Boomerang
Lauderdale Yacht Club | January 24-December 31, 1969

Optimist Green (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 8:57:57 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (37 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
9419   Olivier Grubb    Palm Beach Sailing Club   1   1   4   6  
1  
2  
17279   Blair Lalor    PBSC   5   4   6   15  
2  
3  
14261   Brooke Conrad    Manatee River Pram Fleet   9   5   2   16  
3  
4  
11800   Claire Havig    NCSC   6   10   1   17  
4  
5  
17120   Bayard Lalor    PBSC   4   8   8   20  
5  
6  
12831   Geronimo nores    MYC   11   3   7   21  
6  
7  
15084   Trevor Stone    SYSP   2   6   14   22T  
7  
8  
6   Lanier Williams    CRYC   10   7   5   22T  
8  
9  
11401   Benjamin Kalish    SYSP   3   2   18   23  
9  
10  
6348   Mercedes Elizalde    SYSP   8   16   3   27  
10  
11  
10150   paul nolan    manatee river pram fleet   14   9   10   33  
11  
12  
9533   Kurban Ali    SPYC   7   15   17   39  
12  
13  
14258   Christopher Turcotte    mrpf   16   13   11   40  
13  
14  
12348   Paul Streater    Halifax Youth Sailing & NYCC & Sunset Yacht Club   22   11   9   42  
14  
15  
9843   sarah hershenhorn    ncsc   13   12   23   48T  
15  
16  
11005   Landon Scherr    Coral Reef   19   14   15   48T  
16  
17  
16721   Alejandro Hunter    Coral Reef Yacht Club   20   21   12   53  
17  
18  
16041   ERNESTO WEISSON    Key Biscayne Yacht Club   18   19   19   56  
18  
19  
164141   Garrett Dixon    Lauderdale Yacht Club   15   17   25   57T  
19  
20  
6634   Kaitlyn Bonfield    DIYSC   17   18   22   57T  
20  
21  
4798   Lly Donoghue    SYSP   12   29   21   62T  
21  
22  
130961   Shane Riera    cryc   23   26   13   62T  
22  
23  
6081   Josh Lackey    DIYC   21   23   20   64  
23  
24  
29   Jose Armengol    Miami Yacht Club   26   25   16   67  
24  
25  
9390   Sam Tobio    SYSP   24   24   24   72  
25  
26  
998   Jackson Jablonski    Edison Sailing Center   25   22   26   73  
26  
27  
1015   Cameron Prenter    LYC   30   20   28   78  
27  
28  
11021   Celeste Prenter    LYC   29   27   27   83  
28  
29  
181   Sydney ElDeiry    LYC   28   28   29   85  
29  
30  
15091   Matthew Olesen    Key Biscayne Yacht Club   38/DNC   30   30   98T  
30  
31  
10   John Davis    Lauderdale Yacht Club   33   33   32   98T  
31  
32  
6828   Juan Cruz Nores    Miami Yatch Club   31   38/DNC   31   100  
32  
33  
4636   chris caldwell    lyc   27   38/DNC   38/DNC   103T  
33  
34  
2   Brooke Davis    Lauderdale Yacht Club   38/RAF   32   33   103T  
34  
35  
7676   manuel nores    MYC   38/DNC   31   38/DNC   107  
35  
36  
8853   Isla Lader    Lauderdale Yacht Club   32   38/DNC   38/DNC   108  
36  
37  
1333   Sami Medley    LYC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   114  
37  
 



Optimist Yellow (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 8:57:57 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (38 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
17404   Zachary Jordan    Sarasota Youth Sailing Program   1   2   2   5  
1  
2  
13443   Shawn Harvey    Coral Reef Yacht Club   2   10   4   16  
2  
3  
8729   Dillon Riera    cryc   3   14   1   18T  
3  
4  
13844   Joey Lancaster    CRYC   4   4   10   18T  
4  
5  
16608   Briggs Lalor    PBSC   5   1   14   20  
5  
6  
16761   zach lynch    lyc   13   7   3   23  
6  
7  
12340   AJ Lettengarver    USSCMC   9   3   13   25  
7  
8  
4189   Darby Capellin    MRPF   11   5   21   37T  
