2019 60th Annual Midlands Regatta
Columbia Sailing Club | November 01-03, 2019

Laser (31 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
182958      Robert Burke [Grand Master]   LLSC   4   1   6   2   13T  
1  
2  
170345   My Time for 50 and over...   Robert Bowden [Master]   JIYC   1   2   4   6   13T  
2  
3  
21      Stanley Hassinger [Apprentice Master]   Columbia Sailing Club   3   8   3   1   15  
3  
4  
205393      Thomas Smith [Open]   Carolina YC - NC   8   7   2   5   22  
4  
5  
196288   The Katrina   Daniel Birmingham [Open]   Fuquay Springs Yacht Club   6   14   1   3   24  
5  
6  
205389      Robert Key [Grand Master]   CSC   2   11   12   4   29  
6  
7  
208107      Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   5   9   10   17   41  
7  
8  
201212      William gilden [Grand Master]   NA   13   12   7   14   46  
8  
9  
172022      Peyton Hassinger [Apprentice Master]   CSC   7   15   17   10   49  
9  
10  
195600      Charles Usher [Grand Master]   Savannah Yacht Club   10   6   8   32/UFD   56  
10  
11  
205512      Eli Putnam [Apprentice Master]   ASC   17   3   5   32/UFD   57T  
11  
12  
210876      Brian Gilcher [Grand Master]   NOMAD   11   5   9   32/UFD   57T  
12  
13  
180543   Laserray   Raymonf Flynn [Great Grand Master]   CSC NC   15   20   13   9   57T  
13  
14  
184364   Melges 24   Marcus Moehlman [Apprentice Master]   ASC   9   4   16   32/DNC   61  
14  
15  
189774   Shaken Not Stirred   TJ O'Brien [Open]   Lake Norman Yacht Club   23   10   15   16   64  
15  
16  
194290      John Hughes [Master]   Woodstork Sailing   19   18   18   12   67T  
16  
17  
5142      Shane Sablotsky [Apprentice Master]   Staniel Cay Yacht Club   14   21   19   13   67T  
17  
18  
97658   none   Alasdair Mcgregor [Grand Master]   csc   28   17   21   8   74  
18  
19  
194477      Kril Yakovenko [Junior]   LNYC   21   23   14   20   78T  
19  
20  
155269   Evil Duer   Chris Duer [Apprentice Master]   BYSC   18   19   22   19   78T  
20  
21  
175410      Eric Norman [Apprentice Master]   South Carolina Yacht Club   12   16   20   32/DNC   80T  
21  
22  
208570      john fragakis [Great Grand Master]   lake townsend   16   22   24   18   80T  
22  
23  
TBC      Conor Byrne [Open]   Royal St George Yacht Club   32/DNC   32/DNC   11   7   82  
23  
24  
159815      Clay Mobley [Master]   Savannah Yacht Club   22   25   23   15   85  
24  
25  
851   Super Funk   Dan Bagnoni [Apprentice Master]   Augusta Sailing Club   25   27   25   11   88  
25  
26  
11   The Fire Hydrant   Hank Wolfe [Junior]   LNYC   20   13   32/DNS   32/DNC   97  
26  
27  
201321      Rob Nason [Grand Master]   CYC NC   24   24   32/DNS   32/DNC   112  
27  
28  
175550   Wilt   Nevin Williams [Junior]   LNYC   26   26   32/DNF   32/DNC   116  
28  
29  
160968   Hootin’ Annie   Devin McKim [Apprentice Master]   CYC 1853   27   32/DNF   32/DNC   32/DNC   123  
29  
30  
200618      Barry Stevens [Great Grand Master]   LNYC   32/DNC   32/DNC   32/DNS   32/DNC   128T  
30  
30  
5972   Old Yeller   Jason Rucker [Master]   CofC Sailing Association   32/DNC   32/DNC   32/DNS   32/DNC   128T  
30  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network