Lizzy Scales[White], SSA, 8-14-[35]-25-3-24-8-21- ; 103   
17. 714, , Charlotte Brody[Red], TAYC, 20-6-20-12-[22]-20-21-7- ; 106   
18. 21360, , Michael Yost[Blue], MRYC, [33]-26-11-18-12-12-18-16- ; 113   
19. 18363, Running Wild, Madeleine Garrett[Blue], Fishing Bay Yacht Club, 19-20-15-[24]-7-21-19-18- ; 119   
20. 22112, No Name, Charlotte Staas[Red], Fishing Bay Yacht Club, 28-21-13-14-13-9-23-[33]- ; 121   
21. 16186, Lil Bang Bang, Jake Beaver[White], SSA, [30]-22-14-22-24-30-5-6- ; 123   
22. 19821, , Maggie Mohler[Red], Annapolis Yacht Club, 12-23-[24]-23-19-19-22-15- ; 133   
23. 11630, , Thomas Christiansen[White], MRYC, 5-24-33-[40/DNS]-2-18-32-28- ; 142   
24. 19258, , Nicholas Tollefson[Red], Annapolis Yacht Club, 6-17-[31]-28-16-26-30-27- ; 150T   
25. 18961, , EJ Brody[Red], tayc, 24-25-17-16-21-[34]-24-23- ; 150T   
26. 9752, Savvy, Georgia Wensell[Red], FBYC, 14-27-29-21-[32]-23-25-25- ; 164   
27. 21782, , Kayla Roper[Blue], FBYC, 31-[34]-27-33-10-28-20-26- ; 175   
28. 16070, Triton, Hudson Stewart[Blue], Tred Avon Yacht Club, 26-30-25-29-27-27-[34]-22- ; 186   
29. 21798, Mojo, Noah Wensell[Blue], FBYC, [36]-11-19-36-30-22-33-36- ; 187T   
30. 17783, , Olivia Calvanese[Blue], SSA, 32-29-23-30-[34]-16-27-30- ; 187T   
31. 12923, The Illuminopti, John Paul Kadunc[Blue], Fishing Bay Yacht Club, 13-[37]-37-19-28-32-31-29- ; 189   
32. 17649, Sea Salt, Alders Kulynych-Irvin[Blue], Annapolis Yacht Club, 27-[33]-26-27-26-29-29-31- ; 195   
33. 20369, , Robbie Wilmer[Red], Annapolis YC, 35-31-22-26-35-31-[40/DSQ]-24- ; 204T   
34. 15446, Queen of Hearts, Flora Cole[White], SSA, 23-28-28-32-33-[36]-26-34- ; 204T   
35. 18459, Dragon Run, Clarke Garrett[White], Fishing Bay Yacht Club, 29-32-[36]-31-36-33-35-35- ; 231   
36. 17424, TNT, Guy Franklin[Red], FBYC, [37]-35-34-35-31-37-28-32- ; 232   
37. 14357, , Grayson Gibbons-Neff[Blue], TAYC, 34-36-30-34-[37]-35-36-37- ; 242   
38. 14888, Orca, R. Patrick Gallagher[Red], TAYC, [40/DNC]-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC- ; 280T   
39. 20537, , Nicholas Savage[Red], GIYS, [40/DNC]-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC- ; 280T   
 



