2020 WNR Series 1
Annapolis Yacht Club | April 22-September 02, 2020

Alberg 30 (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 08, 2020 8:09:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 262, Constance, Jonathan Bresler[Alberg 30], , 2-1-2- ; 5   
2. 244, LinGin, Tim Williams, , 1-2-3/DNC- ; 6   
3. 197, Laughing Gull, Patrick SeidelPatrick F Seidel, Cambridge Yacht Club, 4/DNC-3/DNC-1- ; 8   
4. 272, Rinn Duin, Michael Meinhold, , 3-3/DNC-3/DNC- ; 9   
5. 411, Kahawai, Rick Chambers, , 4/DNC-3/DNC-3/DNC- ; 10T   
6. 550, Skybird, Mike Nikolich, , 4/DNC-3/DNC-3/DNC- ; 10T   
 



Cal25 (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 08, 2020 8:09:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1242, One Eyed Jack, Kyle BollhorstKyle A Bollhorst, Annapolis Yacht Club, 1-2-1- ; 4   
2. 1226, White Cap, Timothy BloomfieldTimothy j Bloomfield, AYC, 3/DNC-1-3- ; 7T   
3. 681, Ronin, Christopher RogersPeter Sheils, John Wooldridge, EYC, 2-3-2- ; 7T   
4. 453, Emesis, Chris RadfordTasha Radford, BYC, 3/DNC-4/DNC-4/DNC- ; 11T   
5. 1600, Caliente, gerard field, SSC, 3/DNC-4/DNC-4/DNC- ; 11T   
6. 1657, Chicken Little, Charles Husar, AYC/SSC, 3/DNC-4/DNC-4/DNC- ; 11T   
 



Etchells (10 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 15, 2020 8:00:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1327, Marge, Todd Lalumiere, AYC, 5/DNC-1- ; 6T   
2. 819, Make Mine a Double, Jeff Borland, AYC, 1-5- ; 6T   
3. USA 1260, Playmaker, Alan Kelly, Annapolis Yacht Club, 5/DNC-2- ; 7T   
4. 959, Solsidan, Jonathan Forsberg, Annapolis Yacht Club, 3-4- ; 7T   
5. 1405, Caramba, Jose Fuentes, AYC, 2-6- ; 8T   
6. 877, Crooked Monkey, Brian Robinson, Annapolis Yacht Club, 5/DNC-3- ; 8T   
7. 51, Boxing Day, James ReedAndrew Reed, AYC, 4-7- ; 11   
8. 1097, Eduardo Especial, Ed Holt, AYC, 5/DNC-8/DNC- ; 13T   
9. 637, RIOT, Rob FloydDavid Houck, John Kevill, AYC, 5/DNC-8/DNC- ; 13T   
10. 105, Ca$h Money, Matthew Lalumiere, AYC, 5/DNC-8/DNC- ; 13T   
 



Harbor 20 (23 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 31, 2020 11:36:25 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 312, Black Russian, Ron SteeleBonnie, Alex, Britton, EYC, 1-1- ; 2   
2. 325, Puffin, Bell CartyGeorge Hughes, AYC, 2-2- ; 4   
3. 185, The Mighty Pearl, Walter LairdJim Mumper, AYC, 3-5- ; 8   
4. 97, Sugar, Garth HichensGarth Hichens, AYC, 8-3- ; 11   
5. 427, Brilliant, Kenneth AppletonMark Bird, AYC, NYYC, 5-7- ; 12   
6. 341, Bull Frog, Allan AdelmanTim Adelman, AYC, 4-10- ; 14   
7. 311, Skimmer, Margaret/Peter Podlich/TrogdonMargaret/Peter Podlich/Trogdon, AYC/SSA, 9-6- ; 15T   
8. 418, Swifty, Richard Weaver, AYC, 7-8- ; 15T   
9. 326, Yellow Jacket, Jeff/Neil Scholz/Sullivan Syndicate, AYC, 16/DNC-4- ; 20   
10. 344, Merlyn, Ward AndersonDavid Leach, AYC, 10-11- ; 21   
11. 339, H2flow, Martin RoeschMartin Roesch, AYC, 6-19/DNC- ; 25T   
12. 340, velella, marino dimarzomarino dimarzo, AYC, 16/DNC-9- ; 25T   
13. 132, Sheila Marie, bob kehoe, EYC, 13-13- ; 26   
14. 600, Last Hurrah!, David Smith, Eastport YC, 15-12- ; 27   
15. 162, Mofongo, Rick HillBrett Smith, AYC, 12-17- ; 29   
16. 213, Endurance, John Heintz, AYC, 11-19/DNC- ; 30T   
17. 205, Elixir, Brian WiersemaPatrick Shannon, AYC, 16/DNC-14- ; 30T   
18. 314, Volition, Curt SchwabCurt Schwab, AYC, 16/DNC-15- ; 31   
19. 324, Dolly, Frank QuigleyMarymarie Quigley, EYC, 14-18- ; 32T   
20. 342, Tru Blu, Cooper/Jim/Robert Rees/Kizziar/Kottler, AYC, 16/DNC-16- ; 32T   
21. 319, Fuzzy Logic, William SuttonRobert Dusndky, AYC, 16/DNC-19/DNC- ; 35T   
22. 421, Rhapsody, Nicholas DraperNicholas Draper, Annapolis Yacht Club, 16/DNC-19/DNC- ; 35T   
23. 321, MEADEOR, JIM & RACHEL MEADJIM & RACHEL MEAD, AYC, 16/DNC-19/DNC- ; 35T   
 



