Rock the Rock Junior Regatta
Corinthian Sailing Club | October 09-09, 2019

Optimist (21 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 1:13:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
21143   stephen momeier [Red]   Lakewood Yacht Club   1   1   1   [3]   [7]   1   1   1   1   1   8  
1  
2  
22285   Cole Gourley [Blue]   Lakewood Yacht Club   2   4   [8]   1   [10]   3   4   3   4   4   25  
2  
3  
22754   Dylan Tomko [White]   LYC   3   2   [6]   6   [9]   4   2   2   2   6   27  
3  
4  
19289   A.J. Ghazi [Blue]   FWBC   6   7   2   5   1   [11]   3   5   3   [9]   32  
4  
5  
22573   Marguerite Pyne [Red]   TCYC   7   3   5   2   [22/RET-AF]   2   [14]   6   7   2   34  
5  
6  
19624   Catherine Froelich [Blue]   Austin YC   8   6   9   7   3   6   [13]   [12]   6   12   57  
6  
7  
18959   Kynes Cabrera [Blue]   AYC   4   [19]   11   9   4   10   5   [20]   5   11   59  
7  
8  
9759   Keen Cabrera [White]   AYC   [20]   [16]   3   11   11   5   6   7   11   7   61  
8  
9  
19601   Purin Songrug [White]   FWBC / WSC   5   14   [16]   10   6   12   10   [16]   8   10   75  
9  
10  
22111   Patrick McNamara [White]   Lakewood YC   11   9   12   4   [16]   [18]   16   4   12   8   76T  
10  
11  
18422   Ashleigh Hoye [White]   Rush Creek Yacht Club   14   5   4   [18]   5   7   [20]   14   9   18   76T  
11  
12  
20124   Luke LaQuey [Red]   Fort Worth Boat Club   12   10   [13]   13   8   [15]   9   8   13   5   78  
12  
13  
15973   Ian Farley [White]   Lakewood YC   9   12   10   14   15   [16]   7   9   [19]   3   79  
13  
14  
19627   Nicholas Carew [Red]   AYC/P1   10   [13]   7   8   13   13   12   13   10   [15]   86  
14  
15  
19634   Roni Sela [Blue]   AYC   13   8   [19]   12   14   9   11   11   [16]   14   92  
15  
16  
15583   Taylor Barney [Red]   Rush Creek Yacht Club   17   15   14   16   2   14   [18]   [18]   17   17   112  
16  
17  
7236   Robert Croyle [Blue]   TCYC   [19]   [17]   17   15   17   17   8   15   14   13   116T  
17  
18  
15555   Mercedes Porter-Via [Blue]   RCYC   15   11   15   [20]   12   [22/OCS]   19   10   18   16   116T  
18  
19  
21813   Ramzi Matous [Blue]   AYC   16   [20]   18   17   [19]   8   17   17   15   19   127  
19  
20  
9032   Noah Gammell [Blue]   FWBC   18   18   [20]   19   18   19   15   19   [20]   20   146  
20  
21  
7   Winnie Young [Blue]   Corinthia Sailing Club   21   [22/DNS]   [22/DNS]   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   175  
21  
 