Opti Green (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:04:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18485, , Sam De Los Reyes, Annapolis Yacht Club, 3-1-3-[16]-2-3-9- ; 21   
2. 21629, , Ben Gendell, Annapolis Yacht Club, 7-[11]-4-2-10-1-1- ; 25T   
3. 9399, Nesquik, Daniel Draper, Annapolis Yacht Club, [12]-3-2-3-1-8-8- ; 25T   
4. 13186, Arrowhead, Andrew Shingledecker, SSA, 1-[24]-10-1-6-7-7- ; 32   
5. 9550, , William Rosenthal, Annapolis Yacht Club, 6-7-5-6-8-2-[10]- ; 34T   
6. 8794, SailFish, Will Mohler, Annapolis Yacht Club, 10-4-6-5-5-[12]-4- ; 34T   
7. 19320, Honey Badger, Robert Carey, Jr., TAYC, 5-5-1-14-[21]-15-5- ; 45T   
8. 17412, , Parker Corson, TAYC, 8-2-14-4-3-14-[17]- ; 45T   
9. 18408, , Keon Otmishi, MRYC, 13-14-11-[15]-7-6-2- ; 53   
10. 9411, Kabaam, Philip Thompson, Annapolis YC, [19]-9-8-10-4-11-15- ; 57   
11. 12318, Bluejay, Dylan Scales, SSA, [21]-13-16-7-15-4-3- ; 58   
12. 18996, C-Monster, Caroline Carey, TAYC, 2-8-15-12-12-13-[18]- ; 62   
13. 20775, Hellroaring, Sofia Forsberg, Annapolis, 16-15-12-8-[18]-5-11- ; 67   
14. 6195, Tribal Treasures, Reese Bonney, Annapolis Yacht Club, [25]-10-9-11-11-18-14- ; 73   
15. 20628, Queen of the Tribe, Quinn Bonney, Annapolis Yacht Club, 17-6-[21]-17-9-19-13- ; 81   
16. 19067, Sea Bird, Dawson Cooper, TAYC, 9-20-20-9-22-[29/DNS]-6- ; 86T   
17. 11842, , Caroline Corson, TAYC, 11-16-13-[21]-13-21-12- ; 86T   
18. 16293, , Devin Roper, FBYC, 15-17-18-13-19-16-[22]- ; 98   
19. 6497, Penalty Box, Chase Olavsrud, TAYC, 18-12-19-19-14-17-[24]- ; 99   
20. 18664, , Charlotte Hugo, Annapolis Yacht Club, 20-21-17-18-20-9-[23]- ; 105   
21. 12181, Three's a CharmMM, Mary Calvert Patterson, FBYC, 14-19-7-[29/DNF]-16-29/DNC-29/DNC- ; 114   
22. 15054, Comet, Alex Cheyne, Annapolis Yacht Club, 4-22-[29/DNF]-20-23-22-26- ; 117   
23. 12215, , Alden Gibbons-Neff, TAYC, 22-18-23-23-17-23-[25]- ; 126   
24. 1, , Amelia Tatelbaum, SSA, 23-[26]-22-22-24-25-16- ; 132   
25. 8288, Nautical Miles, Liam Chapman, MRYC, 24-23-[25]-24-25-20-20- ; 136   
26. 21860, Gigi, Saoirse Taylor, MRYC, [26]-25-24-25-26-24-19- ; 143   
27. 18469, , Elliot Anderson Jr, Tired Avon Yacht Club, [29/DNC]-29/DNC-29/DNC-29/DNC-29/DNC-10-21- ; 147   
28. 8729, OptiCool Illusion, Tommy McGeady, Annapolis Yacht Club, [29/DNC]-29/DNC-29/DNC-29/DNC-29/DNC-29/DNC-29/DNC- ; 174   
 



Adult Laser (6 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:49:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 210869, , James Golden, Annapolis Yacht Club, 1-1-3-[5]-1-2- ; 8T   
2. 207152, , Thomas Sitzmann, Sail1Design, [2]-2-2-1-2-1- ; 8T   
3. 174215, , Ken Davis, TAYC, 4-4-1-2-3-[5]- ; 14   
4. 187977, , Jack Cabell, FBYC, [5]-3-5-3-5-3- ; 19   
5. 169593, , Robb Maxwell, None, 3-6-[7/DNS]-4-4-4- ; 21   
6. 187973, , Karen Alt, CYC, 6-5-4-6-[7/DNC]-7/DNF- ; 28   
 