8  
9  
15758   Alexander Petros    Key Biscayne Yacht Club   15   13   9   37T  
9  
10  
14257   Anthony Scott    Manatee River Pram Fleet   22   8   8   38  
10  
11  
114   Henry Wallace    SYSP   10   12   18   40  
11  
12  
8689   Mariela LLop    Lauderdale Yacht Club   16   15   12   43  
12  
13  
16565   Max Carr    PBSC   21   9   16   46  
13  
14  
15811   Sebastian Hernandez    Key Biscayne Yacht Club   6   18   25   49  
14  
15  
11227   Liam Donoghue    SYSP   26   17   7   50  
15  
16  
31   Sam Baker    Upper Keys Sailing Club   19   11   22   52  
16  
17  
15653   Celine de Araujo    Key Biscayne Yacht Club   8   20   28   56  
17  
18  
128551   Hunter Scherr    Coral Reef   18   23   17   58  
18  
19  
111   Paul Gray    DIYC   14   27   20   61  
19  
20  
5900   Gabriela LLop    Lauderdale Yacht Club   31   25   6   62  
20  
21  
12864   Shelby Leobold    DIYC   33   19   11   63  
21  
22  
13372   Sofia Lopez    CRYC   12   29   24   65T  
22  
23  
81   Benjamin Althouse    Upper Keys Sailing Club   20   30   15   65T  
23  
24  
137311   Morgan Elmslie    CRYC   23   39/DNC   5   67  
24  
25  
17246   Bryce Tone    KBYC/UKSC   17   28   23   68T  
25  
26  
12821   maximo nores    MYC   28   21   19   68T  
26  
27  
13   Tom Davis    Lauderdale Yacht Club   34   6   31   71T  
27  
28  
15   Julian Palmer    CGSC   25   16   30   71T  
28  
29  
12236   Ryan Guth    Upper Keys Sailing Club   7   39/DNC   32   78T  
29  
30  
222   Rafael Jimenez-Faisal    Miami Yacht Club   30   22   26   78T  
30  
31  
8064   Gwenyth Prenter    LYC   24   26   35   85  
31  
32  
930   pate maus    LYC   29   24   34   87T  
32  
33  
2454   Steven Soza    Lauderdale Yacht Club   27   31   29   87T  
33  
34  
14260   Grace Barnes    MRPF   32   33   27   92  
34  
35  
10966   Wirth Federico    Lake Lanier SC   35   32   33   100  
35  
36  
13475   Sarah Williford    Lauderdale Yacht Club   39/DNC   39/DNC   36   114  
36  
37  
6766   Nicolas Bailleul    MYC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   117T  
37  
37  
1881   James Pope    member   39/DNF   39/DNF   39/DNF   117T  
37  
 



Optimist Red (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 8:59:37 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (27 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
15705   Christopher Williford    Lauderdale Yacht Club   1   1   3   1   6  
1  
2  
15531   Eliot Caple    ncsc   5   2   4   3   14  
2  
3  
15120   Christopher Craven    LYC   3   7   8   2   20  
3  
4  
15706   Duncan Williford    Lauderdale Yacht Club   8   8   7   6   29  
4  
5  
15007   riley legault    ncsc   7   9   2   12   30  
5  
6  
15436   Nathaniel Johansson    CRYC   4   3   16   9   32T  
6  
7  
15805   Ali Yarbrough    ECS/NCSC   10   5   9   8   32T  
7  
8  
18   Ethan Lounsbury    usscmc   6   11   6   10   33  
8  
9  
16487   CODY STANSKY    USSCMC   11   4   20   4   39T  
9  
10  
15032   Jamie Craven    LYC   9   10   5   15   39T  
10  
11  
16838   Nathan Fields    USSCMC   20   15   12   5   52T  
11  
12  
5674   Joshua Horton    LYC   14   14   10   14   52T  
12  
13  
1570   Haley Fox    Lauderdale Yacht Club   16   13   11   13   53  
13  
14  
8571   Jackson Fadely    MYC   15   17   13   11   56  
14  
15  
10837   Jakob Mansson    ESC   12   16   23   7   58T  
15  
16  
16023   Alex Conlan    MRPF   13   12   14   19   58T  
16  
17  
15704   Erik Weis    CRYC/LYC   2   28/DSQ   1   28/DSQ   59  
17  
18  
