Lost Bay Regatta - 2019
Point Yacht Club | October 06, 2019in

1 Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, October 07, 2019 12:59:47 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 52899   Atlantic Union II   42   Paul and Rachael Gillette [A]   PYC PBYC   01:13:47   3   3  
1  
2  
378   HELLDIVER   132   Kim Kaminski [A]   NYCP   01:28:44   6   6  
2  
3  
317   Shenanigans   162   Bridget Helm [A]   PYC   01:45:02   7   7  
3  
 



Division: B (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 009   FNG   90   Zane 😁 [B]   MOBILE YC   01:10:08   1   1  
1  
2  
200   Trifecta   90   Tom Hutchings [B]   Point Yacht Club   01:16:01   4   4  
2  
 



Division: C (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
70   Albert J rice   126   Kirk Newkirk [C]   PBYC/PYC   01:13:46   2   2  
1  
2  
101   Phoenix   177   stephen nichols [C]   PYC   01:21:05   5   5  
2  
3  
007   Helicity   108   Eric Esbensen [C]   MYC   NO TIME   8/DNF   8  
3  
 



2 Non Spinnnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, October 07, 2019 2:05:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: D+-+Multihull (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
045   Midnight Sun III   156   Neil Davies [D - Multihull]   PtYC, PYC   01:48:21   15   15  
1  
2  
0   Pau Hana   -30   Wyatt Evers [D - Multihull]   Pearl Harbor YC   NO TIME   17/DNF   17  
2  
 



Division: E (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A4   Animal4   93   Oscar Denham [E]   PBYC   01:09:16   7   7  
1  
2  
27   NIGHT SKY   105   Julie Denton [E]   Pensacola Yacht Club   01:14:07   10   10  
2  
3  
24   SHUTTER SPEED   87   Dick DIXON [E]   SRYC   01:24:34   13   13  
3  
 



Division: F (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
84   Hula Girl   114   John Horner [F]   Pt YC   01:05:00   2   2  
1  
2  
290   Cannonball   138   Jo Hood [F]   PTYC   01:06:19   3   3  
2  
3  
455   Miss Grace   162   Michael Wierszalowski [F]   Fairhope yatch club   01:06:21   4   4  
3  
4  
25   TraSea   114   Larry Cost [F]   Pensacola Yacht Club   01:18:55   12   12  
4  
 



Division: G (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
201   Acadia   186   Robert Kriegel [G]   Pensacola Yacht Club   01:02:05   1   1  
1  
2  
495   gypsy wind   192   jack ardrey [G]   fyc   01:07:22   5   5  
2  
3  
5   Evelyn   180   Molly Klaas [G]   N/A   01:10:26   8   8  
3  
4  
291   Blueadept   192   David bergeson [G]   Fairhope Yacht Club   01:17:40   11   11  
4  
 



Division: H (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
179   Horse   270   Phil Tyrner [H]   PTYC   01:08:48   6   6  
1  
2  
33   Zig Zag   240   Maya Blume-Cantrell [H]   None   01:10:30   9   9  
2  
3  
7109   Wave Dancer   198   Ryan McKee [H]   Mobile Yacht Club   01:34:14   14   14  
3  
4  
001   Nepthne   219   Jack Bystricky [H]   Fairhope   01:49:22   16   16  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network