2019 Annual Junior Regatta
West River Sailing Club | July 30, 2019

Opti Green (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 31, 2019 8:07:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 18996, Caroline Carey, TAYC, 2-5-11-1-3-3-2- ; 27   
2. 14931, Ben Gendell, Annapolis Yacht Club, 3-8-12-10-2-2-3- ; 40   
3. 9550, William Rosenthal, Annapolis Yacht Club, 6-2-13-3-9-5-8- ; 46   
4. 17412, Parker Corson, TAYC, 1-11-14-13-4-4-5- ; 52   
5. 16559, Casey Burman, SSA, 4-9-8-2-17-10-10- ; 60   
6. 8729, Tommy McGeady, Annapolis Yacht Club, 7-14-18-7-8-9-4- ; 67   
7. 0000, ELIZA JANE SETZFAND, WRSC, 21-1-4-6-14-16-12- ; 74T   
8. 6497, Chase Olavsrud, Tred Avon Yacht Club, 13-12-15-8-7-6-13- ; 74T   
9. 16064, Halsey Carter, Annapolis Yacht Club, 9-18-9-9-16-8-6- ; 75   
10. 12318, Dylan Scales, SSA, 8-3-10-18-10-11-23- ; 83T   
11. 9609, Elliott Leppert, TAYC, 5-4-5-19-11-25/DNF-14- ; 83T   
12. 19416, Caroline Perkins, SSA, 12-22-2-15-6-14-16- ; 87   
13. 13186, Andrew Shingledecker, Severn Sailing Association, 14-6-19-5-15-20-11- ; 90   
14. 18485, Sam De Los Reyes, Annapolis Yacht club, 29/DNS-29/DNS-29/DNS-4-1-1-1- ; 94   
15. 18664, Charlotte Hugo, annapolis Yacht Club, 10-13-6-21-13-18-17- ; 98   
16. 11218, Louisa Kalinski, TAYC, 15-10-22-14-18-15-7- ; 101   
17. 11842, Caroline Corson, TAYC, 19-24-16-12-5-7-20- ; 103   
18. 19320, Robert Carey, TAYC, 20-15-3-16-19-25/DNF-9- ; 107   
19. 1111, Hayden Medick Crump[Blue], West River Sailing Club, 11-17-1-24-20-12-25- ; 110   
20. 666, James O‚ÄôLeary, YCCSC, 17-19-20-17-12-17-21- ; 123   
21. 15054, Alex Cheyne, Annapolis Yacht Club, 18-21-7-25-22-13-19- ; 125   
22. 17, Mary Govan, WRSC, 22-20-17-11-23-21-18- ; 132   
23. 19067, Dawson Cooper, TAYC, 16-7-21-26-24-22-24- ; 140   
24. 12215, Alden Gibbons-Neff, TAYC, 23-16-25-23-21-19-15- ; 142   
25. 12121212, Esme Dawson, WRSC, 24-26-24-20-25-24-26- ; 169   
26. 0101, Sadie Buckingham, West River Sailing Club, 25-25-26-22-26-23-27- ; 174   
27. 00, Charlie Govan, WRSC, 26-23-23-29/DNF-29/DNS-29/DNS-22- ; 181   
28. 9399, Daniel Draper, Annapolis Yacht Club, 29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-28/DNS- ; 202   
 



Opti (26 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 31, 2019 5:03:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 20956, Nathan Jensen[Red], NERYC, 1-7-1-4-2- ; 15   
2. 15924, Willem DeSimone[Red], Tred Avon Yacht Club, 2-5-3-3-5- ; 18   
3. 22595, Kyle Reinecke[Red], AYC, 6-6-5-1-1- ; 19   
4. 20616, Ava Arepally[Red], TAYC, 5-8-8-5-9- ; 35   
5. 22852, luca webb[Red], NERYC, 11-11-2-8-4- ; 36   
6. 18948, Owen MacWilliams[Red], Annapolis Yacht Club, 13-1-7-6-11- ; 38T   
7. 22667, Christopher Draper[Blue], Annapolis Yacht Club, 8-4-18-2-6- ; 38T   
8. 21073, Luca DeSimone[Blue], Tred Avon Yacht Club, 10-15-4-9-3- ; 41   
9. 22229, Ashton Perkins[White], SSA, 3-9-12-13-13- ; 50   
10. 21294, Lilliana webb[Red], NERYC, 4-17-9-11-10- ; 51   
11. 20367, Conor Mastromarco[Blue], Annapolis Yacht Club, 18-13-6-16-7- ; 60   
12. 20811, Campbell Conway[Red], Annapolis Yacht Club, 17-18-15-7-8- ; 65   
13. 19821, Maggie Mohler[Red], Annapolis yacht club, 12-16-16-12-15- ; 71   
14. 10641, Lizzy Scales[White], SSA, 20-2-14-15-22- ; 73   
15. 714, Charlotte Brody[Red], TAYC, 9-10-22-19-17- ; 77   
16. 19067, Hartley Cooper[Blue], TAYC, 15-3-19-14-28/OCS- ; 79   
17. 17649, Alders Kulynych-Irvin[Blue], Annapolis Yacht Club, 22-19-13-10-16- ; 80   
18. 6154, Mason Cook[Blue], Annapolis Yacht Club, 7-14-17-23-20- ; 81   
19. 20369, Robbie Wilmer[Red], Annapolis YC, 21-21-10-18-12- ; 82T   
20. 16186, Jake Beaver[White], SSA, 19-12-11-21-19- ; 82T   
21. 8714, Parker herman[Red], SSA, 16-22-20-28/OCS-14- ; 100T   
22. 20537, Nicholas Savage[Red], GIYS, 24-20-21-17-18- ; 100T   
23. 16070, Hudson Stewart[Blue], TAYC, 14-24-24-22-21- ; 105   
24. 20770, Trey Burman[Blue], SSA, 28/DSQ-26-23-20-24- ; 121   
25. 15811, Grayson Gibbons-Neff[Blue], TAYC, 23-23-26-25-28/OCS- ; 125T   
26. 15446, Flora Cole[White], SSA, 28/DSQ-25-25-24-23- ; 125T   
 



