Halloween Howl
Annapolis Yacht Club | October 24-25, 2020

Opti Green (22 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 25, 2020 11:31:11 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
19552   Honey Badger   Robert Carey Jr.    AYC   9   1   2   1   1   2   1   3   4   1   25  
1  
2  
9287      Jackson McGrady    NYCC   2   3   5   3   4   4   3   1   1   2   28  
2  
3  
7927      George Garrett    NYCC   1   4   1   5   5   9   2   5   2   3   37  
3  
4  
22212      Daniel Tyson    Ssa   3   2   10   9   3   1   7   4   9   4   52  
4  
5  
18996   C-Monster   Caroline Carey    AYC   6   7   8   6   7   3   5   7   8   7   64  
5  
6  
USA 20007      Andrew Allgeier    NYCC   11   8   6   2   2   8   8   2   10   10   67  
6  
7  
15924   Windseeker   Audrey Kendrick    SSA   10   19   13   10   10   7   6   6   6   6   93  
7  
8  
004      Alice Aramendia    AYC   13   11   17   17   17   11   4   10   7   5   112  
8  
9  
21948      James Andersen    Annapolis Yacht Club   7   17   15   12   11   13   10   8   12   8   113  
9  
10  
8847   Sea Monkey   Thomas Wood    SSA   16   15   19   11   14   14   9   13   3   12   126  
10  
11  
12463   Cool Dude   Amelia Tatelbaum    SSA   4   9   7   4   6   6   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   128  
11  
12  
20628   Queen of the Tribe   Quinn Bonney    Annapolis Yacht Club   5   5   3   7   9   10   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   131T  
12  
13  
6195   Tribal Treasures   Reese Bonney    Annapolis Yacht Club   8   6   4   8   8   5   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   131T  
13  
14  
512      Adam Butz    BCSC   19   18   12   14   13   15   11   12   13   9   136  
14  
15  
16305      Madison McGee    Norfolk Yacht Club   14   10   11   16   15   16   14   14   11   23/DNF   144  
15  
16  
1426      John Garrett    NYCC   12   14   20   23/DNF   18   17   12   11   14   11   152  
16  
17  
16237      Daniel Andersen    Annapolis Yacht Club   15   12   16   19   16   23/DNC   13   15   15   14   158  
17  
18  
9277   Opti   Leo Crimaudo    SSA   18   13   9   13   12   12   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   169  
18  
19  
8049   Koi   Sophia Buckler    SSA   23/DNS   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNS   9   5   13   188  
19  
20  
20512   Grease Lightning   Alden Durrell    Proteus Yacht Club   17   16   14   15   23/DNF   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   200  
20  
21  
29      Zak Kozlowski    BCSC   20   20   18   18   23/DNF   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   214  
21  
22  
14370   Bubbles   Conor Traxel    SSA   23/DNS   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   230  
22  
 



