2019 Albacore National Sailing Championships
West River Sailing Club | October 12-14, 2019

Albacore (18 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 2:20:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
8184   Fire and Ice   Paul Clifford /
Mia Drake Brandt  
Westwood/    2   [4]   1   1   1   2   3   4   1   15  
1  
2  
USA 8258   Deplorable   Barney Harris /
Lee Mullins  
WRSC & PRSA/    4   5   2   3   2   1   2   3   [12]   22  
2  
3  
8122   Cooler Runnings   Edward Will /
Celeste Karpow  
PRSA/    1   1   3   [6]   6   3   4   6   2   26  
3  
4  
8259   Huntress   Marty Minot /
Jordan Minot  
Miles River YC/    [15]   2   5   4   7   4   1   2   10   35  
4  
5  
8124      MARTIN HUBLITZ /
ALEX JACOB  
praf/    6   6   8   2   4   9   [10]   1   3   39  
5  
6  
8256   Sprung Monkey   Chris Gorton /
Matt Edwards  
WSM/    3   3   7   5   3   6   [8]   7   6   40  
6  
7  
7984   Pretty Good   Khin Thein /
Ernest Ayukawa  
-/    7   8   10   [15]   8   5   5   9   11   63  
7  
8  
6857      Marek Balinski /
Stephanie Stalinski  
OHCC/    10   13   12   7   5   [14]   7   5   7   66  
8  
9  
8123   Indefatigable II   Robert Bear /
Alaine Wine  
WRSC/    8   9   6   12   [13]   12   6   10   8   71  
9  
10  
8219      RALPH GLASS /
Chris Maslowski  
St. James Town Sailing Club/    [16]   11   15   8   10   8   9   8   4   73  
10  
11  
8260   TBD   Lloyd Leonard /
Jill Williamson  
PRSA & WRSC/    5   7   4   10   12   13   13   12   [15]   76  
11  
12  
8125   Etude   Michael Heinsdorf /
Lizzie Ellis  
PRSA/    9   10   14   13   11   7   [16]   11   5   80  
12  
13  
7499   Wild Thing   David Huber /
Mark Huber  
PRSA/    11   [16]   16   11   9   16   11   14   16   104  
13  
14  
8199   Squid Pro Quo   Lars Rathjen /
Morgan / Dylan Rathjen  
PRSA/    13   15   11   9   16   [17]   12   16   13   105  
14  
15  
8027   Missee Lee   Daphne Byron /
Christine Caccaimise  
WRSC/    12   14   [17]   17   15   10   17   15   9   109  
15  
16  
7970   Once Upon a Tide   Eva Hogan /
Janine Duffy  
PRSA/    14   [17]   13   16   17   15   15   13   14   117  
16  
17  
8200   Toucan Too   Jim Graham /
Susan Graham  
PRSA/    18   12   9   14   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   129  
17  
18  
275   FRED!   Heidi Bay /
Katie Scheidt  
WRSC/    17   18   [19/DNF]   19/DNS   14   11   14   19/DNS   19/DNS   131  
18  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network