Pirates of the Corinthian
Dallas Corinthian Yacht Club | October 12-13, 2019in

Optimist RWB (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 12:55:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (11 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
12808   Ewan Dossin [Blue]   Lakewood Yacht Club   2   3   [5]   3   2   2   12  
1  
2  
22285   Cole Gourley [Blue]   Lakewood Yacht Club   3   2   3   [6]   3   3   14  
2  
3  
22385   Mac Cronan [Blue]   HYC   [8]   4   2   2   8   5   21  
3  
4  
18959   Kynes Cabrera [Blue]   LYC/AYC   6   [18]   4   7   12   6   35  
4  
5  
19289   A.J. Ghazi [Blue]   FWBC   7   [11]   8   9   5   8   37  
5  
6  
15133   Gavin Galway [Blue]   HYC   12   [15]   9   11   7   9   48  
6  
7  
19634   Roni Sela [Blue]   AYC   [18]   13   16   13   4   11   57  
7  
8  
19797   Hollis Fincher [Blue]   Fort Worth Boat Club   [20]   10   12   12   13   17   64  
8  
9  
15555   Mercedes Porter [Blue]   Rush Creek Yacht Club   17   16   17   18   15   [20]   83  
9  
10  
13569   Addison Scott [Blue]   HYC   15   20   19   [21]   21   14   89  
10  
11  
21813   Ramzi Matous [Blue]   AYC   [21]   19   15   17   20   19   90  
11  
 



Division: Red (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
21143   stephen momeier [Red]   lakewood   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
17420   Tanner Ward [Red]   Lakewood   [10]   7   7   5   6   7   32  
2  
3  
19627   Nicholas Carew [Red]   AYC/P1   11   12   10   10   9   [16]   52  
3  
4  
22251   Audrey Stephenson [Red]   CSC   4   14   18   [20]   17   4   57  
4  
5  
20124   Luke LaQuey [Red]   FWBC   [16]   9   14   16   14   13   66  
5  
6  
15583   Taylor Barney [Red]   Rush Creek Yacht Club   9   17   [20]   19   18   12   75  
6  
7  
9032   Noah Gammell [Red]   Fwbc   14   21   [22]   15   19   21   90  
7  
 



Division: White (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
9759   Keen Cabrera [White]   LYC/AYC   5   6   6   4   11   [15]   32  
1  
2  
21823   Karaline Cronan [White]   HYC   13   8   13   [14]   10   10   54  
2  
3  
18422   Ashleigh Hoye [White]   Rush Creek Yacht Club   [19]   5   11   8   16   18   58  
3  
4  
21163   Harrison Fincher [White]   Fort Worth Boat Club   [22]   22   21   22   22   22   109  
4  
 



