Seidenberg New England Masters Championship
Wickford Yacht Club | September 12-13, 2020

Laser (45 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 13, 2020 1:47:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 212128, Peter Shope[Grand Master], Sail Newport / Fleet 413, 4-2-[18]-1-3-5-5-1-21 ; 35   
2. 210690, Rob Hallawell[Grand Master], USSCMC, 7-[10]-3-3-8-2-1-2-26 ; 40   
3. 217585, Mark Bear[Grand Master], New Bedford Yacht Club, 1-5-9-9-[13]-1-2-3-30 ; 44   
4. 210335, Dan Neri[Grand Master], Fleet 413, 10-7-[46/OCS]-7-9-3-4-6-46 ; 60   
5. 212123, Christine Neville[Apprentice Master], Sail Newport / Fleet 413, 2-1-11-[16]-1-7-10-4-36 ; 64   
6. 210323, Scott Pakenham[Master], Laser Fleet 413, IHYC, Sail Newport, 12-4-7-5-10-[18]-3-5-46 ; 67   
7. 217505, Dave Penfield[Great Grand Master], Hyannis Yacht Club, 11-9-8-10-[12]-8-7-9-62 ; 69   
8. 215009, Peter Vessella[Great Grand Master], StFYC, [18]-18-2-11-5-10-9-10-65 ; 72   
9. 210675, David Crawley[Grand Master], DYC, 8-6-4-15-14-6-16-[23]-69 ; 83   
10. 198631, Stein Skaane[Master], Eastern Yacht Club, 3-11-13-13-[24]-9-11-7-67 ; 88   
11. 175126, Andrew Pimental[Grand Master], sail newport, [46/DNS]-8-16-8-16-12-8-8-76 ; 90   
12. 212934, Chris Murray[Apprentice Master], NBYC, 13-13-1-6-[21]-11-6-13-63 ; 91   
13. 183859, William Lynn[Grand Master], Eastern, 9-14-17-2-6-15-[25]-24-87 ; 101   
14. 209634, William Rothwell[Master], WFSC, 14-20-6-[22]-18-4-13-15-90 ; 111   
15. 194228, Lynne Shore[Grand Master], Plymouth Yacht Club, [27]-26-5-19-15-17-18-18-118 ; 132   
16. 5191, Wyllys (Chip) Terry[Master], Castine Yacht Club, 16-[21]-14-17-20-14-17-14-112 ; 133   
17. 197052, Chris Bollengier[Apprentice Master], Sail Newport, 21-[22]-22-14-2-22-14-11-106 ; 134   
18. 189811, Peter Seidenberg[Legends], Sail Newport, 26-12-12-25-17-23-[28]-20-135 ; 135   
19. 188886, Ryosuke Sakai[Master], CPYC, 5-24-24-18-11-19-15-[26]-116 ; 137   
20. 206154, Monica Wilson[Master], Usscmc, [28]-16-21-12-7-13-21-28-118 ; 139   
21. 204666, Atle Lohrmann[Grand Master], Sail Newport, [25]-19-10-24-19-25-19-16-132 ; 146   
22. 217739, HL DeVore[Grand Master], Larchmont YC, NYYC, Coral Reef, 34-[36]-20-20-4-20-20-17-135 ; 149   
23. 203953, Ledyard McFadden[Master], Manchester Yacht Club, 17-15-25-32-[33]-16-22-21-148 ; 169   
24. 751925, Nic Judson[Grand Master], Nantucket Yacht Club, [29]-25-28-28-28-29-12-12-162 ; 176   
25. 204098, Scott Ferguson[Grand Master], Conanicut Yacht Club, 6-3-15-4-[46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-166 ; 180   
26. 169753, Ulf Westhoven[Grand Master], Syc, 24-27-23-[30]-26-21-29-19-169 ; 183   
27. 199572, Ben Hodson[Apprentice Master], WYC, 20-23-19-21-23-[32]-27-22-155 ; 183   
28. 200394, Stefan Jans[Grand Master], CPYC, 15-29-30-[31]-25-26-30-30-185 ; 199   
29. 160210, Matthew Largess[Great Grand Master], Laser Fleet 413, [46/DNS]-32-33-27-29-33-24-29-207 ; 214   
30. 185779, Robert Weiss[Grand Master], CPYC, 32-28-32-[33]-30-28-23-27-200 ; 214   
31. 205445, Natalya Gontcharova[Master], CPYC, 33-35-31-37-22-27-26-[46/DNS]-211 ; 232   
32. 188737, Marcus Wunderlich[Master], Cedar Point Yacht Club, 23-30-35-34-31-30-32-[46/DNS]-215 ; 236   
33. 175918, Frank Hennessy[Grand Master], Fleet 413 / Sail Newport, [46/DNS]-34-34-36-32-31-31-25-223 ; 237   
34. 199572, Tom Director[Grand Master], WYC, 22-17-26-26-[46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-229 ; 243   
35. 187745, Anne Marije Veenland-Lee[Apprentice Master], CSC, [46/DNS]-37-46/DNS-35-27-24-33-31-233 ; 261   
36. 211835, David Ryan[Great Grand Master], DBMS, 31-33-27-29-[46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-258 ; 265   
37. 209663, Tom Phipps[Grand Master], Duxbury YC, 19-[46/OCS]-29-23-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-255 ; 269   
38. 161100, David Frazier[Great Grand Master], FBYC Essex CT, 30-31-[46/DNF]-46/DNF-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-291 ; 298   
39. 199912, Tim Landt[Great Grand Master], SPYC, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 329   
40. 189788, Matthew Doherty[Grand Master], CPYC, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 336   
41. 191464, Judith Krimski[Grand Master], Laser Caberete, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 336   
42. 216254, Rob Emmet[Grand Master], Storm Trysail, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 336   
43. 209684, Tom Dailey[Grand Master], Schoolofhardknocks, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 336   
44. USA214515, Peter Mark[Grand Master], Rocky Point Club, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 336   
45. 171027, Adam Cook[Apprentice Master], Jersey Street YC, [46/DNS]-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-46/DNS-322 ; 350   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network