2020 Columbia Gorge One-Design Regatta
Columbia Gorge Racing Association | July 25-26, 2020

Laser Standard (6 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 26, 2020 3:26:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
210102      Niclas Bornling    Willamette Sailing Assocation   4   2   1   1   [5]   1   2   11  
1  
2  
208766   Tokoloshe   Andrew Haliburton    CGRA   1   1   3   [4]   1   3   3   12T  
2  
3  
199942      Blake Bentzen    BYOB   2   [3]   2   2   3   2   1   12T  
3  
4  
170802   Laser   Charles Fulmer    CYC   3   4   4   3   2   4   [5]   20  
4  
5  
165876      Wesley Fleming    NA   5   5   5   5   [7/DNS]   7/DNS   7/DNS   34  
5  
6  
JE      Joby Easton    Rose City Yacht Club   [9/DNC]   9/DNC   7/DNC   7/DNC   4   5   4   36  
6  
 



Laser Radial (20 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 26, 2020 6:04:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
210636      Talia Toland    SYC   [3]   1   1   1   1   2   2   8  
1  
2  
214304   Extreme Ways   Andrew Holdsworth    StFYC and Yorkshire Dales SC   [7]   7   4   2   2   1   1   17  
2  
3  
189812   Buffoon   Erik Anderson    CYC/SSP   1   6   5   5   [8]   7   3   27  
3  
4  
212594      Bill Symes    WSC/NHYC   5   2   2   3   [21/DNF]   21/DNS   6   39  
4  
5  
206165   Tiera   Emma Powell    Bellingham Yacht Club   10   4   3   7   [14]   8   9   41  
5  
6  
212132      Rob Hodson    WSC   9   14   [18]   6   4   6   4   43  
6  
7  
208820      Sammy Farkas    Seattle Yacht Club   [13]   5   9   12   5   4   10   45T  
7  
8  
206059      Erik Skeel    UW, CYC   [12]   8   8   9   7   5   8   45T  
8  
9  
210702      Jack Carroll    SYC   17   11   6   [19]   6   9   5   54  
9  
10  
195943   Glamper   David Anthes    SSC   14   [16]   16   14   3   3   7   57T  
10  
11  
155210      Ollie Kunz    HRYC   4   13   7   [18]   9   12   12   57T  
11  
12  
215658      Hayden Flaskerud    Narrows Race Team   2   3   17   8   [21/DNS]   14   14   58  
12  
13  
199287      Tim Player    Corinthian Yacht Club   6   10   13   [17]   10   11   13   63  
13  
14  
184588      William Mueller    ABYC   [18]   9   12   10   13   10   15   69  
14  
15  
185934   Buddy   Dylan Gardner    San Diego YC   15   [18]   10   11   12   13   17   78  
15  
16  
198643      Walt Mintkeski    Willamette Sailing Club   8   15   14   4   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   83  
16  
17  
198658   Sakayan   Corbin Torralba    Narrows Race Team   [16]   12   15   13   16   16   16   88  
17  
18  
216528      Lucien Freemesser    SSP   11   17   11   16   17   [21/DNS]   21/DNS   93  
18  
19  
194481      Charles THOMAS    PCS   [20]   19   20   20   11   15   11   96  
19  
20  
216586      Hannah Beaver    SSP   19   [20]   19   15   15   17   18   103  
20  
 



Laser 4.7 (9 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 26, 2020 4:01:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
167466      Calvin Schmid    SDYC   3   2   [6]   1   1   1   8  
1  
2  
25260      Nicholas Mueller    ABYC   2   1   1   [3]   3   2   9  
2  
3  
164344      Alice Schmid    SDYC   1   3   2   2   2   [5]   10  
3  
4  
201      Marcy Olivia Lowthian    Kaneohe Yacht Club/Pearl Harbor Yacht Club   4   [6]   3   4   4   3   18  
4  
5  
216554      Kaitlyn Beaver    SSP   [6]   4   4   5   5   4   22  
5  
6  
216857      Aaron Beaver    SSP   8   7   [10/DNF]   6   6   6   33  
6  
7  
216583      Adam Turloff    PMYC - SYC - ESC   9   5   5   7   [10/DNF]   10/DNS   36  
7  
8  
216536      Alexander Turloff    PMYC - SYC - ESC   7   8   7   8   [10/DNF]   10/DNS   40  
8  
9  
215663      Camryn Lee    Narrows Race Team   5   9   8   [10/DNS]   10/DNS   10/DNS   42  
9  
 



Tasar (15 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 26, 2020 6:28:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
2916   Fast & Thorough & Sharp as a Tack   Jay Renehan /
Lisa Renehan  
Seattle Yacht Club/ Seattle Yacht Club   [6]   1   1   1   2   3   5   13  
1  
2  
2983   Skookum   Karas Michael /
Molly Jackson  
SYC/ SYC   2   4   [7]   2   3   5   1   17T  
2  
3  
2690      Dalton Bergan /
Lindsay Bergan  
Seattle YC/ Seattle YC   3   2   3   [8]   4   2   3   17T  
3  
4  
505   Cohete Azul   Anthony Boscolo /
Haley Boscolo  
SYC/ SYC   1   3   5   5   [9]   6   2   22  
4  
5  
2597   Dr. Beverly   Alyosha Strum-Palerm /
Audrey Jacobs  
SYC/ Seattle Yacht Club   4   5   4   3   [6]   4   6   26  
5  
6  
2981   New Tasar   Jonathan McKee /
Libby Johnson McKee  
Seattle Yacht Club/Corinthian YC of Seattle/ SYC/CYC   10   [11]   6   7   1   1   4   29  
6  
7  
2691   Tasar   Chris Lanzinger /
Molly Lanzinger  
Seattle Yacht Club/ Seattle Yacht Club   5   [10]   2   4   5   7   9   32  
7  
8  
2918      Andy Mack /
Jaime Mack  
Hood River YC/ Hood River YC   7   6   [11]   9   8   8   10   48  
8  
9  
2392   Maple Sugar   Jackson McCoy /
Hanna Brush  
Port Madison YC/ Willamette Sailing Club   8   7   8   [12]   10   12   7   52  
9  
10  
2398   Tuna   Stasi Burzycki /
Sophia Kasper  
Port Madison YC/ Port Madison YC   12   [14]   13   14   7   10   8   64  
10  
11  
2596      Paul Stewart /
Scott Wilson  
SSP/ BYC   14   8   9   6   [16/DNF]   16/DNS   16/DNS   69  
11  
12  
2399      Nino Johnson /
Casey Pruitt  
Sail Sand Point/ OYC   [15]   12   15   10   13   9   12   71T  
12  
13  
2687   Pteranodon   Luke Johnson /
Brian Johnson  
NATA/ NATA   11   13   [14]   13   12   11   11   71T  
13  
14  
1601   Pooka   Derek Bottles /
Becca Galfer  
Seattle Yacht Club/ Seattle YC   13   9   10   11   [16/DNS]   16/DNS   16/DNS   75  
14  
15  
2393   Head Full of Dreams   Jay Leon /
Lindsey Bauer  
Cyc/ Cyc   9   15   12   15   11   [16/DNS]   16/DNS   78  
15  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network