Gold Rush Cup Regatta
Grapevine Sailing Club | September 13-15, 2019

Catalina 22 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, September 14, 2019 6:10:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
1700   WhoDat? aagb HellCat   0   Mark Goodwin
Judy Goodwin  
GSC   1   1   2  
1  
2  
269   SeaWolf   0   Yanic Harel    CYC   2   3   5  
2  
3  
1181   22 skidoo   0   James Zeiler
James Zeiler  
Iron Mountain Yatch Club   4   2   6  
3  
4  
999   Coquette   0   Tim Litsch
Diann Litsch  
GSC   3   5   8  
4  
5  
2571   Red Light Moana   0   Aaron Brandt
Hulia Wayland  
Lake Worth Sailing Club   6   4   10  
5  
6  
5191   Dat's Who   0   Duncan McBride
Katie McBride  
Tsa-La-Gi Yacht Club   5   6   11  
6  
7  
197   Enterprise   0   David Hayslip
David Brian Hayslip  
Grapevine Sailing Club   8/DNC   8/DNC   16  
7  
 



Fleet 1 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, September 14, 2019 6:32:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
154   Lucky Dog   96   Paul Preston    Preston Paul   1   00:25:39   1   00:33:30   2  
1  
00:59:09
2  
737   JetStream   177   John Martin    GSC   2   00:27:36   2   00:34:08   4  
2  
01:01:44
3  
30001   Smiles   138   Bob Scott    Grapevine Sailing Club   3   00:30:51   3   00:37:20   6  
3  
01:08:11
 



Fleet 3 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, September 14, 2019 6:36:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
55   Big Kahuna   183   Chris Nelson    GSC   1   00:31:59   1   00:38:32   2  
1  
01:10:31
2  
128   Alliance   201   Don and Shelley Clements    GSC   2   00:32:55   2   00:47:27   4  
2  
01:20:22
3  
131   Perseverance   195   Jens Vlietstra
Jens J Vlietstra  
GSC   3   00:35:40   3   00:47:52   6  
3  
01:23:32
4  
1019   Cavalier   209   Asa Potter
Asa Potter  
Grapevine Sailing Club   4   00:37:12   4.5/TIE   00:51:44   8.5  
4  
01:28:56
5  
295   Hakuna Matata   208   Glenn Kimball
Debbie  
GSC   6   00:49:28   4.5/TIE   00:51:44   10.5  
5  
01:41:12
6  
414   Ohana   213   Pam Cowart
Patrice Moon  
GSC   5   00:38:39   6   00:52:40   11  
6  
01:31:19
 



Fleet 5 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, September 14, 2019 6:41:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
337001   Scotch Mist   126   Chris Rousseau
Julie Jacob  
GSC   2   00:39:16   1   00:46:11   3T  
1  
01:25:27
2  
42/3893   Don't Panic   186   Michael Lipari
Jane and Jeff Bagford  
GSC   1   00:37:07   2   00:48:28   3T  
2  
01:25:35
3  
14837   Montrachet   126   Steven Brockett
Steven Todd Brockett  
GSC   3   00:43:50   3   00:49:21   6  
3  
01:33:11
4  
377   Blew Bayou   138   Scott Hayes    GSC   5   00:50:47   4   01:01:45   9  
4  
01:52:32
5  
2666   Sail la Vie   180   Marilyn Boemer
Marilyn Boemer  
gsc   4   00:48:56   6/DNF   01:02:45   10  
5  
01:51:41
 



Fleet 6 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, September 14, 2019 6:42:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Corrected Time  2  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
1368   Apropos   176   Chip Bunata    grapevine sailing club   1   00:45:36   1   00:56:23   2  
1  
01:41:59
2  
4764   High Cotton   176   Randal Polson    GSC   2   00:48:10   2   00:57:02   4  
2  
01:45:12
3  
40   Arluq   231   Keenan Roach    GSC   3   00:54:59   3   01:13:18   6  
3  
02:08:17
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network