Inland Lakes Championship
Lake Eustis Youth Sailing Foundation and Lake Eustis Sailing Club | October 26-27, 2019

Optimist Green (21 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2019 7:36:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
10905   Owen Camp    St Augustine Yacht Club   [6]   3   4   2   5   4   3   1   1   1   1   25T  
1  
2  
10007   Caden Pirner    The Florida yacht club   1   4   3   1   1   3   1   5   [8]   4   2   25T  
2  
3  
19592   Keegan Skipper    St Augustine Yacht Club   9   1   6   4   2   1   4   4   3   [12]   3   37  
3  
4  
1022   Roy McCraw    Tampa Yacht and Country Club   2   [14]   1   6   6   2   8   3   11   2   6   47  
4  
5  
99   Taylor Pelchat    SAYC   11   2   9   3   4   6   11   8   2   [13]   8   64  
5  
6  
20647   Noah Everson    St. Augustine Yacht Club   3   8   10   11   8   10   9   [17]   6   3   4   72  
6  
7  
18599   Kai Bernthal    SAYC   5   13   12   7   3   [18]   2   15   7   10   5   79  
7  
8  
155   Evyn Stoever    SAYC   14   10   15   [17]   9   5   14   6   9   9   7   98  
8  
9  
144   Emma Maroney    SAYC   13   9   13   12   [15]   13   7   13   5   5   12   102  
9  
10  
12614G   Marley Stoever    SAYC   8   17   [22/DNS]   10   14   11   15   10   15   7   10   117  
10  
11  
77   Jaclyn (Jaci) Grannis    SAYC   17   7   16   16   10   [19]   6   12   10   19   9   122  
11  
12  
73   Ella Levy    St Augustine Yacht Club   10   6   11   15   13   8   13   18   16   15   [19]   125  
12  
13  
U4   Natalie McGehee    FYC   18   [19]   14   19   12   9   10   7   4   18   15   126T  
13  
14  
33   Duncan Graham    Saint Augustine Yacht Club   7   5   8   5   7   7   21   [22/DNS]   22/DNS   22/DNS   22/DNS   126T  
14  
15  
22   Desmond Valdes, III    St. Augustine Yacht Club   16   12   5   13   16   14   [20]   9   17   6   18   126T  
15  
16  
8979   Maylin Myers    FYC   12   15   [17]   9   17   16   17   11   14   8   11   130  
16  
17  
114244   Connor Orlando    Halafax Youth Sailing   15   18   7   8   [19]   17   18   14   13   14   17   141  
17  
18  
89   Brendan Leonard    St. Augustine Yacht Club   4   [22/DNF]   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   5   2   19   16   14   148  
18  
19  
12708   Chase Wash    Tampa Yacht and Country Club   [22/DNF]   11   2   18   11   20   16   19   18   20   20   155  
19  
20  
11938   Arthur Daughtrey-Lopez    LESC   [22/DNF]   16   18   22/DNF   20   12   12   16   12   17   13   158  
20  
21  
97   Maks Caudill    Saint Augustine Yacht Club   19   [22/DNS]   22/RET   14   18   15   19   20   20   11   16   174  
21  
 



Optimist (15 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2019 11:32:08 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
17772   Mina Bernthal [Blue]   SAYC   1   1   1   1   1   1   [5]   3   1   1   5   16  
1  
2  
20188   River Keysers [Red]   SAYC   5   2   3   4   [9]   2   1   2   4   3   1   27  
2  
3  
15299   Kate Arthur [Blue]   Tycc   7   6   2   3   [8]   4   2   5   6   7   2   44  
3  
4  
14949   Stella Herford [Blue]   Florida Yacht Club   4   8   5   6   7   [9]   8   6   2   2   3   51  
4  
5  
12793   Jules Alvarez [Blue]   TYCC   [9]   5   9   9   2   3   3   9   3   4   6   53  
5  
6  
17813   Charles McGucken [Blue]   TYCC   8   3   [11]   7   3   5   6   4   9   6   4   55  
6  
7  
21846   Isaiah Jones [Blue]   MRPF   2   9   4   5   4   7   7   7   [11]   5   10   60  
7  
8  
13774   Nevie Collins [White]   FYC   3   10   [12]   8   6   6   10   8   8   8   11   78  
8  
9  
20681   Charles Sweeney [Blue]   SAYC   11   4   6   [14]   10   14   4   10   5   9   9   82  
9  
10  
403   Maija Andert [Blue]   LESC   [14]   11   10   11   14   10   13   1   7   10   8   95  
10  
11  
12614   Everett Williams [White]   Clermont Sailing Center   [13]   12   13   2   11   11   9   11   10   11   7   97  
11  
12  
21845   Regina Rettig [Blue]   MRPF   6   7   7   13   12   8   12   [14]   12   12   12   101  
12  
13  
22603   Anna Andert [Blue]   LESC   12   13   8   10   5   [15]   11   12   13   13   13   110  
13  
14  
177   Mcrae Busey [Blue]   Florida Yacht Club   10   [15]   15   12   13   13   14   13   15   15   14   134  
14  
15  
10675   Maya Jones [Red]   The Florida Yacht Club   [15]   14   14   15   15   12   15   15   14   14   15   143  
15  
 



