Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | January 31-February 02, 2020

Laser (41 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 02, 2020 3:05:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   6   2   [7]   3   1   1   13   23  
1  
2  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   5   4   4   5   6   [7]   24   29  
2  
3  
187994   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   [18]   3   6   10   2   5   26   31  
3  
4  
208391   Ian Elliott [Apprentice Master]   RVic   1   7   3   2   4   [30]   17   32  
4  
5  
209075   Gord Welsh [Apprentice Master]   Stony Lake Yacht Club   4   [14]   1   1   12   4   22   37  
5  
6  
213323   Wolfgang Gerz [Great Grand Master]   SVW   7   12   10   [21]   7   2   38   38  
6  
7  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   3   5   5   8   14   [16]   35   40  
7  
8  
193348   Dave Wells [Grand Master]   Rothesay YC   11   9   [15]   13   3   3   39   44  
8  
9  
208392   Rogelio Villanueva [Apprentice Master]   N/A   2   1   8   15   8   [17]   34   49  
9  
10  
217350   Greg Tawaststjerna [Grand Master]   NYYC & PBSC   12   13   2   [19]   11   8   46   51  
10  
11  
216299   Patrick Wachholz [Master]   BYC   9   6   [11]   11   5   10   41   51  
11  
12  
213699   Alan Davis [Grand Master]   Oxford Sailing Club   [14]   10   13   12   9   6   50   55  
12  
13  
215009   Peter Vessella [Grand Master]   Saint Francis   [19]   8   12   9   16   15   60   65  
13  
14  
214415   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary SC   13   [19]   16   14   10   11   64   69  
14  
15  
209265   Michael Hicks [Great Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   [25]   17   18   4   13   21   73   73  
15  
16  
216332   Philippe Dormoy [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club   16   21   [24]   6   19   12   74   79  
16  
17  
190449   Dave Penfield [Great Grand Master]   Hyannis Yacht Club   21   11   23   7   [32]   20   82   82  
17  
18  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe yacht club. UK   8   15   14   17   [31]   29   83   88  
18  
19  
212116   William Dickey [Master]   PBSC   10   22   17   [25]   18   13   80   90  
19  
20  
210648   David Hillmyer [Master]   Sarasota Sailing Squadron   20   16   9   22   21   [28]   88   98  
20  
21  
180088   Jorge Abreu [Great Grand Master]   Avela   15   20   19   [35]   30   19   103   103  
21  
22  
213463   Guy Noble [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   17   [25]   21   16   22   25   101   106  
22  
23  
209712   Wayne Colahan [Grand Master]   USSCMC   22   27   27   [33]   17   9   102   107  
23  
24  
209082   Michael Hooper [Grand Master]   Calgary Yacht Club   24   23   25   [28]   26   14   112   117  
24  
25  
199912   Tim Landt [Grand Master]   SPYC   26   18   20   20   28   [42/DNS]   112   117  
25  
26  
195478   Mike Moore [Grand Master]   Diego Garcia Yacht Club   28   28   [29]   24   23   27   130   135  
26  
27  
166047   John Dawson-Edwards [Great Grand Master]   Castaways Sailing Club   27   24   22   [42/DNS]   34   32   139   139  
27  
28  
211825   Terence Britton [Grand Master]   KYC   34   30   30   [36]   29   18   141   146  
28  
29  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   33   26   32   26   24   [42/DNS]   141   146  
29  
30  
210631   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   29   [35]   33   32   20   33   147   147  
30  
31  
191910 USA   Ryan Eric Minth [Master]   C-VANE   23   [42/RET-BF]   42/DNC   18   15   42/DNF   140   150  
31  
32  
216553   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   [38]   29   31   37   37   24   158   158  
32  
33  
192097   phil paxton [Great Grand Master]   CYC   [42/DNC]   42/DNC   42/DNS   30   25   22   161   161T  
33  
34  
