2020 Flying Scot Florida Circuit Race Number 4
Davis Island Yacht Club | January 18-19, 2020

Flying Scot (28 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 19, 2020 11:43:31 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6133   The Scuppernong   Jeff Linton    Davis Island YC   1   2   11   1   2   17  
1  
2  
5566   Reverie   Karen Jones    Sarasota sailing squadron   2   4   9   2   1   18  
2  
3  
5350   Bravehart   David Ames    SSS   4   6   3   5   5   23  
3  
4  
6137      Michael Faugust    EYC / SSS   7   12   1   4   4   28  
4  
5  
6192   New Navy Available   Tyler Andrews
Tyler Charles Andrews  
DCYRA   5   3   7   8   8   31  
5  
6  
6188   Orca   David Moring
David Moring  
LESC   9   8   8   11   3   39  
6  
7  
3914   Steamboat Wilie   Ronald Pletsch
Ronald Pletsch  
SSS   11   9   5   3   13   41  
7  
8  
5982   Cool Change   Jim Signor
Jim Signor  
Upper Keys Sailing Club   8   1   4   14   21   48  
8  
9  
6135   Wildcard   Eric Bussell    Clinton Lake Sailing Association   13   5   12   13   12   55  
9  
10  
38   38   Andrew Hayward
Andrew Hayward  
DIYC   3   16   14   9   20   62  
10  
11  
6099   M&M   Mark Taylor
Mark Taylor  
Clinton Lake Sailing Association   12   10   10   16   15   63  
11  
12  
5642   Swipe Right   Keven Briggs
Keven Briggs  
Lake Eustis Sailing Club   15   11   18   17   7   68  
12  
13  
5141   Eightball   Bob Twinem    Sarasota Sailing Squadron   29/DNF   15   2   18   9   73T  
13  
14  
5544   GOOMBA   Jim Bigham
Jim  
SSS   14   13   17   12   17   73T  
14  
15  
6138   Nolo Contendre   Dave Martin
Andi Hoffman  
Coconut Grove Sailing Club   6   14   6   22   26   74  
15  
16  
6158      Lynn Bruss    Privateer Yacht Club   17   18   16   6   19   76  
16  
17  
6144   Catitude   Ben Williams
Evelyn Shapiro  
Clinton Lake Sailing Association   10   23   19   19   6   77T  
17  
18  
6177   Scotty McFly   Ryan Malmgren    Ephraim Yacht Club   19   20   13   7   18   77T  
18  
19  
5871   Ack Ack   Charlie Clifton
Charlie Clifton  
SSS   29/DNS   7   22   10   11   79  
19  
20  
6143   UKelele   David Helmick
David Moring  
LESC   16   17   15   15   24   87  
20  
21  
6125   Cancer Sucks   Dave/Don Rink/Gray
David B Rink  
LNYC   25   21   25   21   10   102T  
21  
22  
5957   Jigsaw   Juan Gaitan    LESC   18   22   21   25   16   102T  
22  
23  
6203      Randy Pawlowski    LMSA / Indian River YC   21   24   23   24   14   106  
23  
24  
5691      Dave Safirstein
Dave Safirstein  
LNYC   20   25   24   20   22   111  
24  
25  
1885   GHOST   George Benisek
Sherry Magno  
LESC   24   19   26   23   27   119T  
25  
26  
6082      Jeff Bott    Lake Eustis   22   26   20   26   25   119T  
26  
27  
6109   iGone   Obie Smith    Coconut Grove Sailing Club   26   28   27   27   23   131  
27  
28  
6202      Donna Mohr
Donna L Mohr  
Rudder Club of Jacksonville   23   27   28   29/DNS   29/DNS   136  
28  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network