2019 60th Annual Midlands Regatta
Columbia Sailing Club | November 01-03, 2019

Optimist Green (9 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 10:43:54 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 20788, , Mack Carson, Carolina Yacht Club, 1-1-1-[3]-2-1-3- ; 9   
2. 20790, , Carlisle Janney, Carolina Yacht Club, 3-[4]-2-1-3-2-1- ; 12   
3. 20787, , Gavin Crowell, CYC, 2-2-4-4-1-4-[5]- ; 17   
4. 5, tba, Kirill Siletskiy, SCYC, 4-3-5-5-4-[6]-2- ; 23   
5. 0, the flash, Ryden Jarvis, Carolina Yatch Club, [6]-5-3-2-5-5-4- ; 24   
6. 2, , Kennedy Ford, SCYC, 7-7-6-7-6-3-[8]- ; 36   
7. 13837, , Baileymarie Swain, Columbia Sailing Club, 8-6-[10/DNS]-6-10/DNS-10/DNS-6- ; 46   
8. 28, Shake it off, Cadence Cataldo, LNYC, 5-[10/DNS]-10/DNS-10/DNS-10/DNS-7-7- ; 49   
9. 13908, , Reagan Draper, CSC, [10/DNF]-10/DNF-10/DNF-10/DNS-10/DNS-10/DNS-10/DNS- ; 60   
 



Optimist (22 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 11:13:02 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22442, , wyatt Norman[Blue], South Carolina Yacht Club, 1-1-1-1-1- ; 5   
2. 22449, , Bode Snider[Blue], South Carolina Yacht Club / DDT, 5-3-2-7-6- ; 23   
3. 16321, Squirt, Lachlan Duer[White], BYSC/DDT, 11-2-4-3-13- ; 33   
4. 15744, Boat with no name, Will Bryant[Blue], Lake Lanier Sailing Club, 14-6-3-2-10- ; 35T   
5. 22301, , Liam McIntosh[Blue], South Carolina Yacht Club, 13-7-5-8-2- ; 35T   
6. 22914, , Shawn Li[Blue], Columbia Sailing Club, 6-5-10-9-5- ; 35T   
7. 13265, Meaux Jeaux, Gresham Kinard[Blue], Hobcaw Yacht Club, 10-9-9-6-3- ; 37   
8. 3794, , Griffin McCoy[Blue], Carolina Yacht Club, 9-8-14-4-4- ; 39   
9. 14231, , Catherine Jowers[Blue], Columbia Sailing Club, 4-10-7-16-8- ; 45   
10. 22448, , Richard Ford[White], SCYC, 3-13-8-11-16- ; 51   
11. 20252, , Petra Humphrey[Blue], CYC 1853, 12-4-6-12-20- ; 54   
12. 10403, , Tre Cataldo[Blue], LNYC, 7-12-13-17-7- ; 56   
13. 21954, Copasetic, Samuel Sablotsky[Blue], Hobcaw Yacht Club, 8-11-15-13-17- ; 64   
14. 10795, LOLOMO, Logan Mosley[White], Columbia Sailing Club, 2-14-16-18-15- ; 65   
15. 19927, , Thomas Weil[Blue], HYC, 21-16-11-10-9- ; 67   
16. 14157, , Scott Thomas[Blue], Columbia Sailing Club, 15-19-20-15-11- ; 80   
17. 18608, , Cecelia Stewart[Blue], Columbia Sailing Club, 19-20-17-14-12- ; 82   
18. 20781, Boomerang, Robin Diederich[White], CYC-NC, 20-15-12-19-21- ; 87   
19. 16362, , Sawyer Norman[White], South Carolina Yacht Club, 23/DNS-23/DNS-23/DNS-5-14- ; 88   
20. 20745, Oy Vey, Indiana Olson[White], LNYC, 17-17-18-20-18- ; 90   
21. 21781, , Jackson Flynn[White], South Carolina Yacht club, 18-18-19-21-22- ; 98   
22. 8643, , Hannah Wright[White], South Carolina Yacht Club, 16-23/DSQ-21-22-19- ; 101   
 



