2019 Annual Junior Regatta
West River Sailing Club | July 30, 2019

Opti Green (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 31, 2019 8:07:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
18996   Caroline Carey    TAYC   2   5   11   1   3   3   2   27  
1  
2  
14931   Ben Gendell    Annapolis Yacht Club   3   8   12   10   2   2   3   40  
2  
3  
9550   William Rosenthal    Annapolis Yacht Club   6   2   13   3   9   5   8   46  
3  
4  
17412   Parker Corson    TAYC   1   11   14   13   4   4   5   52  
4  
5  
16559   Casey Burman    SSA   4   9   8   2   17   10   10   60  
5  
6  
8729   Tommy McGeady    Annapolis Yacht Club   7   14   18   7   8   9   4   67  
6  
7  
0000   ELIZA JANE SETZFAND    WRSC   21   1   4   6   14   16   12   74T  
7  
8  
6497   Chase Olavsrud    Tred Avon Yacht Club   13   12   15   8   7   6   13   74T  
8  
9  
16064   Halsey Carter    Annapolis Yacht Club   9   18   9   9   16   8   6   75  
9  
10  
12318   Dylan Scales    SSA   8   3   10   18   10   11   23   83T  
10  
11  
9609   Elliott Leppert    TAYC   5   4   5   19   11   25/DNF   14   83T  
11  
12  
19416   Caroline Perkins    SSA   12   22   2   15   6   14   16   87  
12  
13  
13186   Andrew Shingledecker    Severn Sailing Association   14   6   19   5   15   20   11   90  
13  
14  
18485   Sam De Los Reyes    Annapolis Yacht club   29/DNS   29/DNS   29/DNS   4   1   1   1   94  
14  
15  
18664   Charlotte Hugo    annapolis Yacht Club   10   13   6   21   13   18   17   98  
15  
16  
11218   Louisa Kalinski    TAYC   15   10   22   14   18   15   7   101  
16  
17  
11842   Caroline Corson    TAYC   19   24   16   12   5   7   20   103  
17  
18  
19320   Robert Carey    TAYC   20   15   3   16   19   25/DNF   9   107  
18  
19  
1111   Hayden Medick Crump [Blue]   West River Sailing Club   11   17   1   24   20   12   25   110  
19  
20  
666   James O’Leary    YCCSC   17   19   20   17   12   17   21   123  
20  
21  
15054   Alex Cheyne    Annapolis Yacht Club   18   21   7   25   22   13   19   125  
21  
22  
17   Mary Govan    WRSC   22   20   17   11   23   21   18   132  
22  
23  
19067   Dawson Cooper    TAYC   16   7   21   26   24   22   24   140  
23  
24  
12215   Alden Gibbons-Neff    TAYC   23   16   25   23   21   19   15   142  
24  
25  
12121212   Esme Dawson    WRSC   24   26   24   20   25   24   26   169  
25  
26  
0101   Sadie Buckingham    West River Sailing Club   25   25   26   22   26   23   27   174  
26  
27  
00   Charlie Govan    WRSC   26   23   23   29/DNF   29/DNS   29/DNS   22   181  
27  
28  
9399   Daniel Draper    Annapolis Yacht Club   29/DNS   29/DNS   29/DNS   29/DNS   29/DNS   29/DNS   28/DNS   202  
28  
 



Opti (26 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 31, 2019 5:03:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
20956   Nathan Jensen [Red]   NERYC   1   7   1   4   2   15  
1  
2  
15924   Willem DeSimone [Red]   Tred Avon Yacht Club   2   5   3   3   5   18  
2  
3  
22595   Kyle Reinecke [Red]   AYC   6   6   5   1   1   19  
3  
4  
20616   Ava Arepally [Red]   TAYC   5   8   8   5   9   35  
4  
5  
22852   luca webb [Red]   NERYC   11   11   2   8   4   36  
5  
6  
18948   Owen MacWilliams [Red]   Annapolis Yacht Club   13   1   7   6   11   38T  
6  
7  
22667   Christopher Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   8   4   18   2   6   38T  
7  
8  
21073   Luca DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   10   15   4   9   3   41  
8  
9  
22229   Ashton Perkins [White]   SSA   3   9   12   13   13   50  
9  
10  
21294   Lilliana webb [Red]   NERYC   4   17   9   11   10   51  
10  
11  
20367   Conor Mastromarco [Blue]   Annapolis Yacht Club   18   13   6   16   7   60  
11  
12  
20811   Campbell Conway [Red]   Annapolis Yacht Club   17   18   15   7   8   65  
12  
13  
19821   Maggie Mohler [Red]   Annapolis yacht club   12   16   16   12   15   71  
13  
14  
10641   Lizzy Scales [White]   SSA   20   2   14   15   22   73  
14  
15  
714   Charlotte Brody [Red]   TAYC   9   10   22   19   17   77  
15  
16  
19067   Hartley Cooper [Blue]   TAYC   15   3   19   14   28/OCS   79  
16  
17  
17649   Alders Kulynych-Irvin [Blue]   Annapolis Yacht Club   22   19   13   10   16   80  
17  
18  
6154   Mason Cook [Blue]   Annapolis Yacht Club   7   14   17   23   20   81  
18  
19  
20369   Robbie Wilmer [Red]   Annapolis YC   21   21   10   18   12   82T  
19  
20  
16186   Jake Beaver [White]   SSA   19   12   11   21   19   82T  
20  
21  
8714   Parker herman [Red]   SSA   16   22   20   28/OCS   14   100T  
21  
22  
20537   Nicholas Savage [Red]   GIYS   24   20   21   17   18   100T  
22  
23  
16070   Hudson Stewart [Blue]   TAYC   14   24   24   22   21   105  
23  
24  
20770   Trey Burman [Blue]   SSA   28/DSQ   26   23   20   24   121  
24  
25  
15811   Grayson Gibbons-Neff [Blue]   TAYC   23   23   26   25   28/OCS   125T  
25  
26  
15446   Flora Cole [White]   SSA   28/DSQ   25   25   24   23   125T  
26  
 