Optimist Green (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 12:51:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (25 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
17380   Yuval Sela    AYC   3   2   4   1   [5]   1   3   1   15  
1  
2  
21137   Ryan Mitchell    AYC/LCYC   1   1   1   4   6   2   1   [7]   16  
2  
3  
7906   Liz Cleaves    CSC   [15]   7   8   2   2   3   2   3   27  
3  
4  
8854   Henry Murphey    fWBC   2   3   3   7   7   7   [11]   2   31  
4  
5  
17354   Pressley Massey    Ft. Worth Boat Club   4   6   [14]   3   1   9   4   5   32  
5  
6  
17922   Brice Howard    Oklahoma City Boat Club   [16]   8   15   6   4   5   5   4   47  
6  
7  
16013   Meike Prins    CSC   6   [26/OCS]   6   8   3   6   10   10   49  
7  
8  
3997   Thomas Liew    DCYC   5   [17]   9   14   9   4   6   6   53  
8  
9  
7724   Noah Cina    Oklahoma City Boat Club   8   9   10   9   [16]   11   8   12   67  
9  
10  
15657   Isabel Gammell    Fwbc   9   16   [21]   5   13   15   7   9   74  
10  
11  
19115   Lukas Goris    AYC   12   13   5   [20]   15   12   9   14   80  
11  
12  
18123   Linde Prins    CSC   17   12   7   13   12   8   12   [26/DNS]   81  
12  
13  
10377   Hudson Koustoumbardis    Houston Yacht Club   14   10   [17]   15   14   10   15   11   89  
13  
14  
21040   Sebastian Porter    Rush Creek Yacht Club   11   11   13   18   17   [26/DNS]   17   8   95  
14  
15  
18957   Carson Callaway    Fort Worth Boat Club   20   18   [22]   12   10   13   13   13   99  
15  
16  
1960   Finn Messner    Fort Worth Boat Club   10   5   2   17   [26/DNS]   18   26/DNS   26/DNS   104  
16  
17  
7012   Ben Weisberg    DCYC   18   4   11   10   11   [26/DNS]   26/DNS   26/DNS   106  
17  
18  
15120   Noah Goris    AYC   7   19   12   [21]   19   14   19   17   107  
18  
19  
19797   Vance wells    FWBC   21   20   [23]   11   8   19   16   18   113  
19  
20  
7780   Isla MRstik    Fort Worth Boat Club   13   [22]   20   19   20   16   18   16   122  
20  
21  
9   Katie Adler    Grapevine   22   21   16   [26/DNF]   26/DNS   17   14   15   131  
21  
22  
18160   Eli Pfarrer    Grapevine Sailing Club   19   14   19   16   18   [26/DNS]   26/DNS   26/DNS   138  
22  
23  
4698   Carter Weisberg    DCYC   23   15   18   [26/DNF]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   160  
23  
24  
10   Ozzie Young    CSC   [26/DNS]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   182T  
24  
24  
13458   Genevieve Young    Rush Creek Yacht Club   [26/DNS]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   182T  
24  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 1:13:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
195915   Brock Smith    FWBC   1   [3]   2   1   2   6  
1  
2  
215463   Parker Younger    Fort Worth Boat Club / P1   2   1   [4]   3   1   7  
2  
3  
176237   Max Nilsson    Fort Worth Boat Club   [3]   2   1   2   3   8  
3  
4  
180121   Reid Johnson    FWBC/RYC   4   [5]   3   4   4   15  
4  
5  
22   Coby Henson    Ocbc   [5]   4   5   5   5   19  
5  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 1:17:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
216691   Matthew Schloemer    Rush Creek Yacht Club   2   1   [5]   2   3   8  
1  
2  
201311   Daniel Polson    GSC   1   [4]   3   3   2   9  
2  
3  
188092   Aubin Hattendorf    CSC   4   2   [7]   4   1   11  
3  
4  
161116   Keaton Chandler    RCYC   6   [7]   2   1   4   13  
4  
5  
190495   John Lightfoot    GSC   3   5   1   5   [8]   14  
5  
6  
171186   Wendi Froelich    Austin YC   [7]   6   4   7   7   24  
6  
7  
192905   Andrew Hemker    Rush Creek Yacht Club   5   3   8   [9]   9   25  
7  
8  
162179   Lucas Swearingen    GSC   [10/DNS]   10/DNS   6   6   6   28  
8  
9  
TBD   Abi Beesley    RCYC   [10/DNS]   10/DNS   9   8   5   32  
9  
 



Laser Full (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 1:15:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199792   Isaac Barkley    RCYC   1   1   1   2   [3]   5  
1  
2  
187677   Gust Schmiege    RCYC   2   2   [3]   3   1   8T  
2  
3  
157858   Ashton Pigulski    GSC   [3]   3   2   1   2   8T  
3  
4  
161911   ally ravji    RCYC   [4]   4   4   4   4   16  
4  
 



C420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 13, 2019 1:07:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6225   Lucy Brock    AYC   1   1   1   2   [3]   5  
1  
2  
6224   James Brcok    Austin Yach Club   2   2   [3]   1   1   6  
2  
3  
7056   Tony Slowik III    Austin Yacht Club   [3]   3   2   3   2   10  
3  
4  
8542   Hanna Progelhof    RCYC   4   4   [5]   4   4   16  
4  
5  
2379   Fiona Froelich    Austin YC   [5]   5   4   5   5   19  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network