Great Pumpkin 2019
Richmond Yacht Club | October 26-27, 2019

Express 27 (12 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:35:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
11   Wile E Coyote   129   Alsberg Express 27   Dan Pruzan    EYC   1   1   1   3  
1  
2  
18364   Peaches   129   Alsberg Express 27   John Rivlin
Michael Rivlin  
Stfyc   2   2   2   6  
2  
3  
0   Dianne   129   express 27 express 27   STEVEN KATZMAN
STEVEN D KATZMAN  
SLTWYC   4   4   3   11  
3  
4  
48   Hang 20   129   Alsberg Express 27   Lori Tewksbury
Lori J Tewksbury  
BYC/RYC   3   3   7   13  
4  
5  
83   Public Enemy   129   Alsberg Bros. Express 27   Derik Anderson
Derik Anderson  
RYC   7   5   4   16  
5  
6  
116   Phoenix   132      Andrew Groelz    SLTWYC   6   8   5   19  
6  
7  
29   Eagle   132   Alsberg Express 27   Ross Groelz
Andrew Groelz  
South Lake Tahoe Windjammers Yacht Club   5   7   9   21  
7  
8  
28031   Take Five   129   Alsburg Express 27   Donald Carroll    SSS   8   6   8   22  
8  
9  
56   Current Affair   129   Alsberg Express 27   Seth Clark    RYC   9   9   6   24  
9  
10  
87275   Simba   129   Alsberg Express 27   Karl Belgum    Corinthian Yacht Club   13/DNC   13/DNC   13/DNC   39T  
10  
10  
18394   Abigail morgan   129   Arlsberg bros. express 27   Ron Kell
Ron Kell  
cyc   13/DNC   13/DNC   13/DNC   39T  
10  
10  
00000   El Raton   129   Allsberg Express 27   Ray Lotto    St Francis Yacht Club   13/DNC   13/DNC   13/DNC   39T  
10  
 



Santana 22 (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 4:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
18325   Albacore   237   Shock Santana 22   Michael Quinn
Mike Quinn / Frank Van Kirk  
RYC   1   1   1   3  
1  
2  
608      237   Santana Santana22   Nick Nash
Russ S.  
Ryc   3   2   2   7  
2  
3  
5050   Zingaro   237   Schock Santana 22   Jennifer McKenna    RYC   2   3   3   8  
3  
4  
114   High and Dry   237   WD Shock Santana 22   Igor Polevoy    NA   4   4   4   12  
4  
5  
5160   Brandy   237   Schock Santana   Billy Cook
Billy  
AYC   5   6/DNF   6/DNS   17  
5  
 



Cal 20 (4 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 4:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
8008   Raccoon   273   Jensen Marine    Jim Snow    CYC   1   3   1   5  
1  
2  
624   Can O Whoopass   273   Jensen Marine Cal20   Richard von Ehrenkrook    sfyc   3   1   2   6  
2  
3  
1510   Slainte   273   Jenson Cal20   Paul Sutchek    SSS   2   2   3   7  
3  
4  
506   Baby Blue   272   Jensen Marine Cal 20   CRAIG MCDOW
CRAIG MCDOW  
CYC   4   4   5/DNS   13  
4  
 



J105 (4 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 6:23:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
562   Archimedes   78   Tillotson Pearspom J105   Larry Levit
Larry Levit  
RYC   2   1   5/DNF   8T  
1  
2  
181   Vuja Star   78   j 105   kim chris    RYC   1   2   5/DNF   8T  
2  
3  
469   Streaker   78   J J105   Greg Arkus
Greg Arkus  
sfyc   5/DNC   5/DNC   5/DNC   15T  
3  
3  
120   Blue Ribbon   78   Johnston J   Kurt Jordan
Pete Campfield  
SFYC   5/DNC   5/DNC   5/DNC   15T  
3  
 