16732   alexa lynch    lyc   24   18   15   16   73T  
18  
19  
16713   Alex Valdes-Pages    CGSC   18   20   17   18   73T  
19  
20  
14345   Conner Brannon    CRYC   19   19   19   17   74  
20  
21  
71   Erin McLachlan    DIYC   17   21   18   20   76  
21  
22  
16063   Sebastian Lozano    Key Biscayne Yacht Club   21   22   22   23   88  
22  
23  
13337   Nikki Medley    LYC   28/DNC   6   28/DNC   28/DNC   90  
23  
24  
15535   Dani Valdes-Pages    CGSC   23   25   24   21   93  
24  
25  
9677   Holley Toppa    Lauderdale Yacht Club   22   23   21   28/DNC   94  
25  
26  
286   Bianca Mesa    CGSC   25   24   26   24   99  
26  
27  
1529   Nick Rodriguez    Tadji Rodriguez   28/DNC   26   25   22   101  
27  
 



Optimist Blue (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 8:59:37 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (33 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
17321   Wade Waddell    LYC/PBSC   1   2   2   2   7  
1  
2  
13722   Kai Friesecke    LYC   3   3   3   1   10  
2  
3  
13096   Scott Ewing    CRYC   2   1   1   10   14  
3  
4  
14381   Alexander Swerdlow    CRYC   7   7   4   3   21  
4  
5  
13005   Jack Gower    Edison Sailing Center   4   5   14   5   28  
5  
6  
16414   Grant Dixon    Lauderdale Yacht Club   6   12   8   6   32  
6  
7  
12855   Austan Scherr    Coral Reef   22   4   5   4   35  
7  
8  
14102   Clare Downing    DIYC   12   8   6   18   44  
8  
9  
14389   Tiago Lopez    CRYC   5   17   12   15   49T  
9  
10  
80196   Sami Kassner    CGSC   8   16   13   12   49T  
10  
11  
13731   Spencer Elmslie    CRYC   17   9   10   14   50  
11  
12  
11813   Sydney Noble    NCSC   13   6   11   22   52T  
12  
13  
118   Adam Sandow    USSCMC   16   10   7   19   52T  
13  
14  
6788   Rachel Ellis    CRYC   10   11   20   13   54  
14  
15  
13773   Matías Agnese    Lauderdale Yacht Club   34/DNC   13   9   9   65  
15  
16  
134431   Asia Borman    Edison Sailing School   25   18   15   11   69  
16  
17  
13766   Lauren Ayers    Davis Island Yacht Club   14   15   25   16   70T  
17  
18  
13134   James Pulsford    CGSC   18   14   21   17   70T  
18  
19  
15010   Andrew Clarke    Halifax Youth Sailing   9   20   18   24   71  
19  
20  
17235   nicholas giacobbe    usscmc   20   19   17   20   76  
20  
21  
12239   Maya Kwasniewski    SYSP   19   26   31   7   83T  
21  
22  
1111   Samuel Fisch    Coconut Grove Sailing Club   15   30   30   8   83T  
22  
23  
12844   Alex van Puffelen    CGSC   11   21   27   27   86  
23  
24  
11392   Bailey Carter    Manatee River Pram Fleet   26   22   19   25   92  
24  
25  
13114   Anne Myers    DIYC   24   27   22   21   94  
25  
26  
9515   Arden Haley    Halifax Youth Sailing   21   24   29   26   100  
26  
27  
15762   George Williams    CRYC   23   34/DNC   16   29   102  
27  
28  
9346   Brittany Borman    edison sailing   30   29   23   23   105T  
28  
29  
14748   Juliet Flynn    CRYC   28   23   24   30   105T  
29  
30  
10962   Ian Sanders    ESC   29   31   26   28   114  
30  
31  
14244   REBECCA STAMBERSKY    halfax youth sailing   27   28   32   31   118  
31  
32  
6781   Tristan Lara    CGSC   34/OCS   25   28   32   119  
32  
33  
15695   Christian W. Johannsen    CRYC / KBYC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   136  
33  
 



Optimist White (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 8:59:37 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (28 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
