Wurstfest Regatta II
Lake Canyon Yacht Club | November 08-10, 2019

Catalina 22 (10 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 1:06:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1700, WhoDat? aagb, Catalina 22, Mark & Judy Goodwin, Grapevine Sailing Club, 1-1- ; 2   
2. 2966, Wildcat, Catalina C22, Kevin Orff/Blake Caskey
Julianna Brooks, LYC, 2-3- ; 5   
3. 196, Hatori Hanzo, Catalina Catalina 22, Ty McAden/Matt Mullins
Sherrie McAden, GSC, 4-2- ; 6   
4. 752, No Name Yet, Catalina C22, John Grzinich/Ted Owens
John Howard, Austin Yacht Club, 3-5- ; 8   
5. 178, HOSS IT UP, Catalina 22 22, Duncan Mcbride/Mitch Moses, TSA LA GI Yacht club, 5-4- ; 9   
6. 999, Coquette, Catalina 22, Tim Litsch/Diann Litsch
Scott Wallace, Grapevine Sailing Club, 7-6- ; 13T   
7. 1181, 22 skidoo, Catalina C22, James Zeiler, Iron Mountain Yatch Club, 6-7- ; 13T   
8. 9757, , Catalina 22, Jake Dempsey/Greg Barfell, Canyon Lake Marina, 11/DNS-8- ; 19   
9. not sure, Diamonds Are Forever, Catalina Catalina 22, Dustin Chen/John Dowdy
Aaron Chen, Grapevine Sailing Club, 11/DNC-11/DNC- ; 22T   
10. 269, SeaWolf, , Yanic Harel/Craig Le ormand, Conroe Yacht Club, 11/DNC-11/DNC- ; 22T   
 



J/22 (18 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 2:31:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1646, Baby Lips, j J22, Keith zars, lcyc, 1-3- ; 4   
2. 307, GAS.STATION.SUSHI, J J22, Jeff Jones, AYC, 5-1- ; 6T   
3. 24/01, HNL, J boats J22, Jim Kondziela/Doug Weakley
Joe Mayfield, N/A, 4-2- ; 6T   
4. 878/15, Meehem, J Boats J22, Tom Meeh/Tom Johnson
Robert Brann, GBCA, 3-6- ; 9   
5. 951/25, No Name, J-boats J/22, Dov Kivlovitz/Alex Weisser
Jarod Johnson
Jarod Johnson, none, 2-12- ; 14T   
6. 814, STAMPEDE, J boats J/22, Colin Feik/Conner Fullerton
Michael Hearn, OCBC, 10-4- ; 14T   
7. 892/77, Payaso, J 22, Walter Caldwell, GBCA, 9-5- ; 14T   
8. 363, Catch 22, J J22, Frederick Lindsey, LCYC, 7-8- ; 15   
9. 919/04, Troublemaker, J/boats J/22, Eric Simonson, GBCA, 8-10- ; 18   
10. 226/47, Alyssa Rose, , Bruce Dunn/Scott Dunn
Travis Dunn, lcyc, 6-16- ; 22   
11. 364/58, Bling, J22, Lynn Simpson/Marissa E Avila
Alex Meyers
Linda McDavitt, LCYC, 14-9- ; 23T   
12. 206/05, Why Knot?, J Boats J/22, Thomas Hadel/Mitch Guess
Charlie Tabor, Shreveport Yacht Club, 12-11- ; 23T   
13. 830/23, Veloce v2.2, JBoats J22, Josh Richline/Greg Turman
Robert Moreno, CCYC, 11-13- ; 24   
14. 306, Good Grief, J22 J22, Bill McVey/Coleman Terrell
Tom Krueger, LCYC, 19/DNC-7- ; 26   
15. 1425/46, donna mia, JBoat J22, wayne peacock/Aaron Brittain
Mike Stellato, lcyc, 13-15- ; 28   
16. 527, Ariso, US Watercraft J22, Harold Simmons/Chris Besch
Collin Besch
Donovan Besch, lcyc, 17-14- ; 31   
17. 45/21, Frankly Scarlet, J-Boats J/22, Ken Taylor/Roger Deatrick
Lindsay Horvat, LCYC, 15-17- ; 32   
18. 449/32, mule mechanic, J Boats J22, Ben Kyzar/Brien Goehring
Janice Goehring
Emma Goehring
Isaac Goehring, LCYC, 16-18- ; 34   
 