Penguin (8 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:25:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 9677, Family Ties, William Lawson/Colette Preis, Severn Sailing Association, 1-1-[4]-1-1-1- ; 5   
2. 9730, Evelyn, jeffrey Cox/Ian and Ellie Cox, tayc, 2-3-2-3-[5]-3- ; 13   
3. 9660, Rex, Jonathan Bartlett/Annie Bartlett, Annapolis Yacht Club, [4]-4-1-2-4-4- ; 15   
4. 9478, Wooden Bucket, Charles Krafft/Donna McKenzie, SSA, 5-2-3-5-[6]-2- ; 17   
5. 9657, C-Biscuit, Chris Conway/Campbell Conway, Annapolis Yacht Club, 3-[6]-6-4-3-5- ; 21   
6. 963, Mumble, Tait McCarthy/Finn McCarthy, TAYC, 6-[7]-5-6-2-6- ; 25   
7. 9140, Cheshire Cat, Bill Lane/Katrina Greer, CBYC/TAYC, [7]-5-7-7-7-7- ; 33   
8. 9675, Grey Bucket, Martin Krafft/Cairn Krafft, -, [8]-8-8-8-8-8- ; 40   
 



Snipe (9 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:15:57 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 30473, , Arthur Blodgett/Charlie Bess, LYC Junior Sailing, [6]-2-6-1-1-1- ; 11   
2. 30629, , Gavin OHare/Holly OHare, Eastport YC, 1-[5]-1-4-2-4- ; 12T   
3. 31313, She Persisted, Lisa Pline/Lucas Masiello, Severn Sailing Assn, 2-1-[5]-3-4-2- ; 12T   
4. 30288, , Andrew Keane/Kristen Jabanoski, Quassapaug Sailing Center, 4-3-3-2-[5]-3- ; 15   
5. 30687, , Evan Hoffmann/Marissa Golison, San Diego Yacht Club, 3-4-2-5-3-[6]- ; 17   
6. 29782, , Zack Kelchner/Kimmie Leonard, Severn Sailing Association, 5-6-4-[10/DNF]-6-5- ; 26   
7. 26109, , Kristin Mullins/Chris Adriance, Severn Sailing Association, 7-7-7-7-[8]-7- ; 35   
8. 30281, , Nikki Bruno/Terry McArdle, n/a, [8]-8-8-6-7-8- ; 37   
9. 17892, Wren, ADAM PODBIELSKI/Emilie Lannamann, BCYA, [10/DNC]-10/DNC-10/DNC-10/DNC-10/DNC-10/DNC- ; 50   
 



Comet (5 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:19:33 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 4103, , Pat Curran/Whitney Tagliavini, Riverton YC, 1-2-1-[3]-2-3- ; 9   
2. 2908, Samurai, wick dudley/Beth Pinder, Corsica river, 3-1-[4]-2-3-1- ; 10   
3. 3932, sharkbait, Jon Burnham/Chaz Burnham, cooper river yacht club, 2-3-2-[4]-1-4- ; 12   
4. 4104, , Dan CURRAN/Ellie McCarron, Riverton, [4]-4-3-1-4-2- ; 14   
5. 4069, Manu Iki, Arthur Silcox/Teri Nilsen, Corsica River YC, [6/DNC]-6/DNC-6/DNC-6/DNC-6/DNC-6/DNC- ; 30   
 



Albacore (7 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 11, 2019 11:18:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA 8258, Deplorable, Barney Harris/Ernest Ayukawa, PRSA & WRSC, 1-[2]-1-1-1-2- ; 6   
2. 7971, Tonno Veloce', Marty Minot/Jordan Minot, Miles River YC, 2-[6]-3-3-3-3- ; 14   
3. 6434, Mega Woof, Nicholas Allen/Marisa Allen, PRSA, 4-1-2-5-[6]-5- ; 17   
4. 8122, Cooler Runnings, Edward Will/Celeste Karpow, PRSA, [6]-4-6-2-5-1- ; 18T   
5. 8124, SailFaster, Marty Hublitz/Johana Rodriguez, Prsa, 3-5-4-4-2-[6]- ; 18T   
6. 8125, Etude, Michael Heinsdorf/Eva Hogan, Potomac River Sailing Association, 5-[7]-7-6-4-4- ; 26   
7. 7456, , Bryan Bay/Sophie Taczak, West River Sailing Club, [7]-3-5-7-7-7- ; 29   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network