2020 Tampa to Not Ft. Myers
Davis Island Yacht Club | May 23, 2020in

Multihull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, May 25, 2020 10:02:42 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1   Catraption   -105   OH Rodgers    DIYC   09:47:40   1   1  
1  
2  
7   Sunspot   12   Bill Johnsen    SSS   NO TIME   4/DNF   4T  
2  
2  
12   Triple Threat   -33   John Novak    Sarasota Sailing Squadron   NO TIME   4/DNF   4T  
2  
 



Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, May 25, 2020 10:02:42 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1180   Volpe   12   George Haynie [A]   DIYC   08:19:36   1   1  
1  
2  
USA 169   Shambhala   12   JA Booker
J A Booker [A]  
DIYC   08:19:56   2   2  
2  
3  
USA 7   Silver Surfer   60   Harvey Ford [A]   SPYC   09:00:59   3   3  
3  
4  
USA17   Raven   42   Mike Kayusa [A]   DIYC   09:13:28   4   4  
4  
5  
8955   Merlin   -108   Chip Merlin
Brian Malone [A]  
DIYC/SPYC   09:41:38   7   7  
5  
6  
48   Rocket   72   Tarry Grimsdale
Tarry Grimsdale [A]  
DIYC   09:44:19   8   8  
6  
7  
39511   Wired   42   Stefan Achilles
Siggi Brocks [A]  
DIYC   11:21:01   11   11  
7  
8  
93   Breezin Bayou   72   stephen mitcham [A]   Diyc   NO TIME   18/DNF   18T  
8  
8  
83170   ALPHADOG   54   Gordon Latrobe [A]   DIYC   NO TIME   18/DNF   18T  
8  
 



Division: B (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
83198   Fire & Ice   81   George Cussins [B]   DIYC   09:20:08   5   5  
1  
2  
152   Simper Fi   111   Raymond Mannix [B]   Spsa   09:29:14   6   6  
2  
3  
97925   Fully Involved   135   Steve Vincent
Steve Vincent [B]  
DIYC   10:21:04   9   9  
3  
4  
40688   Yard Goat   84   Jamie Myers
Jamie Myers [B]  
DIYC   10:45:10   10   10  
4  
5  
40980   Back Off   84   Tony Barrett [B]   SPSA   11:28:54   12   12  
5  
6  
40787   Meltemi   132   Alex Korakis
John Boushall [B]  
DIYC   NO TIME   18/DNF   18T  
6  
6  
52910   Shazaam!   75   Ryan Schenck [B]   Davis Island Yacht Club   NO TIME   18/DNC   18T  
6  
6  
142   New Wave   108   Judah Rubin
Judah Rubin [B]  
DIYC   NO TIME   18/DNC   18T  
6  
 



Racer Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, May 25, 2020 10:02:42 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
8484   Liquid Time   108   Gail Heausler
Ed & Penny Ruark  
Davis Island Yacht Club   09:36:25   1   1  
1  
2  
42696   No Way José   72   Jose Suarezhoyos    DIYC   09:54:59   2   2  
2  
3  
038   Mi Sueno   123   Ron Kinney
Holanda Manzano  
SPYC   10:15:06   3   3  
3  
4  
005   Revenge   132   Lee Burstiner
Jessica Robinson  
DIYC   NO TIME   7/DNF   7T  
4  
4  
60740   Sacred Cow   81   Dave German
Dave German  
DIYC   NO TIME   7/DNF   7T  
4  
4  
1   Blue Heron   115   Russell Hoadley
Mary Anne Hoadley  
DIYC   NO TIME   7/DNF   7T  
4  
 



Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, May 25, 2020 10:02:42 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
23   Patronus   177   Larry Willis
Cary Collier Willis  
Diyc   NO TIME   8/DNC   8T  
1  
1  
1077   Silver Lining   212   Bob Armstrong    BYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
102   Galene*   205   gerard gaudry    BCYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
201   Guppie   230   Herbert Wittnebert
Herbert E Wittnebert  
TSS   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
479   Play Actor   263   Paul Phillips
Paul Phillips  
Tampa Sailing Squadron   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
4951   First Wind*   195   Art Cupps    DIYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
53275   Wings   227   Mike Danielson    DIYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network