J 24 (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 4:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
2394   Downtown Uproar   168   Johnstone J/24   Darren Cumming    None   1   1   1   3  
1  
2  
513   Shut up and drive!   168   J-boats J-24   Val Lulevich    none   2   4   3   9  
2  
3  
5350   feral rooster   160   uswat j24   paul van ravenswaay    ryc   3   5   2   10  
3  
4  
4782      168   J Boat J24   Anthony Jacuzzi    RYC   6   2   4   12T  
4  
5  
2176   Evil Octopus   168   J boats J/24   Robin Van Vliet    RYC   4   3   5   12T  
5  
6  
1036   Flight   168   J Boats J24   Randall Rasicot    RYC   5   6   6   17  
6  
 



Sunday Pursuit Race (131 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 4:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Sunday Pursuit Multihull (13 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 4:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Santa Cruz 27 (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:32:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
119   Kasatka   141   Bill Lee Yachts Santa Cruz 27   Mark Voropayev
Rachel Cherry  
SCYC   1   1   2   4  
1  
2  
18243   Mistress Quickly   141   Bill lee Santa Cruz 27   Evan Diola    ScYc   2   2   1   5  
2  
3  
116   Furthur   141   Bill Lee Santa Cruz 27   James Clappier    RYC   3   4   3   10  
3  
4  
47911   GOTCHA   141   Bill Lee Santa Cruz 27   John Ross
Degnan/Hagen  
Walnut Creek Yacht Club   4   3   6   13  
4  
5  
57337   RIO   141   Bill lee SC 27   Thomas Faraola    SCYC   6   6   5   17  
5  
6  
002   Jersey Girl   141   Bill Lee SC27   Joe Wagster    SCYC   7   7   4   18T  
6  
7  
24   Sunshine Express   141   Bill Lee Santa Cruz 27   Ben Tallarigo    Tahoe Yacht Club   5   5   8/OCS   18T  
7  
 



Wlylie Wabbit (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:42:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
8426   Mr. McGregor   126   North Coast Yachts Wylie Wabbit   Kim Desenberg
Kim L Desenberg  
Richmond Yacht Club   1   1   1   3  
1  
2  
26   Kwazy   126   North Coast Yachts Wylie Wabbit   Colin Moore
Colin S Moore  
Richmond   2   2   2   6  
2  
3  
35   Bad Hare Day   126   Wylie Wabbit   Erik Menzel    RYC   3   3   3   9  
3  
4  
8419   Just A Hare   126   Wabbit   Dan Brandt    RYC   4   6/DNC   6/DNC   16  
4  
5  
24K   24K   126   North Coast wylie wabbit   Laura Byrne
Greg Byrne  
RYC   5   6/DNC   6/DNC   17  
5  
 



Moore 24 (16 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:42:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
89   Mooretician   150   Moore Moore 24   Peter Schoen
Roe Patterson  
TYC   2   2   4   8  
1  
2  
68   Grunlted   150   Moore Moore 24   Bart Hackworth
Simon Winer  
RYC   1   1   8   10  
2  
3  
118   Banditos   150   Moore Moore 24   john kernot
john kernot  
RYC   3   5   3   11  
3  
4  
51   Wet Spot   150   Moore Sailboats Moore 24   Michael O'Callaghan    StFYC   5   6   1   12  
4  
5  
66   66   150   Moore Moore 24   John Gray    RYC   10   4   2   16  
5  
6  
64   Firefly   150   Moore Bros. Moore 24   Joel Turmel    RYC   7   3   7   17  
6  
7  
84   Nobody's Girl   150   Moore Moore 24   Sydnie Moore
Sydnie J Moore  
SCYC   4   9   11   24T  
7  
8  
13   Amoore   150   Moore Sailboats Moore 24   Joy Dahlgren
Stuart Dahlgren  
Royal Victoria Yacht Club   8   7   9   24T  
8  
9  
38   Lowly Worm 2.0   150   moore 24   Scott Nelson
Scott Nelson  
scyc   9   11   5   25T  
9  
10  
155   THE FLYING TIGER   150   Ron Moore Moore 24   Vaughn Seifers
Wesley Seifers  
RICHMOND YACHT CLUB   6   13   6   25T  
10  
11  
71   Topper II   150   Moore Moore 24   Conrad Holbrook    RYC   11   8   10   29  
11  
12  
77   Moorigami   150   Moore Moore 24   John Siegel
John Siegel  
TYC   12   10   12   34  
12  
13  
138   Mas!   150   Moore Moore 24   Mark English    RYC   13   12   13   38  
13  
14  
136   Incognito   150   Moore Sailboats Moore 24   Scott Racette    Encinal Yacht Club   17/DNC   17/DNC   17/DNC   51T  
14  
14  
71X   Topper II   0   Moore Moore 24   Conrad Holbrook    RYC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   51T  
14  
14  
98   Slight Disorder   150   Moore Moore 24   Carmen Maio
Carmen M Maio  
RYC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   51T  
14  
 