Sunfish (20 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 75417, , Tom Katterheinrich, St. Marys Boat Club, 2-4-1-4- ; 11   
2. 81492, MaryRae, Scott Elliott, Lake Gaston, 1-1-10-7- ; 19   
3. 4319, , Alexander Dean, HISC, 9-5-3-6- ; 23   
4. 4821, , Sonya Dean, HISC, 6-11-7-2- ; 26   
5. 80367, , George Sechrist, ODC, 10-2-5-10- ; 27T   
6. 80588, , John Young, Columbia Sailing Club, 4-8-12-3- ; 27T   
7. 3675, , Marc DeLoach, none, 11-3-4-9- ; 27T   
8. 81526, , David Krausz, CSC, 13-7-8-1- ; 29   
9. 39556, , Crawford Milling, Columbia Sailing Club, 3-6-15-8- ; 32   
10. 80802, , Michael Szabo, N/A, 5-15/TLE-2-11- ; 33   
11. 4836, , Matthew McCoy, Hope Town Sailing Club, 12-9-6-13- ; 40   
12. 31533, , Andrew Clarkson, CSC, 15-10-9-12- ; 46   
13. 4824, , Mark Evans, LNYC, 14-12-16-5- ; 47   
14. 1202, , David Usher, CYC 1853, 8-13-11-21/UFD- ; 53   
15. 383, , John Helman, AugustaSailingClub, 7-15/TLE-17-21/DNC- ; 60   
16. 4839, , David Hanselman, None, 21/DNC-15/TLE-14-14- ; 64   
17. 81455, , Rich Horton, Columbia Sailing Club, 16-15/TLE-13-21/UFD- ; 65   
18. 43711, Baller, Christopher Ward, Columbia Sailing Club, 17-15/TLE-21/DNS-21/DNC- ; 74   
19. 4774, , Tommy Smith, Columbia Sailing Club, 21/DNC-21/DNS-21/DNS-21/DNC- ; 84T   
20. 81139, , David Phillips, Columbia Sailing Club, 21/DNC-21/DNS-21/DNS-21/DNC- ; 84T   
 



420 Non-Spin (4 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 2, Columbia SC Charter, John Cole McGee, LNYC, 1-[4]-1-1-1-2- ; 6   
2. 3, Columbia SC Charter, Rohan Patel, LNYC, 2-1-2-[3]-2-3- ; 10   
3. 1, Columbia SC Charter, Danielle Ketner, LNYC, [3]-2-3-2-3-1- ; 11   
4. 4, , Jasper Fun, JIYC, 4-3-4-[5/DNC]-5/DNC-5/DNC- ; 21   
 



Laser (31 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 182958, , Robert Burke[Grand Master], LLSC, 4-1-6-2- ; 13T   
2. 170345, My Time for 50 and over..., Robert Bowden[Master], JIYC, 1-2-4-6- ; 13T   
3. 21, , Stanley Hassinger[Apprentice Master], Columbia Sailing Club, 3-8-3-1- ; 15   
4. 205393, , Thomas Smith[Open], Carolina YC - NC, 8-7-2-5- ; 22   
5. 196288, The Katrina, Daniel Birmingham[Open], Fuquay Springs Yacht Club, 6-14-1-3- ; 24   
6. 205389, , Robert Key[Grand Master], CSC, 2-11-12-4- ; 29   
7. 208107, , Finn Hassing[Great Grand Master], ODC, 5-9-10-17- ; 41   
8. 201212, , William gilden[Grand Master], NA, 13-12-7-14- ; 46   
9. 172022, , Peyton Hassinger[Apprentice Master], CSC, 7-15-17-10- ; 49   
10. 195600, , Charles Usher[Grand Master], Savannah Yacht Club, 10-6-8-32/UFD- ; 56   
11. 205512, , Eli Putnam[Apprentice Master], ASC, 17-3-5-32/UFD- ; 57T   
12. 210876, , Brian Gilcher[Grand Master], NOMAD, 11-5-9-32/UFD- ; 57T   
13. 180543, Laserray, Raymonf Flynn[Great Grand Master], CSC NC, 15-20-13-9- ; 57T   
14. 184364, Melges 24, Marcus Moehlman[Apprentice Master], ASC, 9-4-16-32/DNC- ; 61   
15. 189774, Shaken Not Stirred, TJ O'Brien[Open], Lake Norman Yacht Club, 23-10-15-16- ; 64   
16. 194290, , John Hughes[Master], Woodstork Sailing, 19-18-18-12- ; 67T   
17. 5142, , Shane Sablotsky[Apprentice Master], Staniel Cay Yacht Club, 14-21-19-13- ; 67T   
18. 97658, none, Alasdair Mcgregor[Grand Master], csc, 28-17-21-8- ; 74   
19. 194477, , Kril Yakovenko[Junior], LNYC, 21-23-14-20- ; 78T   
20. 155269, Evil Duer, Chris Duer[Apprentice Master], BYSC, 18-19-22-19- ; 78T   
21. 175410, , Eric Norman[Apprentice Master], South Carolina Yacht Club, 12-16-20-32/DNC- ; 80T   
22. 208570, , john fragakis[Great Grand Master], lake townsend, 16-22-24-18- ; 80T   
23. TBC, , Conor Byrne[Open], Royal St George Yacht Club, 32/DNC-32/DNC-11-7- ; 82   
24. 159815, , Clay Mobley[Master], Savannah Yacht Club, 22-25-23-15- ; 85   
25. 851, Super Funk, Dan Bagnoni[Apprentice Master], Augusta Sailing Club, 25-27-25-11- ; 88   
26. 11, The Fire Hydrant, Hank Wolfe[Junior], LNYC, 20-13-32/DNS-32/DNC- ; 97   
27. 201321, , Rob Nason[Grand Master], CYC NC, 24-24-32/DNS-32/DNC- ; 112   
28. 175550, Wilt, Nevin Williams[Junior], LNYC, 26-26-32/DNF-32/DNC- ; 116   
29. 160968, Hootin’ Annie, Devin McKim[Apprentice Master], CYC 1853, 27-32/DNF-32/DNC-32/DNC- ; 123   
30. 200618, , Barry Stevens[Great Grand Master], LNYC, 32/DNC-32/DNC-32/DNS-32/DNC- ; 128T   
31. 5972, Old Yeller, Jason Rucker[Master], CofC Sailing Association, 32/DNC-32/DNC-32/DNS-32/DNC- ; 128T   
 