J/24 (16 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 3:37:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 3734/34, Miss Conduct, Jboats J24, James Freedman/Angel Shellenberger
Chris Corley
Tyler Bullard
Matthew Jones, DCYC, 1-1-1- ; 3   
2. 267/67, Bad Moon, J Boats 24, Christopher Holmes/Victor Alcaraz
David Hayslip
Vistoria Hielscher
Johanna Holmes, DCYC, 3-2-4- ; 9   
3. 814/99, 99, JBoats J24, Barry Bailey/Javier Almodovar
Florence Rodriguez
Rebekah Holmes
Michael Prejean, None, 4-6/SCP-2- ; 12   
4. 2822/05, Vang Go, TPI J/24, Stuart Juengst/Pat Caughey
Rhonda Moore
David Hull
Brian Metz, AYC, 2-6-7- ; 15   
5. 3757/08, ClaireBouyant, T&P J24, Graham Marshall/Joshua Hayes
Andrea Hanson
Alexandra Marshall
Andrew , none, 5-5-9- ; 19   
6. 4306/77, FRAT HOUSE, J/Boats J/24, Darren Hill/Dave Lorenat
Robert Cannaday
David Hauck, DCYC, 13-4-3- ; 20   
7. 2702/60, Rally, JBoats J24, Mark W. Smith/Deborah Fortune
Gary Clayton
Raymond Marks
Matt Mason, Mark W. Smith, 9-9-6- ; 24   
8. 1444/21, Momentous, J 24 J 24, Amanda Casey/Amanda Casey
Chris Worlow
Simón Valencia
Ana Valencia
Miranda Grummons, AYC, 6-8-11- ; 25T   
9. 912/76, Humble Pie, J Boats J24, Bill Mansfield/George Conklin
Kathleen Blank
Bryan Parker, Bayside Sailing Club - TX, 7-10-8- ; 25T   
10. 1155/23, Trick Bag, J/Boats J/24, Ryan Miller/Jesse Hudson
Anita Gale
Chandler Self
Matt Tinley, J24 Fleet 5, 8-7-12- ; 27   
11. 3894/78, Sforzando, J-boats J24, Christopher Hammel/Kim Nguyen
Sam Branson
Ryan Pressley
Joe Peacock
Chris Hammel, AYC, 12-13-5- ; 30   
12. 2160/18, Stray Psycho Dog, J/Boats J/24, Fred Schroth, Austin, 10-12-10- ; 32   
13. 923/14, Jolly Bevo I, TPI J/24, Joao Encarnacao/Chris Tan
Drew McNeely
Hetty Saunders
Michael Bouvier, University of Texas Sailing Club/AYC, 15-11-15- ; 41T   
14. 69/69, Sixty Nine, J Boats J 24, Greg Newsome/Laura Garner
Sean Teele
Donnie Herron
n/a n/a, Bayside Sailing Club, 14-14-13- ; 41T   
15. 1954/73, Phantasm, JBoats J/24, Paul Cammarata/Jason Stein
Rheannon Schaefer
James Glenn
Michael Hatley, Houston Yacht Club, 11-17/DNC-17/DNC- ; 45T   
16. 3358/58, Chupacabra, JBoats J/24, John Parker/Michael Moran
Janny Phung
Carlo Ramos
Victoria Burkhardt, Austin Yacht Club, 16-15-14- ; 45T   
 