Laser Radial (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 30, 2019 4:05:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 158770, Alex Adams, Annapolis Yacht CLub, 1-1-1-1-1-2- ; 7   
2. 170331, Magnus Weissenberger, GIYS, 5-3-2-2-2-1- ; 15   
3. 205406, Philip Ralph, TAYC, 2-2-8-3-3-5- ; 23   
4. 175212, Lucy Paskoff, Sailing Center Chesapeake, 8-10-4-4-5-4- ; 35   
5. USA 184454, Jon Jon Weed, Annapolis Yacht Club, 3-5-5-6-4-15/OCS- ; 38   
6. 153375, Noah Macielag, RHYC, 4-6-9-8-8-7- ; 42   
7. 000, Cole Canuel, Annapolis Yacht Club, 7-4-3-15/DNF-11-3- ; 43T   
8. 171223, Tyler Egeli, Sailing Center Chesapeake, 6-8-7-7-7-8- ; 43T   
9. 200403, Hayden Gibbons-Neff, TAYC, 9-15/OCS-6-5-6-6- ; 47   
10. 4848, James Cottage, North East River Yacht Club, 10-7-10-9-10-15/DNF- ; 61   
11. 88, Jackson Park, AYC, 11-9-11-10-9-15/DNS- ; 65   
12. 164214, Ben Anthony, RHYC, 12-11-12-15/DNF-12-9- ; 71   
13. 18, Matthew Grube, West River Sailing Club, 13-12-13-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 83   
14. 193990, Michael Grube, West River Sailing Club, 14-15/DNF-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 89   
 



C420 (16 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 30, 2019 4:28:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5825, Ian Ronald, NERYC, 1-2-3-1-4-3- ; 14   
2. AYC2, George Carty, Annapolis Yacht Club, 4-4-4-2-3-2- ; 19   
3. 7289, skylor sweet, neryc, 3-5-1-4-2-5- ; 20   
4. 3733, Marguerite Lejeune, RHYC, 2-1-5-3-6-4- ; 21   
5. 7535, Olivia Sowa, NERYC, 17/DNS-3-2-8-1-1- ; 32   
6. 3311, William Wrightson, Tred Avon YC, 5-8-11-5-5-8- ; 42   
7. AYC3, Corbin Voorhees, Annapolis yacht club, 7-7-6-7-9-9- ; 45   
8. 7603, Josiah Chase, AYC, 9-6-10-6-10-6- ; 47   
9. 5525, Reuben Danyali, Severn Sailing Association, 6-9-9-9-11-7- ; 51   
10. AYC 4, William Donald, Annapolis Yacht Club, 10-10-7-10-7-10- ; 54   
11. SSA, Nash Bailey, SSA, 11-11-8-11-8-11- ; 60   
12. 7704, Vaughan Hood, Severn Sailing Association, 12-12-12-17/DNS-12-17/DNS- ; 82   
13. 123, Christopher McCollum, Annapolis Yacht Club, 8-17/DNS-17/DNF-17/DNS-17/DNS-17/DNS- ; 93   
14. 7588, Jack Sieg, Severn Sailing Association, 17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS- ; 102T   
15. 1, Morgan & Maddison Carew, Severn Sailing Association, 17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS- ; 102T   
16. 3311, Liam Edgell, TAYC, 17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS-17/DNS- ; 102T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network