Optimist Green (26 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 11:13:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total Pos
1  
22251   Audrey Stephenson    CSC   1   2   2   1   3   [4]   1   1   1   1   [5]   2   15  
1  
2  
15120   Yuval Sela    AYC   [7]   1   1   2   1   6   [9]   4   5   3   4   3   30  
2  
3  
6   Ozzie Young    Corinthia Sailing Club   2   3   3   4   [9]   7   2   [9]   3   6   3   5   38  
3  
4  
7906   Liz Cleaves    CSC   3   [7]   4   3   4   5   6   5   2   4   7   [11]   43  
4  
5  
15657   Isabel Gammell    FWBC   4   10   [16]   8   2   2   [27/DNS]   3   15   10   9   8   71  
5  
6  
3   Olivia Boyer    CSC   5   12   6   16   6   8   [27/DNS]   [27/DNS]   6   2   12   6   79  
6  
7  
18123   Linde Prins    CRC   8   4   5   11   11   11   [13]   13   4   5   11   [21]   83  
7  
8  
16013   Meike Prins    CSC   16   8   8   5   13   14   3   2   12   [17]   [17]   9   90  
8  
9  
8854   Henry Murphey    FWBC   [12]   9   [14]   7   10   12   8   11   8   7   10   12   94  
9  
10  
13458   Genevieve Young    Rush Creek Yacht Club   6   6   7   [15]   8   10   12   7   14   11   [15]   14   95  
10  
11  
7700   adam rumsey    FWBC   [19]   19   18   12   7   1   5   14   10   12   [21]   1   99  
11  
12  
17354   Pressley Massey    Ft. Worth Boat Club   13   13   9   14   12   [26]   7   8   [17]   15   6   7   104  
12  
13  
16102   William Wise    Lakewood YC   9   16   [22]   [20]   15   13   4   6   11   14   13   15   116  
13  
14  
15527   John Brandt Gerdes    Texas Corinthian Yacht Club   14   14   [20]   6   5   3   10   18   16   16   [19]   16   118  
14  
15  
1960   Finn Messner    Fort Worth Boat Club   15   [17]   12   10   14   16   15   15   7   [21]   2   13   119  
15  
16  
15673   Luke Scott    RCYC   11   11   10   13   16   9   [21]   12   13   13   16   [17]   124  
16  
17  
18160   Eli Pfarrer    Grapevine Sailing Club   18   5   11   18   17   [20]   17   [27/DNS]   9   19   1   10   125  
17  
18  
1   Birch Burns    Corinthian Sailing Club   10   15   15   9   [20]   15   18   [19]   18   18   8   4   130  
18  
19  
19115   Lukas Goris    AYC   20   18   [23]   17   [21]   17   11   10   21   8   14   18   154  
19  
20  
8160   Vance Wells    Fort Worth Boat Club P1/FWBC   22   23   13   19   [24]   21   14   21   [24]   22   18   24   197  
20  
21  
9   Katie Adler    Grapevine   24   22   19   [25]   18   23   22   20   [25]   9   25   23   205  
21  
22  
18957   Carson Callaway    Fort Worth Boat Club   [25]   21   17   24   22   [25]   19   22   19   25   20   19   208T  
22  
23  
21040   Sebastian Porter-Via    RCYC   17   20   21   22   23   [24]   20   23   20   20   [24]   22   208T  
23  
24  
19502   Noah Goris    AYC   [27/DNF]   [27/DNF]   27/DNF   23   25   19   16   16   23   23   22   20   214  
24  
25  
16108   Walker Wilkins    Fort Worth Boat Club   21   24   24   21   19   18   [27/DNF]   17   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   27/DNS   225  
25  
26  
7780   Isla Mrstik    Fort Worth Boat Club   23   25   25   [26]   [26]   22   23   24   22   24   23   25   236  
26  
 



Laser 4.7 (7 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 1:08:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
195888   Scott Mather    LYC   2   [4]   2   2   3   1   2   12  
1  
2  
176237   Max Nilsson    Fort Worth Boat Club   1   1   1   5   4   [6]   1   13  
2  
3  
215463   Parker Younger    Fort Worth Boat Club / P1   4   3   3   3   2   3   [5]   18  
3  
4  
46   Brindle Burt    FWBC   [7.2/NoChkIn*]   2   5   4   1   4   4   20  
4  
5  
177159   Hanna Progelhof    RCYC   3   5   [6]   1   6   2   6   23  
5  
6  
178925   Cayden Vandling    Rush Creek yacht Club   5   [6]   4   6   5   5   3   28  
6  
7  
7   Jake Rice    GSC   [8/DNS]   7   7   7   7   7   7   42  
7  
 



Laser Radial (14 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 1:08:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
206096   jacob granberry    CCYC   2   1   1   1   1   [11]   1   7  
1  
2  
161116   Keaton Chandler    RCYC   3   4   3   [9]   3   3   3   19  
2  
3  
201311   Daniel Polson    GSC   4   3   [7]   2   5   1   6   21  
3  
4  
211534   Camryn Colonna    RCYC   6   7   2   5   2   2   [15/OCS]   24  
4  
5  
188092   Aubin Hattendorf    CSC   1   5   5   [8]   7   5   7   30  
5  
6  
187677   Gust Schmiege    RCYC   5   8   9   3   [10]   4   2   31  
6  
7  
1   Reid Johnson    FWBC/RYC   8   [9]   6   4   4   7   5   34  
7  
8  
190495   John Lightfoot    GSC   [11]   2   4   10   6   9   8   39  
8  
9  
143393   Abi Beesley    RCYC   10   6   10   12   [15/OCS]   6   4   48  
9  
10  
18767   Jack Van Zanten    Fort Worth Boat Club   12   [13]   12   6   8   8   9   55  
10  
11  
174265   Max Ross    Austin Yacht Club   7   10   8   7   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   62T  
11  
12  
192905   Andrew Hemker    Rush Creek Yacht Club   9   [11]   11   11   11   10   10   62T  
12  
13  
158921   Otto Beall    Corinthian Sailing Club Dallas   [15.6/NoChkIn*]   12   13   13   12   13   12   75  
13  
14  
183756   Justin Sasek    Grapevine Sailing Club   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   9   12   11   77  
14  
 



Laser Full (5 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 08, 2019 1:08:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
199792   Isaac Barkley    RCYC   [4]   1   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
157858   Ashton Pigulski    GSC   2   2   2   [3]   3   3   3   15  
2  
3  
197059   Aston Atherton    Rcyc   3   3   [4]   2   4   2   2   16  
3  
4  
158784   Hartley Meyer    Grande Maumelle Sailing Club   1   [6/RET-AF]   3   4   2   5   5   20  
4  
5  
161911   Ally Ravji    RCYC   [5]   4   5   5   5   4   4   27  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network