PSA Race to Rock Hall
Potapskut Sailing Association | October 05, 2019

Alberg 30 (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 11:47:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
562   Windswept   0   Lanny Helms    PSA   1   1  
1  
2  
17   Carnival Lady   0   Barbara Vosbury    Severn Sailing Association   2   2  
2  
3  
272   Rinn Duin   0   Michael Meinhold    Chesapeake Bay Alberg 30 One-Design Association   3   3  
3  
4  
221   Sookie   0   Charles Pleisse    Chesapeake Bay Alberg 30 One Design Association   4   4  
4  
 



PHRF A (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:27:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
USA 9   UltraViolet   78   Dave Prucnal    MRSA   02:34:46   1   02:34:46   1  
1  
02:34:46
2  
85   Split Decision   108   Jordan Tacchetti    GSA   02:39:48   2   02:39:48   2  
2  
02:39:48
3  
73027   Eighth Deadly Sin   72   Mike Mullarky    MRSA   02:55:49   3   02:55:49   3  
3  
02:55:49
 



PHRF B (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:27:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
68120   Orion   132   Jon Opert    SCC   03:04:21   1   03:04:21   1  
1  
03:04:21
2  
40991   In The Red   144   Roger McLimans    rock hall   03:41:43   2   03:41:43   2  
2  
03:41:43
 



PHRF C (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:27:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
32694   ENDLESS SUMMER   156   ALAN WEISS    MRSA   03:02:16   1   03:02:16   1  
1  
03:02:16
2  
33400   Witch's Flower   147   Michael Johns    GSA   03:08:28   2   03:08:28   2  
2  
03:08:28
3  
13177   Heyday   174   Shepherd Drain    MRSA   03:08:38   3   03:08:38   3  
3  
03:08:38
 



PHRF N (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:27:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
40826   Kokomo Express   108   Terri High / Brett Sorensen    GSA   02:50:52   1   02:50:52   1  
1  
02:50:52
2  
h26.5   Bay Tripper   210   Ryan Sheaffer    HdGYC   04:24:15   2   04:24:15   2  
2  
04:24:15
3  
63066   3-6-9   111   Patrick Seidel    PSA   NO TIME   4/DNC   04:25:15   4  
3  
04:25:15
 



Multihull A (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:39:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
M6   tHriLL Ride   1.022   Jim Parrott    CMA   02:26:40   1   02:26:40   1  
1  
02:26:40
2  
131   OrgaZmatron   1.042   Josh Colwell    CMA   02:45:47   2   02:45:47   2  
2  
02:45:47
3  
001   Triple Threat   1.024   Tim Lyons    CMA   02:53:12   3   02:53:12   3  
3  
02:53:12
 



Multihull B (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:42:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
3   Flipper   0.868   John Wayshner    CMA   02:27:34   1   02:27:34   1  
1  
02:27:34
2  
M583   Narrow Escape   0.95   Ben Corson    AYC/CMA   02:28:18   2   02:28:18   2  
2  
02:28:18
3  
1055   Endurance   0.709   Jeffrey Short    CMA   02:47:45   3   02:47:45   3  
3  
02:47:45
4  
528   Gemini   0.748   Jere Glover    CMA   02:54:01   4   02:54:01   4  
4  
02:54:01
5  
340   3 Legged Dog   0.937   James Floyd    PSA   03:20:51   5   03:20:51   5  
5  
03:20:51
 



CRCA-ORR RacerCruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 11:27:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
52621   A L'Assaut   0.762   Kurt Cerny    RBSA   02:12:29   1   02:12:29   1  
1  
02:12:29
2  
2118   Swellville   0.683   John Anderson    RCRA   02:20:19   2   02:20:19   2  
2  
02:20:19
3  
50366   Flow   0.636   William Trainor    Chester River yacht and country   02:31:18   3   02:31:18   3  
3  
02:31:18
4  
41857   Mischief   0.76   Jim Bradac    PSA   02:39:08   4   02:39:08   4  
4  
02:39:08
5  
50362   BlueBird   0.368   Albert Cornell    Haven Harbour   02:40:08   7/RET-BF   02:40:08   7T  
5  
02:40:08
5  
32168   DOGWOOD BARK   0.362   PETER JENSEN    CRCA   02:40:08   7/RET-BF   02:40:08   7T  
5  
02:40:08
 



CRCA-ORR Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 10:27:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
61473   Celerity   0.692   Rick Lober    EYC   02:15:48   1   02:15:48   1  
1  
02:15:48
2  
60749   Minuet   0.668   Dwight Dick    None   02:29:35   2   02:29:35   2  
2  
02:29:35
3  
None   Transition   0.663   David Runkle    None   02:37:52   3   02:37:52   3  
3  
02:37:52
4  
60340   Anneliese   0.679   Joseph Zebleckes    EYC   03:10:32   4   03:10:32   4  
4  
03:10:32
5  
133   Reverie   0.679   Christopher Rogers    Eastport Yacht Club   03:25:44   5   03:25:44   5  
5  
03:25:44
 



CRCA-ORR Performance Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 11:28:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
83350   Incommunicado   0.74   Edward Tracey    MRSA   02:01:52   1   02:01:52   1  
1  
02:01:52
2  
52353   Mischief   0.755   Peter Henry    AYC   02:09:25   2   02:09:25   2  
2  
02:09:25
3  
60888   Lucky Eights   0.809   Keith Cole    AYC   02:18:20   3   02:18:20   3  
3  
02:18:20
4  
4515   Revolution   0.675   Douglas Ellmore    HHSA   03:08:39   4   03:08:39   4  
4  
03:08:39
5  
60161   Flashpoint   0.401   Dan Leonard    Eastport Yacht Club   NO TIME   6/DNC   03:09:39   6  
5  
03:09:39
 



CRCA-ARC Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 06, 2019 11:46:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
83160   Dragonfly   0.766   John Aellen    Potapskut Sailing Association   02:06:30   1   02:06:30   1  
1  
02:06:30
2  
41506   Mistral   0.709   Don Clemens    Havre de Gace   02:32:55   2   02:32:55   2  
2  
02:32:55
3  
13240   Whistler   0.6   David Forsyth    MRSA   03:30:00   3   03:30:00   3  
3  
03:30:00
 



CRCA-ARC NonSpin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, October 07, 2019 9:24:04 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
351   Curio   0.579   Michael Wingate    PSA   02:21:44   1   02:21:44   1  
1  
02:21:44
2  
93669   Celerity II   0.645   Loren Walker    MRSA   02:41:18   2   02:41:18   2  
2  
02:41:18
3  
121   Atlas   0.733   Peter Holden    RIYC   02:44:30   3   02:44:30   3  
3  
02:44:30
4  
6079   Sea++   0.607   Charles Aler    PSA   03:13:02   4   03:13:02   4  
4  
03:13:02
5  
M32   Volition   0.62   Jim Palmer    PSA   03:27:46   5   03:27:46   5  
5  
03:27:46
6  
1781   Bay Dreamin   0.683   Patrick McGowan    SCSA Swan Creek Sailing Association   03:44:53   6   03:44:53   6  
6  
03:44:53
7  
1411   Refuge   0   Bob Hale    PSA   03:45:53   9/RET-BF   03:45:53   9T  
7  
03:45:53
7  
1312   Red Rover   0   William Carter    Alberg30 Association   03:45:53   9/RET-BF   03:45:53   9T  
7  
03:45:53
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network