Herreshoff 12.5 (9 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 15, 2020 8:01:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 639, Emma Lou, Peter King, AYC, 1-1- ; 2   
2. 471, Hubcap, Cindy WeberCindy Weber, AYC, 2-2- ; 4   
3. 522, RAVEN, William MuselerWilliam Museler, Annapolis Yacht Club, 5-3- ; 8T   
4. 492, Blue Jacket, Spencer Leech, Eastport Yacht Club, 4-4- ; 8T   
5. 485, Terence Smith, Terence SmithRobert P. Gallagher, Terence Smith, 3-6- ; 9   
6. 400, Dotty K, Gill CochranDave Ewing, Annapolis Yacht Club, 7-5- ; 12   
7. H 61, Moon Dance, Stanton Smith, AYC, 6-9/DNC- ; 15T   
8. 411, Bit O’Luck, Chuck HurleyGinnie Hurley, AYC, 8-7- ; 15T   
9. 263, Pot O' Gold, Terry OtisTerry Otis, Eastport Yacht Club, 9-8- ; 17   
 



J/30 (14 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 09, 2020 5:56:23 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 90, Cannonbal l2.0, Ralph RiddleDoug Wallop, AYC, 1-6-1- ; 8   
2. 33504, Shamrock, Bruce Irvin, EYC, 2-2-6- ; 10   
3. 32766, Pogo, Charles Lutz, CBYRA, 5-1-5- ; 11T   
4. 526, TOTALed MAYHEM, Amy & Doug Stryker, Eastport YC / Raritan YC, 3-4-4- ; 11T   
5. 83060, Infectious Smile, Tristan Keen, EYC, 4-5-3- ; 12   
6. 203, Suzie Q, Heidi Frist, EYC, 7-3-8- ; 18   
7. 53260, Rag Doll, Rob Lundahl, , 10/DNC-7-2- ; 19   
8. 221, Hello Mary Lou, Ryan Gens, EYC, 9-8-9- ; 26   
9. 59617, Mondial, Michael Ruzzi, EYC, 8-10-10- ; 28   
10. 53273, Bebop, Bob RutschMike Costello, , 6-12/DNC-11/DNC- ; 29T   
11. 122, Blitz, James McGinnis, EYC, 10/DNC-12/DNC-7- ; 29T   
12. 63242, Insatiable, Ronald Anderson, AYC, 10/DNC-9-11/DNC- ; 30   
13. 33450, Bump..., Pam Morris, EYC, 10/OCS-11-11/DNC- ; 32   
14. 43343, JAGUAR, Bruce Breiding, ANNAPOLIS YACHT CLUB, 10/DNC-12/DNC-11/DNC- ; 33   
 



J/70 (6 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, July 20, 2020 2:07:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA 27, Derecho, Jim Golden, Annapolis Yacht Club, 3-2- ; 5   
2. 419, 419, Ray/Jenn Wulff, Annapolis YC/ NYYC, 1-5/DNC- ; 6T   
3. 220, Phoenix, Pete Firey, AYC, 2-4- ; 6T   
4. 4, 4 SPORT, Gregg ZurmuhlenGregg Zurmuhlen, EYC, 6/DNF-1- ; 7   
5. 209, Johnny Thunder, Brian Wood, AYC, 5-3- ; 8   
6. 381, Tea Dance Snake, Peter BoweJenner/McNamara, AYC, 4-5/DNC- ; 9   
 



