2020 Laser Masters Midwinters East
US Sailing Center - Martin County | February 04-07, 2020

Laser (50 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 07, 2020 12:20:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 212128, Peter Shope[Grand Master], Sail Newport / Fleet 413, 3-4-2-3-1-1-[51/BFD]-4-1-3-3-25 ; 35   
2. 209075, Gord Welsh[Apprentice Master], Stony Lake Yacht Club, 1-2-[7]-1-4-2-1-3-2-7-1-24 ; 54   
3. 215009, Peter Vessella[Grand Master], Saint Francis, 5-5-8-6-6-5-6-8-5-12-[51/DNF]-66 ; 76   
4. 210690, Robert Hallawell[Master], USSCMC, 6-3-4-4-7-13-3-2-6-[17]-15-63 ; 83   
5. 212872, Dave Chapin[Grand Master], LESC, 9-[16]-5-12-3-9-5-13-10-1-7-74 ; 84   
6. 195867, Tim Law[Grand Master], Salcombe yacht club, 10-8-3-[14]-10-11-11-6-8-6-5-78 ; 88   
7. 213323, Wolfgang Gerz[Great Grand Master], SVW, 8-6-9-13-17-4-10-[26]-11-8-4-90 ; 90   
8. 212867, David Hiebert[Master], USSCMC/FWBC, 7-1-6-7-8-6-8-11-3-15-[51/UFD]-72 ; 92   
9. 213699, Alan Davis[Grand Master], Oxford Sailing Club, 12-10-11-5-14-8-[51/BFD]-12-4-11-2-89 ; 99   
10. 193348, Dave Wells[Grand Master], Rothesay YC, 23-[24]-13-8-16-16-9-1-9-5-8-108 ; 118   
11. 216299, Patrick Wachholz[Master], BYC, 21-12-10-10-9-7-4-5-[51/BFD]-4-19-101 ; 121   
12. 209265, Michael Hicks[Great Grand Master], Queen Mary Sailing Club, 16-11-12-9-5-12-[51/BFD]-16-7-16-18-122 ; 122   
13. 208391, Ian Elliott[Apprentice Master], Royal Victoria Yacht Club, SALSA, 2-23-1-2-2-3-2-[51/BFD]-14-2-51/UFD-102 ; 132   
14. 214415, Chris Ellyatt[Grand Master], Queen Mary SC, 17-17-14-18-13-21-7-15-[51/BFD]-21-16-159 ; 169   
15. 194620, James Jacob[Grand Master], SSA, 13-20-20-16-19-15-19-10-18-[22]-21-171 ; 181   
16. 212934, Mark Bear[Grand Master], New Bedford Yacht Club/ Sail Newport, 15-9-19-23-[51/BFD]-33-13-14-13-19-14-172 ; 182   
17. 194033, Will Donaldson[Master], Sail Newport, 25-13-17-17-26-14-14-[51/BFD]-22-10-9-167 ; 187   
18. 180088, Jorge Abreu[Great Grand Master], Avela, [40]-30-28-15-22-19-15-7-16-13-28-193 ; 193   
19. 190449, Dave Penfield[Great Grand Master], Hyannis Yacht Club, 31-7-34-38-24-30-16-9-[51/BFD]-18-10-217 ; 217   
20. 217350, Greg Tawaststjerna[Grand Master], NYYC & PBSC, 26-19-21-32-12-10-[51/BFD]-17-12-9-51/DNF-209 ; 219   
21. 830533, Charles Stanley[Grand Master], Cedar Point YC, 4-31-18-11-20-17-[51/BFD]-25-51/BFD-DNE-28-6-211 ; 221   
22. 210648, David Hillmyer[Master], Sarasota Sailing Squadron, 27-28-26-19-15-20-12-24-[51/BFD]-20-12-203 ; 223   
23. 210323, Scott Pakenham[Master], Laser Fleet 413, IHYC, Sail Newport, 28-32-29-20-11-24-[51/BFD]-19-17-26-22-228 ; 248   
24. 188095, David Schoene[Grand Master], Severn Sailing Association, 30-25-23-22-25-22-26-22-19-[43]-26-240 ; 250   
25. 205386, phil paxton[Great Grand Master], CYC, 29-42-27-21-[51/BFD]-32-24-21-25-14-25-260 ; 260   
26. 209082, Michael Hooper[Grand Master], Calgary Yacht Club, 22-[37]-33-34-18-36-25-18-24-30-11-251 ; 261   
27. 125090, Chris Boome[Great Grand Master], SSC, 20-18-25-35-32-25-31-[51/DNF]-27-29-23-265 ; 265   
