AYC Junior Annual
Annapolis Yacht Club | August 11, 2020

Opti Green (22 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



C420 (31 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, August 11, 2020 3:01:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8580      Matt Budington    Annapolis Yacht Club   2   2   2   1   1   8  
1  
2  
8104   Boat   Rees Tindall    Annapolis YC   1   8   1   2   2   14  
2  
3  
810      Nick Budington    Annapolis Yacht Club   5   1   3   6   3   18  
3  
4  
8064      Ava Cornell    Annapolis Yacht Club   3   6   4   3   4   20  
4  
5  
4719      Ava Farley    SSA   9   4   9   4   6   32  
5  
6  
8853      George Carty    AYC   4   7   10   5   7   33  
6  
7  
7289   n/a   skylor sweet    NERYC   7   5   5   9   8   34  
7  
8  
6437      Audrey Commerford    Sailing Center Chesapeake   6   3   11   7   10   37T  
8  
9  
7055      Kyle Reinecke    Annapolis Yacht Club   8   10   6   8   5   37T  
9  
10  
8094      Anna Groszkowski    SSA   17   9   7   11   9   53  
10  
11  
AYC #5      Will Donald    Annapolis Yacht Club   10   22   8   10   11   61  
11  
12  
5825      Rob Shand    North East River Yacht Club   11   12   12   12   15   62  
12  
13  
SSA #4      Parker Herman    severn sailing   14   13   17   15   13   72  
13  
14  
6987      Tad Clifton    SSA   21   11   16   19   12   79  
14  
15  
7703      Molly Roden    AYC   19   14   15   13   19   80  
15  
16  
7603      Josiah Chase    Annapolis Yacht Club   16   16   19   14   16   81  
16  
17  
AYC #4      Wynne Williams    Annapolis Yacht Club   13   19   20   18   14   84T  
17  
18  
6461      Tyler Brown    Hampton Yacht Club   15   17   13   21   18   84T  
18  
19  
SSA #1      William Lindsley    SSA   23   15   22   16   22   98T  
19  
20  
111      Jonathan Stevenson    SCC   18   18   21   17   24   98T  
20  
21  
AYC 6      Christopher McCollum    Annapolis Yacht Club   12   21   14   32/DNF   20   99  
21  
22  
6530   Annapolis yacht club   John Szynal    Annapolis yacht club   20   20   23   22   21   106  
22  
23  
4467   N/a   lilliana webb    NERYC   32/DNF   32/DNS   18   20   17   119  
23  
24  
AYC #1      Chase Omalley    Annapolis Yacht Club   22   23   26   24   26   121  
24  
25  
6      Nat Bonham    SSA   24   24   28   26   23   125  
25  
26  
6914      Isabela Hillmann    MRYC   26   28   27   23   25   129  
26  
27  
6618      Jonathan Sieg    SSA   25   25   29   25   27   131  
27  
28  
AYC#2      Robbie Wilmer    Annapolis YC   27   27   24   28   28   134  
28  
29  
4772      Clare Kammeier    Annapolis Yacht Club   32/DNC   26   25   27   32/DNS   142  
29  
30  
7054      Rose Reohr    AYC   28   29   32/DNF   32/DNF   29   150  
30  
31  
8669      A. Felix Cutler    Annapolis YC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   32/DNC   160  
31  
 



Laser Radial (23 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, August 11, 2020 4:28:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
200404      Robby Meek    SSA   2   1   2   1   1   7  
1  
2  
20040   Cam Neely   Thomas Sitzmann    Sail1Design   5   2   1   5   5   18T  
2  
3  
185509      Jack Grace    Orient Yacht Club   4   5   4   3   2   18T  
3  
4  
158770      Alex Adams    Severn Sailing Association/Annapolis Yacht Club   1   3   5   4   6   19  
4  
5  
170331      Magnus Weissenberger    GIYS   3   6   13   6   7   35  
5  
6  
216696      Kyle Pfrang    Hampton Yacht Club   24/OCS   4   3   2   3   36  
6  
7  
192060      Chase Conway    Annapolis Yacht club   7   7   6   10   8   38  
7  
8  
184454      Jon Jon Weed    Annapolis Yacht Club   9   8   10   9   4   40  
8  
9  
187137      Ian Ronald    NERYC   8   13   7   7   9   44  
9  
10  
169655      Willem DeSimone    Annapolis Yacht Club   6   10   8   13   10   47  
10  
11  
16      Pierce Brindley    Hampton Yacht Club   13   12   9   8   12   54  
11  
12  
188871      Audrey Permenter    HYC   12   9   12   11   15   59  
12  
13  
189792      Griffin Richardson    SSA   11   11   16   17   11   66  
13  
14  
197111      Michael Hinrichs    Severn Sailing Association   10   21   19   15   13   78  
14  
15  
197618      Blake Goodwin    HYC   24/OCS   14   11   14   17   80  
15  
16  
216504   n/a   luca webb    NERYC/AYC   16   15   15   18   18   82  
16  
17  
171075      Ryan Tatelbaum    SSA   24/OCS   17   14   12   16   83  
17  
18  
204425      Tate Bothner    na   17   19   20   16   14   86  
18  
19  
32      Olivia Gilmore    Hampton Yacht Club   15   18   18   19   19   89  
19  
20  
157851      SarahGrace Clifton    SSA   14   16   21   20   21   92  
20  
21  
190383      James Cottage    North East River Yacht Club   18   20   17   21   22   98  
21  
22  
149879      Jack Butler    HYC   19   22   22   22   20   105  
22  
23  
187783      Victor Kleppinger    MRYC   20   24/DNC   24/DNF   23   23   114  
23  
 