J/80 (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 15, 2020 7:58:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA 788, More Cowbell, Pendleton AlexanderPendleton Alexander, AYC, 3-1- ; 4T   
2. 443, , Kevin McKeeFlorian Heyder, , 2-2- ; 4T   
3. 1317, Snowstorm, Anthony FlakeAnthony Flake, Annapolis Yacht Club, 1-5- ; 6   
4. 405, some respect, Richard Harrison, AYC, 6-3- ; 9T   
5. 340, Puffinator, Rob MairsRob Mairs, AYC, 5-4- ; 9T   
6. 259, OUTLAWS, Derick Lynch, AYC, 4-7- ; 11   
7. 177, SpartoCuss, Jeff White, AYC, 7/DNC-6- ; 13   
 



J/105 (21 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, August 05, 2020 12:51:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA328, MIRAGE, Cedric LewisFredrik Salvesen, AYC, 3-1- ; 4T   
2. 202, Dog House, Arthur Libby Thomas Carter, Annapolis Yacht Club, 1-3- ; 4T   
3. US 351, Inigo, Jim Konigsberg, AYC, 2-5- ; 7   
4. 501, Tenacious, Carl GitchellScott Gitchell, AYC, 7-2- ; 9   
5. 159, Crescendo, Angelo Guarino, J105, 5-7- ; 12   
6. 102, Syndicate, Kevin WardMike Brown / Claire Ward, AYC, 13-4- ; 17T   
7. 220, Bat IV, Andrew KennedyWarren Richter, Annapolis Yacht Club, 4-13/DNF- ; 17T   
8. 407, Chessie, John Kircher, PRSA, 6-11- ; 17T   
9. 303, Velvet Hammer, Kristen Robinson, Annapolis Yacht Club, 8-9- ; 17T   
10. 250, Smoke and Oakum, David ScheidtDavid Hamilton Scheidt, AYC, 10-8- ; 18   
11. 523, Santas Reign, Dear, Donald Santa, Annapolis Yacht Club, 14/DNC-6- ; 20   
12. 321, Rum Puppy, Kevin Fitzgerald, AYC - Waiting list, 9-13/DNC- ; 22   
13. 527, Firebrand, Jon Slabaugh, Annapolis Yacht Club, 14/DNF-10- ; 24T   
14. 252, Peregrine, Bill CarruthLinsley, EYC, 11-13/DNC- ; 24T   
15. USA 419, Crash, Andrew ChernerSara Morgan, Annapolis Yacht Club, 12-13/DNC- ; 25   
16. USA 586, Dreadnought, Jahn Tihansky, , 14/DNC-12- ; 26   
17. 93105, FREEDOM, Peter/Dave SchelliePeter D Schellie, AYC, 14/DNC-13/DNC- ; 27T   
18. USA 64, Relentless, David McKee, CBYRA, 14/DNC-13/DNC- ; 27T   
19. 201, PALADIN, Patrick McGuire, J105 Fleet 3, 14/DNC-13/DNC- ; 27T   
20. USA 676, Avenger, Ja. Tihansky, , 14/DNC-13/DNC- ; 27T   
21. USA 215, Constellation, Jahn Tihansky, , 14/DNC-13/DNC- ; 27T   
 



V-Boats (5 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 16, 2020 10:40:55 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 216, Alternative Facts, Paul MurphyChip Carr, Will Vary, Severn Sailing Assoc/Storm Trysail, 1-1- ; 2   
2. 245, Deep State, Walt Pletcher, AYC, 3/DNC-2- ; 5T   
3. USA 297, Evil Hiss, geoffrey ewensonMrs. Ewenson "The Lucky Bride", EYC / AYC, 2-3- ; 5T   
4. 248, Glenda, Arnie BrownBill Cook, none, 3/DNC-4- ; 7   
5. 80, Haulin' Asp, James PokorskiDale Pokorski, EYC, 3/DNC-5- ; 8   
 



PHRF (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 08, 2020 8:09:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 73123, Where Egos Dare, Chris TroxellGreg Zercoe, Annapolis Yacht Club, 1-1-2- ; 4   
2. 18, Moe Foe, Erik LostromMarty Lostrom, EYC, 4/DNC-2-1- ; 7   
3. AYC 5, Stormy Weather, James HutchinsonAnnabelle Hutchinson, AYC, 3-3-3- ; 9   
4. #4, Babe, Tom Simmons, Member, 2-4-4- ; 10   
5. AYC 6, AYC Charter, Owen Hennessey, AYC, 4/DNC-5/DNC-5/DNC- ; 14   
 