28. 212116, William Dickey[Master], PBSC, 44-27-16-25-23-29-22-[51/BFD]-20-27-13-246 ; 266   
29. 214922, Rick Wood[Grand Master], USSCMC, [39]-21-35-29-27-28-28-23-15-34-17-257 ; 267   
30. 213463, Guy Noble[Grand Master], Queen Mary Sailing Club, 11-26-32-[51/DNF]-21-26-21-27-51/BFD-24-20-259 ; 269   
31. 216332, Philippe Dormoy[Grand Master], Beaconsfield Yacht Club, [51/BFD]-22-15-31-35-23-18-20-51/BFD-35-29-279 ; 289   
32. 211825, Terence Britton[Grand Master], KYC, 32-36-[43]-26-30-27-20-29-26-32-24-282 ; 292   
33. 210631, Donald Hahl[Great Grand Master], Brant Beach YC, 18-33-40-27-41-18-23-30-23-[44]-41-294 ; 294   
34. 209712, Wayne Colahan[Grand Master], USSCMC, 19-15-30-33-34-34-29-34-[51/BFD]-39-27-294 ; 304   
35. 158670, Ron Thompson[Grand Master], *, 24-29-24-36-28-35-17-33-[51/DNF]-33-36-295 ; 305   
36. 194540, Buzzy Heausler[Grand Master], BWYC, 14-35-22-37-33-41-32-28-[51/DNF]-31-30-303 ; 313   
37. 199937, Len Guenther[Grand Master], Fishing Bay YC, 34-14-31-24-29-31-[51/DNF]-51/DNF-51/DNF-23-31-319 ; 329   
38. 189137, Jim Campbell[Grand Master], Calgary Yacht Club, [47]-46-38-30-38-38-27-32-21-40-32-342 ; 352   
39. 195478, Mike Moore[Grand Master], Diego Garcia Yacht Club, 38-44-42-41-42-37-30-31-[51/DNF]-37-40-382 ; 392   
40. 213877, David Elliott[Great Grand Master], Calgary Yacht Club, 41-45-44-44-36-[51/DNF]-33-51/BFD-28-36-35-393 ; 393   
41. 216553, Nabeel Alsalam[Great Grand Master], Potomac River Sailing Association, 35-41-41-39-37-39-[51/DNF]-51/DNF-51/DNF-25-37-396 ; 396   
42. 213965, Mike Colbert[Master], ssa, 37-43-45-45-39-[51/DNF]-34-36-29-45-39-392 ; 412   
43. 148392, Erik Langendal[Apprentice Master], Shelter Island, 33-38-36-28-31-40-[51/DNF]-51/DNF-51/DNF-47-33-388 ; 418   
44. 194567, Timothy Millhiser[Great Grand Master], Madison Beach Club, 42-40-37-46-43-[51/DNF]-51/DNF-51/DNF-51/DNF-41-34-436 ; 436   
45. 197564, William Mulloy[Grand Master], Calgary Yacht Club, 46-48-46-42-40-42-35-[51/DNF]-51/DNF-38-38-426 ; 436   
46. 173996, Bill MCKENZIE[Great Grand Master], PBSC, 43-39-47-43-[51/DNF]-51/DNF-36-35-51/DNF-42-51/DNF-438 ; 438   
47. 183779, Robert Weiss[Grand Master], **, 45-47-39-40-44-43-[51/DNF]-51/DNF-51/DNF-46-51/DNF-457 ; 467   
48. 166047, John Dawson-Edwards[Great Grand Master], Castaways Sailing Club, 36-34-[51/DNF]-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-478 ; 478   
49. 200405, edward john[Great Grand Master], severn sailing association, [51/DNS]-49-48-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-51/DNF-505 ; 505   
50. 156631, Eric Johnson[Grand Master], Severn Sailing Association, [51/DNC]-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-51/DNC-510 ; 520   
 



Laser Radial (29 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 07, 2020 12:20:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 193301, Paul Clifford[Great Grand Master], Westwood, 3-3-1-3-2-[5]-4-4-5-4-1-30 ; 30   
2. 183856, Sean Guinness[Master], KYC, [5]-1-5-2-1-1-2-1-3-1-2-19 ; 39   