16708   IAN MACDIARMID    PBSC/BHYC/Team M   1   1   4   2   8  
1  
2  
15727   Sean Brennan    CRYC   4   2   2   12   20  
2  
3  
15708   Jensen McTighe    Lauderdale Yacht Club   5   7   1   10   23  
3  
4  
13215   Max Gillette    lauderdale yacht club   6   9   10   1   26T  
4  
5  
15022   Mack Fox    member   2   3   8   13   26T  
5  
6  
13726   Anna Weis    CRYC/LYC   3   8   11   4   26T  
6  
7  
16959   Sophia Reineke    Lauderdale Yacht Club   8   10   6   6   30  
7  
8  
8345   Ivan Shestopalov    CRYC   12   6   5   8   31  
8  
9  
647   ciara rodriguez-horan    lyc   11   5   17   9   42  
9  
10  
5436   Jack Johansson    CRYC   24   4   12   3   43T  
10  
11  
16465   benjamin kern    palm beach sailing club   7   14   7   15   43T  
11  
12  
13755   Alie Toppa    Lauderdale Yacht Club   9   15   14   11   49  
12  
13  
16440   Julia Leighton    USSCMC   13   11   9   19   52  
13  
14  
15013   Katie Delisser    Coral Reef Yacht Club   16   18   18   5   57  
14  
15  
13821   Parker Brannon    CRYC   20   21   3   18   62T  
15  
16  
13798   CALLI LEWIS    LAUDERDALE YACHT CLUB   18   13   15   16   62T  
16  
17  
167   Nicholas Zarins    PBSC   10   22   29/DSQ   7   68  
17  
18  
16482   Ryan Guillen    CRYC   23   17   13   17   70  
18  
19  
11034   William Curtiss    LYC   15   16   22   20   73  
19  
20  
13677   Liza Toppa    Lauderdale Yacht Club   21   12   19   23   75  
20  
21  
15064   Skittles Ward    DIYC   17   19   16   25   77  
21  
22  
19706   Clyde W. Wright III    Lauderdale Yacht Club   14   26   21   24   85T  
22  
23  
9710   Cameron Grubb    Palm Beach Sailing Club   19   25   20   21   85T  
23  
24  
2791   Gabriel Mesa    CGSC   27   24   25   14   90  
24  
25  
12912   Prescott Coleman    Lauderdale Yacht Club   25   20   24   22   91  
25  
26  
2277   Brian Buckley    Lauderdale Yacht Club   26   23   23   26   98  
26  
27  
13829   Sarah Ryder    lyc   22   28   27   28   105  
27  
28  
7499   Carrie Marshall    Edison Sailing Center   29/DNC   27   26   27   109  
28  
 



Laser (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 10:43:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
193281   Mike Matan    Cedar Point Yacht Club   [3]   1   1   1   1   1   3   3   11  
1  
2  
181839   Michelle Davis    Coconut Grove Sailing Center   1   4   2   2   2   3   4   [6]   18  
2  
3  
176147   chalmers pierce    esc   2   [5]   4   4   5   2   1   1   19  
3  
4  
190300   Stephen Carr    Palm Beach Sailing Club   [6]   3   3   5   3   5   2   4   25  
4  
5  
181169   Erick Fields    pbsc/lyc   5   2   5   3   4   4   [6]   5   28  
5  
6  
169628   Aaron Sandow    USSCMC   4   6   6   6   6   6   [7]   7   41  
6  
7  
188652   Travis Ouellette    Palm Beach Sailing Club   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   5   2   52  
7  
8  
181836   Hartman David    clsc   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   63  
8  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 10:43:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (23 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
184454   Erika Reineke    Lauderdale Yacht Club   1   2   [6]   1   2   4   2   3   15  
1  
2  
162197   Dodge Rees    Pensacola Yacht Club   3   4   4   4   1   2   1   [18]   19  
2  
3  
191992   Edgar Diminich    Fort Lauderdale Yacht Club   [9]   3   1   3   5   1   7   1   21  
3  
4  
188683   Blake Cabassa    Coral Reef Yacht Club   5   7   3   2   4   [24/OCS]   4   2   27  