V-Boat (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 1:20:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA 117, count me in, Bennett VX One, Brian Shores/Evan Smith, Lakewood Yacht Club, 1-4-2-1- ; 8   
2. 162, Oh Snap!, Ovington VX One, Frank Beling/Ian Jones
Kelly Cole, OCBC, 2-5-1-3- ; 11   
3. 284, Jailbreak, , Matt Haddon/Emily Crowley
Michelle Warner, None, 5-1-5-2- ; 13T   
4. 164, Akula, Ovington VX-One, Shawn Cina/Justin Howard
Karen Howard, OCBC, 3-3-3-4- ; 13T   
5. 168, Angry Baboon, Ovington VX One, Rod Favela, Rush Creek Yacht Club, 4-2-4-5- ; 15   
6. 80, Haulin' Asp, Rondar Viper 640, James Pokorski/Dale Pokorski, LCYC, 6-6-6-7- ; 25   
7. 90, , Rondar Viper 640, Ronald Liston/Makenzie Liston
Tyler Lamkin, Conroe Yacht Club, 7-7-7-6- ; 27   
8. 161, Hot Pursuit, Ovington Vx One, VERNON GREEN/Luke Cary, Oklahoma city boat club, 9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC- ; 36   
 



PHRF Cruiser (3 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 2:10:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 139, SOMEWHERE, Precision P-28, Peter Macler/Jeff Richards
Phil Reede
Todd Macler, LCYC, 2-1-1- ; 4   
2. H 290, A Perfect Ten, Hunter 290, jerry gibson/stacey gibson, LCYC, 1-3-3- ; 7T   
3. 535, Justkeepsailn, Ericson 26-2, Dwight Stickle/Skip Klement
Patti Stickle, LCYC, 3-2-2- ; 7T   
 



PHRF Non-Spinnaker A (6 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 1:20:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 12, Twilight, Holder Holder 20, Grant Wolfe/Wendy Wolfe
Brian Lawson, Brazos Sailing Club, 2-1-1-2- ; 6   
2. 534, Chili Pepper, S2 Yachts S2/7.9, Travis Grahmann/Elizabeth Grahmann
Eli Spurlock
Jordan Merson, LCYC, 3-3-2-1- ; 9   
3. 43, Stella, Olson 30, Benjamin Kennady/Kayla Kennady
Geoffrey Schuette, LCYC, 1-2-3-4- ; 10   
4. 549, Cascabel, Hunter 37.5, Bill Clark, LCYC, 4-4-5-3- ; 16   
5. 105, sonar, Sonar, Jack Carter/Mannie Weiss
Steve Sorsby, LCYC, 5-5-4-5- ; 19   
6. 269, All the Things, Beneteau First 235, David Lilley, LCYC, 7/DNF-6-6-6- ; 25   
 



PHRF Non-Spinnaker B (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 2:10:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 53, WINGS, MacGregor 26D, Mike Jones/Todd Grant
Sherrie Galaway, BSC, 3-1-1- ; 5   
2. 646, Crazy Horse, MacGregor 26D, Chris Lee/Justin Rose, BSC, 2-2-3- ; 7   
3. 727, Pura Vida, Catalina catalina 27, steve wilson/Stacy wilson
jack mogab, LCYC, 4-3-2- ; 9   
4. 404, Elsa's Ride, Precision P-23, Glen Graham/Andres Narvaez
Fred Day, LCYC, 5-4-4- ; 13   
5. 61156, Judy Lynn, Beneteau First Twenty, DANIEL QUINN Jr/Gary Clark
John Thompson
Gus Diaz, LCYC, 1-7-6- ; 14   
6. 222, Tilt’n Hilt’n, Macgreagor 26S, Calvin Jones/Barry Willis
David Oats, None, 6-5-5- ; 16   
7. 335, Chickadee, Catalina Capri, Donna Rice/Amy Slagle
Jenny Faulkner, LCYC, 7-6-7- ; 20   
 



PHRF Spinnaker (5 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 1:49:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 07, Canyon Wind, Fareast Yachts FE 28R, Gustavo Medellin, lcyc, 2-1-1-1- ; 5   
2. USA 14, Rented Mule, Viper 830, Bryan Taylor/Don Kern
Paul Miller
Ben Fry, Bayside Sailing Club, 3-4-2-2- ; 11   
3. 479, Shiraz, Melges M24, Phillip Davis/Mathis Sylvie
Greg Colley, LCYC, 1-3-4.5/TIE-4- ; 12.5   
4. 398, Shotglass, J-Boats J-80, Robert Gross/Thomas Young
Emily Verdoia
Taylor Snyder
Spencer Legrand, Austin Yacht Club, 5-2-3-6/RET-BF- ; 16   
5. 7, Jackalope, North Coast Yachts Wiley Wabbit, Brett Allred/Allie Cribbs
Alex Crowell, GBCA, 4-5-4.5/TIE-3- ; 16.5   
 



