Chatham Yacht Club 2019 Regatta
Chatham Yacht Club | August 03-04, 2019in

Optimist Green (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 10:50:09 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (22 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
16921   Davis Poor    Orleans Yacht Club   1   2   2   2   [6]   3   2   12  
1  
2  
20782   Kristen McLean    Chatham Yacht Club   4   3   3   3   3   [5]   1   17  
2  
3  
13557   Sam Zabbo    CYC   2   1   6   [9]   1   2   7   19  
3  
4  
16923   Alexander Bloch    Orleans Yacht Club   5   4   5   [23/DNF]   5   1   3   23  
4  
5  
16922   Tommy Poor    Orleans Yacht Club   7   7   4   [8]   4   4   4   30  
5  
6  
20101   Eli Gertsberg    Chatham Yacht Club   12   10   7   1   2   [13]   12   44T  
6  
7  
21068   Jamie Eslick    Chatham Yacht Club   3   6   1   [23/DNS]   23/DNS   6   5   44T  
7  
8  
2374   Bailey Kreszswick    SHYC   11   8   11   4   10   [12]   8   52  
8  
9  
16924   Saffron Jalbert    Orleans Yacht Club   6   9   [23/DNF]   5   9   18   9   56  
9  
10  
1115   Leah Parker    Stage Harbor Yacht Club   8   [23/DNS]   10   7   12   11   13   61  
10  
11  
106194   Rosie Benson    CYC   10   [16]   12   10   7   9   14   62  
11  
12  
13539   Hannah Macomber    Chatham Yacht Club   [23/DNF]   14   8   6   8   17   17   70  
12  
13  
13537   Trey Lapinski    Chatham Yacht Club   9   12   9   [23/DNS]   23/DNS   7   11   71  
13  
14  
17841   Corinne Adamo    Stage Harbor Yacht Club   14   5   [23/DNF]   23/DNS   23/DNS   8   10   83  
14  
15  
2372   Hanna Spencer    Stage Harbor Yacht Club   [23/DNF]   13   23/DNS   11   11   14   15   87  
15  
16  
14577   Chase Berner    Chatham Yacht Club   13   [23/DNF]   23/DNS   23/DNS   23/DNS   16   6   104  
16  
17  
9588   Louise Dickson    Chatham Yacht Club   [23/DNF]   15   23/DNS   23/DNS   23/DNS   10   16   110  
17  
18  
8455   JD Fougere    Stage Harbor Yacht Club   [23/DNF]   23/DNF   23/DNF   12   23/DNF   15   19   115  
18  
19  
2373   Florence Carlson    Stage Harbor Yacht Club   [23/DNF]   11   23/DNS   23/DNS   23/DNS   19   18   117  
19  
20  
19471   Annie Benson    CYC   [23/DNS]   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   20   20   132  
20  
21  
14996   Sam Foley    Chatham Yacht Club   [23/DNS]   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   138T  
21  
21  
3032   Oliver Sandifer    Hingham maritime Center   [23/DNS]   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   23/DNS   138T  
21  
 



Optimist Championship (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 10:33:54 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
13889   Julia Scipione [Blue]   Chatham Yacht Club   3   1   1   3   2   3   [6]   6   1   20  
1  
2  
10287   Ian Smith [Blue]   Hingham Yacht Club   6   [15/DSQ]   6   1   1   1   7   1   2   25  
2  
3  
22253   Brooke Bartlett [Blue]   Chatham Yacht Club   7   3   [12]   4   3   4   2   5   4   32  
3  
4  
13050   Avery Quake [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   10   7   [14]   10   4   8   11   8   12   70  
4  
5  
22358   Audra Navey [Blue]   Chatham Yacht Club   [13]   12   4   5   13   13   9   10   11   77  
5  
6  
18810   Sophie Dart [Blue]   Chatham Yacht club   12   [13]   13   11   12   12   10   9   8   87  
6  
7  
20107   Jacob Carlson [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   8   11   11   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   8   12   13   93  
7  
 



Division: Red (2 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
11053   Conor Donahue [Red]   Stage Harbor Yacht Club   1   2   2   2   [6]   5   3   4   5   24  
1  
2  
15452   Finlay Sullivan [Red]   Chatham Yacht Club   11   4   5   6   7   6   [14]   7   10   56  
2  
 