ORC 1 (17 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 23, 2020 11:04:12 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA 106, Ramrod, Rodrick Jabin, AYC, 1-1-1- ; 3   
2. USA 59, Moneypenny, Ken ComerfordWill, , 2-2-2- ; 6   
3. USA35, Mummbles, Brad KauffmanBrad E Kauffman, AYC, 3-5-4- ; 12T   
4. 38012, ZUUL, Benedict CapucoBenedict Capuco, AYC, 4-3-5- ; 12T   
5. 2722, Ma'm'selle, Ed HartmanCindy, AYC, 6/DNF-6-3- ; 15   
6. 93664, SLY, Bob Fox, AYC, 5-7.5/TIE-6- ; 18.5   
7. USA84002, RIVAL, Bob Cantwell, Annapolis Yacht Club, Riverside Yacht Club, 6/DNC-4-11/DNC- ; 21T   
8. 157, Endorphin, St. Mary's CollegeJohn Pica/Scott Steele, AYC, 6/DNF-7-8- ; 21T   
9. 40, SeaBiscuit, Kevin McNeilKevin McNeil, Annapolis Yacht Club, 6/DNC-10/DNC-7- ; 23   
10. 30023, Supra, Umberto D'Arista, , 6/DNC-7.5/TIE-10- ; 23.5   
11. USA 60059, Ranger, J. Tihansky, , 6/DNC-10/DNC-9- ; 25   
12. USA008, Velocity, Martin Roesch, AYC, 6/DNC-10/DNC-11/DNC- ; 27T   
13. 61145, Querencia, Frank McGowanFrank McGowan, EYC, 6/DNC-10/DNC-11/DNC- ; 27T   
14. USA 70059, Zephyr, Jah Tihansky, , 6/DNC-10/DNC-11/DNC- ; 27T   
15. USA 34, Blockade Runner, Bruce BingmanTaran Teague, Ayc, 6/DNC-10/DNC-11/DNC- ; 27T   
16. 51120, Windborn, Richard BornRichard W Born, AYC, 6/DNC-10/DNC-11/DNC- ; 27T   
17. USA 7192, Wasp, Jahn2 Tihansky, , 6/DNC-10/DNC-11/DNC- ; 27T   
 



ORC 2 (19 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 08, 2020 8:09:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. USA2604, Rattle ‘n’ Rum, Mike Beasley, , 1-1-4- ; 6   
2. USA 998, Vichingo, Erik Haaland, AYC, 3-5-1- ; 9   
3. 53408, Aunt Jean, james sagerholmjames wilson sagerholm, NSSA, 2-7-2- ; 11   
4. 45, Hornet, John LoeJohn Loe, AYC, 11/DNC-2-3- ; 16   
5. 33510, Elvis, Tony Moynagh, , 4-3-11- ; 18   
6. 52038, Xiberger, Bill WhiteHarald Mangold, Annapolis Yacht Club, 11/DNC-4-5- ; 20   
7. USA 82, AfterSchock, Paul Susie, , 5-8-9- ; 22   
8. 12834, Grand Plan, Edward Ruegg, Annapolis Yacht Club, 7-6-10- ; 23   
9. SUI 49, Pointless, Johnathan SchlossbergGerry Taylor, , 11/DNC-10-6- ; 27   
10. 33123, Starbird, Frank Martien, AYC, 6-12-12- ; 30   
11. 7227, Zephyr4, David ShaefferDavid Shaeffer, AYC, 10-13-8- ; 31   
12. USA 118, PATRIOT IV, Steve YoungUS PATRIOT SAILING, , 11/DNC-15/DNC-7- ; 33   
13. 40738, Maggie, James McNeely, , 9-11-14- ; 34T   
14. 83173, Problem Child, Ron KatzDonna Morrow / Gwen Gibson, Annapolis Yacht Club, 11/DNC-10/SCP-13- ; 34T   
15. 52296, Hiwassee, John Bell, Chicago Yacht Clup, 8-14-15/DNC- ; 37   
16. 42979, Abientot, Roger Lant, , 11/DNF-15/DNC-15/DNC- ; 41T   
17. USA65, Qa2, Norman OlsonGreg lines, , 11/DNC-15/DNC-15/DNC- ; 41T   
18. 57, MI-2, David Malkn, , 11/DNC-15/DNC-15/DNC- ; 41T   
19. 52439, Kalevala II, Tapio Saavalainen, AYC, 11/DNC-15/DNC-15/DNC- ; 41T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network