2019 Jr. Ol' Man of the Sea
Fort Worth Boat Club | September 27-29, 2019in

420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 2:47:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6225, Lucy Brock/Julius Heitkoetter, AYC, 1-2-2-1-1-1-1-[6]- ; 9   
2. 7056, Tony Slowik/Nathan Gantala, Austin Yacht Club, [3]-1-3-2-2-2-2-3- ; 15   
3. 6224, James Brock/Vivian Heitkoetter, AYC, 4-4-1-[5]-3-3-4-1- ; 20   
4. 7229, Alexander Wise/Taylor Snyder, Lakewood YC, 2-3-4-3-[5]-4-3-2- ; 21   
5. 8542, Hanna Progelhof/Max Ross, RCYC, 5-5-5-[6]-4-5-5-4- ; 33   
6. 2379, Fiona Froelich/Kate Hennig, Austin YC, 6-6-6-4-6-6-[7/DNF]-5- ; 39   
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 3:11:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 176237, Max Nilsson, Fort Worth Boat Club, 2-1-1-[5]-1-1-2-3- ; 11   
2. 195915, Brock Smith, FWBC, 4-[5]-4-4-4-2-1-1- ; 20   
3. 212599, Matthew Schloemer, Rush Creek Yacht Club, 1-2-[5]-2-5-4-3-5- ; 22   
4. 161116, Keaton Chandler, RCYC, [6]-3-3-1-2-6-6-6- ; 27T   
5. 46, Brindle Burt, FWBC, 3-4-2-7-3-3-5-[11.2/*]- ; 27T   
6. 215463, Parker Younger, Fort Worth Boat Club / P1, 5-6-[7]-6-6-5-4-2- ; 34   
7. 15, Aubin Hattendorf, CSC, 7-7-6-3-7-[8]-7-7- ; 44   
8. 07, Jake Rice, GSC, 8-[9]-8-8-9-9-9-4- ; 55   
9. 139056, Andrew Hemker, Rush Creek Yacht Club, [9]-8-9-9-8-7-8-8- ; 57   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 2:47:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 20696, jacob granberry, CCYC, 1-2-3-[5]-1-1-5-3- ; 16   
2. 195888, Scott Mather, LYC, [4]-1-2-3-4-4-2-2- ; 18   
3. 200396, Emma McInnis, Rockport Yacht Club/GCYSA, [5]-4-4-2-2-5-1-1- ; 19   
4. 192486, Dax Thompson, CCYC, 3-3-1-4-5-2-[7]-5- ; 23   
5. 214576, Ethan Polsen, Lakewood Yacht Club, 2-[17/DSQ]-5-1-3-3-4-11- ; 29   
6. 187677, Gust Schmiege, RCYC, [10]-6-6-6-7-6-10-9- ; 50   
7. 201311, Daniel Polson, GSC, 7-5-8-7-8-[13]-11-8- ; 54   
8. 162400, Jacob Brown, Lakewood Yacht Club, 6-8-[17/DNS]-17/RET-17/RET-7-3-4- ; 62   
9. 171186, Wendi Froelich, Austin YC, 9-7-10-10-10-8-[12]-10- ; 64   
10. 1, Reid Johnson, FWBC/RYC, 12-[13]-11-11-11-10-8-6- ; 69   
11. 190495, John Lightfoot, GSC, 13-12-12-13-[14]-9-6-7- ; 72   
12. 200196, Ashton Pigulski, GSC, 8-10-7-8-6-[17/DSQ]-17/DNS-17/DNS- ; 73   
13. 18767, Jack Van Zanten, Fort Worth Boat Club, 11-9-[13]-9-12-11-9-13- ; 74   
14. 186109, Caleb Fogle, LCYC, 14-11-9-12-9-[17/DNC]-17/DNS-17/DNS- ; 89   
15. 143393, Abi Beesley, RCYC, [15]-14-14-14-13-12-14-14- ; 95   
16. 158921, Otto Beall, Corinthian Sailing Club Dallas, [16]-15-15-15-15-14-13-12- ; 99   
 