Optimist (34 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 25, 2020 12:14:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
USA 7444      James Allgeier [Blue]   NYCC/HYC   1   1   3   1   2   1   1   1   4   15  
1  
2  
18948      Owen MacWilliams [Red]   Annapolis Yacht Club   6   8   2   7   4   2   5   2   3   39  
2  
3  
20662      Amelon Rule [Blue]   HRRT   5   2   1   3   3   3   6   4   13   40  
3  
4  
22667      Christopher Draper [Red]   Annapolis Yacht Club   11   9   9   4   1   5   3   3   1   46  
4  
5  
USA 22739      Justinas Petkauskas [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   2   5   8   2   7   7   4   7   5   47  
5  
6  
19416   Puma   Ashton Perkins [White]   SSA   3   7   5   5   10   15   11   6   6   68  
6  
7  
21323      Alders Kulynych-Irvin [Red]   Annapolis Yacht Club   4   6   11   13   13   4   2   12   8   73  
7  
8  
21073      Luca DeSimone [Red]   Annapolis Yacht Club   9   15   7   11   9   14   8   11   2   86  
8  
9  
20367   Gael Force   Conor Mastromarco [Red]   Annapolis Yacht Club   15   20   6   9   5   9   7   8   9   88T  
9  
10  
23062      William Rosenthal [Blue]   Annapolis Yacht Club   12   12   10   6   11   8   12   10   7   88T  
10  
11  
23087      Sam De Los Reyes [Red]   Annapolis Yacht club   20   10   12   10   8   12   10   9   10   101  
11  
12  
19470      Mason Bothner [Blue]   SSA   13   13   13   16   21   6   9   14   12   117  
12  
13  
23030      Daniel Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   10   16   14   8   19   11   15   13   15   121  
13  
14  
16186      Jake Beaver [Blue]   SSA   7   4   4   35/DSQ   6   35/DNC   13   5   14   123  
14  
15  
20775      Sofia Forsberg [Red]   Annapolis Yacht Club   16   19   16   12   15   17   16   15   11   137  
15  
16  
14888      Michael Groszkowski [Blue]   SSA   14   14   19   21   16   16   20   17   18   155  
16  
17  
22237      Daphne Walsh [Blue]   Annapolis Yacht Club   21   18   22   14   12   20   19   16   17   159  
17  
18  
19821   none   Will Mohler [Blue]   Annapolis Yacht Club   17   3   23   15   14   23   22   21   25   163  
18  
19  
16718      Luke Andersen [Blue]   AYC   8   17   20   17   22   19   23   20   24   170  
19  
20  
17630   Opti   Spencer Bruning [Blue]   BCSC   26/TLE   11   28   24   29   13   17   18   16   182  
20  
21  
15146      Alex Baker [Blue]   Annapolis Yacht Club   22   24   18   18   27   21   14   24   20   188  
21  
22  
17273   The Cute Otter   Casey Burman [White]   SSA   19   27   24   26   18   10   24   19   22   189  
22  
23  
21747      Jackson Martin [White]   Norfolk Yacht and Country Club / HRRT   18   22   17   20   17   18   35/DNF   35/DNF   21   203  
23  
24  
15765   Rogue One   Marcus Kozlowski [Blue]   BCSC   26/TLE   21   15   22   25   25   28   26   19   207  
24  
25  
8729   OptiCool Illusion   Thomas McGeady [Red]   Annapolis Yacht Club   23   30   26   23   26   22   18   23   23   214T  
25  
26  
16064      Halsey Carter [Blue]   Annapolis Yacht Club   26/TLE   23   25   19   20   24   21   29   27   214T  
26  
27  
20770   Tomcat   Trey Burman [Red]   SSA   26/TLE   28   27   25   24   26   25   30   28   239  
27  
28  
22549      Mary Andersen [White]   AYC   24   26   21   28   28   28   29   28   31   243  
28  
29  
21      Lily Maloney [Blue]   BCSC   26/TLE   25   29   27   23   27   35/DNF   22   30   244  
29  
30  
261      Alex Fallon [White]   Baltimore County Sailing Center   26/TLE   29   30   29   30   35/DNS   27   25   26   257  
30  
31  
18523   D Sea   Amory Smith [Blue]   Annapolis Yacht Club   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNS   26   27   29   292  
31  
32  
22995      Charlotte Hugo [Blue]   Annapolis Yacht Club   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   315T  
32  
32  
15446      Flora Cole [White]   SSA   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   315T  
32  
32  
22492      Isabelle Millar [Blue]   LEHYC/CERT   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   315T  
32  
 



