Florida East Coast Series, Regatta #1
US Sailing Center Martin County | September 29, 2019

Opti Gold (14 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 5:15:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
16366   Gianpaolo Keating    PBSC   1   2   2   1   6T  
1  
2  
21549   Liam McCarthy    Palm Beach Sailing Club   2   1   1   2   6T  
2  
3  
21667   Grady Stahl    US Sailing Center Martin County   3   3   3   3   12  
3  
4  
19194   Ethan Arias    Upper Keys sailing club   5   5   4   5   19  
4  
5  
21653   Savanna Hendrix    USSCMC   4   7   6   6   23  
5  
6  
22042   Nick Crull    YSFIRC   6   9   5   4   24  
6  
7  
22276   Alexander Edlin    UKSC   7   4   15/RET   15/DNC   41  
7  
8  
22554   Michael Ladd    Youth Sailing Foundation of Indian River County, Inc.   9   8   15/RET   15/DNC   47  
8  
9  
17224   Evelyn Bruckerhoff    Palm Beach Sailing Club   15/DNC   6   15/DNC   15/DNC   51  
9  
10  
21648   Harper Aberman    USSCMC   8   15/RET   15/DNC   15/DNC   53  
10  
11  
22887   Sebastian Cunningham    Palm Beach Sailing Club   15/DNC   15/RET   15/DNC   15/DNC   60T  
11  
11  
21713   Everett Bruckerhoff    Palm Beach Sailing Club   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
11  
11  
12715   George Desjardins    Fort Pierce riverside   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
11  
11  
7   Peter Swanson    YSFIR   15/DNC   15/RET   15/DNC   15/DNC   60T  
11  
 



Opti Silver (21 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 5:10:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
21658   Ronja Sander    USSCMC   3   2   3   1   9  
1  
2  
21652   Luisa Neumann    Martin County Sail Center Jensen Beach   4   5   1   22/DNC   32  
2  
3  
21668   Mia Stahl    US Sailing Center Martin County   2   6   5   22/DNC   35T  
3  
4  
4611   Tilden Coate    Palm Beach Sailing Club   7   3   22/DNC   3   35T  
4  
5  
10898   Clara Neumann    Martin County Sail Center Jensen Beach   8   4   2   22/DNC   36  
5  
6  
44   Rayne Herold    TCYSF   1   1   22/RET   22/DNC   46  
6  
7  
4607   Benjamin White    WPBSC   10   22/RET   22/DNC   2   56  
7  
8  
4602   Miles Golden    Palm Beach Sailing Club   11   22/DNC   4   22/DNC   59  
8  
9  
21663   Tainoa Hartley    Usscmc   5   22/RET   22/DNC   22/DNC   71  
9  
10  
4616   Maddie Ansay    Palm Beach Sailing Club   6   22/DNC   22/DNC   22/DNC   72  
10  
11  
13A   Caiden Olivieri    Fort Pierce riverside   9   22/DNC   22/DNC   22/DNC   75  
11  
12  
16169   Tripp Howery    UKSC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
10676   Caitlyn Flynn    Palm Beach Sailing Club   22/DNC   22/RET   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
4606   Marrok Paquin    Palm Beach Sailing Club   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
21654   Sofia Pacheco    US Sailing Center of Martin County   22/DNF   22/RET   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
   Aria Booton    UKSC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
1   matthew Baer    US Sailing Center Jensen   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
8   Sean Askari    Palm Beach Sail Club   22/DNC   22/RET   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
10   Heidi Bieder    USSCMC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
205   Liam Narunsky    TCYSF   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
12  
4601   Reese Thomas    PBSC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   88T  
12  
 