Laser Radial (4 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2019 12:07:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
200564   Brodie Hausman    MRPF   1   1   1   1   1   [2]   1   1   1   1   2   11  
1  
2  
4263   Ethan Brockman    Florida Yacht Club   3   2   3   [4]   2   1   2   4   2   3   1   23  
2  
3  
143304   Daniel Martin    Halifax sailing association   [5/DNS]   4   2   2   3   3   4   3   3   2   3   29  
3  
4  
19   Nolan Orlando    Halafax Youth Sailing   2   3   [4]   3   4   4   3   2   4   4   4   33  
4  
 



C420 non-Spinnaker (25 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2019 12:31:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
FYC 13   William weinbecker    Florida Yacht Club   1   1   1   1   1   1   1   1   1   1   [3]   10  
1  
2  
FYC 15   Bridget Monahan    FYC   3   2   3   3   2   2   3   [7]   2   2   2   24  
2  
3  
42   Kai Priester    SAYC   2   3   2   2   4   5   2   3   [8]   3   1   27  
3  
4  
FYC 17   Scott Busey    FYC   7   6   8   10   11   4   4   [13]   3   5   5   63  
4  
5  
87   Jakob Armitage    Dunedin   8   [12]   6   7   5   7   5   6   4   9   9   66  
5  
6  
11   Augustus Gardner    SAYC   9   7   [10]   6   8   6   8   10   7   4   4   69  
6  
7  
82   Kyle Funderburk    DYSA   5   8   9   8   6   3   6   5   [26/DNS]   8   15   73  
7  
8  
3   alice leroux    Halifax Youth Sailing Daytona Beach   6   11   5   4   7   9   10   [14]   10   6   6   74  
8  
9  
FYC 16   Charlie Lawrence    Florida Yacht Club   4   4   4   11   3   8   11   8   14   17   [19]   84  
9  
10  
FYC 9   Alex Patangan    FYC   11   9   [17]   9   9   10   7   4   13   14   12   98  
10  
11  
7   Blake March    SAYC   [16]   5   14   5   13   11   13   12   11   13   8   105  
11  
12  
88   Lauryn Daniel    Hys   14   10   11   16   12   12   12   11   6   11   [18]   115  
12  
13  
10   Ethan Snyder    Saint Augustine Yacht Club   13   14   12   15   16   [17]   14   15   5   16   13   133  
13  
14  
8   Beatriz Newland    LEYSF   15   16   21   [26/DNS]   23   21   15   2   9   15   7   144  
14  
15  
30   Ruth Pearl    Lake Eustis Sailing Club   12   15   15   12   10   16   [26/DNS]   26/DNS   26/DNS   7   17   156  
15  
16  
12   Bobby Newland    LEYSF   10   13   7   13   15   13   [26/DNS]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   10   159  
16  
17  
6   Drew Dryden    LEYSA   [26/DNF]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   20   19   9   9   12   12   11   170  
17  
18  
18   Nicholas Silvestro    DYSA   [26/DNF]   19   16   17   18   20   16   16   15   18   26/DNS   181  
18  
19  
FYC 1   Joshua Spierre    Florida Yacht Club   [26/DNF]   18   20   19   21   22   19   17   16   19   14   185  
19  
20  
80   Parker Hoeft    LEYSF   [26/DNF]   26/DNS   19   20   17   18   17   26/DNS   26/DNS   10   16   195  
20  
21  
48   Colin Molnar    Halifax Sailing Association   [26/DNF]   26/DNS   13   14   14   15   18   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   204  
21  
22  
2   Nick Burske    LEYSF   [26/DNF]   17   18   18   19   14   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   216  
22  
23  
28   Rachel Weiss    HYS   [26/DNF]   26/DNS   26/DNS   21   22   23   20   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   242  
23  
24  
33   Dylan Kling    Lake Eustis   [26/DNF]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   260T  
24  
24  
37   Nolan Evans    Lake Eustis Sailing Club   [26/DNF]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   260T  
24  
 



OPen Bic (5 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 27, 2019 11:32:08 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
8413   Anna Jacobson    TYCC   1   1   [2]   1   1   1   1   1   1   1   1   10  
1  
2  
8974   Selah Pearl    Lake Eustis Sailing Club   2   2   1   2   2   2   2   2   2   3   [5]   20  
2  
3  
8994   Maxime Cristofari-Little    Lake Eustis youth sailing Foundation   4   [6/DNS]   3   3   4   3   4   4   4   5   4   38  
3  
4  
9114   Jaden Elliott    Lake Eustis Youth Sailing Foundation   3   [6/DNS]   4   4   3   4   5   5   5   4   3   40  
4  
5  
9078   Siena Branch    Halifax Youth Sailing   [6/DNS]   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   3   3   3   2   2   43  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network