Opti (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 2:21:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (16 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22264, Zachary Brown[Blue], Lakewood Yacht Club, 3-3-5-1-5-2-[10]-1- ; 20   
2. 22285, Cole Gourley[Blue], Lakewood Yacht Club, 4-4-4-4-[6]-6-2-2- ; 26   
3. 19289, A.J. Ghazi[Blue], FWBC, 9-2-6-7-8-[11]-6-7- ; 45   
4. 8910, Blake Polsen[Blue], Lakewood Yacht Club, 5-[15]-7-12-9-13-7-4- ; 57   
5. 12808, Ewan Dossin[Blue], Lakewood Yacht Club, 17-13-3-5-7-[21]-5-8- ; 58   
6. 22385, Mac Cronan[Blue], HYC, 10-6-[32/DNF]-9-4-4-8-32/UFD- ; 73   
7. 22265, Mathieu Brown[Blue], Lakewood Yacht Club, 11-12-8-[16]-12-7-13-12- ; 75   
8. 18959, Kynes Cabrera[Blue], LYC/AYC, 12-16-15-6-15-10-9-[32/UFD]- ; 83   
9. 19634, Roni Sela[Blue], AYC, [23]-22-11-8-14-23-15-11- ; 104   
10. 19624, Catherine Froelich[Blue], Austin YC, 15-19-[20]-15-18-14-11-16- ; 108   
11. 21813, Ramzi Matous[Blue], AYC, 21-20-18-14-17-19-22-[23]- ; 131   
12. 15555, Mercedes Porter-Via[Blue], RCYC, 19-17-19-21-25-22-21-[32/UFD]- ; 144   
13. 19797, Hollis Fincher[Blue], Fort Worth Boat Club, 18-25-22-22-24-27-[29]-18- ; 156   
14. 20133, Austyn Johnson[Blue], FWBC - P1, 26-[27]-23-25-27-12-24-22- ; 159   
15. 19455, Korbin Bendele[Blue], Lakewood Yacht Club, 28-24-25-26-20-25-25-[32/UFD]- ; 173   
16. 22681, Rohwan Singh-Tauber[Blue], American Yacht Club, [32/DNC]-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNF-16-32/UFD- ; 208   
 



Division: Red (7 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22490, Ava Anderson[Red], Lakewood YC, 1-[9]-2-2-1-1-3-9- ; 19   
2. 21141, Wyatt Singh-Tauber[Red], American Yacht Club, 8-[10]-9-3-3-5-1-3- ; 32   
3. 17420, Tanner Ward[Red], Lakewood, 6-5-[14]-13-11-9-14-6- ; 64   
4. 19627, Nicholas Carew[Red], AYC/P1, 13-8-[16]-10-13-3-12-10- ; 69   
5. 20124, Luke LaQuey[Red], FWBC, 22-11-12-[23]-22-20-18-15- ; 120   
6. 15583, Taylor Barney[Red], Rush Creek Yacht Club, 24-26-26-20-26-24-[27]-20- ; 166   
7. 9032, Noah Gammell[Red], Fwbc, 27-[28]-27-27-28-18-28-21- ; 176   
 



Division: White (8 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 22754, Dylan Tomko[White], LYC, 2-1-1-[32/DNS]-2-15-4-5- ; 30   
2. 9759, Keen Cabrera[White], LYC/AYC, 7-7-13-11-10-8-[20]-17- ; 73   
3. 21823, Karaline Cronan[White], HYC, 20-14-10-17-23-17-17-[32/UFD]- ; 118   
4. 18422, Ashleigh Hoye[White], Rush Creek Yacht Club, 14-[21]-17-19-21-16-19-19- ; 125   
5. 19601, Purin Songrug[White], FWBC/WSC, 16-23-24-18-16-[26]-23-13- ; 133   
6. 15973, Ian Farley[White], Lakewood YC, 25-18-21-24-19-[32/DNF]-26-14- ; 147   
7. 19580, Casey Small[White], Lakewood, [32/DNC]-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC- ; 224T   
8. 20465, Sydney Small[White], Lakewood, [32/DNC]-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC-32/DNC- ; 224T   
 