4  
5  
183866   Curtis Woodworth    LYC/CRYC/PBSC   6   1   2   5   3   8   [13]   5   30  
5  
6  
189721   Nate Rubin    CRYCx   2   5   5   8   8   3   [12]   4   35  
6  
7  
180131   Dominique Wright    Lauderdale Yacht Club   7   9   12   15   6   7   5   [17]   61  
7  
8  
187978   Mathias Roberts    Lauderdale Yacht Club   8   11   8   10   10   6   10   [15]   63  
8  
9  
173701   Patrick Arrington    CRYC/CGSC   11   6   11   13   7   5   11   [14]   64  
9  
10  
184404   Laura Hernandez    CRYC/CGSC   4   8   15   12   [20]   18   6   11   74  
10  
11  
177200   Simon Lloyd-James    CRYC/US Sailing   [17]   15   7   9   9   11   14   10   75  
11  
12  
181285   ALEXIS COUDERT    CRYC/LYC   12   13   9   7   14   [16]   9   13   77  
12  
13  
180136   Karl Ryder    lyc   14   10   [24/DNS]   6   11   13   19   9   82  
13  
14  
188153   Allie Gray    Edison Sailing Center   10   14   [18]   16   16   9   17   6   88  
14  
15  
1811691   graham murza    lyc   [18]   18   16   14   17   10   8   8   91  
15  
16  
191997   Giancarlo Falconi    Coral Reef Yacht Club   15   16   14   [20]   18   15   3   12   93  
16  
17  
191921   Andrew Morgan    LYC/PBSC   16   [20]   10   11   12   17   18   20   104  
17  
18  
1   Cassidy Sanders    ESC   19   17   [20]   18   19   12   15   16   116  
18  
19  
678   Austin Buonsignore    Edison Sailing Center   13   12   13   19   13   [24/OCS]   24/DNS   24/DNC   118  
19  
20  
190471   Andrew Britton    LYC/PBSC   [21]   19   17   17   21   14   21   19   128  
20  
21  
187843   Audrey Wright    LYC   20   21   [24/DNF]   24/DNF   15   19   20   21   140  
21  
22  
185464   Colleen Hartman    LYC/PBSC   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   16   7   143  
22  
23  
111118   Daniel Meltzer    USSCMC   [22]   22   19   21   22   20   22   22   148  
23  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 10:43:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
187995   mallory willett    SPYC   1   2   1   1   1   1   1   [4]   8  
1  
2  
190307   Danny Friedman    USSCMC   [4]   3   2   4   2   2   3   3   19  
2  
3  
189986   Kayla Ellis    Brant Beach Yacht Club   3   4   [5]   3   5   4   2   1   22  
3  
4  
47   Garret Bourg    USSCMC   2   1   4   5   3   3   [6]   6   24  
4  
5  
218   Ryan Clarke    Halifax Youth Sailing   5   [6]   3   2   4   5   5   2   26  
5  
6  
8   ashley murphy    esc   [6]   5   6   6   6   6   4   5   38  
6  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 25, 2009 10:43:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
C3   Chanel Miller /
Christina Lewis  
lyc/    1   1   1   1   1   [3]   1   3   9  
1  
2  
LYC2   Axel Sly /
Mac Agnese  
lyc/    2   [7]   3   2   4   1   2   2   16  
2  
3  
lyc 1   Julian Harris /
Megan Place  
Lyc/    4   3   2   [5]   2   2   3   1   17  
3  
4  
4119   JP Silvestri /
Taylor Scheuermann  
USSCMC/CRYC/    3   2   5   3   3   5   5   [7]   26  
4  
5  
4851   Casey Bowles-Jenner /
Amanda Baver  
Clearwater Community Sailing Center/    5   5   6   [7]   5   4   4   4   33  
5  
6  
3957   Michele Kostamo /
Natalie Viera  
Clearwater Community Sailing Center/    6   4   7   4   6   6   [8]   6   39  
6  
7  
2   Nicholas Harrington /
Julian Roots  
CRYC/    7   6   4   6   [8]   7   6   5   41  
7  
8  
4705   Ryanna Becker /
George Luber  
Clearwater Community Sailing Center/    [8]   8   8   8   7   8   7   8   54  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network