C420 (16 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 25, 2020 1:23:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
810      Nick Budington /
Liam Gronda  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   1   3   8   2   1   1   1   17  
1  
2  
8444      Colman Schofield /
Molly Roden  
AYC/ AYC   6   8   1   3   2   5   2   27  
2  
3  
8580      Matt Budington /
Linnea Forsberg  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   2   6   2   1   7   3   9   30  
3  
4  
84      Lilly Baker /
Conrad Schofield  
Annapolis Yacht Club/ AYC   3   2   4   4   8   7   3   31  
4  
5  
8832      Walker Angus /
Mason Chapman  
FBYC/ FBYC   4   1   7   6   5   6   4   33  
5  
6  
8853      George Carty /
Ty Ryan  
AYC/ AYC   8   5   3   10   3   4   6   39  
6  
7  
8064      Ava Cornell /
Orion Adelman  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   7   9   9   5   4   2   5   41  
7  
8  
6987      Tad Clifton /
Raam Fox  
SSA/ SSA   9   7   5   7   6   9   8   51  
8  
9  
4719      Ava Farley /
Will Harding  
SSA/ SSA   10   4   6   8   10   8   10   56  
9  
10  
8094      Anna Groszkowski /
Addison Lisiewski  
SSA/ SSA   5   14/TLE   10   13   11   10   11   74T  
10  
11  
7838      Griffin Richardson /
Claire Woynerowski  
SSA/ SSA   11   14/TLE   13   9   9   11   7   74T  
11  
12  
1      Parker Herman /
Joaquin Marquez  
SSA/    15   14/TLE   11   12   12   12   12   88  
12  
13  
7054   AYC   Andrew Baker /
James Rizek  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   17/DNF   14/TLE   14   14   13   13   13   98  
13  
14  
3      William Lindsley /
Fin Knight  
SSA/ SSA   14   14/TLE   17/DNF   11   17/DNC   17/DNC   17/DNC   107  
14  
15  
5      Tyler Hughes /
Nash Bailey  
SSA/ SSA   12   17/DNF   12   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   109  
15  
16  
7722      Bradley Whiteway /
Sam Eshelman  
AYC/ AYC   13   14/TLE   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   17/DNC   112  
16  
 



C420 non- spin (5 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 25, 2020 1:23:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
AYC 4      Anna Grolleman    JAM Meber   2   1   1   1   1   1   2   9  
1  
2  
7603      Camden Ward    AYC   1   2   6/DNF   2   2   2   1   16  
2  
3  
AYC 2      Rose Reohr    AYC   4   4/TLE   2   6/DNF   6/DNC   6/DNC   6/DNC   34  
3  
4  
AYC 1      Ben Chitterling    AYC   3   4/TLE   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   37  
4  
5  
1      Breanna Browning    AYC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   42  
5  
 



Laser Radial (13 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 25, 2020 1:22:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
200404      Robby Meek    SSA   2   1   1   1   1   1   1   8  
1  
2  
20040   Laser   Charles Anderson    AYC   1   7   2   2   2   2   2   18  
2  
3  
170331      Magnus Weissenberger    GIYS/SSA   3   2   3   3   3   3   3   20  
3  
4  
204425      Tate Bothner    SSA   7   3   7   4   6   5   4   36  
4  
5  
210869      cole canuel    Annapolis Yacht Club   9   8   4   7   4   4   7   43  
5  
6  
212124      Izzy Wu-Karr    SSA   4   4   8   8   9   8   6   47  
6  
7  
197111      Michael Hinrichs    Severn Sailing Association   6   9   5   9   8   6   5   48  
7  
8  
186574      Cole Amaral    SSA/Sail Newport   10   10   9   5   5   7   8   54  
8  
9  
171075      Ryan Tatelbaum    SSA   8   6   6   6   7   9   14/DNF   56  
9  
10  
USA 184454      Jon Jon Weed    Annapolis Yacht Club   5   5   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   80  
10  
11  
170757      Reuben Danyali    Baltimore County Sailing Center   11   12/TLE   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   93  
11  
12  
000   Trial by Fire   Patrick Tis    BCSC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   98T  
12  
12  
TBD 2      Willem DeSimone    Annapolis Yacht Club   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   98T  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network