U-20 (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 4:58:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
176   UAgain   144   Ultimate Ultimate 20   David Woodside
David Lee Woodside  
ryc   1   1   2   4  
1  
2  
178   Toon Town   141   Ultimate Yachts U20   Michael Eisenberg    U20   5   2   1   8  
2  
3  
155   U Decide   144   USI Ultimate 20   Phil Kanegsberg
Denise Hammond  
RYC   3   3   3   9  
3  
4  
62   Uhoo!   144   Ultimate 20 Yachts Ultimate 20   Michael Josselyn
Michael Josselyn  
Richmond Yacht Club   2   4   5   11  
4  
5  
180   Breakaway   144   USI Ultimate 20   John Wolfe
John Wolfe  
RYC   4   5   4   13  
5  
 



PHRF A (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:49:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
40046   Twisted   -0   Carroll marine Farr 40   Michael Pohl    Stfyc   1   1   1   3  
1  
2  
94   California Condor   -0   Berkeley Marine Center Antrim Class 40   Hill Blackett III    Richmond Yacht Club   2   2   3   7  
2  
3  
51517   Velvet Hammer   -12   J Boats J/125   Zachery Anderson
Will Paxton  
RYC / BVBC   3   3   2   8  
3  
4  
12343   Destin   9   Premier Composite Technologies Landmark 43   Romeo Uriarte    Richmond Yacht Club   4   5   4   13  
4  
5  
8927   Oaxaca   -12   Santa Cruz Yachts Santa Cruz 50   Michael Moradzadeh
Michael D Moradzadeh  
CYC, STFYC   5   4   5   14  
5  
6  
48005   Bodacious+   -12   TPI 1D 48   John Clauser
Bobbi Tosse  
RYC/BYC   6   6   7/DNS   19  
6  
 



PHRF B (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:49:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
174   Nuckelavee   27   SOCA Melges 32   Mark Kennedy
Pearl Prisco  
SBYC & RYC   1   1   1   3  
1  
2  
001   Gentoo   36   EAC Soto 30   Paul Dorsey    None   4   2   2   8T  
2  
3  
101   Swift Ness   36   J Boats J111   Nesrin Basoz
Nesrin Basoz  
RYC   2   3   3   8T  
3  
4  
46630   Shenanigans   48   J Boats J/120   Michael Clarke
Michael Clarke  
Richmond Yacht Club   3   4   4   11  
4  
5  
46595   Family Hour...TNG   48   SOCA Henderson 30   Bilafer Family    RYC   6/DNF   6/DNS   6/DNS   18  
5  
 



PHRF C (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:49:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
3632   Encore   57   Sydney Yachts Sydney 36 CR   Wayne Koide    RYC   1   1   1   3  
1  
2  
28369   Pegasus   57   Newland Newland 368   Stephen Lewis
Patrick Lewis  
Richmond Yacht Club   4   4   2   10  
2  
3  
12   Invictus   60   Jeanneau Sunfast 3600   Nicolas Popp
Nicolas Popp  
SBYC   2   2   7/DNF   11  
3  
4  
1003   Vera Cruz   54   Beneteau First 40   Michael Johnson
Michael D Johnson  
RYC   3   3   7/DNF   13  
4  
5  
77974   Osprey   48   Bill Lee Yachts Santa Cruz 40   Michael Bender    RYC   6   6   3   15  
5  
6  
46933   Argo   54   Beneteau 40.7   Gregory Demetrulias
Gregory Demetrulias  
Presidio Yacht Club   5   5   7/DNF   17  
6  
 