3. 214300, Max Hunt[Grand Master], Whitstable, 7-7-[9]-5-3-2-1-2-1-5-5-38 ; 48   
4. 211596, Bob Tan[Grand Master], SSA, [11]-6-2-1-8-4-9-5-10-2-3-50 ; 60   
5. 189811, Peter Seidenberg[Great Grand Master], Sail Newport, 12-9-11-10-5-9-3-6-9-7-[30/DNF]-81 ; 81   
6. 210619, Ted Morgan[Master], Severn Sailing Association, [20]-5-15-6-11-6-5-3-12-9-8-80 ; 100   
7. 206154, monica wilson[Master], Usscmc, 1-13-6-11-12-14-8-8-4-6-[18]-83 ; 103   
8. 199916, David Hartman[Great Grand Master], USSCMC, 10-18-7-15-6-10-6-[30/OCS]-13-8-12-105 ; 105   
9. 171628, Ken Swetka[Grand Master], Crescent Sail YC, 2-4-17-8-7-8-[30/OCS]-30/OCS-8-10-6-100 ; 110   
10. 212132, Rob Hodson[Grand Master], WSC, [30/OCS]-22-10-19-14-11-7-7-2-12-7-111 ; 121   
11. 177667, W. Pearce[Grand Master], Surf City YC, 9-8-4-[30/OCS]-9-30/UFD-30/OCS-9-6-3-4-112 ; 122   
12. 174236, Jacques Kerrest[Great Grand Master], SSA, 6-10-18-12-17-16-[30/OCS]-11-15-16-10-131 ; 131   
13. 210876, Brian Gilcher[Grand Master], NOMAD, 8-16-[20]-16-15-12-11-13-11-13-9-124 ; 134   
14. 173953, Peter Hansen[Grand Master], USSCMC, 16-14-14-9-16-15-13-12-16-[17]-11-136 ; 146   
15. 121384, Mike Schmidt[Grand Master], Magothy River Sailing Association, 4-2-3-4-4-3-[30/DNF]-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-140 ; 150   
16. 211640, Lindsay Hewitt[Great Grand Master], Cold Spring Harbor Beach Club, 13-17-12-13-10-13-[30/DNF]-30/DNF-30/DNF-11-15-164 ; 164   
17. 205206, Alexandra Behrens[Master], M├╝hlenberger Segel-Club, 21-11-8-7-22-17-10-10-21-[23]-17-144 ; 164   
18. 185917, Leigh Savage[Grand Master], Crescent Sail YC, [30/OCS]-27-16-30/OCS-13-7-12-14-7-15-14-155 ; 165   
19. 212611, Matt White[Grand Master], SSA, [23]-12-13-14-18-19-16-16-14-20-19-161 ; 171   
20. 199142, Newton Wattis[Great Grand Master], Surf City YC, 19-23-19-20-[25]-21-17-15-19-18-21-192 ; 192   
21. 170313, Robert Voeller[Grand Master], USSCMC, 25-15-24-17-26-[30/UFD]-15-17-18-21-20-198 ; 208   
22. 208107, Finn Hassing[Great Grand Master], ODC, 24-20-22-[30/OCS]-19-18-30/OCS-30/OCS-17-22-13-215 ; 215   
23. 185786, Robert Bryant[Great Grand Master], RYC, 18-24-28-18-20-23-[30/DNF]-30/DNF-30/DNF-19-16-226 ; 226   
24. 194253, Kevin Ratigan[Great Grand Master], SSS / MYC, 17-21-21-25-21-22-19-[30/OCS]-30/DNF-24-30/DNF-230 ; 230   
25. 190214, Lee (Elizabeth) Nagy[Grand Master], Calgary Yacht Club, 22-26-25-24-27-[30/DNF]-18-19-20-26-24-231 ; 241   
26. 188667, Paul Zinger[Apprentice Master], Shelter Island YC / Larchmont YC, 14-25-26-23-[30/DNF]-30/DNF-20-18-22-14-22-214 ; 244   
27. 214625, Steven Cofer[Great Grand Master], SSA, 26-28-23-21-24-20-14-[30/DNF]-30/DNF-30/DNF-30/DNF-246 ; 246   
28. 194610, Keith Barron[Grand Master], Ocala Sailing Club, 15-19-27-22-23-24-[30/DNF]-30/DNF-30/DNF-25-23-238 ; 248   
29. 180536, Victoria Gibb[Great Grand Master], Glenmar Sailing Association, 27-29-[30/DNF]-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-296 ; 296   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network