Laser Radial (22 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 212604, , Benjamin Smith[Junior], Carolina YC - NC, 2-3-4-5- ; 14   
2. 164293, , William Tebrake[Junior], South Carolina Yacht Club, 3-4-5-10- ; 22T   
3. AUS 196445, True Blue, Myles Wilson[Junior], Adelaide Sailing Club, 5-8-3-6- ; 22T   
4. 144344, , Addison Jones[Junior], Pensacola Yacht Club, 8-5-9-2- ; 24   
5. 181339, , Ben Usher[Junior], CYC 1853, 9-2-6-8- ; 25   
6. 210788, Shaka, david loring[Master], JIYC, 1-1-23/DNS-1- ; 26   
7. 169487, , Jacob Usher[Junior], CYC 1853, 7-11-2-9- ; 29   
8. 178558, , Ashton Loring[Master], JIYC, 4-14-13-3- ; 34   
9. 180070, , Alex Bagnoni[Junior], Augusta Sailing Club, 16-10-7-4- ; 37   
10. 176060, , Danny Diederich[Junior], CYC-NC, 10-23/OCS-1-7- ; 41   
11. 29, Laser Girl, Kate Zurinksas[Junior], Lake Lanier SC, 11-7-12-12- ; 42   
12. 178530, , Parker Thran[Junior], LLSC, 6-17-11-15- ; 49   
13. 148432, Intimidator, John Rhodes[Junior], LNYC, 14-6-23/DSQ-11- ; 54T   
14. 190477, , Kaitlyn Bagnoni[Junior], Augusta Sailing Club, 12-18-10-14- ; 54T   
15. 163980, , Tavia Smith[Junior], CYC-NC, 13-12-8-23/UFD- ; 56   
16. 16429, Sonic Death Monkey, Murphy Olson[Junior], LNYC, 15-9-14-23/DNC- ; 61T   
17. 189776, Laser, Gaines Johnson[Junior], Augusta Sailing Club, 17-15-16/TLE-13- ; 61T   
18. 168458, , Reagan Cataldo[Junior], LNYC, 23/DNC-16-23/DNF-16- ; 78   
19. 181646, , Rylie Cataldo[Junior], LNYC, 23/DNC-13-23/DNF-23/DNC- ; 82   
20. 205512, , Reid poteet[Junior], Augusta Sailing Club, 18-23/DNC-23/DNF-23/DNC- ; 87   
21. 164382, Boat, Tyler Williams[Junior], LNYC, 23/DNC-23/DNC-23/DNS-23/DNC- ; 92T   
22. 187866, , Andrew Ettlemyer[Junior], Columbia Sailing Club, 23/DNC-23/DNC-23/DNC-23/DNC- ; 92T   
 



Laser 4.7 (1 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 158957, Ark Royal, Garner Mobley[Junior], Savannah Yacht Club, 1-1-1-2/DNC- ; 5   
 



Lightning (5 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:08:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 12957, 3, Paul Whitesides, SMCSA, 2-1-1-1- ; 5   
2. 15605, Soul Sister III, John Sawyer, CYC NC, 1-2-2-2- ; 7   
3. 14930, Crazy Horse, Briggs Monteith, PBL#3, 3-5-3-3- ; 14   
4. 14688, , William T Jones Jr, YIYC, 4-3-4-4- ; 15   
5. 14728, , Ryan Smoker, Columbia Sailing Club, 5-4-5-5- ; 19   
 