PHRF D (9 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:43:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
3   Arch Angel   75   USI Antrim 27   Bryce Griffith
Bryce Griffith  
RYC/TYC   1   2   1   4  
1  
2  
582   Rampage   114   J Boats J70   Thomas Thayer
Thomas A Thayer  
RYC   3   3   2   8  
2  
3  
29   Kangaroo Jockey   114   J70   Peter Cameron    RYC   4   4   3   11  
3  
4  
9   Nice Rack   63   Martin Matin 243   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff    Encinal Yacht Club   2   1   10/DNC   13  
4  
5  
586   Son of a Son   114   J/Boats J/70   David Fried    TISC   6   5   4   15  
5  
6  
281   Frisky   138   Columbia Open 5.70   Dale Scoggin    Richmond Yacht Club   8   6   5   19  
6  
7  
28469   For Pete's Sake   111   Ultimate Yachts U24   Peter Cook    SSS   7   7   10/DNC   24  
7  
8  
29   Risky Business   162   Hot Foot Hotfoot 20 Modified   Stephen Smith    Richmond Yacht Club   5   10/DNF   10/DNC   25  
8  
9  
812   Nikita   84   Melges Melges 24   Paul Krak Arntson
Kimberly/ Brian  
Tahoe YC   10/DNC   10/DNC   10/DNC   30  
9  
 



PHRF E (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:49:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
40311   Bullet   72   Alsberg Express 37   Laurence Baskin    SSS   2   2   1   5  
1  
2  
18278   Stewball   72   Alberg Express 37   Robert Harford
Robert Harford  
Ryc byc   1   4   2   7  
2  
3  
131   Carmelita   105   Catalina Catalina   Christian Lewis    StFYC, RYC   5   1   3   9  
3  
4  
28394   Mistral   81   Beneteau 36.7   Mark Wommack
Mark  
Sequoia Yacht Club   4   3   4   11  
4  
5  
7090   Story Maker   87   Tartan 101   Mike Mahoney
Sean Mahoney  
St. Francis Y.C.   3   5   5   13  
5  
 



PHRF H (3 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 7:56:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
179   Strange Magic   180   Islander Bahama 30   Mark Werder
Carl Werder  
RYC   1   1   2   4  
1  
2  
420   Luna Sea   144   Islander 36   Daniel Knox    SBYC   2   2   1   5  
2  
3  
18787   The Shadow   150   Hank Easom Mull 30   Bruce Sinclair
Gail Sinclair  
RYC   3   4/DSQ   4/DSQ   11  
3  
 



PHRF G (8 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 26, 2019 5:52:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
77916   HOOT   99   Pacific Boatworks Olson 30   Andrew Macfie
Annette Macfie  
RYC   2   1   1   4  
1  
2  
41327   Heart of Gold   126   George Olson 911S   Joan Byrne    South Beach YC   1   3   2   6  
2  
3  
28132   WYSIWYG   99   Pacific Boat Works Olson 30   Hendrik Bruhns
Guiilaume Canivet  
RYC   4   2   3   9  
3  
4  
3113   Arcadia   123   Mull/Nash hyprid Santana 27   Gordie Nash    RYC   3   5   4   12  
4  
5  
30980   Ahi   114   WD Schock Santana 35   Andy Newell    Berkeley YC   5   4   5   14  
5  
6  
28219   Maiden California   99   Pacific Boatworks Olson 30   Hawkeye King    PCYC   6   6   6   18  
6  
7  
18480   Double Douwn   123   Westerly Schumacher 30   David Crone    SBYC   7   9/DNS   9/DNS   25  
7  
8  
XX   ANOTHER GIRL   90   Pearson Alerion Express 38   Cinde Lou Delmas
Juniors drive Sunday!  
RYC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   27  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network