Division: White (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
19884   Alex Wesp [White]   CYC   2   6   3   [12]   5   2   1   3   3   25  
1  
2  
19885   Sam Bartlett [White]   Chatham Yacht Club   9   5   7   7   9   [10]   4   2   6   49  
2  
3  
22578   Harrison Kintz [White]   Chatham Yacht Club   4   9   9   [15/OCS]   10   7   5   15/DSQ   7   66  
3  
4  
14187   Walter Smith [White]   Hingham Yacht Club   [14]   8   8   9   8   9   12   11   9   74  
4  
5  
18800   Jessica Scipione [White]   Chatham Yacht Club   5   10   10   8   11   11   13   13   [14]   81  
5  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:40:01 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
80017   Duncan Howes    Chatham Yacht Club   [15/DNF]   2   2   2   1   1   1   9T  
1  
2  
36   Blair Gatewood    Chatham Yacht Club   [2]   1   1   1   2   2   2   9T  
2  
3  
78558   Jason Anthony    Cooper River Yacht Club   6   [8]   4   3   3   6   3   25  
3  
4  
502   George McHorney    CYC   [8]   5   3   4   6   7   4   29  
4  
5  
224   Kevin Byler    CYC   5   [9]   5   5   4   5   7   31  
5  
6  
4   Christopher Mackey    Lake Mohawk Yacht Club   7   7   7   [15/DNF]   5   4   6   36  
6  
7  
60616   Marty Rich    CYC   3   6   6   [15/DNS]   15/DNS   3   5   38  
7  
8  
125   Hannah Carlisle /
Lucy Grant  
Chatham Yacht Club/    9   10   8   6   7   9   [15/DNF]   49  
8  
9  
7   Katherine Mackey    Lake Mohawk Yacht Club   10   [15/DNS]   15/DNS   7   15/DNF   8   8   63  
9  
10  
3868   Drew Staniar    Off Soundings   1   3   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   64  
10  
11  
17   Anne Sampson /
Cort Luciano  
Chatham Yacht Club/    4   4   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   68  
11  
12  
858   Camilo Coelho    CYC   11   11   9   [15/DNS]   15/DNS   10   15/DNS   71  
12  
13  
8670   Sarah Eslick    Chatham Yacht Club   [15/DNF]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   11   9   80  
13  
14  
81355   Eric Weinberg    None   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   90  
14  
 



Jr. Sunfish (under 16) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:40:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
8   Zachary Earnshaw    WDYC   1   1   1   1   2   [5/OCS]   1   7  
1  
2  
9 orange   Will Hurd    West Dennis YC   2   2   2   2   1   1   [3]   10  
2  
3  
9 blue   Max Wesp /
Isabel Dickson  
Chatham Yacht Club/    [5/DNF]   5/DNF   5/DNF   3   3   2   2   20  
3  
4  
51549   Amy Byler /
Emelia Zabbo  
Chatham Yacht Club/    3   [5/DNF]   5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   28  
4  
 



Baybirds (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 12:24:46 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
55   Chuck Melcher    Pleasant Bay Camp   1   [8/DNS]   2   1   6   2   1   13  
1  
2  
7   Peter Melcher    PBC   2   [8/DNS]   4   2   1   5   2   16  
2  
3  
31   Wendy Frisch    Pleasant Bay Camp   4   [8/DNS]   1   5   2   3   4   19T  
3  
4  
1   Joseph Ballow /
Jenny Avalar  
NSA/    3   1   5   [6]   3   4   3   19T  
4  
5  
22   Anthony Roth /
Cate Suzanne Roth Leahy  
Namequoit Sailing Association/    6   [8/DNS]   3   3   4   1   8/DSQ   25  
5  
6  
88   Naoto Inoue    Pleasant Bay Camp   5   [8/DNS]   6   4   5   6   5   31  
6  
7  
18   Ed Coburn /
Nancy Brand
Sam Robinson  
PBC/
/   
[8/DNS]   8/DNS   8/DNS   8/DNF   8/DNS   8/DNS   8/DNS   48  
7  
 



14-foot Catboats (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:35:47 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
22   Hunter Rosenthall /
Bonnie Rosenthall  
CYC/    [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
221   Ann Carson /
Clair Ketelaar  
CYC/    [5]   2   2   2   2   2   2   12  
2  
3  
4   Alice Ronty /
Carol Blair  
Chatham Yacht Club/    2   5   3   [8/DNS]   8/DNS   5   5   28T  
3  
4  
AP red   Harrison Ellis /
Chadwick Smith  
Arey's Pond Boat Yard/    3   3   [8/DNS]   3   3   8/DNS   8/DNS   28T  
4  
5  
115   Douglass McClennen /
L McClennen  
Chatham Yacht Club/    [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   4   4   3   3   30  
5  
6  
848   Christina Cohen /
Julie Dillon
Nancy Ries  
CYC/
/   
[8/DNF]   8/DNF   8/DNS   8/DNS   8/DNS   4   4   40T  
6  
7  
PH186   Dorothy Howell    Chatham Yacht Club   4   4   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   40T  
7  
 