Opti Fleet (32 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, August 11, 2020 1:52:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
7444      James Allgeier [Blue]   HRRT   3   7   2   2   1   15  
1  
2  
18948      Owen MacWilliams [Red]   Annapolis Yacht Club   1   3   14   3   2   23  
2  
3  
22233      Parker Moore [Red]   HRRT   4   5   10   4   5   28  
3  
4  
19416   Fast Cat   Ashton Perkins [White]   Annapolis YC   2   10   3   7   9   31  
4  
5  
22455      Leila Pfrang [Red]   Hampton Yacht Club   11   9   8   5   3   36  
5  
6  
20662      Amelon Rule [Blue]   HRRT   18   1   4   10   4   37  
6  
7  
16186      Jake Beaver [Blue]   SSA   9   8   5   8   10   40  
7  
8  
22667      Christopher Draper [Red]   Annapolis Yacht Club   14   2   9   6   11   42  
8  
9  
2   Hold Fast   Annie Sitzmann [Blue]   Sail1Design   5   4   1   1   33/DNF   44  
9  
10  
20367   Gael Force   Conor Mastromarco [Red]   Annapolis Yacht Club   6   11   6   9   13   45  
10  
11  
21073      Luca DeSimone [Red]   Annapolis Yacht Club   13   6   7   13   7   46  
11  
12  
23062   Little Catch   William Rosenthal [Blue]   Annapolis Yacht Club   7   14   11   14   8   54  
12  
13  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Red]   AnnapolisYC/TAYC   8   13   13   11   14   59  
13  
14  
18485      Samuel De Los Reyes [Red]   Annapolis Yacht Club   10   15   18   12   6   61  
14  
15  
19470      Mason Bothner [Blue]   na   16   12   12   16   19   75  
15  
16  
23030      Daniel Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   12   17   21   15   16   81  
16  
17  
20775      Sofia Forsberg [Red]   Annapolis Yacht Club   19   16   16   21   12   84  
17  
18  
21323      Alders Kulynych-Irvin [Red]   Annapolis Yacht Club   20   20   17   19   15   91  
18  
19  
14702   Arrowhead   Andrew Shingledecker [Blue]   Severn Sailing Association   17   33/DNF   20   18   17   105T  
19  
20  
21360      Michael Yost [Red]   MRYC   21   18   22   26   18   105T  
20  
21  
17273      Casey Burman [White]   SSA   15   23   23   22   23   106  
21  
22  
21747      Jackson Martin [White]   Norfolk Yacht and Country Club   29   24   19   20   21   113  
22  
23  
14888      Michael Groszkowski [Blue]   SSA   22   22   27   17   26   114  
23  
24  
9927      Gracie Goodwin [Red]   HRRT   25   21   26   25   20   117  
24  
25  
9477   Maveick   Charlie Dyke [Blue]   SSA   28   19   15   29   27   118  
25  
26  
20770      Trey Burman [Red]   SSA   27   29   24   23   24   127  
26  
27  
7884      Johnny Mautz [Blue]   MYRC   26   25   28   27   22   128T  
27  
28  
22995      Charlotte Hugo [Blue]   Annapolis Yacht Club   24   26   25   28   25   128T  
28  
29  
15446      Flora Cole [White]   SSA   23   27   30   24   29   133  
29  
30  
14101   orca   Josephine Brindley [Blue]   Hampton Yacht Club   30   28   29   30   28   145  
30  
31  
11630      Thomas Christiansen [Blue]   MRYC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   165T  
31  
31  
21629      Ben Gendell [Blue]   Annapolis Yacht Club   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   165T  
31  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network