173996   Bill MCKENZIE [Great Grand Master]   PBSC   35   34   36   23   33   [42/DNS]   161   161T  
34  
35  
158670   Ron Thompson [Grand Master]   *   30   37   26   38   [39]   26   157   162  
35  
36  
189137   Jim Campbell [Grand Master]   CYC   32   31   28   34   [36]   34   159   164  
36  
37  
213965   Mike Colbert [Master]   ssa   31   32   [35]   27   35   31   156   166  
37  
38  
213877   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary Yacht Club   37   [42/RET-BF]   37   29   27   42/DNF   172   172  
38  
39  
197564   William Mulloy [Grand Master]   Calgary Yacht Club   39   36   [42/RET-BF]   31   38   23   167   172  
39  
40  
190974   Carlos Campos [Apprentice Master]   Club de Mar de Almeria   36   33   34   39   [40]   35   177   192  
40  
41  
200405   edward john [Great Grand Master]   severn sailing association   40   [42/RET-BF]   38   40   41   36   195   195  
41  
 



Laser Radial (25 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 02, 2020 3:05:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
210690   Robert Hallawell [Master]   USSCMC   [1]   1   1   1   1   1   5   15  
1  
2  
193301   Paul Clifford [Great Grand Master]   Westwood   2   [15]   5   6   4   3   20   20  
2  
3  
121384   Mike Schmidt [Grand Master]   Magothy River Sailing Association   3   2   4   8   3   [9]   20   25  
3  
4  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   6   5   2   [9]   2   6   21   31  
4  
5  
210173   Jean-Yves Fillion [Grand Master]   American Yacht Club / New York Yacht Club   [8]   3   3   7   8   8   29   34  
5  
6  
179495   Jamie Carter [Apprentice Master]   Portland Yacht Club   5   7   [10]   3   5   2   22   37  
6  
7  
177667   William Pearce [Grand Master]   Surf City YC   [19]   6   9   2   15   4   36   41  
7  
8  
211596   Bob Tan [Grand Master]   Severn sailing   4   8   8   5   [13]   13   38   43  
8  
9  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   12   10   12   4   6   [15]   44   49  
9  
10  
212626   Richard Roberts [Great Grand Master]   Sturgeon Lake Sailing Club   [16]   12   6   12   11   10   51   51  
10  
11  
206154   monica wilson [Master]   Usscmc   11   11   7   [21]   7   5   41   51  
11  
12  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   13   9   [14]   11   12   12   57   57  
12  
13  
212607   Chad Coberly [Master]   Grand Rapids YC   10   4   11   10   14   [16]   49   59  
13  
14  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   9   16   17   [20]   9   11   62   62  
14  
15  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   USSCMC   14   [18]   15   14   10   18   71   71  
15  
16  
212132   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   7   [22]   13   13   18   19   70   75  
16  
17  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   SSA   18   13   16   19   [21]   14   80   80  
17  
18  
205206   Alexandra Behrens [Master]   M├╝hlenberger Segel-Club   17   [19]   18   15   16   7   73   83  
18  
19  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   21   23   [26/RET-BF]   16   17   17   94   94  
19  
20  
214625   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   15   17   19   [23]   23   22   96   96  
20  
21  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   20   20   20   18   22   [23]   100   100  
21  
22  
194610   Keith Barron [Grand Master]   Ocala Sailing Club   [22]   14   21   22   19   20   96   101  
22  
23  
190214   Elizabeth (Lee) Nagy [Grand Master]   Calgary Yacht Club   [23]   21   22   17   20   21   101   106  
23  
24  
212611   Matt White [Grand Master]   SSA   [26/DNC]   26/DNC   26/DNS   26/DNC   26/DNC   26/DNC   130   135  
24  
24  
215722   Stanton Smith [Grand Master]   Stanton Smith   [26/DNC]   26/DNC   26/DNS   26/DNC   26/DNC   26/DNC   130   135  
24  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network