Beetle Cats (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:46:36 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
2281   Calder Robbins /
Steven Robbins  
Chatham Yacht Club/    [1]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
E6   Carolyn Paczkowska /
Annemarie Paczkowska  
Chatham Yacht Club/    2   2   [5]   2   2   4   4   16T  
2  
3  
E13   Roy Terwilliger /
John Terwilliger  
Chatham/    3   3   3   [5]   3   2   2   16T  
3  
4  
E43   Catherine Taylor /
Sue Geremia
Dottie Mackey  
Chatham Yacht Club/
/   
[8/OCS]   4   2   4   4   5   3   22  
4  
5  
16   Marshall Bartlett    Chatham Yacht Club   4   [5]   4   3   5   3   5   24  
5  
6  
76   Carl Dickson    na   6   6   6   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   8/DNS   42  
6  
7  
2   Elizabeth Jude Luciano /
Jude Elizabeth Luciano  
Chatham Yacht club/    5   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   45  
7  
 



420s (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:52:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (32 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
8442   Ryan McGauley /
Tucker Lamoreux  
Chatham Yacht Club/    1   1   3   1   [12]   2   1   9  
1  
2  
5253   Ryan Goldstein /
Izzy Maggioni  
Chatham Yacht Club/    3   2   4   [33/OCS]   3   1   2   15  
2  
3  
8443   Will Bailey /
Hank Bailey  
CYC/    5   5   1   5   1   [21]   8   25  
3  
4  
7689   Cailyn Murphy /
Jack Szymanski  
Chatham Yacht Club/    4   4   9   2   [20]   5   7   31  
4  
5  
8574   Pierce Sullivan /
Bethany Kelly  
Stone Horse Yacht Club/    2   10   5   8   2   [23]   5   32  
5  
6  
6296   Jeff Howell /
Elijah Goldman  
member/    7   7   6   3   14   3   [33/OCS]   40  
6  
7  
6456   Schuyler Bartlett /
Grace Gansalus  
Chatham Yacht Club/    8   [21]   12   7   6   4   6   43  
7  
8  
7847   Daniel Siegel /
Benjamin Siegel  
Chatham/    6   6   2   [33/OCS]   11   14   9   48  
8  
9  
8168   Will Lucy /
Henry Hearle  
Stage Harbor Yacht Club/    10   8   8   6   5   12   [18]   49  
9  
10  
C1   John Hargreaves /
Meg Sullivan  
Chatham/    14   12   11   4   7   [22]   10   58  
10  
11  
8080   Josh Dillon    WDYC   9   9   10   [33/OCS]   4   17   12   61  
11  
12  
7818   Peter Visco /
Summer Mills  
Stonehorse/    [29]   11   16   14   9   8   4   62  
12  
13  
8167   Drew Donahue /
Shep Hearle  
Stage Harbor Yacht Club/    [15]   13   13   10   10   10   13   69  
13  
14  
6457   Cody Lamoreux /
Chad Bartlett  
Chatham Yacht Club/    13   3   7   [33/OCS]   23   15   11   72  
14  
15  
C12   Sarah Lenox /
Zoe Maggioni  
Chatham Yacht Club/    16   14   14   [20]   16   7   15   82  
15  
16  
6922   Caroline Keeffe-Jones /
Olivia Horton  
Orleans Yacht Club/    11   20   17   9   8   [25]   19   84  
16  
17  
8169   Ashley Quinn    Stage Harbor Yacht Club   [33/DNF]   15   15   19   22   13   3   87  
17  
18  
7035   Charlie Crowell /
Karis Whitcomb  
Orleans Yacht Club/    19   [23]   22   17   18   6   17   99  
18  
19  
C13   Coco Fitzmaurice /
Amelia Gassner  
Chatham Yacht Club/    [28]   17   20   13   13   19   20   102  
19  
20  
6912   Connor Davidson    CCSC   [23]   18   23   15   17   9   22   104  
20  
21  
7061   Caitlin Fitzmaurice /
Sophie Maggioni  
Chatham Yacht Club/    12   [33/DNF]   27   11   33/DNS   16   14   113  
21  
22  
7032   Santi Pastor /
Hudson Poor  
Orleans Yacht Club/    18   28   18   18   [33/DNF]   11   23   116T  
22  
23  
7183   Ryan Smith /
Maddie Chase  
Stage Harbor Yacht Club/    27   16   21   16   15   [28]   21   116T  
23  
24  
7121   Caroline Friendly /
Sarah Leary  
Stage Harbor Yacht Club/    21   24   [33/DNS]   12   33/DNF   18   16   124  
24  
25  
7034   Maizie Bartlett /
Parker Keeffe-Jones  
Orleans Yacht Club/    22   25   [28]   22   19   20   25   133  
25  
26  
7184   Jack Brogan /
Tyler Quake  
Stage Harbor Yacht Club/    20   [33/DNS]   19   33/DNS   25   24   24   145  
26  
27  
11   Julia Szymanski /
Sally Wray  
Chatham Yacht Club/    26   26   24   23   24   [29]   26   149  
27  
28  
8081   Grace Powers /
Aidan Peck  
West Dennis Yacht Club/    24   [33/DNF]   33/DNS   21   21   26   27   152  
28  
29  
7186   Harrison Fisher    Stage Harbor Yacht Club   17   19   25   [33/DNS]   33/DNS   33/DNS   33/DNS   160  
29  
30  
6911   Tristan Baglieri /
Daniel Chong  
CCSC/    25   22   29   [33/DNF]   33/DNS   27   28   164  
30  
31  
4456   Elle Frankston /
Henna Gallico  
CCSC/    [33/OCS]   27   26   24   33/OCS   30   29   169  
31  
32  
2965   Robert Palmer    Chatham Yacht Club   [33/DNS]   33/DNS   33/DNS   33/DNS   33/DNS   33/DNS   33/DNS   198  
32  
 