PHRF Trimaran Gold (6 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 3:28:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5, otra vez!, custom F-25C, Carlos Mayer/Craig Uberroth, LCYC, 1-1- ; 2   
2. 129, Gimme Samoa, Corsair F-31, Trimaran, John Williams/John Williams
Bill Coxwell
Cory Harding
Craig Uberoth, Rockport Yacht Club, 2-2- ; 4   
3. 009, Nelda Ray, Farrier F33RX, Peter Pattullo, TOMA / Longview Yacht Club, 3-3- ; 6   
4. 273, Condor, Corsair F31-1d, Chris Croninger/Demetrios Marcis
Terry Lindemann
Marc Lehner, LCYC, 5-4- ; 9   
5. 276, Abandoned Assets, Corsair 31-1D, Bo Kersey/Robbin Kersey
Kristin Spindler
Todd Carrico, AYC, 4-7/DSQ- ; 11   
6. 61269, Ka Ora, Corsair Trimaran, JT Cody, LCYC, 7/DNF-5- ; 12   
 



PHRF Trimaran Silver (6 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 10, 2019 3:04:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 51589, Rumline, Corsair F28R, Aaron McCulley/Bobby Fullmer
Jessy Fullmar, The Austin Yacht Club, 1-1- ; 2   
2. 35, $$$ Lemonade, Corsair Marine Pulse 600, KEVIN GRICE/Martin Hamilton, NA, 2-2- ; 4   
3. 124, Flying Circus, Corsair 28R, Bill Etchieson/Karen Thurston
Andrew Thiel, TOMA, 3-4- ; 7   
4. 355, Trial Run, Corsair F-24, Russ Shermer/Jill Shermer
John Maddalozzo, Austin Yacht Club, 4-5- ; 9   
5. 51, SOAH, corsair sprint 750, Drew Riddle/kyle Riddle
Natalie Riddle, LCYC, 7/RET-AF-3- ; 10   
6. USA 28, Team America 142, Corsair PULSE 600, Chad Wilson, Lakewood Yacht Club, 7/DNS-7/DNS- ; 14   
 



SCHRS Catamaran A (9 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, November 11, 2019 8:21:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Make/Model, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 232, , C2 F18, Ethan Froelich/Steve Piche, Austin YC, 1-1-1-2- ; 5   
2. 918, C2, ahpc C2, Philippe Bettler/Mike Beuerlein, AYC, 2-2-4-1- ; 9   
3. 427, Two Hot / Old Skull, NACRA N5.5 Uni, 1-Up, jim casto, AustinCats + AYC, 3-3-2-4- ; 12   
4. 563, FrankenKitty, Prindle 18-2 Modified, Scott Tuma, TCDYC, GBCA, IYAC, 4-5-3-3- ; 15   
5. 114894, Plastic pease o sheet, Hobie 16, Mike Hardy/Janet Hardy, Hopetown Sailing Club, 5-4-5-5- ; 19   
6. 6620, , Hobie Hobie 18 Magnum, Joey Busher/Summer Sibley, Aggie Yacht Club, 6-6-6-6- ; 24   
7. 19, Banjo Billy, Boston Whaler Supercat, Michael Lewis/Geoie Roebuck, GBCA, 10/DNF-7-7-10/DNS- ; 34   
8. 9, Phoenix, Petrucci Designs S9, Charlie Mayer, LCYC, 10/DNS-10/DNS-10/DNS-10/DNS- ; 40T   
9. 16942, Risky Business, Hobie 18, Chris Reuwsaat, AustinCats, 10/DNF-10/DNS-10/DNS-10/DNS- ; 40T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network