Opti Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 11:14:04 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (32 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17380, Yuval Sela, AYC, 1-[4]-2-4-3-2- ; 12   
2. 20817, Kale Bendele, Lakewood Yacht Club, [33/DSQ]-6-4-1-1-1- ; 13T   
3. 17354, Pressley Massey, Ft. Worth Boat Club, 2-[7]-1-2-4-4- ; 13T   
4. 21137, Ryan Mitchell, AYC/LCYC, 3-2-[7]-3-2-6- ; 16   
5. 10, Ozzie Young, Corinthia Sailing Club, [13]-1-6-10-6-3- ; 26   
6. 21163, Harrison Fincher, Fort Worth Boat Club, 4-8-[11]-5-7-7- ; 31   
7. 13458, Genevieve Young, Rush Creek Yacht Club, 6-3-8-6-12-[33/DSQ]- ; 35   
8. 8854, Henry Murphey, Ft Wort Boat Club, 9-5-14-11-11-[15]- ; 50   
9. 20139, Jackson Brock, Jeff Brock, 5-11-9-8-18-[22]- ; 51   
10. 15612, Winnie Young, Corinthia Sailing Club, 15-[33/DNF]-5-17-5-11- ; 53   
11. 7906, Liz Cleaves, CSC, [33/DSQ]-33/DNF-3-7-8-5- ; 56   
12. 18123, Linde Prins, CSC, 7-9-[17]-15-15-12- ; 58   
13. 13, Luke Wilson, Grapevine, [20]-10-20-9-14-8- ; 61   
14. 16102, William Wise, Lakewood YC, 10-[19]-10-14-19-14- ; 67   
15. 19924, Calvin Brock, AYC, 18-14-13-12-[20]-18- ; 75   
16. 15657, Isabel Gammell, Fwbc, 16-13-[18]-18-17-16- ; 80   
17. 15120, Lukas Goris, AYC, [22.4/*]-16-15-16-13-21- ; 81   
18. 7700, Adam Rumsey, FWBC, 28.4/*-[33/DNF]-16-19-10-10- ; 83.4   
19. 1960, Finn Messner, FWBC, [33/RET-BF]-33/DNS-12-13-9-19- ; 86   
20. 18957, Carson Callaway, Fort Worth Boat Club, 20.4/*-15-21-20-[25]-20- ; 96.4   
21. 18160, Eli Pfarrer, GSC, 8-[33/DNF]-25-21-33/DNS-13- ; 100   
22. 19115, Noah Goris, AYC, 17-17-19-[33/DNF]-24-26- ; 103   
23. 10377, Hudson Koustoumbardis, Houston Yacht Club, 19.4/*-18-24-23-21-[28]- ; 105.4   
24. 7780, Isla Mrstik, Fort Worth Boat Club, 22-21-22-25-23-[29]- ; 113   
25. 16013, Meike Prins, CSC, 19-20-[33/RET]-33/DNF-33/DNS-17- ; 122   
26. 8160, Vance Wells, Fort Worth Boat Club, 30.4/*-12-23-[33/DNF]-33/DNS-24- ; 122.4   
27. 09, Katie Adler, Grapevine, [38.4/*]-33/DNS-26-24-16-25- ; 124   
28. 21040, Sebastian Porter-Via, RCYC, [38.4/*]-33/DNS-33/DNS-22-22-23- ; 133   
29. 15673, Luke Scott, RCYC, 31.4/*-[33/DNS]-33/DNS-33/DNF-33/DNS-9- ; 139.4   
30. 7, Asher Lee, Grapevine, [38.4/*]-33/DNS-33/DNF-33/DNF-33/DNS-27- ; 159   
31. 16108, Walker Wilkins, FWBC, 32.4/*-[33/DNS]-33/DNS-33/DNF-33/DNS-33/DNC- ; 164.4   
32. 17761, Alex Van Zanten, Fort Worth Boat Club, [33/DNC]-33/DNC-33/DNC-33/DNC-33/DNC-33/DNC- ; 165   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network