Whitebread 27
Peconic Bay Sailing Association | September 26, 2020

PHRF Spinnaker (32 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 28, 2020 4:41:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
60909   Bravo   39   Andrew Ward
Sedgwick Ward [1][1A]  
SIYC/NYYC   04:22:18   1   04:22:18   1  
1  
04:22:18
2  
79125   Alliance   30   Stephen Guyer [1][1A]   Shelter Island Yacht Club   04:23:05   2   04:23:05   2  
2  
04:23:05
3  
274   Gossip   69   Steve Kenny [1][1A]   Breakwater YC   04:24:54   3   04:24:54   3  
3  
04:24:54
4  
30   Izzy mayhem   95   luke georgian [1][1B]   Offsounings   04:25:20   4   04:25:20   4  
4  
04:25:20
5  
60488   Kathryn   72   Jeff Butler [1][1A]   MSSA   04:27:26   5   04:27:26   5  
5  
04:27:26
6  
USA155   Vellamo   96   Colin Santangelo [2][Viper]   HSKA   04:28:16   6   04:28:16   6  
6  
04:28:16
7  
USA4224   Barleycorn   -3   Brendan Brownyard [1][1A]   SIYC   04:28:26   7   04:28:26   7  
7  
04:28:26
8  
123   Purple Haze   48   LEE OLDAK [1][1A]   Breakwater YC   04:39:12   8   04:39:12   8  
8  
04:39:12
9  
131   Gracious   74   Daniel montero [1][1B]   Breakwater Yacht Club   04:40:56   9   04:40:56   9  
9  
04:40:56
10  
1372   Godzilla   117   Jim Vos [2][2A]   BYC   04:47:38   10   04:47:38   10  
10  
04:47:38
11  
USA 269   Great Scott!   102   Peter Beardsley [2][Viper]   Menantic YC   04:50:31   11   04:50:31   11  
11  
04:50:31
12  
421   Bella   90   Harry DiOrio [1][1B]   SIYC   05:08:44   12   05:08:44   12  
12  
05:08:44
13  
360   Big Boat   69   Bud Rogers [1][1A]   Breakwater   05:10:08   13   05:10:08   13  
13  
05:10:08
14  
478   Trading Places   87   Tom Wacker [1][1B]   PBSA   05:13:56   14   05:13:56   14  
14  
05:13:56
15  
52202   CAMINOS   69   Don Filapelli [1][1A]   Devon YC/Breakwater YC   05:19:20   15   05:19:20   15  
15  
05:19:20
16  
730   Hokus Pokus   120   Donald Suter [2][J80]   PBSA   05:19:22   16   05:19:22   16  
16  
05:19:22
17  
48   HC II   99   Scott Woodrick [1][1B]   SIYC   05:20:31   17   05:20:31   17  
17  
05:20:31
18  
83   Swift   90   Daniel Kuehn
East End Youth Sailing [1][1B]  
East End Youth Sailing Foundation   05:24:25   18   05:24:25   18  
18  
05:24:25
19  
41782   R JMS   123   Rich Spitzenberger [3]   PJYC   05:25:43   19   05:25:43   19  
19  
05:25:43
20  
1294   Skilligalee   120   Tom Samuels [2][J80]   PBSA   05:30:36   20   05:30:36   20  
20  
05:30:36
21  
170   Calli   189   Kevin Horne [3]   Old Cove YC   05:31:02   21   05:31:02   21  
21  
05:31:02
22  
USA 124   Zorro XF   102   Richard Prieto [2][Viper]   PBSA   05:36:40   22   05:36:40   22  
22  
05:36:40
23  
1328   Faster, Pussycat! Kill! Kill!   120   Beth Fleisher [2][J80]   PBSA   05:37:26   23   05:37:26   23  
23  
05:37:26
24  
diamond Logo   Sophi   102   Peter Levenson [1][1B]   none   05:39:36   24   05:39:36   24  
24  
05:39:36
25  
2510   Shamrock   171   Bob Voelkel [3]   PBSA   05:42:51   25   05:42:51   25  
25  
05:42:51
26  
86   Ripple   71   Paul Kreiling
Peggy Layber [1][1B]  
PBSA   05:50:00   26   05:50:00   26  
26  
05:50:00
27  
24   Seascape   111   Enno de Boer [2][2A]   Munich Yacht Club   05:58:21   27   05:58:21   27  
27  
05:58:21
28  
1547   Rosie   255   Joshua Horton
Deanna Rose Smith [3]  
Peconic Bay Sailing Association (pending)   06:01:10   28   06:01:10   28  
28  
06:01:10
29  
2001   Tiger   174   Jack Valentino [3]   Orient Yacht Club   06:39:10   32   06:39:10   32  
29  
06:39:10
30  
426   Claws Out   117   Bill Lehnert
Everett Lehnert [2][2A]  
Old Cove YC   NO TIME   33/DNF   06:10:10   33T  
30  
06:10:10
30  
299   Com-on Eileen   120   paul elliott [2][J80]   N/A   NO TIME   33/DNC   06:10:10   33T  
30  
06:10:10
30  
USA007   Embla   267   Adam Sandberg [3]   Breakwater   NO TIME   33/DNF   06:40:10   33T  
30  
06:40:10
 



PHRF Non Spinnaker (36 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 28, 2020 4:41:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
51469   IMPULSE   98   Andrew Baris [4][4A]   PBSA   05:31:52   1   05:31:52   1  
1  
05:31:52
2  