Laser Radial (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 30, 2019 4:05:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
158770   Alex Adams    Annapolis Yacht CLub   1   1   1   1   1   2   7  
1  
2  
170331   Magnus Weissenberger    GIYS   5   3   2   2   2   1   15  
2  
3  
205406   Philip Ralph    TAYC   2   2   8   3   3   5   23  
3  
4  
175212   Lucy Paskoff    Sailing Center Chesapeake   8   10   4   4   5   4   35  
4  
5  
USA 184454   Jon Jon Weed    Annapolis Yacht Club   3   5   5   6   4   15/OCS   38  
5  
6  
153375   Noah Macielag    RHYC   4   6   9   8   8   7   42  
6  
7  
000   Cole Canuel    Annapolis Yacht Club   7   4   3   15/DNF   11   3   43T  
7  
8  
171223   Tyler Egeli    Sailing Center Chesapeake   6   8   7   7   7   8   43T  
8  
9  
200403   Hayden Gibbons-Neff    TAYC   9   15/OCS   6   5   6   6   47  
9  
10  
4848   James Cottage    North East River Yacht Club   10   7   10   9   10   15/DNF   61  
10  
11  
88   Jackson Park    AYC   11   9   11   10   9   15/DNS   65  
11  
12  
164214   Ben Anthony    RHYC   12   11   12   15/DNF   12   9   71  
12  
13  
18   Matthew Grube    West River Sailing Club   13   12   13   15/DNS   15/DNS   15/DNS   83  
13  
14  
193990   Michael Grube    West River Sailing Club   14   15/DNF   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   89  
14  
 



C420 (16 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 30, 2019 4:28:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
5825   Ian Ronald    NERYC   1   2   3   1   4   3   14  
1  
2  
AYC2   George Carty    Annapolis Yacht Club   4   4   4   2   3   2   19  
2  
3  
7289   skylor sweet    neryc   3   5   1   4   2   5   20  
3  
4  
3733   Marguerite Lejeune    RHYC   2   1   5   3   6   4   21  
4  
5  
7535   Olivia Sowa    NERYC   17/DNS   3   2   8   1   1   32  
5  
6  
3311   William Wrightson    Tred Avon YC   5   8   11   5   5   8   42  
6  
7  
AYC3   Corbin Voorhees    Annapolis yacht club   7   7   6   7   9   9   45  
7  
8  
7603   Josiah Chase    AYC   9   6   10   6   10   6   47  
8  
9  
5525   Reuben Danyali    Severn Sailing Association   6   9   9   9   11   7   51  
9  
10  
AYC 4   William Donald    Annapolis Yacht Club   10   10   7   10   7   10   54  
10  
11  
SSA   Nash Bailey    SSA   11   11   8   11   8   11   60  
11  
12  
7704   Vaughan Hood    Severn Sailing Association   12   12   12   17/DNS   12   17/DNS   82  
12  
13  
123   Christopher McCollum    Annapolis Yacht Club   8   17/DNS   17/DNF   17/DNS   17/DNS   17/DNS   93  
13  
14  
7588   Jack Sieg    Severn Sailing Association   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   102T  
14  
14  
1   Morgan & Maddison Carew    Severn Sailing Association   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   102T  
14  
14  
3311   Liam Edgell    TAYC   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   17/DNS   102T  
14  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network