420 Green (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:52:03 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
8240   Fisher Winslow /
Will Denker  
hingham yacht club/    [2]   1   1   2   2   1   1   8  
1  
2  
C10   Catherine Dickson /
Maddie Macomber  
Chatham Yacht Club/    1   2   2   1   1   [3]   3   10  
2  
3  
7182   Posey Beckwith /
Sean Smith  
Stage Harbor Yacht Club/    3   3   4   3   [6/DNF]   2   2   17  
3  
4  
7185   Margaux Angelino /
Lara Scudamore  
Stage Harbor/    [6/DNF]   6/DNF   3   6/DNS   6/DNS   4   4   29T  
4  
5  
C81   Juliet Bijesse /
Josie Lipcan  
CCSC/    [6/OCS]   4   5   4   6/DNF   5   5   29T  
5  
 



Lasers full (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:53:52 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
184632   Alex Gonzalez    Stage Harbor Yacht Club   1   [6/DNF]   1   1   1   3   1   8  
1  
2  
03   Neal Drake    na   3   1   [4]   3   2   1   3   13  
2  
3  
72453   Matthew Haas    na   2   [6/DNF]   3   4   6/DNS   2   2   19  
3  
4  
133929   Nathaniel Hammatt    Chatham Yacht Club   4   2   2   2   [6/DNS]   4   6/DNF   20  
4  
5  
187986   Nick Johnson    Pleasant Bay Community Boating   [6/DNS]   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   5   4   33  
5  
 



Flying Scots (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 04, 2019 11:53:00 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
3   Natalie Coleman-Fuller /
Allison Coleman
Rob Fuller  
Pleasant Bay Community Boating/
/   
1   1   1   2   1   [3]   2   8  
1  
2  
7   Alan McClennen /
Harris Padegs
Jack Murphy  
Chatham Yacht Club/
/   
4   2   2   1   [10/DNF]   1   1   11  
2  
3  
5   Ted Dickson /
Meredith Dart
Jonathan Foot  
Orleans and Chatham YC/
/   
3   3   3   3   2   [5]   3   17  
3  
4  
2   Sarah Fuller    Chatham YC   2   4   4   4   3   4   [5]   21  
4  
5  
8 blue   Karen Taylor /
Barb Shipley
Julie Murphy  
CYC and PBCB/
/   
6   5   5   [10/DNS]   10/DNS   2   4   32  
5  
6  
8 red   Ellen Fuller /
Connor Blanchet
Tommy Szymanski  
Chatham YC/
/   
5   [10/DNF]   7   7   4   6   6   35  
6  
7  
11   Nicholas Johnson    Nsa   8   6   8   5   5   [10/DNS]   10/DNS   42T  
7  
8  
6   Michael Mazulis /
Chris Mazulis  
Pleasant Bay Community Boating/    7   [10/DNF]   6   6   6   10/DNS   7   42T  
8  
9  
6   Abby Lenox /
Hope Alto
Charlotte Seymour  
CYC/PBCB/
/   
[10/DNS]   10/DNS   10/DNS   10/DNS   10/DNS   10/DNS   10/DNS   60  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network