Sunfish® 2020 U.S. Masters Championship
Wawasee Yacht Club | September 11-13, 2020

Sunfish (44 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 13, 2020 1:13:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 04 / 4901, Greg Gust[Grand Master], rcyc, 2-1-1-1-1-[45/DNF]- ; 6   
2. 15 / 80021, Dan Norton[Master], DLYC, 3-4-[8]-2-4-2- ; 15   
3. 06 / 59541, Richard Chapman[Master], Lake Bluff Yacht Club, 5-2-6-5-[8]-4- ; 22   
4. 24 / 81511, dave slavinski[Apprentice Master], Lavallette Yacht Club, 4-8-[17]-3-2-6- ; 23   
5. 41 / 1717, Paul-Jon Patin[Master], Sayville / Point O’Woods, 1-12-[23]-4-3-7- ; 27   
6. 56 / 808, Bob Findlay[Grand Master], Wilmette Sailing Association, 7-3-2-10-7-[45/DNF]- ; 29   
7. 21 / 81405, Mike Brown[Master], Rush Creek Yacht Club, 8-[24]-5-6-18-1- ; 38   
8. 35 / 41916, Greg Eiffert[Grand Master], Paupack sailing club, 6-11-3-8-[16]-15- ; 43   
9. 46 / 12345, Susan Tillman Berg[Master], Wawasee Yacht Club, 12-15-7-[20]-12-3- ; 49T   
10. 13 / 4909, Joshua Kerst[Master], North Cape Yacht Club, [17]-9-14-7-11-8- ; 49T   
11. 01 / 1946, Edward Wagnon[Great Grand Master], Wawasee Yacht Club, 9-[17]-10-12-14-9- ; 54   
12. 02 / 81415, Mary Anne Hopper[Master], Rush Creek Yacht Club, [31]-7-4-19-24-10- ; 64   
13. 17 / 1955, Art Haggerty[Grand Master], Lake Bluff Yacht Club, [33]-27-9-11-9-11- ; 67   
14. 05 / 81492, Scott Elliott[Master], Lake Gaston Sailing, Oriental Dinghy Club, 14-5-[31]-16.7/RDG-AVG-13-23- ; 71.7   
15. 30 / 81453, James Maida[Master], Lavallette YC, 25-6-16-9-19-[28]- ; 75T   
16. 38 / 4752, Jim Knab[Grand Master], Rehoboth Bay SA, [24]-20-11-15-10-19- ; 75T   
17. 51 / 81389, Libbie FitzGerald[Master], NA, 13-14-[20]-16-20-13- ; 76   
18. 19 / 81033, David Thompson[Grand Master], Lavallette yc, [28]-19-27-13-5-16- ; 80   
19. 33 / 78394, David Michals[Master], Lake BLuff Yacht Club, 20-18-22-17-[26]-5- ; 82T   
20. 44 / 82412, Leland Brode[Great Grand Master], Lake Bluff Yacht Club, [27]-10-21-18-21-12- ; 82T   
21. 22 / 46714, Glen Zimmermann[Master], Metedeconk River Yacht Club, 18-26-[39]-14-15-14- ; 87   
22. 34 / 75417, Tom Katterheinrich[Grand Master], St. Marys Boat Club, 11-[31]-28-22-6-24- ; 91   
23. 09 / 81568, Betsy Davis[Grand Master], Lavallette Yacht Club, 16-16-18-24-[28]-18- ; 92   
24. 07 / 80361, Gretchen Seymour[Master], Lake Bluff Yacht Club, 19-13-13-23-[29]-27- ; 95   
25. 16 / 4947, Scott Binzer[Master], Louisville Sailing Club, 10-21-15-[33]-33-21- ; 100   
26. 26 / 81523, Victor Bloede[Apprentice Master], Rush Creek Yacht Club, 15-29-12-26-27-[31]- ; 109   
27. 31 / 9, Tim Kraft[Grand Master], RCYC, 21-[30]-19-27-22-22- ; 111   
28. 03 / 24186, Gail Turluck[Grand Master], Gull Lake Sailing Club, 26-32-[33]-28-17-17- ; 120   
29. 18 / 80764, Kevin Kearney[Grand Master], Toms River YC, 23-25-[37]-29-23-25- ; 125   
30. 10 / 79650, Denis Wettlaufer[Grand Master], New York, 29-[35]-25-21-25-26- ; 126   
31. 11 / 81984, Marius Satas[Master], North Shore Yacht Club, 30-[36]-35-30-30-20- ; 145   
32. 25 / 110, Louis Gordon[Grand Master], Lake Bluff Yacht Club, [38]-23-30-32-32-29- ; 146   
33. 14 / 3633, Jeff Schmahl[Master], Wawasee Yacht Club, [34]-22-34-31-31-30- ; 148   
34. 20 / 81107, Michael West[Senior Grand Master], North Shore Yacht Club, 22-28-38-25-[45/DNS]-45/DNS- ; 158   
35. 23 / 78020, Doug Warren[Grand Master], Lake Bluff Yacht Club, [36]-34-26-35-35-32- ; 162   
36. 27 / 80774, David Hanselman[Great Grand Master], none, [37]-33-29-34-34-35- ; 165   
37. 12 / 79609, Jeff Bryant[Master], Arizona Yacht Club, 32-41-24-40-40-[45/DNS]- ; 177T   
38. 37 / 1982, Eugene Cox[Grand Master], Louisville Sailing Club, [39]-38-32-37-36-34- ; 177T   
39. 45 / 78121, kathleen Ahern-Gray[Great Grand Master], sarasota sailing squadron, [41/TLE]-39-36-38.7/RDG-AVG-37-33- ; 183.7   
40. 40 / 4417, Keith Kenitzer[Master], Louisville Sailing Club, 35-37-[41]-39-39-37- ; 187   
41. 08 / 79466, Janet Murphy Ryan[Grand Master], Lake Bluff Yacht Club, 41/TLE-[42]-42-36-38-36- ; 193   
42. 47 / 7944, Larry Palmer[Grand Master], Wawasee Yacht Club, [41/TLE]-40-40-38-41-38- ; 197   
43. 55 / 76333, Dick Tillman[Senior Grand Master], Melbourne YC, [45/DNS]-45/DNS-45/DNS-45/DNS-45/DNS-45/DNS- ; 225T   
44. 50 / N/A, Laurie Ward[Master], N/A, [45/DNS]-45/DNS-45/DNS-45/DNS-45/DNS-45/DNS- ; 225T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network