Open Bic (23 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 11:10:41 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 8975, , Dane Turner[U13], BYSC, 1-3-3-1-1- ; 9   
2. 10174, , Felix Hagar[Open], JIYC Jr Sailing Team, 2-1-1-5-2- ; 11   
3. 9489, , Oscar Oberle[Open], JIYC, 8-2-2-4-3- ; 19   
4. 9518, , Lawton Harper[Open], Carolina Yacht Club-SC, 3-6-5-3-6- ; 23   
5. 8292, Bacon, Molly Aiken Loring[Open], JIYC, 6-5-4-2-7- ; 24   
6. 9089, , Bradley Fabian[U13], Beaufort Yacht and Sailing Club, 4-4-9-7-8- ; 32   
7. 10065, , James Fabian[Open], Beaufort Yacht and Sailing Club, 7-10-6-6-4- ; 33   
8. 8379, , Noah Dailey[U13], James Island Yacht Club, 5-8-7-11-5- ; 36   
9. 9167, , Hailey Bagnoni[U13], Augusta Sailing Club, 12-14-8-10-10- ; 54   
10. 1117, , Ella Durst[Open], Habcaw, 13-11-11-9-12- ; 56   
11. 9438, Open Skiff, Jackson Fisher[U13], JIYC, 14-16-13-8-9- ; 60   
12. 9249, , Oliver Putnam[u13], Augusta Sailing Club, 10-9-12-12-24/DNF- ; 67   
13. 9133, , brody poteet[U13], Augusta Sailing Club, 15-19-19-13-13- ; 79   
14. 9634, , Anna Kate Horton[Open], Columbia Sailing Club, 19-7-15-24/DNS-24/DNS- ; 89   
15. 7324, , cannon poteet[U13], Augusta Sailing Club, 20-13-10-24/DNS-24/DNS- ; 91   
16. 9638, , Colby BRADEN[Open], Columbia Sailing Club, 11-18-16-24/DNS-24/DNS- ; 93T   
17. 8224, , May Durst[U13], Hobcaw, 16-12-17-24/DNS-24/DNS- ; 93T   
18. 9203, , Katelyn Dietert[u13], Augusta Sailing Club, 17-15-14-24/DNF-24/DNS- ; 94   
19. 9205, , Jackson McMullen[U13], Augusta Sailing Club, 9-24/DSQ-18-24/DNS-24/DNS- ; 99   
20. 9667, , Aaron Sawyer[Open], Columbia Sailing Club, 24/DNS-24/DNS-24/DNS-24/DNF-11- ; 107   
21. 9647, , Karis Easler[Open], Columbia Sailing Club, 24/DSQ-17-24/DSQ-24/DNC-24/DNC- ; 113   
22. 7591, , Grant Dietert[u13], Augusta Sailing Club, 18-24/DNF-24/DNS-24/DNS-24/DNS- ; 114   
23. 7505, , Brighton Turner[U13], BYSC, 24/DNF-24/DNS-24/DNS-24/DNC-24/DNC- ; 120   
 



Y-Flyer (3 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 2759, Warrior Wabbit, Henry McCray, Sea Island Yacht Club, [4/DNS]-4/DNS-1-1-4/DNS-4/DNC- ; 14   
2. 2634, Magic4, Amber Phillips, Na, [4/DNS]-4/DNS-2-4/DNC-4/DNC-4/DNC- ; 18   
3. 2639, , Bob Turner, BYSC, [4/DNC]-4/DNC-4/DNC-4/DNC-4/DNC-4/DNC- ; 20   
 



Vanguard 15 (10 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1487, Safety Third, Kenneth (BJ) Jones, LNYC, [3]-1-1-1-1-3- ; 7   
2. 854, , Joseph Aspland, LNYC, 2-2-2-2-[6]-6- ; 14   
3. 194, V15 MOM, martine Zurinskas, Lake Lanier SC, 1-[6]-3-6-4-1- ; 15   
4. 984, What happened, Scott Olson, LNYC, 4-3-4-3-[5]-2- ; 16   
5. 879, Just Chillin', John Butine, Lake Norman Yacht Club, [6]-5-5-4-2-4- ; 20   
6. 980, Flow, Allison Binkley, LNYC, 5-4-[6]-5-3-5- ; 22   
7. 526, The BlairWitch Project, Jason Blair, Lake Norman Yacht Club, 8-7-8-7-[9]-7- ; 37   
8. 1506, Sea Señor II, Jaime Espinosa, Lake Norman Yacht Club, [9]-8-7-9-7-9- ; 40   
9. 1657, 12 Monkeys, Rick Cataldo, LNYC, 7-9-9-8-8-[10]- ; 41   
10. 572, The Flying Wasp, Paul DiMarco, Lake Norman Yacht Club, 10-10-[11/DNS]-10-10-8- ; 48   
 



MC Scow (2 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1568, , Dmitriy Yakovenko, LNYC, [1]-1-1-1-1-1- ; 5   
2. 1212, I'm Fired Up, Tommy Kasperski, Lake Murray Sailing Club, [3/DNC]-3/DNC-3/DNC-3/DNC-3/DNC-3/DNC- ; 15   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network