Open Bic (14 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 5:01:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
9076   alice leroux    Halifax Youth Sailing Daytona Beach   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
8833   Ben Mohrman    Space Coast Sailing- EGYC   3   2   [5]   2   4   11  
2  
3  
9099   Daniel Martin    Halifax sailing association   [4]   3   3   4   2   12T  
3  
4  
3440   Conor Reeser    Lauderdale YC   [6]   4   2   3   3   12T  
4  
5  
8578   Elizabeth Wire    USSCMC   5   [6]   6   5   5   21  
5  
6  
6041   Denali Herold    TCYSF   [15/DNF]   7   7   6   6   26  
6  
7  
6245   Julie Zahniser    USSCMC   [15/DNF]   8   4   7   15/RET   34  
7  
8  
8259   Peik Sander    USSCMC   2   5   [15/RET]   15/DNC   15/DNC   37  
8  
9  
9   Hudson Gardiner    US Sailing Center Martin County   [15/DNF]   15/RET   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
9  
9  
USA 10   Adam Van Eaton    DI   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
9  
9  
8565   Ethan Linder    EGYC Space Coast Sailing Team   [15/RET]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
9  
9  
71   Pia Mohrman    Space Coast Sailing- EGYC   [15/RET]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
9  
9  
1   Kai Cote    Space Coast Sailing   [15/RET]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
9  
9  
3   Rylan Morris    Usscmc   [15/RET]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   60T  
9  
 



Club 420 (17 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 29, 2019 5:07:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
10 RED   Audrey Foley /
Cameron Lott  
USSCMC/ USSCMC   1   2   1   1   [4]   5  
1  
2  
5 BLUE   Beck Brill /
Antonio Miranda  
Coral Reef Yacht Club/ Coral Reef Yacht Club   2   1   [5]   3   1   7  
2  
3  
7003   Kevin Merten /
Frank Garcia-Montes  
UKSC/ UKSC   [3]   3   2   2   2   9  
3  
4  
13   Grant Schmidt    USSCMC   [4]   4   3   4   3   14  
4  
5  
1 OX   Liz Cloninger /
Liz Cloninger  
Palm Beach Sailing Club/ Palm Beach Sailing Club   5   5   4   6   [18/DNF]   20  
5  
6  
476   Christian Buckles /
Emily Clark  
UKSC/ UKSC   7   8   6   5   [18/DNF]   26  
6  
7  
3096   Michaelangelo Goralski /
Griffan Sayre  
UKSC/ UKSC   8   [9]   7   8   5   28T  
7  
8  
5853   Jackson Bjorklund /
Thomas Schuerger  
Space Coast Sailing/ Space Coast Sailing   [10]   7   8   7   6   28T  
8  
9  
7845   Ayla Weisberg /
Katelyn Ansay  
Palm Beach Sailing Club/ Palm Beach Sailing Club   11   6   9   [18/DNC]   18/DNC   44  
9  
10  
4913   Sailor Mohrman /
Gia Rivers  
Space Coast Sailing- EGYC/ Space Coast Sailing- EGYC   9   10   [18/RET]   18/DNC   18/DNC   55  
10  
11  
7 BLUE   Diego Cruz /
Marc Kiener  
USSCMC/ USSCMC   6   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   60  
11  
12  
110   Justin Tribou /
Brynne Mittleider  
Space Coast Sailing/ Space Coast Sailing   [18/DNS]   18/DNF   10   18/DNF   18/DNS   64  
12  
13  
0123   Ariana Duran /
Maggie Lavoie  
UKSC/ UKSC   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   72T  
13  
13  
6   Jack McGarry /
James McGarry  
TCYSF/ TCYSF   [18/DNF]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   72T  
13  
13  
11 RED   Cole Degner /
Emma Brazee  
USSCMC/ US Sailing Center Of Martin county   [18/DNF]   18/DNC   18/RET   18/DNF   18/DNS   72T  
13  
13  
19   Jimmy Wood /
Brooke Biby  
Space Coast Sailing/ Space Coast Sailing   [18/DNF]   18/DNF   18/RET   18/DNC   18/DNC   72T  
13  
13  
TC6   Josiah Mcclinton /
Gianna Mcclinton  
Treasure coast youth sailing foundation/ Treasure coast youth sailing foundation   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   72T  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network