33   BKU-BY-U   90   Michael Canuso [4][4A]   pbsa/ Off Soundings   05:34:51   2   05:34:51   2  
2  
05:34:51
3  
53223   Back In   161   Gary Krogman [4][4B]   PBSA   05:36:35   3   05:36:35   3  
3  
05:36:35
4  
2199   Sea Breeze   235   Mahlon Russell [6][6B]   PBSA   05:45:16   4   05:45:16   4  
4  
05:45:16
5  
15   Entropy   138   Mark V Rickabaugh [4][4B]   OCYC   05:47:25   5   05:47:25   5  
5  
05:47:25
6  
111   Windsong   180   Frederic Endemann
Carleton Endemann [5][Alerion 28]  
PBSA   05:48:47   6   05:48:47   6  
6  
05:48:47
7  
146   Tidelines   180   ROBERT MCILVAIN [5][Alerion 28]   Peconic Bay Sailing Association   05:51:07   7   05:51:07   7  
7  
05:51:07
8  
68   Silent Passage   177   Bill Coster [5][5A]   Peconic Bay Sailing Assoc.   05:51:47   8   05:51:47   8  
8  
05:51:47
9  
25   Harvest Moon   136   Charles Chiaramonte [4][4B]   Port Jefferson Yacht Club   05:55:56   9   05:55:56   9  
9  
05:55:56
10  
98   Renegade   178   Jim Damico [5][5A]   PJYC   05:59:52   10   05:59:52   10  
10  
05:59:52
11  
-   Marionette   113   Alexander von Perfall [4][4A]   NYYC   06:03:05   11   06:03:05   11  
11  
06:03:05
12  
223   Apocalypso   180   Derek Van Zandt
Jennifer Van Zandt [5][Alerion 28]  
Shelter Island   06:07:44   12   06:07:44   12  
12  
06:07:44
13  
841   Simpatico   277   Brian Andrews [6][6B]   PBSA   06:11:41   13   06:11:41   13  
13  
06:11:41
14  
23563   Moonshadow   185   Gary Doroski [5][5A]   PBSA   06:18:05   14   06:18:05   14  
14  
06:18:05
15  
5914   Emerald Ayes   241   Kent Layton [6][6B]   N/A   06:21:24   15   06:21:24   15  
15  
06:21:24
16  
203   Gleam   180   Michael Gill
Barbara Butterworth, Ann & Bob McCaughey [5][Alerion 28]  
PBSA   06:32:18   16   06:32:18   16  
16  
06:32:18
17  
148   Optimistic   180   William Archer [5][Alerion 28]   Peconic Bay Sailing Associatio   06:33:35   17   06:33:35   17  
17  
06:33:35
18  
148   Excalibur   205   Artie Bortz [5][5A]   PBSA   06:35:50   18   06:35:50   18  
18  
06:35:50
19  
6   Ida G   191   Isaac Halpern [5][5A]   NYYC   06:37:20   19   06:37:20   19  
19  
06:37:20
20  
23   Lady Day   278   Charles Guthrie [6][6B]   None   06:40:48   20   06:40:48   20  
20  
06:40:48
21  
77   Tinker   234   Michael Acebo [6][6B]   None   06:42:41   21   06:42:41   21  
21  
06:42:41
22  
3731   Andrea   203   William Caccese
Andrea Caccese [5][5A]  
Shelter Island Yacht Club   06:43:26   22   06:43:26   22  
22  
06:43:26
23  
441   Silver Heels   204   Paul Richard [6][6A]   past pbsa member   06:48:22   23   06:48:22   23  
23  
06:48:22
24  
1614   Perchance   214   Paul Kekalos [6][6A]   n/a   06:58:56   24   06:58:56   24  
24  
06:58:56
25  
24   Simple Interest   134   David Czerniecki [4][4A]   None   07:01:33   25   07:01:33   25  
25  
07:01:33
26  
575   Time in a Bottle   198   William Hale [6][6A]   East End Rowing   07:02:45   26   07:02:45   26  
26  
07:02:45
27  
51076   Second Wind   173   Joshua Smith [5][5A]   PBSA   07:07:40   27   07:07:40   27  
27  
07:07:40
28  
Catalina 320   Bye and Bye   194   Ronald Marchetti [6][6A]   PBSA   07:08:11   28   07:08:11   28  
28  
07:08:11
29  
57   HOUND   195   JEROME ZISFEIN [6][6A]   Shelter Island Boatyard   07:11:05   29   07:11:05   29  
29  
07:11:05
30  
21   HOPE   209   George Kewin [6][6A]   None   NO TIME   37/DNF   07:47:33   37T  
30  
07:47:33
30  
999999   Sylph   152   Emanuel Voyiaziakis [4][4B]   evoyiaziak@northwell.edu   NO TIME   37/DNF   07:02:33   37T  
30  
07:02:33
30  
27   Time Regained   112   Ray Walter
Evan Flatow [4][4A]  
Breakwater Yacht Club   NO TIME   37/DNC   07:02:33   37T  
30  
07:02:33
30  
386   Polar C   196   Robert Goodale [6][6A]   PBSA   NO TIME   37/DNC   07:47:33   37T  
30  
07:47:33
30  
201   SACHEM   138   jonathan russo [4][4B]   SIYC   NO TIME   37/DNF   07:02:33   37T  
30  
07:02:33
30  
none   carol lynn   267   Edward Kelly [6][6B]   peconic   NO TIME   37/DNF   07:47:33   37T  
30  
07:47:33
30  
34822   First Light   213   William A. Miller
Jack Valentino [6][6A]  
PBSA   NO TIME   37/DNC   07:47:33   37T  
30  
07:47:33
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network